Arduino NANO - nejaké otázky.

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa Stefan31 » 02 Mar 2021, 12:05

Potrebujem Arduino NANO a zistil som, že sa ponúka jak originál, tak aj nejaký klon .... a nakoľko táto "parketa" nie je pre mňa úplne jasná, tak sa pýtam, aký je medzi nimi rozdiel, ak sa použijú v nejakom projekte .... a tiež, či nemá niekto na predaj jedno NANO, no možno by som radšej nevyužité, plne funkčné origo ...

Stefan31
0
Keď som sa narodil, nemal som nič. Polovicu z toho ešte mám.

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa dan21 » 02 Mar 2021, 12:11

Moj nazor je ze original je vyrobeny "zdruzenim" ARDUINO a klon je vyrobeny hocikym :-) teda hlavne cina :-)

A tym padom je aj rozdiel v cene :-)
original - vyrobeny v Taliansku
https://techfun.sk/produkt/arduino-nano-original/

klon - hovoria mu precizny klon
https://techfun.sk/produkt/arduino-nano-precizny-klon/

Co sa parametrov tyka tak tam nevidim v com by mal byt rozdiel. Mozno pouzite suciastky nie su tiez asi origo ......
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa Mek » 02 Mar 2021, 12:13

Arduino, pokial sa nemylim, je Atmega s custom bootloaderom a nejakou bizuteriou okolo. Mozes si ho zbastlit aj doma sam.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa pablox » 02 Mar 2021, 12:31

Používam klony Nano z Ebay (asi 10ks) pre rôzne teplomery, meteostanicu, GSM bránu a fungujú bez problémov. Konkrétne tie, čo je link vyššie s mini USB konektorom.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa dan21 » 02 Mar 2021, 12:36

Arduino si "vyrobis" tak ze pouzijes ATMEGA328p a krystal 16MHz. To je vsetko.
COM->USB potrebujes jedine v pripade ze chces nieco vypisovat na terminal - to je velmi dobre na debug vypisy pri ladeni programu. Inac ho netreba.
Ak potrebujem pouzit arduino, tak pouzivam Pro Mini 3.3/8MHz alebo 5V/16MHz
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa mclareniak » 02 Mar 2021, 12:56

Cinan vraj pouziva na Arduino klonoch nie originalne cipi od ATMEL, ale preznacene LGT8F328P
Ale ci su nejak menej kvalitne neviem posudit.
Nieco sa pise aj tu

Kód: Vybrať všetko

http://forum.robodoupe.cz/viewtopic.php?f=13&t=1460
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa Stefan31 » 02 Mar 2021, 13:10

Ďakujem za múdrosti, použijem kompletný modul - homo-domo výroba v žiadnom prípade. Takže, ak by mal niekto na predaj originál, nech ponúkne, inak kúpim klon aj za predpokladu, že by som vymenil pajcovanú 328-čku. Zo spodu je na plošáku ešte jeden čip, to je na komunikáciu z USB?

Stefan31
0
Keď som sa narodil, nemal som nič. Polovicu z toho ešte mám.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Mar 2021, 13:42

ako uz pisali, rozdiel je v tom, kto to vyraba. Samotne arduino je uvolnene pod opensource, takze cele je to len o kvalite suciastok. na domace bastlenie ber klony z ciny, ked to odpalis, aspon ti to nebude luto. Ja pro/mini z ciny pouzivam hadam vsade, som lenivy premyslat nad Cckom :)
par veci mam aj priamo atmega328+krystal a nahrany bootloader arduina. to mam na jednoucelove srandy, kde sa to raz napali a koniec.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa dan21 » 02 Mar 2021, 15:20

Ja pouzivam arduino len ako HW. Aj to vacsine len na odskusanie FW. Je to rychle na poskladanie.
Na vyvoj pouzivam Atom+Platformio.
0

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa Stefan31 » 02 Mar 2021, 15:43

... u mňa to bude ako súčasť konštrukcie, osadiť-naprogramovať a aby to fungač na prvý-krát, .... keď sme to preberali na strednej, niekedy začiatkom sedemdesiatych rokov, učivo prerušil zber zemiakov - preto som sa teraz pýtal .... :D

Stefan31
0
Keď som sa narodil, nemal som nič. Polovicu z toho ešte mám.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 986
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa budvar10 » 02 Mar 2021, 15:50

Stefan31 napísal:
02 Mar 2021, 13:10
...inak kúpim klon aj za predpokladu, že by som vymenil pajcovanú 328-čku. Zo spodu je na plošáku ešte jeden čip, to je na komunikáciu z USB?
Klony Nano všeobecne maju horšiu kvalitu prevedenia. Na 90% používajú iný USB/serial prevodník - CH340G (to je ten USB čip). Originál má FT232RL. O ATmega328P so čítal, že to môže byť fake, ale to neviem posúdiť.
Klony majú iný bootloader, ktorý zaberá 1024B a prenosovú rýchlosť má 57600baud, oproti origo 512B a 115200baud. To je asi tak všetko.

Vymeniť 328P na doske nie je až také jednoduché. Pravdepodobne zničíš plastové komponenty alebo aj plošný spoj, keďže je dosť chatrný. Pri cene čínskeho Arduina Nano to ani veľmi nedáva zmysel. Len samotný čip stojí cez 2e. To si potom radšej kúp originál.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Mar 2021, 15:54

A co takto dat do konstrukcie priamo atmega328 a len si vyvedies piny Rx, Tx, reset, napajanie. A nahras si tam arduino bootloader a normalne potom aktualizujes cez seriovy port. arduino je vlastne len to + ma na doske prevodnik.
Pro/mini je fakt doslova len atmega so stabilizatorom a katalogove zapojenie atmegy + ledka.
Ako som pisal, ja tak mam klasicku atmegu (nie smd, ale riadny svab :P ) a program tam nalievam cez seriovy port. je v patici, aby som pripadne vedel vymenit.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 986
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa budvar10 » 02 Mar 2021, 16:00

To by ale musel vediet napáliť bootloader, i keď to nie je jadrová fyzika. A ešte bude potrebovať programátor a prevodník. Pre jeden raz si radšej môže kúpiť nano.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Mar 2021, 16:18

Na jeden projektík ano, originál arduino môže vyjsť aj lacnejšie.

Ak sa tomu plánujete venovať, ja tiež odporúčam rovno na hlavnú dosku hodiť atmega328p, vyviesť piny pre naprogramovanie programátorom. A keď náhodou chcete arduino bootloader (nie je podmienka, nahrávať program sa dá aj cez programátor), tak ešte vyviesť rx+tx, alebo ak sa to oplatí, rovno na dosku ft232rl (prípadne iný usb/uart prevodník.
0

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa Stefan31 » 02 Mar 2021, 17:48

No, myslím, že téma je vyčerpaná, takže zmena - bude originál, ktorý tu síce nikto nemá na predaj, a tak kúpime z netu .... ono je úplne možné, že ten klon je komplet fušerina, ale aj tak si myslím, že cena origo, hlavne pri takej sériovej výrobe je vyššia, ako by si mohol nárokovať. No, ale chcem, aby to fungovalo.... s naprogramovaním si snáď dám rady, ale keby - zase sa opýtam. Ak je niekto zvedavý, tak je to do konštrukcie z PE 10/2020, str.32 - PCB už mám doma. Ďakujem všetkým .....

Stefan31
0
Naposledy upravil/-a Stefan31 v 02 Mar 2021, 18:37, upravené celkom 1 krát.
Keď som sa narodil, nemal som nič. Polovicu z toho ešte mám.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa straciam » 02 Mar 2021, 18:03

ja len doplnim, ze zo zaciatku som tiez pouzival atmegu (dip) s paticou v roznych aplikaciach.. + piny na nahratie programu atd.. teraz uz pouzivam arduino nano s paticou. miesto atmegy mam vlastnu paticu na cele nano. vyhoda je, ze nech ho dam do akejkolvek aplikacie, tak mi staci mini usb kabel, priamo sa pripojim a nahravam. je to rychlejsie a aj aplikacia/krabicka vyzera o fuz krajsie ked ma vyvedeny mini usb konektor..
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa tom666 » 02 Mar 2021, 19:12

Stefan31 napísal:
02 Mar 2021, 17:48
No, myslím, že téma je vyčerpaná, takže zmena - bude originál, ktorý tu síce nikto nemá na predaj, a tak kúpime z netu .... ono je úplne možné, že ten klon je komplet fušerina, ale aj tak si myslím, že cena origo, hlavne pri takej sériovej výrobe je vyššia, ako by si mohol nárokovať. No, ale chcem, aby to fungovalo.... s naprogramovaním si snáď dám rady, ale keby - zase sa opýtam. Ak je niekto zvedavý, tak je to do konštrukcie z PE 10/2020, str.32 - PCB už mám doma. Ďakujem všetkým .....
Stefan31
Pokiaľ máš peniaze nazvyš, tak si kúp originál, ale myslím si, že kupovať predražený "originál" je hlúposť. Za túto cenu je možné kúpiť už jednodoskový počítač typu Raspberry Pi, alebo Orange Pi a pod.
Z priloženej fotografii uverejnej v spomínanom časopise je zrejmé, že autor konštrukcie použil čínsky klon Arduina za pár €. Pokiaľ chceš teda ušetriť, tak Ti ponúkam už naprogramované Arduino Nano (overená a spoľahlivá varianta klonu) pre uvedenú konštrukciu (AudiomVmeterMk2_sketch). Mám k dispozícii aj modul znakového LCD displeja 16x2 s I2C.
Prílohy
Audio Millivoltmeter.png
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Mar 2021, 20:36

budvar10 napísal:
02 Mar 2021, 16:00
To by ale musel vediet napáliť bootloader, i keď to nie je jadrová fyzika. A ešte bude potrebovať programátor a prevodník. Pre jeden raz si radšej môže kúpiť nano.
tak na jeden kus by sa niekto nasiel, kto by mu napalil.
ja to robim cez ine arduino, predtym som to nadrotoval na lpt. ked sa chce, sposob sa vzdy najde.
a prevodnik, to je uz hadam bezna sucast dnesnych elektronikov
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 986
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa budvar10 » 03 Mar 2021, 07:08

Stefan31 napísal:
02 Mar 2021, 17:48
.... ono je úplne možné, že ten klon je komplet fušerina, ale aj tak si myslím, že cena origo, hlavne pri takej sériovej výrobe je vyššia, ako by si mohol nárokovať.
Klony používajú ľudia po celom svete k spokojnosti. Aj ja mám doma jeden. :) Ak kupuješ od dobrého predajcu na nete, niet sa čoho obávať. Klony majú svoje úskalia, ako bolo už popísané. Hlavnou výhdou klonu je cena a aj tá už bude pomaly otázna, keď budeš musieť zaplatiť napr. 4e za "zastupovanie v colnom konaní", ktoré ani nie je potrebné, a ešte DPH.
Cena za originál nie je až taká vysoká. Treba si uvedomiť aj to, čo všetko sa z toho financuje. Majú svojich vývojárov, web, rôzne akcie atď. A chcú z toho aj profit. Majú nárok, nie? Číňan sa len priživuje.
Ja ale nesúdim, len konštatujem.

Originál kúpiš na SK v e-shope.
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a budvar10 v 03 Mar 2021, 07:14, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 986
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Arduino NANO - nejaké otázky.

Príspevok od používateľa budvar10 » 03 Mar 2021, 07:13

tom666 napísal:
02 Mar 2021, 19:12
Pokiaľ máš peniaze nazvyš, tak si kúp originál, ale myslím si, že kupovať predražený "originál" je hlúposť. Za túto cenu je možné kúpiť už jednodoskový počítač typu Raspberry Pi, alebo Orange Pi a pod.
Raspberry je ale o niečom inom ako Arduino. :pain:

@pocitujlasku
Ja si myslím, že jemu sa do projektu jednoznačne hodí Nano, podľa toho čo tu bolo napísané. Má len dilemu: originál alebo klon.
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok