reaktor

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 19 Mar 2011, 19:17

right13 napísal:teraz odborníci z markízi vraveli že iba v reaktore 3 je "toxické plutonium" ... a čo je potom v ostatných :D škriatkovia ? :D


bullshit ?
To môže byť, ako palivo je možné používať U235 , plutónium (chemická toxicita asi ako olovo) a aj iné prvky...nevieme - dohady , .. dôležité je, aby sa to nedostalo do okolia

S tou "jedovatosťou" plutónia : aby nedošlo k nedorozumeniu , samotné (kovové) plutónium nie je až tak jedovaté... problém je pri trvalej expozícii žiarenia na sliznice.. pri dlhodobom pôsobení môže už 1 mikrogram spôsobiť poškodenie organizmu.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 19 Mar 2011, 20:50

lato mňa by, ale fakt zaujímalo prečo neunikala para komínom, myslím havarijná , po prehriatí toho chladiaceho bazéna s kys. boritou. niekam predsa musí ísť a prečo odpúštali vodík do strojovni. viem že sa chytáš za hlavu, ale ak sa nad tým zamyslíš, bude ti jasné že to nemohlo byť tak ako vravia.
neverím že tá nádrž na chladenie čo si spomínal končí jednoducho hladinou a prípadný vodík len tak prebuble a s vývojom vodíka určite rátali pri projektovaní, tak prečo nešiel komínom
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 19 Mar 2011, 21:16

mato3000 napísal:lato mňa by, ale fakt zaujímalo prečo neunikala para komínom, myslím havarijná , po prehriatí toho chladiaceho bazéna s kys. boritou. niekam predsa musí ísť a prečo odpúštali vodík do strojovni. viem že sa chytáš za hlavu, ale ak sa nad tým zamyslíš, bude ti jasné že to nemohlo byť tak ako vravia.
neverím že tá nádrž na chladenie čo si spomínal končí jednoducho hladinou a prípadný vodík len tak prebuble a s vývojom vodíka určite rátali pri projektovaní, tak prečo nešiel komínom
Ok, ked inak nedáš :D takže môj názor : Do komína "atmosféry" by žiaden dozorný orgán (ani japonský) nedovolil privádzať aktívnu paru ! Uvedom si, že je to varný reaktor takže para vzniká priamo v reaktore. Nemajú tam "odelovací" parogenerátor ako tlakovodné reaktory. To znamená, že aj turbína, kondenzátor pracujú s mierne aktívnou parou a tento cyklus musí byť izolovaný od okolia. (V EMO je sekundár na úrovni pozadia radiácie a záťaž personálu je tam nižšia ako na Lomnickom štíte - možno aj viacnásobne :D) . A teraz čo urobíš ak sa ti varí reaktor (aj po odstavení zbytkovým teplom) a začne stúpať tlak pary. Ochladiť v turbíne sa nedá (odstavená) , cez kondenzátor tiež nie (stoja čerpadlá). Niekde ju musíš vypustiť. Menšie zlo keď to vypustíš "doma" do hocijakej budovy kde skondenzuje ako rovno von. Prvé čo sa ponúka je reaktorovňa. Ibaže tam aj keď para skondenzuje , ostáva vodík .. a ten urobí svoje. Radšej riskovali únik do budovy s možnou deštrukciou (100% vedeli o riziku)
ako priame zlo a púšťať to von. Po boji je každý generál... Smutné je , že toto nemali nacvičené a zrejme na takéto niečo neboli pripravení.
OPAKUJEM : TOTO SÚ LEN DOHADY !!!!
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 19 Mar 2011, 21:27

počkaj počkaj, ja som myslel, že pri poruche ide tlak cez tú chladiacu vodu s boritou a to predsa samovoľne vlastným tlakom. takže tu sa kondenzuje, alebo nie ? a ide mi o to či tieto nádrže sú uzavreté hermeticky, alebo jednoducho končia vodnou hladinou - tomu neverím. takže tu by sa para schladila a neskondenzoval by len vodík a iné plyny, ktoré by šli predsa do komína, tak to je všade v chem. priemysle. netvrdím že to tak je aj v jadrových elektrárňach.


tak teraz už vôbec nechápem, je lepšie roztrhať budovu na framforce a ohroziť tak reaktor, samozrejme s možným únikom silnej radiácie, alebo vypustiť komínom slaboradioaktívny vodík, ktorý ide prudko hore a riskovať tak nejaké to drobné zamorenie :?
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 19 Mar 2011, 21:48

Moja otázka znie - je technicky možné, že by v jednej z našich elektrární došlo k neriadenej reakcii :?: Budovy sú vraj stavané na niečo okolo sedmičky Richterky, no nikdy nevieš...

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 19 Mar 2011, 22:41

mato3000 napísal:
tak teraz už vôbec nechápem, je lepšie roztrhať budovu na framforce a ohroziť tak reaktor, samozrejme s možným únikom silnej radiácie, alebo vypustiť komínom slaboradioaktívny vodík, ktorý ide prudko hore a riskovať tak nejaké to drobné zamorenie :?
No dostali sme sa tam , kde som nechcel... dá sa na všetko odpovedať, ale je to mlátenie prázdnej slamy . Ale predsa : Ak dôjde okolo reaktora k výbuchu vodíka s tým reaktorom to ani nehne...varný reaktor je stavaný na tlaky vyše 50 atm. a budova už pri 1 atm. je dávno v nebesách ...
kontajment vydrží o niečo viac :wink:


počkaj počkaj, ja som myslel, že pri poruche ide tlak cez tú chladiacu vodu s boritou a to predsa samovoľne vlastným tlakom. takže tu sa kondenzuje, alebo nie


V EMO je to tak - už som to písal citujem: Pri porušení integrity primáru, je vzniknutá para zachytávaná systémom barbotážnych žlabov kde prebubláva a kondenzuje.

O tom čo sa stalo na varnom reaktore v Japonsku zatiaľ neviem nič , len z médií ...
0

Používateľov profilový obrázok
yozify
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 05 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa yozify » 19 Mar 2011, 22:49

:(
0
Naposledy upravil/-a yozify v 21 Mar 2011, 20:02, upravené celkom 1 krát.
Mam rad sviatky lebo je cez ne 100% priplatok.

Všetko čo sa môže pokaziť, sa proste raz pokazý.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 19 Mar 2011, 22:49

OK, ale ak sa niečo dozvieš, daj vedieť, už len pre zaujímavosť
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 19 Mar 2011, 23:10

ďakujem za avízo na tú prednášku...asi tam skočím pozrieť... :wink:
lato, kameru nemám....jedine zobrať foták...ten točí relatívne dobre...aj pamäť by bola...ak to bude kam poloziť/ postaviť tak natočím čo sa dá :wink:
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 19 Mar 2011, 23:51

Kofo napísal:Moja otázka znie - je technicky možné, že by v jednej z našich elektrární došlo k neriadenej reakcii :?: Budovy sú vraj stavané na niečo okolo sedmičky Richterky, no nikdy nevieš...

Som o tom presvedčený, že k tomu nedošlo ani v Japonsku! V opačnom prípade by to bol druhý Černobyl . Problém je zrejme so zbytkovým teplom (jeho odvodom) a s následným tavením aktívnej zóny. Naše reaktory by pri zemetrasení (monitorované relatívnymi a absolútnymi čidlami) tiež okamžite
odstavili. Ďalší vývoj by záležal od toho ako by sa poškodil primár...o max. projektovanej havárii som sa už zmienil.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 23 minútach:
Robio napísal:ďakujem za avízo na tú prednášku...asi tam skočím pozrieť... :wink:
lato, kameru nemám....jedine zobrať foták...ten točí relatívne dobre...aj pamäť by bola...ak to bude kam poloziť/ postaviť tak natočím čo sa dá :wink:
No mohli by aj normálne dať na web... ale ak budeš dobre počúvať aj to stačí.. :wink: len potom daj vedieť .. neviem či si talian dá námahu a v emo urobí debatu...voľakedy to bolo normálne , ale teraz neviem , keď na bezpečnosť sa vynakladá toľko peneží, či ostane niečo aj na debat o bezpečnosti... :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10184
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Mar 2011, 00:32

Jadrové krmivo :lol:

Darmo budeme špekulovať, čo sa tam stalo, ked ani oni samy nevedia čo sa tam stalo,a aj ked vedia tak to akurát zavesia na nos Markyzákom. :wink:

To že sa to posralo je asi ich maslo,pretože ako vidím, všetko je stále len a len o peniazoch a nejaká bezpečnosť, prevádzky, obsluhy , či okolitého sveta je aj v Japonsku celkom u prdeli.A tak sa nečudujme.
Je mi lúto tých obetí a škôd, ale ked vedia v akých podmienkach sa nachádzajú ,tak prečo stavajú také králikárne, veď neohrozujú tím iba seba. :x
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Príspevok od používateľa feros » 20 Mar 2011, 00:43

Vetilacny komín sluzi normalne na ventilaciu priestorov a riadenich vypusti ktore su ale v malom objeme.
Inak Cernobilska elektraren je kapitola sama osebe. K poskodeniu polivovych kanalov, ako pri vybuch len v rozsahu jednotlivych kanalov, doslo aj pred a aj po havarii na dalsich blokoch v el. a prevadzkovalo so vesalo dalej, len sa kanal zapecatil a hotovo.
A tu su aj nejake fotky z nedavnej minulosti Cernobilu, ked tam bola skupinka americkych jad. fyzikov. Ako oni hovoria aby si zapamatali ze si maju davat bacha, co bi mali asi absolvovat vsetci manazery a ludia zodpovedny za bezpecnost v elektrarnach.
Prílohy
Fukushima blok 1 a 2
<br />To dole (torus) je na chladenie pari v kontajmente a na 2 bloku je to pravdepodobne poskodene - &quot;poculi sme tlmeny vybuch a tlak v kontajmente klesol&quot; -
Fukushima blok 1 a 2
To dole (torus) je na chladenie pari v kontajmente a na 2 bloku je to pravdepodobne poskodene - "poculi sme tlmeny vybuch a tlak v kontajmente klesol" -
casti 8,9,10 su sucastov barbotazneho sistemu ktori ale v emo sluzi na zachytenie vody z pri. okruhu premenenej na paru pri havarii
casti 8,9,10 su sucastov barbotazneho sistemu ktori ale v emo sluzi na zachytenie vody z pri. okruhu premenenej na paru pri havarii
2_bwr.gif
Cernobil
Cernobil
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 20 Mar 2011, 01:57

5ko napísal:To že sa to posralo je asi ich maslo,pretože ako vidím, všetko je stále len a len o peniazoch a nejaká bezpečnosť, prevádzky, obsluhy , či okolitého sveta je aj v Japonsku celkom u prdeli.
Ale prosím ťa....
Keby že to povie nejaký 16 ročný soplák tak mi to je ukradnuté...ale ty... :roll: (navyše to ich chyba nebola...nemôže sa všetko stavať na nepredstavitelné scenáre...samozrejme že to je o peniazoch, ale nebudem predsa stavať 100 metrovú priehradu keď mám údaje že za posledných 200 rokov by bola výška vody maximálne 50 metrov. Jednak by to bolo drahé, neekonomické a neohľaduplné k prírode..)

Nechcem stále počúvať reči aký je svet nespravodlivý... ako každý na všetko serie a každý jeden kradne...nekradne...
Situácia je taká aká je...lenže nebudem sa tým stále zaoberať keď to nemôžem zmeniť...

Aspoň svojou troškou slušnosti sa snaží prispieť...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
yozify
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 05 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa yozify » 20 Mar 2011, 09:55

:?
0
Naposledy upravil/-a yozify v 21 Mar 2011, 20:03, upravené celkom 1 krát.
Mam rad sviatky lebo je cez ne 100% priplatok.

Všetko čo sa môže pokaziť, sa proste raz pokazý.

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 20 Mar 2011, 17:29

Niečo čo som zohnal..
Prílohy
NPP_zemetrasenie_Japonsko_marec_2011_2.ppt
(569 KiB) 105 stiahnutí
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 20 Mar 2011, 19:52

dik
každopádne to tam majú veselé.

jedna otázka , nevieš či to s tým odtlakovaním vodíka s následnou možnosľou jeho vzplanutia pri preaktore je nejaký havarijný postup, alebo to bolo len také náhodné riešenie ?
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 20 Mar 2011, 20:15

mato3000 napísal: jedna otázka , nevieš či to s tým odtlakovaním vodíka s následnou možnosľou jeho vzplanutia pri preaktore je nejaký havarijný postup, alebo to bolo len také náhodné riešenie ?


Zapálenie vodíka určite nebol žiadny havarijný postup, nevidím tam žiadny zmysel. Tým že sa spáli vodík jeho aktivita sa nezmení. Trícium je rovnako aktívne aj ako zlúčenina s kyslíkom ( polčas premeny 12 rokov). Pre životné prostredie je to dokonca nevýhodné (viaže sa do vody). Som presvedčený, že k zapáleniu došlo neúmyselne - náhodou.

Môj názor, ak vie niekto overené info nech ma prosím opraví !
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 20 Mar 2011, 20:29

myslel som samovolné zapálenie, teda hrozbu zapálenia vodíka. a to s radiáciou nemá nič spoločné

mňa zaujíma ten postup, no som technológ a mám akú takú šajnu o bezpečnostných postupoch, tak preto ma to zaujíma. je to odvážny krok a ak o tom rozhodli a nespustilo sa to samo, nejakou netestnsťou, tak klobúk dole pred tým čo o tom rozhodol.
0

marek181818

Príspevok od používateľa marek181818 » 20 Mar 2011, 21:01

vidim ze vas moc zaujala tema reaktor ,len tak potulkami netom som narazil na simulator jadrovej elektrarne ,je to rozdelene na viac okien na kolko by sa to cele nezmestilo na monitor .

Kód: Vybrať všetko

http://elektrobest.warmacher.com/Simulator-Jaderne-Elektrarny_1.2a.exe

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mikoš » 20 Mar 2011, 21:53

Robio skús to prosím ťa nahrať na foťák. Chcel by som tam ísť ale bohužiaľ je to nereálne.
0
Uhlie je minulosť, urán je súčasnosť, deutérium je budúcnosť!
Aj ja si pridám reklamu na moju stránku pozrite si: http://www.mikoselweb.estranky.cz/

Napísať odpoveď