Na čom momentálne pracujete? VI.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2594
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 23 Apr 2018, 14:32

krásna :) plánujete aj zverejniť schému/podklady?
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa marioo » 23 Apr 2018, 15:50

michal312 napísal:Takmer hotova vyvojova doska s atmegou

SUPER - ušetrí veľa ďalších káblov a kontaktných polí... keby bol zvyšný plošák k dispozícií mám záujem :)
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Harchom23 » 23 Apr 2018, 19:53

metal v ušiach a meriam vlnovú dĺžku LED v závislosti od prúdu...
0

michal312
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 30 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa michal312 » 23 Apr 2018, 20:06

marioo napísal:keby bol zvyšný plošák k dispozícií mám záujem :)
Ostali mi este 4 ks tak v pripade zaujmu mozem posunut..
Prílohy
boards.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa juraj77 » 23 Apr 2018, 21:36

Harchom23 napísal:metal v ušiach a meriam vlnovú dĺžku LED v závislosti od prúdu...
čím to meriaš ?
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Harchom23 » 23 Apr 2018, 22:46

digitálnym spektroskopom Kvant Spectra 1
taká malá USB kravina, ktorá ma furt len nasiera :)

meranie je na jeden projekt... 7.mája s tým ideme do turecka na súťaž. 2 týždne pred maturitou sa drbať na týždeň do turecka, pričom slovenčinu som sa ešte nezačal učiť (čo možno aj vidno :finga: )
0

Používateľov profilový obrázok
Steal6th
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 22 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Čadca
Vek: 30

JPA v retro obale

Príspevok od používateľa Steal6th » 23 Máj 2018, 20:47

Nazdar!
Po velmi dlhom čase som sa odhodlal k stavbe zosilovača. Prvotnou myšlienkou bolo nájdenie tohto krásavca Tesla Gramorádio Dominant na skládke :evil: bohužial gramač nefunguje takže už som ho aj vyrezal von (o tom neskor) a elektronika tiež nefunguje, zosilovač ide furt plné bomby a divné zvuky z neho lezú. Takže teraz k stavbe a čo z toho bude.
Skrinka je veľmi zachovalá, rozmýšlal som že ju este nalakujem do nejakej tmavej hnedej metalízy ale nakoniec som od toho upustil. Prisiel by som o nápis Tesla. Takže plasty sa este dobre vyčistia a naimpregnuju a skrinka ostáva taka aká je. Čo sa týka predného panela ten taktiež ostane pôvodný. Potenciometre a ovladacie prvky budu fungovať až na ovladanie rádia. To tam nechám len kvoli zachovaniu retro štýlu. V paneli rádia sa nachádzaju LEDky tuším 12 kuskov za sebou takže to sa použije ako indikator vybudenia. Gramofón som už vyrezal von pílkou na železo, treba este hrany pekne zbrusiť a zarovnať. Presklený vrch ostáva. Takže v konečnom dôsledku vznikla docela solidná retro skrinka na stavbu zosilňovača. Ano daju sa kupiť už hotové skrinky ale takto retro to bude niečo iné predsa takže ma nehejtujte hned.
Dalej bude treba vyhádzať starú elektroniku von okrem predného panela. Vytvoriť novú základovu dosku pre obvody a rôzne detaily ktoré budem riešiť postupne.
Čo sa týka osadenia, skôr to bude low-end zosik "za pár", ako koncové zosilovače plánujem použiť stavebnice JPA50 prípadne 100, kvoli využitiu potenciometrov na panely taktiež nejaké korekcie a ostatné sa uvidí časom. Chcem najskor nachystať skrinku a dokončiť ju po dizajnovej stránke do detailov :arrow: :arrow:
Stavba bude trvať troška dlhšie ale budem prinášať progres, prípadné hejty akceptujem :wink:


! Na základe ohlásenia nevhodne zaradeného príspevku a nakoľko sa jedná o rozpracovaný a nie hotový výrobok,tému presúvam do správnej sekcie.
presunul: 24.5.2018 mirosne !
Prílohy
DSC03252.jpg
DSC03253.jpg
DSC03254.jpg
DSC03255.jpg
DSC03256.jpg
DSC03257.jpg
DSC03258.jpg
DSC03259.jpg
DSC03260.jpg
DSC03261.jpg
0
RIDE IS MY PASSION

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: JPA v retro obale

Príspevok od používateľa Mek » 23 Máj 2018, 21:08

Ja si myslim, ze hejtovat nie je dovod. Akekolvek znovuvyuzitie niecoho, co by bolo odpadom, je pozitivne :wink:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1216
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 67

Re: JPA v retro obale

Príspevok od používateľa E001 » 23 Máj 2018, 22:37

No myšlienka je fajn, ale na tvojom mieste by som si stanovil trocha vyšší cieľ. Tá krabica sama o sebe je fajn, ale nezaslúži si aby tam trónil iba zosík a predný panel bude viac - menej rekvizita, kde budú využité iba potenciometre. Čo tak pokúsiť sa oživiť rádio - veď má CCIR normu, v ktorej vysielajú dnešné vysielače VKV, ďalej môžeš využiť aj korekčný zosík a aby to malo slušný výkon trebárs to JPA-čko.
Tento prijímač som nemal v rukách, tak len teoretizujem. Samozrejme na začiatok potrebuješ schému, ale to dnes nieje až taký problém a chuť pustiť sa do takejto rekonštrukcie s tým, že jedného pekného dňa budeš mať retro mašinku plne funkčnú včetne čelného panelu. Na začiatok by som doporučil vymeniť VŠETKY elektrolyty v plastových púzdrach a ostatné kondíky premerať.Prajem pevné nervy a výdrž. Ten pocit, že som čosi opravil a vylepšil stojí za to.
0

Používateľov profilový obrázok
Steal6th
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 22 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Čadca
Vek: 30

Re: JPA v retro obale

Príspevok od používateľa Steal6th » 23 Máj 2018, 22:54

možno sa priberem aj na to, ako hovoríš. Schému od toho samozrejme mám, horšie je že všetko je na jednej doske. A to sa mi nepáči. A tá doska je sama o sebe škaredo osadená a zaberá vela miesta. Aj ked nehovorím že nakoniec aj to rádio oživím. V prvom rade by to chcelo prísť na to, prečo ide stále naplno a nereaguje na hlasitosť... Potom budem uvažovať o ponechaní rádia s predzosikom
0
RIDE IS MY PASSION

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1216
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 67

Re: JPA v retro obale

Príspevok od používateľa E001 » 23 Máj 2018, 23:03

Podľa tých fotiek čo si sem postol, sa mi zdá, že koncák je v zadnej časti a prijímač a predzosík je v prednej časti. A ak by si tam chcel dávať to JPA-čko, rátaj priestorovo s tým, že bude potrebovať toroid s usmernením.
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: JPA v retro obale

Príspevok od používateľa oravan » 23 Máj 2018, 23:16

neviem akú máš schému, skontroluj modul J
0

Používateľov profilový obrázok
Steal6th
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 22 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Čadca
Vek: 30

Re: JPA v retro obale

Príspevok od používateľa Steal6th » 24 Máj 2018, 07:29

Ano koncak je v zadnej casti. Dnes musim zistit fyzicke rozmery tych JPA a pomerat ci to tam vsetko vojde aj s filtraciou a chladicmi
Schemu od modulu J mam musim to pozret
Prílohy
IMG_20180524_072601.jpg
0
RIDE IS MY PASSION

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 24 Máj 2018, 16:49

Co sa tyka tych lupancov v tom Dominante, taktiez sa pamatam na nejaky obvod "spomaleneho nabehu" v tomto prijimaci, ktory sledoval, kedy sa objavilo sietove napatie a na zaklade toho povolil nizkofrekvencnu cestu v predzosilnovaci. Zrada moze byt tam.

Inac, co sa tyka tohoto radia, ked v nom vychytas muchy, tak tuner ma celkom dobru kvalitu co sa tyka citlivosti a selektivity.
Obvody korekcii A273, 274 zvyknu sumiet, daju sa nahradit lepsimi TCA 730, 740 (Philips) alebo K174UN12 (tca730), k174UN10 (tca740).
Niekedy byva chybny keramicky filter 10.7 MHz, radio potom byva "hluche". Ak je tak, treba ho ako prvy vyskusat vymenit za novy.
Jeden jediny krat sa mi stalo, ze radio bolo hluche a bol na pricine chybny MOSFET tranzistor vo vstupnej jednotke.

Niektore plastove elektrolyticke kondenzatory mozu byt vytecene, netreba menit vsetky radom, iba tie, ktore su bez kapacity alebo vidiet na nich vykrystalizovanu bielu sol z elektrolytu.
Spravidla ale vsetky male valcekove elektrolyticke vazobne kondenzatory (kapacita radovo 1-5uF) byvaju bez kapacity kvoli zlemu tesneniu na gume. Potom kanal hra tichsie a bez hlbok.
Niekedy zvyknu uchadzat naladene stanice, to byva sposobene zvodom niektorych keramickych kondenzatorov v napajani varikapov tunera. Je dobre ich vymenit za nieco kvalitnejsie v takom pripade.
Uz sa nepamatam, ci tieto radia idu primarne do 104MHz alebo 108. Ak len do 104 MHz, stacilo rozsirit ladiaci rozsah zvysenim koncoveho ladiaceho napatia.

Tolko z mojich skusenosti s tymito radiami. Zopar (asi tak 20 ks) som ich poopravoval, boli to zaujimave casy.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2582
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 62

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa miroja » 24 Máj 2018, 18:14

Prve serie sa vyrabali do s VKV rozsahom do 104 MHz, novsie do 108. Podla fotky ma na stupnici 107,5, takze ma tu novsiu verziu.
0

Používateľov profilový obrázok
Steal6th
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 22 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Čadca
Vek: 30

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Steal6th » 24 Máj 2018, 21:43

Dakujem za rady, pokusim sa to radio oživiť a snad sa mi to aj podarí, ale bude to na dlho
0
RIDE IS MY PASSION


Používateľov profilový obrázok
sraj
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 26 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: PP
Kontaktovať používateľa:

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa sraj » 28 Máj 2018, 12:48

už hotovo :lol:
Prílohy
zveracik.jpg
zveracik1.jpg
0
https://www.meteopp.eu/ MeteoStanica POPRAD - aktuálne údaje , +meteokamerka(test)
Mini Meteostanica Poprad : http://svetelektro.com/Forum/mini-meteo ... 42443.html
TempLogger : http://svetelektro.com/Forum/templogger-t8407.html

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 753
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa stefanSK » 28 Máj 2018, 20:59

Ja pracujem na lineárnej časti zdroja s predregulátorom. Inšpiráciu som si zobral z časopisu ELE 9,10,11/2016 (princíp zdroja je na Obr.1). Ide o LDO regulátor zostavený z diskrétnych súčiastok (možno dosť komplikovaný, ale chcem si to vyskúšať), ktorý obsahuje reguláciu napätia(max 40V) tak, aby na regulačnom tranzistore bol vždy úbytok 0,75V (Obr.2), reguláciu prúdu (max. 5A), nastavovacie prvky a výstupy pre meranie prúdu a napätia a dorobil som tam indikáciu CC režimu zdroja. Riadiace napätie pre spínaný zdroj je možné nastaviť jedným odporom, podľa použítého prínaného obvodu. Teraz som si nastavil 0.8V (obvod LTC3780), lebo chcem použiť ako spínaný zdroj modul, čo som si kúpil na ebay:
https://www.ebay.com/itm/LTC3780-DC-5V- ... 2749.l2649.

Navrhol som si PCB - rozmer 85x100mm, dal som si na skúšku vyrobiť 5ks do PCBWAY, cena 14$, dali mi kupón na 5$, takže som platil 9$.
Mali by do týždňa prísť. Uvidím ako to bude fungovať.
Prílohy
Obr.1
Obr.1
Obr.2
Obr.2
0
S.K.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa medved » 30 Máj 2018, 23:46

medved napísal:...na tomto https://www.youtube.com/watch?v=FF13YN3wA0M :twisted:
pokračovanie.. už len pre tu zaujímavosť to sem hodím :) .. keď už vymýšľam blbosti :lol: ... drôtik zapichnutý v anóde elektrónky - samovoľne bez ručného "zapálenia" výboja. Frekvencia 10,5MHz. Plazmový "plameň" z rezonančnej cievky je vysoký 30cm.

edit: prúd v plazme bude odhadom isto nad 1A...
Prílohy
hf vttc 1.jpg
hf vttc 2.jpg
0

Napísať odpoveď