ALTERA EPM7064STC44-10N PROGRAMÁTOR ISP ?

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

ALTERA EPM7064STC44-10N PROGRAMÁTOR ISP ?

Príspevok od používateľa Victorio » 23 Máj 2024, 16:37

Ahoj

Mám tu znova jednu dosku s PLD , kde je na 99% vadný čip, pri pripojení už na 1,5 resp. 3.3V sa hreje nad 100stupňov.
Keďže v ňom je nahratý "firmware", chcel by som risknúť nejak z neho prečítať dáta, vymeniť čip a naprogramovať, ale neviem aký programátor ku tomu kúpiť. Pozeral som X typov ale väčšina má ais 10 pinový konektor dvojradový.
Na tomto je ale 6 pinový jednoradový. Ešte nemám preskúmané, kam tých 6 pinov ide, jeden prvý ide na INPUT/OE1, ostatné musím zhodiť konektor lebo nevidno kam idú spoje.
Viete mi s tým poradiť ? teraz nejde ani o to túto dosku opraviť, ale chcel by som konečne vyskúšať niečo s tými PLD , programátormi a pod. pre pochopenie/naučenie, ako fungujú.
Je možné, že tá doska (je to z veľkého plotra Algotex doska pri tlačovej hlave - odpálila "sa" pri nesprávnom pripojení káblu ku mainboardu ktorý nemal poistku proti otočeniu, tak zrejme 35V išlo na vetvu 5V.) má nejaký firemný neštandardný konektor.
Na doske sú potom konektory tie sivé jeden ide ku tlačovým hlavám, druhý ku mainbardu s procesorom, a potom sú ešte nejaké senzory a niečo nie je ani zapojené.
Chcel by som skúsiť pripojiť sa ku PLD, a skúsiť niečo z neho vyčítať, s nádejou, že odišli iba napr. nejaké výkonové vstupy/výstupy.
Prílohy
IMG_20240523_162415.jpg
IMG_20240523_162435.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1057
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: ALTERA EPM7064STC44-10N PROGRAMÁTOR ISP ?

Príspevok od používateľa budvar10 » 24 Máj 2024, 06:31

V prvom rade si prečítaj datasheet k procesoru a zisti ako sa programuje. HW programátor je len jedna vec. Je potrebné mať aj SW, ktorý bude schopný s procesorom komunikovať. Počet pinov a tvar konektora je absolútne irelevantá vec. Môže to spĺňať nejaký štandard ale aj nemusí.

Ak sa procesor extrémne hreje po pripojení napájania, s najvyššou pravdepodobnosťou bude zničený a asi už nebude možné nijako s ním komunikovať.

Napokon čerešnička na torte. Je dosť možné, že výrobca pravdepodobne svoj SW uzamkol a tak jediné čo prípadne vyčítaš, bude nejaký nezmysel.

Ak sa chceš naučiť programovať procesory, určite existuje schodnejšia cesta.
0
Naposledy upravil/-a budvar10 v 24 Máj 2024, 08:07, upravené celkom 1 krát.

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: ALTERA EPM7064STC44-10N PROGRAMÁTOR ISP ?

Príspevok od používateľa Dumitru » 24 Máj 2024, 07:48

Robil som s tým kedysi dávno , datasheet
image.png
Programátor

Tu je članok zo schémou ako to zapojiť, video inštruktážou, a odkazom na SW ktorý je potrebne stiahnuť.

Ale ako písali kolegove asi to nepôjde
1
Obrázok 1

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: ALTERA EPM7064STC44-10N PROGRAMÁTOR ISP ?

Príspevok od používateľa Victorio » 24 Máj 2024, 09:34

vďaka za info,
Dumitru, presne ten programátor som pozeral, len som si nebol istý, či bude vhodný, nemám ani ISP programátor, aj ten plánujem kúpiť, sem tam mám dosky s ISP portom.
je možné, že výrobca to zamkol, tak mi je jasné, že možno ani nezistím, či je zamknutý alebo odpálený.
pre ten istý ploter som menil Altera hlavný FPGA na mainboarde, tu som mal štastie, že nebol naprogramovaný, program si ťahal externe, takže po výmene ploter beží.
akurát technici po mne menili kábel ku tlačovej hlavy a prehodili opačne konektor tak odpálili túto dosku pre tlačovú hlavu, plotter síce tlačil , ale take haki baki, tak je šanca že nie je celkom odpísaný, možno je odpálená iba časť, ktorá sa neaktivuje pri pripojení programátora.
Teda predpokladám, že programátor sa pripája ku eeprom, ak nie, a dáva čipu aj napájanie, tak to pôjde do skratu a nebude z toho nič.
OK, skúsim to kúpiť, pár eur za pokus stojí, táto doska sa nedá zohnať, resp. stojí pár stoviek eur...
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: ALTERA EPM7064STC44-10N PROGRAMÁTOR ISP ?

Príspevok od používateľa Zaky » 24 Máj 2024, 11:06

V datasheetu se píše: Programmable security bit for protection of proprietary designs To nevěští nic dobrého :-(
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: ALTERA EPM7064STC44-10N PROGRAMÁTOR ISP ?

Príspevok od používateľa Victorio » 24 Máj 2024, 12:57

no áno, je tam možnosť zamknúť to, ale nemusí to byť, možno to taliani nespravili...
aj na mainboarde nie je FW pre FPGA na Altera čipe ale v externej EEPROMke, ale nezisťoval som, či tá nie je zamknutá, resp. či má tiež zámok.
0

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: ALTERA EPM7064STC44-10N PROGRAMÁTOR ISP ?

Príspevok od používateľa Dumitru » 24 Máj 2024, 13:17

Áno fpga ma Flash pamäť odkiaľ nabootuje pri spustení , CPLD ale to nemá SW bude rovno v ňom či je zamknuté či nie ... :fortuneteller: . Najschodnejšia cesta asi aj cenovo je skúsiť napísať výrobcovi či by nevedel predať predom naprogramovaní čip. A nezaplatíš zato stovky eur ale dajme tomu 20-50€ .
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: ALTERA EPM7064STC44-10N PROGRAMÁTOR ISP ?

Príspevok od používateľa Victorio » 24 Máj 2024, 15:23

výrobcovi som písal priamo do IT, odpovedali že už na tento typ nemajú nič, ani podporu ani dosky elektroniky, oslovil som aj viac firiem, ktoré pre to robili servis, a tiež vraj všetky náhradné diely dali zošrotovať.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok