Atmel ATMEGA16 - meranie freq

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Atmel ATMEGA16 - meranie freq

Príspevok od používateľa budvar10 » 23 Feb 2024, 12:16

Áno, tak to zhruba má vyzerať, low power osc. Full swing by mal podstatne väčšiu amplitúdu.
Ten osciloskop asi nemá nejaké super vzorkovanie.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Atmel ATMEGA16 - meranie freq

Príspevok od používateľa Atlan » 23 Feb 2024, 13:45

( meranych 16Mhz s vzorkovanim 200MSa/s ) to je osciloslop do 10Mhz, ale cinan po softverovom zazraku dokaze snim ukazat aj 100Mhz peknu sinusovku. (od reality ma vsak velmi daleko) A youtubery si pochvaluju aky dobry skopje 1013 a 1014D :D blazni.

Dotykac ma tu vyhodu ze rychlo vsetko nastavis a pomerias.

Na zistenie ci tam nieco je staci, na pekne obrazky mozes pouzit nieco ine :D
Prílohy
IMG_20240223_140728.jpg
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Atmel ATMEGA16 - meranie freq

Príspevok od používateľa Victorio » 27 Feb 2024, 12:01

Tak predsa sa mi len podarilo pomerať nejaký signál na procesore, a áno, je rozdielny na Xta1 a Xtal2,
sondu som dal podľa odporúčania x10, a rozsah 50mV
takže aj tento osciloskop celkom poslúži.

Pripájam aj lepšie foto elektroniky. Aktuálne to vyzerá, že síce oscilátor kmitá, Atmel zrejme má nejakú samodiagnostiku, lebo ak napr. pripojím osciloskop na vstup oscilátora niekedy sa rozsvieti led ERR, teda zrejme signál, že niečo "nie je v poriadku", a po chvíli to zhasne, takže sa s tým vie vysporiadať.
Ale možno ide iba táto časť, a samotná programová nie.
Nikde inde neviem namerať nič, na výstupe z dosky na hall senzor by mal ísť CLK signál, resp. DATA IN a OUT, ale nič tam nie je.
Nesedí mi ale ani to, že ak zapojím AD prevodník (MCP3204-C) s hall senzorom samostatne, a dám mu aj CLK signál, resp. CS, na výstupe AD nie je nič, aj keď hall dáva podľa sily magnetického poľa napätie v okolí cca 2,5V.
Prílohy
IMG_20240225_191142.jpg
IMG_20240225_194406.jpg
IMG_20240225_194415.jpg
IMG_20240225_194423.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Atmel ATMEGA16 - meranie freq

Príspevok od používateľa Radus » 27 Feb 2024, 14:47

AD prevodník ti len tak nepôjde ak dáš na vstup CLK hodiny, kuk na DS...
Prílohy
Capture.JPG
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Atmel ATMEGA16 - meranie freq

Príspevok od používateľa Atlan » 27 Feb 2024, 15:28

Sisi isty ze to mas dpbre zapojene, lebo x rovnakych konektorov..... Pripoj napatie a zmeraj na ktorych IO je tych tvojich 12V, zisti ci mohli zvladnut 24V dalsia vec je sice pekne ze uP je na 5V ale ked niekto pocotal s delicom na vstuoe z 12V na 5 a propojil si tam 24V tak ten vstup moze byt KO. Osobne by som iO co su napajane 12V rovno menil, a mosfetky tiez nezvladnu na gate viac ako 20V.
Preco ti na osciloskope neukazuje frekvenciu 16Mhz?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Atmel ATMEGA16 - meranie freq

Príspevok od používateľa peterple » 27 Feb 2024, 18:10

Teraz keď si myslíme že OSC beží tak je načase využiť ten ISP konektor. Ten totiž slúži na komunikáciu s MCU a dovoľuje rôzne pekné veci. V prvom rade over či to čo je napísané ako ISP je ten 6pinový konektor na ten plochý kábel alebo nie.
Zpojenie nájdeš na nete napríklad tu:
https://www.pololu.com/docs/0J67/3

Prípadne ISP konektor môže byť to čo je pod tou lepiacou páskou v rohu dosky, ale na ten X2 to sedí lepšie

Ak je to ono zožen si programátor. Napríklad taký čo je na tom odkaze alebo si môžeš ISP programátor urobiť z arduina.
Stiahneš si nejaký obslužný sw, no a potom môžeš začať skúšať tie pekné veci. Ako prvú by som sa pokúsil prečítať signatúru. Ak to pôjde tak je viac menej iste že MCU žije, OSC beži.

To že na ISP je pripojený nejaký modul je OK. Ono to v tomto prípade totiž nieje nič iné len komunikačné rozhranie obecne označované ako SPI, takže sa to dá využiť aj inak
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Atmel ATMEGA16 - meranie freq

Príspevok od používateľa Victorio » 27 Feb 2024, 23:13

ten 6 pin konektor ide 100% na snimac s AD a druhy 4 pin tak isto a je na nom zapojeny iba 1 pin,
je fakt ze je oznaceny ako ISP, nerozumiem tomu lebo ide na modul s AD a na piny ad prevodnika clk, dout a din, plus napajanie 5v a gnd, ten samostatny vodic z 4 pin konektora oznaceneho ako encbide na cs/shdn.
5v vyraba ten stabilizator v ciernej krabicke, mam na neho podozrenie ze je zodpovedny za prudovu spicku pri zapinani, ale napatie je 5v bez zmeny,
12v islo na tu pravu cast kde su ochranne diody, tranzistory male smd, kondiky a oz to je ten 5pin smd, a dalej na mosfety, ktore som vybral.
konektory sa nedaju zamenit jedine ak tie biele 4 pin , vpravo bol napojený 24V motor teoreticky to mohol niekto prehodit a zapojit hore ale zariadenie prestalo fungovat udajne z nicoho nic.
ani napajanie sa neda otocit lebo konektory maju zrezania.

isp skusim zohnat programator ak stoji par eur uz len pre rozsirenie obzoru 😀,

osciloskop neviem preco neukazuje freq, este ho nemam preskumany ci som nieco vypol alebo co s tym je, mam dojem ze to pri prvom skusani ukazovalo, inak vsimol som si ze ten vstavany generator ma pri vyssich frekvenciach divny priebeh pri sqr volbe, take zakmity na nabehovej hrane ale este to preverim na analogovom ci je chyba generatora alebo si digital nevie poradit s ostrym signalom,

este jedna vec ku tej elektronike, ta led pod poistkou oznacena ako BRPWR podla chlapika ktory to obsluhoval ma svietit iba ak je porucha, ta svieti teraz stale. idem preverit co ju riadi
.. vlastne blbost, ide na gnd cez rezistor, teda iba signalizacia prerusenia vykonovej casti


doplnam- dik za info o ISP, naozaj tie signaly pasuju, takze je zrejme pouzity na programovanie aj na periferie,
ak sa pri servise niekto dotkol , soravil skrat na hall snimaci ktora je blizko sietovych konektorov, tak to z velkou pravdepodobnostou odpalil, ale uvidim co na to programator az ho budem mat, hned si ho idem objednat😁
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Atmel ATMEGA16 - meranie freq

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 28 Feb 2024, 08:59

Ako vidíte, ISP používa rovnaké signály ako SPI zbernica. A keď sa zamyslíte nad názvami signálov toho ADC, clock je clock, data input je master out slave in a data output je master in slave out.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Atmel ATMEGA16 - meranie freq

Príspevok od používateľa Victorio » 28 Feb 2024, 16:00

áno, pochopil som význam signálov a ich označenie.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok