AT Command device

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

AT Command device

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 03 Jan 2023, 13:19

Zdravím přátelé,

před pár lety jsem pracoval se zařízením, které se ovládalo pomocí AT komandů po sériovce. Aktuálně s jedním pracuji. Jedná se o velmi hezký protokol. A zajímá mě, kdybych jej chtěl integrovat do vlastního zařízení (tzn. ovládat zařízení pomocí tohoto protokolu), jestli se to řídí nějakými normami? Popř. jak efektivně navrhnout efektivně takový protokol?

Osobně v tom vidím výhodu, že se to dobře dokumentuje a dobře implementuje a je to docela dobře čitelné. Protože když si vytvořím vlastní protokol, tak z 99% to nebude ascii, ale jenom soupis bytes. Nic světoborného, ale při představě, že to pak má někdo převzít nebo nedej bože za pár let se k tomu budu vracet, tak budu jako na začátku. :lol:

Kdežto ty AT comandy se mi zdají lepší. komunikace po sériovce, stačí převodník a např. rpi s pythonem pro oživení. Takhle jasně vím, že komandem čtu, zapisuju, vykonávám. Nebo se jedná pouze o protokol k modemům?

Jak to vidíte vy?
AT_CMDS.png
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: AT Command device

Príspevok od používateľa balu » 03 Jan 2023, 13:42

Záleží na implementaci a úhlu pohledu. A nejedná se pouze o protokol k modemům.

Na jednu stranu jsou AT příkazy šikovné a dají se jejich pomocí velice jednoduše ovládat cokoli, co je umí. Například modul ESP-01 (s obvodem ESP8266) je asi nejjednodušší modul pro připojení čehokoliv k Wifi. Dá se s ním dobře hrát po sériové lince z PC, připojit se k nějakému zařízení, poslat/přijmout data atd. - a to vše jenom pomocí AT příkazů.

Na druhou stranu, pokud chci tento modul použít s nějakým mikrokontrolerem a využít jej jako "síťovou kartu" pro komunikaci, musím skládat AT příkazy a posílat je a nazpátek musím zpracovávat textové odpovědi od modulu (OK, Error, AT+odpovědi atd.), což zbytečně zesložiťuje napsání programu kvůli relativně omezené velikosti paměti. Dobrý program se nepozná podle toho, jak funguje, když je všechno v pořádku, ale až podle toho, jak má ošetřené chybové stavy.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: AT Command device

Príspevok od používateľa peterple » 03 Jan 2023, 15:32

Mne osobne AT príkazy moc neučarovali. Ja si radšej robím vlastné. Aký je problém urobiť si jednoduchý cmd intepreter na pár príkazov.
Napr

Kód: Vybrať všetko

SET SLEEP=20
GET SLEEP
a podobne
Mám takých kopu vrátane debugu, kedy si viem vypísať obsah pamäte ktorá ma zaujíma. Alebo prečítať či zapísať EEPROM. Raz napíšeš - 20 rokov používaš.

Tiež som zo začiatku používal príkazy ako na PMI80 teda napr d0000,16 a podobne, ale časom som to obkukal ako to robili v kdejakých krabičkách a má to niečo do seba. Keď to ladíš tak si píšeš čo chceš cez terminál a potom to zadrôtuješ hoci aj do mobilnej apky. Tie AT príkazy mi až moc pripomínajú to PMIčko. Kto si má pamätať tie kdejaké skratky.

Inak ohľadom vlastných AT príkazov si myslím že ak aj nejaké normy sú môžu ti byť ukradnuté. Kludne si to môžeš urobiť najust inak ako je to zvykom u AT, nech sa potom niekto pri hackovaní má nad čím čudovať.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: AT Command device

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 03 Jan 2023, 17:23

GET/SET by šlo taky. :thumbup:

Ještě to rozmyslím. Ale znáte to, třeba někdo má nějaký osvědčený postup, který používá (viz. jako Peterple) a za pár let to budu mít všude. :lol: Jenom zjistit, co kdo používáte. :wink:
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: AT Command device

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 03 Jan 2023, 21:25

tusim gsm pouzivaju nieco take, ze get je s otaznikom na konci a set je bez.
teda napr. AT0 vypne, AT1 zapne echo, AT? vrati aktualny stav
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: AT Command device

Príspevok od používateľa rudko » 04 Jan 2023, 15:54

Ja pouzivam v principe to iste ako peterple get/set plus par dalsich ako napr write,send,clear,add... . Akurat nepouzivam medzeru ale pomlcku (deformacia z PS)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: AT Command device

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 04 Jan 2023, 17:17

GET + SET se mi zamlouvá a pár speciálních CLEAR, RESET, ... :thumbup:
Bude to mít hlavu a patu. Dokumentace bude taktéž jasná. :agree:

Programovat se bude taky fajn a jestli tam bude pomlčka nebo mezera je to poslední. 8)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok