Starý somár začína...

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Dumitru » 29 Feb 2024, 08:29

03601 napísal:Jedna z motivácií, prečo chcem vedieť programovať PICká! Mám hrču digitrónov, ktoré na tento účel zaberajú priestor v šuplíku zo 30 rokov...
Ahoj nenašlo by sa v šuplíku ZM1080 aspoň 4ks chcel by som si postaviť ešte jedny hodiny :)
ZM1080.jpg
Ďakujem :)
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa burizon » 29 Feb 2024, 19:44

03601, už ti tu chlapci poradili, kašli na ASM a vrhni sa na C. Oveľa lepšie a ľahšie sa s ním robí. MPLAB X funguje bez problémov. Akú máš literatúru?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa peterple » 29 Feb 2024, 22:25

Píšeš že chceš zobrazovať premenné a potom si napísal že prostredie nerozumie direktíve EQU. Možno bude pes zakopaný v tom, že premenné sa nevytvárajú direktívou .EQU ale .DS (ako define storage). Teda ak sa bavíme o AVR asm.
Osobne tiež moc nepoužívam HW debug. Na AVR mi to moc spoľahlivo nefungovalo a tiež som si zvykol používať na debugovanie logovanie. Je to univerzálny princíp ktorý využívam ako na MCU (cez sériák), tak aj na androide, kde je na to priamo vybudovaný ekosystém.
Na MCU cosť často potrebuješ vidieť tie debugy v podstate v reálnom čase. Samozrejme posielanie cez sériak niečo trvá, ale keď si to vymazlíš cez prerušenie a kruhovú frontu (aj arduinisti to tak majú) a rýchlosť vyženieš na 2Mbit/s tak to už niečo zaloguje (v postate 1 znak za 2μs) Málokedy potrebujem logovať rýchlejšie. Takže si môžem dopriať luxus a logovať to všetko rovno v textovom tvare - teda na sledovanie stačí hocijaký terminál.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 29 Feb 2024, 22:41

Dumitru napísal:
29 Feb 2024, 08:29
03601 napísal:Ahoj nenašlo by sa v šuplíku ZM1080 aspoň 4ks chcel by som si postaviť ešte jedny hodiny :)
Sorry, nenašlo. Nemám Teslácke typy, ale ruské typy. 4ks газоразрядные индикатори ИН-18 na hlavné číslice a zo 8ks ИН-12, čo mi vychádza na dvojo hodín...
Tie ИН-18 som kupoval v 90´ za cca 5USD ks. Dnes stoja hotový majetok...
Ale inak majú rovnaké vlastnosti ako Teslácke...
0

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 29 Feb 2024, 22:43

burizon napísal:
29 Feb 2024, 19:44
kašli na ASM a vrhni sa na C
Som k tomu veľmi blízko... :axe: všetka tá literatúra má 10+ rokov... nič už v nej nie je aktuálne, od nástrojov, vývojových dosiek, operačných systémoch... asi to vyhodím a kúpim čosi súčasné...

Aj tu v tomto "mojom" vlákne začínam poznávať, že ASM už chalani zjavne pozabúdali...
0
Naposledy upravil/-a 03601 v 29 Feb 2024, 22:52, upravené celkom 1 krát.

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 29 Feb 2024, 22:48

peterple napísal:
29 Feb 2024, 22:25
Píšeš že chceš zobrazovať premenné a potom si napísal že prostredie nerozumie direktíve EQU. Možno bude pes zakopaný v tom, že premenné sa nevytvárajú direktívou .EQU ale .DS (ako define storage)....
Díky, ale pomaly na mňa! Zatiaľ som rozblikal ledku a chystám sa posúvať bity do prava (led hadík...)... A vývojovú dosku mám na PICká, MikroE EasyPIC V7.
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa cs001 » 29 Feb 2024, 22:51

pre dumitru:
...niečo by sa našlo, pošli ss...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Lennox » 01 Mar 2024, 08:41

03601 napísal:
27 Feb 2024, 10:30
Čo ma teraz trápi je skutočnosť, že si v okne WATCH v MPLAB IDE neviem zobraziť premenné...
Mám kód, ktorý funguje, či v simulátore, či na doske. Ale v okne WATCH by som rád videl, čo sa mi kde deje a vyzerá to takto:
kód:
image.png
WATCH:
image.png

Prečo mám tie symboly zašednuté? Poraďte prosím.
Direktívou EQU sa určujú konštanty a nie definície premenných. Stiahol si si ten seriál čo som ti linkol na začiatku vlákna? Veď tam je to od A po Z vysvetlené polopatisticky všetko aby si pochopil princíp, syntax atď. MPASM. Všetko v riešených príkladoch s vysvetlením až po komplet funkčné bloky kódov všetko konkrétne od Baseline po Midrange MCU. Microchip ukončil podporu MPASM v MPLAB_X niekde okolo verzie 5.3.
Používaj kompatibilné nástroje a hlavne naštuduj si ten seriál, pod videom je odkaz na ich stránky. Dokonca je tam rovnaký seriál aj pre programovanie v C ako aj v MPASM. Tu na fóre sa to žiaľ nenaučíš s tým sa zmier :mrgreen:
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa balu » 01 Mar 2024, 09:28

Souhlasím s Lennoxem. Tady na fóru pomůžeme, poradíme, nasměrujeme, ale na to, abysme tu někoho vyloženě učili - na to není fórum určené. To musí zvládnout každý sám nebo si najít nějaký kurz. Na internetu je dohledatelných spousta informací.
Taky tu nejsme od toho, abysme někomu psali programy (většinou domácí úlohy apod) - což není Tvůj případ, ale občas se tady takoví najdou.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Amaterr » 02 Mar 2024, 15:22

"Jedna z motivácií, prečo chcem vedieť programovať PICká!"
Asi by som uz do DCF nesiel , posledne roky uz bol problem ich sychronizovat , skus sa poobzerat
Prílohy
gps.jpg
gps1.jpg
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa cs001 » 02 Mar 2024, 19:28

pre dumitru:
po odoslaní ss, mi hlási toto:
Niektorí užívatelia nemôžu byž adresátmi tejto správy, pretože majú vypnutý príjem súkromných správ.
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa balu » 03 Mar 2024, 04:49

Amaterr napísal:
02 Mar 2024, 15:22
"Jedna z motivácií, prečo chcem vedieť programovať PICká!"
Asi by som uz do DCF nesiel , posledne roky uz bol problem ich sychronizovat , skus sa poobzerat
Ono záleží na podmínkách příjmu a umístění přijímače. Používám moduly zakoupené kdysi u FKTechnics. Malý modul s feritovou anténkou. Nabízel ho i Conrad. Běží mi na něm hodiny dodnes a synchronizace je bezproblémová. Mám tu i "profi" hodiny. Umístěné jsou nad TV a ty mají problém, když TV běží, jinak se také synchronizují spolehlivě. Ale jsem v RD, takže ani v okolí není mnoho rušivých vlivů. Na druhou stranu, pokud je mezi námi a Frankfurtem bouřka, tak to poznám na těch mých hodinách, protože ty se synchronizují každou minutu a tam vidím, že se synchronizace neprovedla, protože mi symbol signálu zmizí.
1
Obrázok 1

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Amaterr » 03 Mar 2024, 07:07

Dokupoval som aj s predzosilovacom , poznam ich , aj ten prijimac co bolo v PE som robil , doma mam budiky na prijem DCF , uz sa na ne nemusim "spoliehat" inak by som ich dal na do "prdele " :) .Raz som robil do jednej zakladnej skoly velke a s peknym dizajnom , tie isli , ziadne rusenie ale naozaj , v poslednom case mi dlho blikali ako sa nevedeli chytit , keby som vedel rucne nastavit , kym sa nenastartuju , to som nevedel na nich dorobit a v praci sa objavili okolo plno novych vykonnych strojov a to uz bola bieda , niekde na Vasom fore som sa docital , ze mozno vo Fr... aj znizili vykon , aj ini mali taku skusenost , V tom Elektore si s Pic-kou a hlavne preto som ich spomenul ..Aha , mozno ze ste aj o niekolko sto km blizsie ku zdroju :), ja som vsetko uz zrusil a vysypal do krabici .
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Atlan » 03 Mar 2024, 09:40

Uz dotycny presiel na C. Rozdiel v zapise minimalny, hlavne ked chce rozblikat led
0

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 03 Mar 2024, 21:48

Lennox napísal:
01 Mar 2024, 08:41
Stiahol si si ten seriál čo som ti linkol na začiatku vlákna?
Stiahol a pozeral. Ale narazil som na svoju nevedomosť!
Špekuloval som s tým MPLB X IDE v6+, ten iný syntax v MPASM, ale stihol mi prepísať FW PICkita (čo som netušil), takže keď som sa vrátil na MPLAB IDE, tak mi PICkit3 hlásil chybu. Myslel som, že som odpálil PICko (v kontaknom poli), tak som ho vymenil za iné, (mám 2ks 10f206) ale nepomohlo. Tak som sa vrátil na PIC16F88, ktorý mám vrazený do vývojovej dosky, nepomohlo. Tak som to dokonca meral, či vodiče s PICkit prechádzajú nastavením vývojovej dosky na správne piny PICka, všetko OK. Potom som tú chybu strčil do gúgľa a tu ho máš, zistil som že FW v PICkit... Mal som bobky, že ako vrátim FW, ale na moje šťastie je na to klikacie tlačítko v MPLAB IDE.
Keď som to konečne rozchodil, bol som taký happy, že som sa chytil starej dobrej skúsenosti údržbára: "Dont tuch runnig system!" A tak teraz frčím na 16f88 a na literatúre...

Tie zašednuté symboly vo watch okne fungujú v absolútnom režime zostavenia kódu.
0

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 03 Mar 2024, 22:07

Mám už prvé pokusy s ledkami za sebou. Cítim sa odvážne, keď na mňa blikajú, organizovane podľa môjho "programu". Aj slzu vyroním, keď si predstavím že koľko sme sa nadrbali s TTLkami, kým sme dákeho hada so žiarovkami uhnietili z ničoho! Nebolo kde kúpiť TTL, museli sme kradnúť. Alebo stáli celý majland. Predstavte si, že MBA810 (5W nf zosik) stál ekvivalent dnešných 100€/ks!!! Neboli hadice priehľadné, tak sa skrúcali plastové záclony z mraziarní, ktoré sme tiež ukradli. Žiaroviek bolo habadej, ale trafák na zdroj si si musel namotať sám. Potom sa kreslil plošák (samozrejme ukradnutý) lievikovým perom, za súčasného fetovania acetónu... vŕtalo sa obrovskou vŕtačkou od starého otca, ktorá revala ako siréna na lodi... no a nakoniec bol hadík, ktorí blikal tam a späť... koľké šťastie a radosť!
Dnes na to stačí jeden švábik...
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa Lennox » 03 Mar 2024, 22:10

...takže stále MPASM, neprešiel si na C.
1
Obrázok 1

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 03 Mar 2024, 22:24

Dnes som vytvoril z toho čo už viem "svoj" prvý program. Je jednoduchý ako moje vedomosti :biggrin:
Skrátka prihadzujem bit do registra a keď dosiahnem 0xFF, začnem bit odčítavať do nuly. Register je PORTB v režime výstupu a na ňom sú ledky.
Pred tým som už čosi skúšal s hadíkom a to funguje v pohode, takže PIC16F88 je OK.

Môj program však nejde! Aké prekvapivé, však?

Problém je v tom, že v simulácii sa to javí OK, ale v PICku mi to dôjde po výstup RB6, ktorý sa síce prehodí na log1, ale keď má prísť ďalší bit, akoby sa to resetovalo, ide to od začiatku.

Neviete prosím kde som spravil chybu?

Kód: Vybrať všetko

;------------------------------------------------------------------------------
; PROCESSOR DECLARATION
;------------------------------------------------------------------------------
     LIST      p=16F88
     #INCLUDE <P16F88.INC>
;------------------------------------------------------------------------------
; CONFIGURATION WORD SETUP
;------------------------------------------------------------------------------
     __CONFIG    _CONFIG1, _CP_OFF & _CCP1_RB0 & _DEBUG_OFF & _WRT_PROTECT_OFF & _CPD_OFF & _LVP_OFF & _BODEN_OFF & _MCLR_ON & _PWRTE_ON & _WDT_OFF & _INTRC_IO
     __CONFIG    _CONFIG2, _IESO_OFF & _FCMEN_OFF
;------------------------------------------------------------------------------
; VARIABLE DEFINITIONS
;------------------------------------------------------------------------------
	CBLOCK	0x20
	COUNT_LOOP
	ENDC
;------------------------------------------------------------------------------
; RESET VECTOR
;------------------------------------------------------------------------------
RESET     ORG     0x0000            ; processor reset vector
;------------------------------------------------------------------------------
; INICIALIZÁCIA PORTOV
;------------------------------------------------------------------------------
	BSF	STATUS, RP0
	CLRF	TRISB
	BCF	STATUS, RP0
	CLRF	COUNT_LOOP
	CLRF	PORTB
;------------------------------------------------------------------------------
; VLASTNÝ PROGRAM
;------------------------------------------------------------------------------
INCR
	INCF	PORTB, f
	CALL	WAIT_LOOP
	MOVLW	0XFF
	XORWF	PORTB, W
	BTFSS	STATUS, Z
	GOTO	INCR
DECR
	DECF	PORTB, f
	CALL	WAIT_LOOP
	CLRW
	XORWF	PORTB, W
	BTFSS	STATUS, Z
	GOTO	DECR
	GOTO	INCR
;------------------------------------------------------------------------------
; ČAKACIA SĽUČKA
;------------------------------------------------------------------------------
WAIT_LOOP
	MOVLW	0XFF
	MOVWF	COUNT_LOOP
LOOP_DELAY
	DECFSZ	COUNT_LOOP, f
	GOTO	LOOP_DELAY
	RETURN	

	END
0

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 03 Mar 2024, 22:27

Atlan napísal:
26 Feb 2024, 12:35
Na kamosku GPT pozor rada sa vymysla somariny. A jedine co vie je kopirivat veci z existujucich projjektov :D
To je riadna krava! Viem úplné hovno a aj tak ju vymáknem ako píše kraviny!!!
0

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Starý somár začína...

Príspevok od používateľa 03601 » 03 Mar 2024, 22:30

Lennox napísal:
03 Mar 2024, 22:10
...takže stále MPASM, neprešiel si na C.
Mám istý cieľ, ktorý si chcem naplniť a týka sa ASM. Takže ak C, tak potom, čo to buď vzdám, alebo si naplním ten cieľ.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok