Starý somár začína...

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Lennox » 20 Feb 2024, 21:33

Neboj chlape, tam je toho toľko že budeš mať čo robiť po večeroch.
Odporúčam si stiahnuť ich kompletné tutoriály teraz sú už free.
Perfektne spracované, vysvetlené dopodrobna.

Pre začiatok skompiluj toto, malo by to rozsvietiť LED ku na GPIO1:

Kód: Vybrať všetko

;************************************************************************
;       GP1 = indicator LED                                             *
;                                                                       *
;************************************************************************

    list        p=10F206           
    #include    <p10F206.inc>   


;***** CONFIGURATION
                ; ext reset, no code protect, no watchdog 
    __CONFIG    _MCLRE_ON & _CP_OFF & _WDT_OFF


;***** RC CALIBRATION 
RCCAL   CODE    0x0FF       ; processor reset vector
        res 1               ; holds internal RC cal value, as a movlw k


;***** RESET VECTOR *****************************************************
RESET   CODE    0x000       ; effective reset vector
        movwf   OSCCAL      ; apply internal RC factory calibration 


;***** MAIN PROGRAM *****************************************************

;***** Init
start	
        movlw   b'111101'       ; configure GP1 (only) as an output
        tris    GPIO
        movlw   b'000010'       ; set GP1 high
        movwf   GPIO

;***** Main loop        		
        goto    $               ; loop forever


        END 
Keď chceš ja ti to môžem aj skompilovať a poslať HEX na skúšku.
0

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 20 Feb 2024, 22:32

Lennox, díky moc!

Na ten hex si už vystačím sám...
Pokukám, pošlem výsledky...

PS: svieti!!! A potom že zem nie je plochá, no povedz...
1
Obrázok 1

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Lennox » 20 Feb 2024, 22:48

03601 napísal:
20 Feb 2024, 22:32
Lennox, díky moc!

PS: svieti!!! A potom že zem nie je plochá, no povedz...
Super, tak prvé krôčky úspešne zvládnuté, nech ti to vydrží.

ps. jasne že je, veď práve preto funguje vodováha.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Mek » 21 Feb 2024, 08:15

Preco PIC a preco assembler - tato kombinacia je cesta do pekla a sposobuje nutkanie "lamat dosku na atomy". Nic pre zaciatocnikov. Ked uz mas odpor k arduinu, tak aspon zacni s C.
1
Obrázok 1
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Atlan » 21 Feb 2024, 12:53

Pic neni problem ani assembler. Alenech preskoci rovno na Cko

Blikanie ledkou sa v cecku velmi nelisi od asm
1
Obrázok 1

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Lennox » 21 Feb 2024, 13:04

Atlan napísal:
21 Feb 2024, 12:53
Pic neni problem ani assembler. Alenech preskoci rovno na Cko
Súhlasím.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa budvar10 » 21 Feb 2024, 14:57

Ak je to mentálne cvičenie, ASM je OK. Ak to má mať aj nejakú praktickú budúcnosť väčšieho rozsahu, tak jednoznačne C/C++. ASM už potom max. len ako doplnok
0

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 22 Feb 2024, 20:53

Ale čo je tá chyba "The target has invalid calibration data (a04)"

Asi som kápnul na problém...
Na začiatku treba kalibrovať interný oscilátor...


Z datasheetu:
9.2.2 Vnitřní taktovací oscilátor 4 MHz
...
Okamžikem zápisu kalibrační konstanty do registru OSCCAL je definována taktovací frekvence...
0

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 26 Feb 2024, 05:58

Správa o stave vecí verejných...
Čo mám nové?
Odfajčil som víkend nad tým, že som skúsil MPLAB X IDE, ktorý neIDE! NeIDE preto, že má vo verzii V6+ nový syntax pre assembler. Takže je to bohapusté trápenie, keď všetok dostupný "učebný" matroš je v inom syntaxe...
Na toto som prišiel relatívne rýchlo, ale prúser bol skrytý v diablovom detaile.
Spustením MPLAB X IDE si môj PICkit 3 automaticky stiahol, či skôr mu to Xko nanútilo, najnovší firmware! O čom som nemal ani tucha. Kedže som spoznal že s Xkom to nepôjde, poslal som ho do ničoty a oprášil MPLAB IDE a ten IDE! Ale PICkit mi hlásil hovädinu, ktorá ma stála víkend nervov!
"Target Device ID (00000000) does not match expected Device ID (00000760)"
Keďže som prehadzoval aj MCU na easypic doske, tak prvé podozrenie padlo na dosku. Donútil som sa prečítať komplet manuál k doske, aby som zistil, že mám všetko nastavené, tak ako má byť. Dokonca som si overil multimetrom aj konektivitu vodičov medzi MCU a PICkitom, všetko OK. Prehodil som nové PICko a nič. Tak ešte jedno a zase nič. Bol som celkom na prášky z toho a opäť sa mi virtuálne dvíhali päste nad hlavu s úmyslom anyhilovať tieto "starosti"... Ale uvedomujúc si, vďaka absolvovaniu "vysokej školy života", že mozog kladie prekážku pred nadobudnutím každej novej znalosti, päste šli nadol. Nechal som to v nedeľu vyhniť strihaním jabloní a voľným pokecom so susedom na tému, že čo bude v marci, keď je vo februári 12°C...
Uťahaný zo záhrady, 3 pív a jedného ferneta som šiel späť a ráno o 4:00 vyspatý do ružova som hodil tú hlášku do gúgľa!
A tu som vyštrachal poznanie, že problém je vo FW... lenže to bola len polovica poznania, lebo som nevedel, ako vrátim firmware PICkita napäť. Už som ho považoval pre mňa za stratený a riešil v panike, kde vezmem "nový", lenže mi došlo, že nový bude mať nový FW... Tak od 4:30 do 5:10 som študoval a študoval, kým som nevyštrachal, že je v MPLAB IDE klikátko práve na toto...
Serie ma na tom to, že som na to riešenie kápol len zo šťastím. Skrátka, že takáto triviálnosť ma dokáže odstaviť v napredovaní a niet nikoho, kto by ma sotil správnym smerom... čo už, takých ešte bude...
Takže som happy ako sviňa a ide sa ďalej.
0

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 26 Feb 2024, 07:13

Ha!
Našiel som kámošku!

chat GPT!

Zatiaľ vie viac ako ja! A to je už čo povedať. Však Dolfi Amaterr...
Ééé... teda neviem aké to má pohlavie... ale je to "tá" umelá oná...
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa balu » 26 Feb 2024, 07:22

Typickej Mikrochcíp...

Od té doby co převzal Atmely to jde i s nima pěkně do sra..k. Nová AVR jádra mají tisíce nastavovacích registrů, místo jednotlivých bitů v registru pro danou periferii, je to překombinovaný, flagy od přerušení se musí shazovat ručně místo automatického nulování skokem na přerušovací vektor atd.

Co se IDE software týká, tak ani ten od Atmelu nebyl úplně bez chyby. Sem tam chyběla nějaká definice konfiguračního bitu, interní simulátor v IDE neměl ošetřené korektně některé drobnosti, ale s tím se dalo žít. Že by ale nešel některý z čipů (v tomhle případě celá řada čipů AVRxx...) ani v interním simulátoru IDE přímo od nich se mi nikdy nestalo. A na fórech jsou tyhle problémy nevyřešené už několik let zpátky...

U kamaráda jsme se snažili rozchodit MPLAB X IDE a povedlo se to až přechodem zpět na MPLAB IDE.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Amaterr » 26 Feb 2024, 12:00

@ 03601
Je mile , ze si si na mna spomenul , preto som spominal , ze rano :) , dolezite je rano sa zobudit a ked mas uz cinknute 1400, potom ta uz len moze nasrat akurat manzelka alebo projekty , co ti nefunguju . Ale kvoli mne si nemusel tu vetu menit , len vzdy ma v robote vedeli vytocit , ked niekto co mal odrobene 8r poznamenal , ze ho uz v praci nevie nic prekvapit a na druhu noc volal sefovi aby volal na Hotline , ze ma problem a nevie kecnut po nemecky :) .S tym programovanim ti fandim, pred sto rokmi som nafasoval PMI80 a raz bol zapnutý a doteraz ho opatrujem , zadovazil som si Preprom 2 asi so siedmimi modulmi a jedine co som si kopiroval programi v 8748 na DCF hodiny , program som samozrejme kupoval . Od kamarata som dostal Arduino , nejaky nano aj s pokecom a nezabralo to na mna :), to bol moj dvorny frezar , smutne aj on uz tazko chorý . Este dedina nie je na obzore a pri jarnom upratovani , uz riesim co pojde do OLO som nasiel kostlivca co pred rokmi kupil jeden z mojich sefov na nejaký jeho projekt , boli casy ked som mal dve aj tri zmluvy popri praci , nuz smutne , zomrel pri banalnej opreracii a bolo po planoch , chvilu som sa stým pohral a nejde , o chvilu je jar a to budem tlacit tacky na dedine a pocuvat prikazy :) , nebudem sa stým uz zabavat , nebude sa mi chciet , ... taketo veci som si vzdy riesil na nocných v pracich . Vychadza mi to , ze si cerstvý dochodca a chces spoznat nove obzory :), fajn , ja som sa vedel v Eagle troska preklikat az v 65 :) . Tak sa opatruj a nic nieje nahoda, urcite ten Fernet prerfekne zabodoval.
Niekde v hlbinach internetu som nasiel aj funkcný program , akurat pise , ze mam chybu spojenia ..volakedy to slo .. seriem na to a ty sa opatruj :) ... aha mna to programovanie neoslovilo , skor Siemens , Logo , Menice a tak , co bolo pre mna zaujimave v praci a potrebne
Prílohy
jeden.jpg
dva.jpg
tri.jpg
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a Amaterr v 26 Feb 2024, 15:46, upravené celkom 1 krát.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Atlan » 26 Feb 2024, 12:35

Na kamosku GPT pozor rada sa vymysla somariny. A jedine co vie je kopirivat veci z existujucich projjektov :D

Najviac poteesi ked ti skopiruje data z vlastneho prigramu ktory vies ze nefunguje :D plagiatir suvix. A matematicke vzorce jej upravovat nedavaj.... Generator nahodnych vzorcov.

Dovod prechodu na X Ide si sa nudil alebo mal novy procesor?
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Amaterr » 26 Feb 2024, 21:38

Sa ti opravedlnujem , ze sa ti tu navazam , len ked som zacal chcem to aj ukoncit :) Na W10 som to teda rozchodil , zaujimave ta W10 presne definovala COM3 a potom to slo , nuz ak by sa niekto pokusal nieco s Mitsubishi PLC , poradim kde sa da v hlbinach internetu najst registrovaný GX Developer a postup pri instalacii . Oni ti smradi pýtaju len za registraciu 2 ojro :) , ten kabel som kupoval z Ali... pekný vecer .
Prílohy
PLC.jpg
USB.jpg
USB.jpg (14.18 KiB) 930 zobrazení
0

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 27 Feb 2024, 09:57

Atlan napísal:
26 Feb 2024, 12:35
Na kamosku GPT pozor rada sa vymysla somariny. A jedine co vie je kopirivat veci z existujucich projjektov :D
Vidím, že naša politická "elita" má silnú konkurenciu...
Atlan napísal:
26 Feb 2024, 12:35
Dovod prechodu na X Ide si sa nudil alebo mal novy procesor?
Tak na MPLAB IDE skončila SW podpora cca 10 rokov dozadu. V podstate ani nezažil win10... tak som myslel, že novšia verzia bude onaqwejšia! Ona onakvejšia aj je, ale až tak, že som z nej v riti! Tak napríklad som stiahol z archívu Microchipu V4.čosi, ešte 32 bitovú verziu s plnou podporou MPASM. Aj to vyzeralo, že to pôjde, ale pri krokovaní po riadkoch v simulátore mi neukazovalo riadok v akom som kroku... a takéto detailné problémy so mnou išli všetkými pokusmi s X IDE... dnes je verzia V6.+ a v nej je dáke MPASM akosi spojené s Céčkovým kompilátorom... a toto "nové" MPASM má prekopanú syntax... sa môžeš posrať z toho... možno sa za rok budem rehniť na tom, aký som bol sprostý, tupý a bezradný...
0

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 27 Feb 2024, 10:10

Amaterr napísal:
26 Feb 2024, 12:00
DCF hodiny
Jedna z motivácií, prečo chcem vedieť programovať PICká! Mám hrču digitrónov, ktoré na tento účel zaberajú priestor v šuplíku zo 30 rokov... postaviť niečo zo stavebnice je super... či kúpiť hotové je fajn... ale zostrojiť si to sám, od návrhu SW, DPS, mechaniky, doplniť to DCFkom... zbabrať to, znova to poprerábať, opraviť a rozchodiť je vec úplne iná...
Amaterr napísal:
26 Feb 2024, 12:00
@ 03601Vychadza mi to , ze si cerstvý dochodca a chces spoznat nove obzory :), fajn
Nie, ešte nie som. Veľa ľudí naskočilo na predčasný, lebo mohli. To bol pre mňa problém, lebo predčasný dôchodca nemôže mať príjem zo zárobkovej činnosti! Ja som celých 30 rokov od "revolúcie" živnostník a mám niekoľko licencovaných živností a živností podľa osobitých predpisov, som registrovaný plátca DPH... to zrušiť a špekulovať ako to odrbať nešlo. Takže si počkám do októbra na riadny starobný.
0

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 27 Feb 2024, 10:30

Čo ma teraz trápi je skutočnosť, že si v okne WATCH v MPLAB IDE neviem zobraziť premenné...
Mám kód, ktorý funguje, či v simulátore, či na doske. Ale v okne WATCH by som rád videl, čo sa mi kde deje a vyzerá to takto:
kód:
image.png
image.png (1.28 KiB) 883 zobrazení
WATCH:
image.png
image.png (7.14 KiB) 883 zobrazení
Prečo mám tie symboly zašednuté? Poraďte prosím.
0

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 28 Feb 2024, 07:47

Vytvoril som druhý projekt, dúfajúc, že sa to týkalo dákej chujni v predošlom projekte a tá istá chyba!
Neviem zobraziť symboly.

Nikto nič?
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Lennox » 28 Feb 2024, 11:03

PicKit2 ani PicKit3 nepodporuje HW debug. Na to potrebuješ iný HW.
https://ww1.microchip.com/downloads/en/ ... atures.pdf
Strana 24.
Tu sú obmedzenia:
https://developerhelp.microchip.com/xwi ... ons/8-bit/

Môžeš skúsiť odsimulovať v SW simulátore priamo v MPLABE ale s tým ti neporadím, lebo som v MPLABE nikdy nerobil.
Tam by ti mohlo pomôcť toto ak si to ešte nevidel:
https://www.youtube.com/watch?v=O4IpwgW ... derTronics

Vždy keď som potreboval pozrieť nejakú premennú/né tak so si ju vždy hodil von cez seriovú linku na terminál. Takto som si zvykol "debugovať" svoj FW.
Keď som chcel vidieť viac tak komplet simulácia v Proteuse, tam vidieť všetko "online".
1
Obrázok 1

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 28 Feb 2024, 22:50

Ďakujem Lenox!
Ten môj problém so zobrazovaním premenných zrejme súvisí s "absolútnym, či alokačným" typom kódu. Keď vo vlastnostiach projektu zmením tento spôsob na absolútny, tak sa mi akési symboly ukážu, hoci je tam pre mňa more divných skratiek, len tá moje nie...
Ale ak píšem v alokačnom režime, tak sú premenné v okne WATCH šedé. Zrejme si alokačný spôsob nevie dať rady so skratkou EQU...


Nerobím debug v PICkite, ale v simulátore.
Keď vidím to video, chce sa mi kričať od zlosti. Na všetkých videách to Xko chlapcom báječne funguje. Mne to nefungovalo nikdy! Vždy mi to Xko hodilo pod nohy dáke brvno a ja som to nevedel prekonať. Raz mi neukazovalo riadok kroku, pri debug a ručnom krokovaní, iná verzia mi nekrokokoval vôbec, Nespolupracovalo to s PICkit (dnes už viem prečo, lebo FW PICkitu)... a skúšal som to na viacerých PC s podozrením na môj win7, či neskôr 10... skrátka strávil som more času jalovým ladením SW a k PICkám samotným som sa ďalej ako k blikajúcej LEDke nedostal... čo je problém vlastne teraz rovnaký!
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok