Signalizace kdo dřív

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Lipa630
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 15 Jún 2014, 11:08

Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa Lipa630 » 15 Jún 2014, 11:58

Zdravím,
potřeboval bych poradit jak vyřešit spínání sestřelené plechovky na hasičském rozstřelu. Princip: kdo první sestřelí plechovku proudem vody tomu se rozsvítí signalizace a tomu druhému už nikoli. Problém spočívá v tom, jak vhodně spínat sepnutí nebo rozepnutí, když je potřeba spínač ochránit proti proudu vody. Schéma zapojení je na obrázku buď pomocí hradel nebo ho lze zapojit pomocí dvou relátek. Já jsem měl spínání realizované pomocí magnetických kontaktů (http://www.gme.cz/p-mk472-p634-286), které spínali hradla NAND. Ty na prvních zkouškách fungovali, ale druhý den už nikoli. Zkoušel jsem je měřit a zjistil jsem že vůbec nespínají. Pokud by někoho napadlo nějaké vhodné řešení budu rád. Děkuji
Prílohy
rozstrel.jpg
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1408
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa Amaterr » 15 Jún 2014, 12:55

Dal by som na nejaký terčík zo zadu tlačítko /vodotesne/ , aby prúd vody to vedel zatlačiť , žiadne relé
0

Lipa630
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 15 Jún 2014, 11:08

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa Lipa630 » 15 Jún 2014, 13:01

takové terče máme, kde proud vody sklopí záklopku a sepne se časovač. Tady u tohoto potřebujem signalizovat kdo dřív schodí plechovku. Například já jsem měl magnetický kontakt přidělaný na podstavci a magnet na plechovce, jakmile plechovka odletěla kontakt rozepl.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1408
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa Amaterr » 15 Jún 2014, 13:07

vidíš , ja som sa s takým čo rozpínal nestretol , vždy len po nejakej úprave s dvoma magnetmi , v tom tvojom zapojení čo sa stane keď následne zatlačíš druhé tlačítko ? aj tak ti nerozumiem , na začiatku spomínaš , že sa nezopli a potom , že sa rozopli
0

Lipa630
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 15 Jún 2014, 11:08

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa Lipa630 » 15 Jún 2014, 13:15

já teď přesně nevím jestli byl ten spínač ve výchozí poloze sepnut nebo rozepnut, ale to je celkem jedno. To se dá nastavit podle toho jestli připojím vstup na zem nebo na napájecí napětí. Tak pokud se první spínač sepne rozsvítí se první žárovka, ale když se sepne druhý tak už se nic nestane protože na vstupu druhého hradla bude na vstupu log 1 a tím se nesepne druhý tranzistor.
0

Lipa630
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 15 Jún 2014, 11:08

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa Lipa630 » 15 Jún 2014, 13:22

tady je např stejný obvod jen pomocí dvou relátek. Já mám jenom problém jakým spínačem nahradit ty tlačítka aby byly odolné proti vodě a dostatečně spolehlivé.
Prílohy
Bez názvu 1 kopie.jpg
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1408
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa Amaterr » 15 Jún 2014, 13:23

jasne , teda po zatlačení už ostane zopnutý
0

Lipa630
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 15 Jún 2014, 11:08

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa Lipa630 » 15 Jún 2014, 13:26

ano, jsou to prostě dva stabilní stavy rozepnute sepnuto, plechovka je na místě, nebo je odlítnutá. Potřeboval bych vymyslet čím ty tlačítka nahradit aby to bylo odolný proti tlaku vody a dostatečně spolehlivý.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa breta1 » 15 Jún 2014, 19:10

To schema ve tvém prvním příspěvku nemohlo nikdy fungovat, a to ani napoprvé ani jindy, a to ani při použití obvodů TTL ani při CMOS.
Objasni to.
Ty magnetické kontakty jsou vodovzdorné, nedovedu si představit, jak by jim mohla voda ublížit.
0

Lipa630
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 15 Jún 2014, 11:08

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa Lipa630 » 17 Jún 2014, 20:27

no ta já taky nechápu jak mohli odejit, magnetické kontakty jsou zalité v plastu a z boku je taková vyndávací ucpávka tu jsem ale zalepil tavným lepidlem. Při prvních zkouškách na sucho a s vodou fungovali, ale druhý den už ne. Když jsem ty magnetický kontakty odpojil, tak vůbec nereagovali. To první schéma mně bez problému funguje, hradlo je typu 4011 a ještě tam mam navíc pull down rezistor na vstupu hradla.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa breta1 » 18 Jún 2014, 08:41

Chceš poradit, ale skutečné schema máš namalované špatně. Nevíme, jak velké odpory jsi dal na vstupy, nevíme, jak jsou zapojeny kontakty (máš je v luftě) a dále - přece když stojí plechovky na místě, tak je kontakt sepnutý ne?.
Namaluj pořádně schema včetně hodnot, které ti fungovalo.
Nebo se na IO vykašli a zkus toto
Prílohy
kdodriv.png
kdodriv.png (3.43 KiB) 3795 zobrazení
0
Naposledy upravil/-a breta1 v 18 Jún 2014, 17:47, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa muziker » 18 Jún 2014, 10:09

Amaterr napísal:vidíš , ja som sa s takým čo rozpínal nestretol , vždy len po nejakej úprave s dvoma magnetmi , v tom tvojom zapojení čo sa stane keď následne zatlačíš druhé tlačítko ? aj tak ti nerozumiem , na začiatku spomínaš , že sa nezopli a potom , že sa rozopli
Čo je na tom nejasné, keď "magnetické" kontakty zatavené v sklenenej trubičke (z jazýčkových relé) boli zásadne spínacie. Teda ak je v blízkosti kontaktu magnet tak je zopnutý a po oddialení magnetu sa kontakt znova rozopne do východzej stabilnej polohy. To čo písal Lipa630 (já jsem měl magnetický kontakt přidělaný na podstavci a magnet na plechovce, jakmile plechovka odletěla kontakt rozepl ) je presne tento prípad.
0
muziker

Lipa630
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 15 Jún 2014, 11:08

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa Lipa630 » 18 Jún 2014, 14:56

toto je kompletní zapojení, bez problému mně funguje, jenom mám problém jaké tam mam dát spínače nebo jak je zabezpečit aby byly odolný proti proudu vody(kryty, zdelšení spínacího tlačítka...). Když jsem tam měl magnetické kontakty tak ty po první zkoušce s vodou z nepochopitelného důvodu odešli. Jo a breta1 moc nechápu jak to tvoje zapojení vyloučí sepnutí druhé led kdyz ta první už bude svítit.
Prílohy
Bez názvu 2 kopie.jpg
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa breta1 » 18 Jún 2014, 15:11

Tak vidíš, kolik zmatků jsi v původním obrázku a popisu udělal
1. vypínače kresleny v rozepnutém stavu
2. vypínače nikam nevedou
3. nezakresleny odpory na vstupech
4. v pozdějším popisu doplněno, že jde o odpory pull down
5. teď jsi namaloval odpory, ale vidím pull up

A teď k věci.
1. ty odpory bych zkusil zmenšit, dal bych 10k. Voda na přívodech kontaktů by mohla mít svod srovnatelný s těmi odpory a pak by to nefungovalo korektně.
2. K mému zapojení - když svítí třeba první LED, je napětí na její anodě součet napětí na tyristoru (1V) a napětí na LED (2V), dohromady 3V. Takže druhá zenerka už nemůže žádný proud do G pustit, protože je nyní připojena na 3V, ale její otevírací napětí je 6V.
0

Lipa630
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 15 Jún 2014, 11:08

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa Lipa630 » 18 Jún 2014, 15:31

omlouvám se za zmatky. Nemáš nějaký zkušenosti jaký spínač by byl nejvodnější např. z gme.cz, nejlepší by byl asi nějakej u kterého by šla nějak nabastlit delší spínací tyčka aby spínač nebyl na přímém styku s proudem vody a poté ho dát ještě do nějakého krytu.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa breta1 » 18 Jún 2014, 15:41

Nechce se mi věřit, že jsou ty tvoje kontakty vadné, leda bys utrhnul přívodní dráty nebo omylem velkým proudem upálil kontakty.
Je to přece jazýčkový kontakt zalitý ve skleněné trubičce a je to celé strčené do nějakého pouzdra. Klidně to můžeš trvale ponořit do vody, i když ti tam do pouzdra vnikne voda, nic se neděje.
Vezmi měřák, kontakt klidně strč do vody a přikládej magnet a měř ohmy.
0

Lipa630
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 15 Jún 2014, 11:08

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa Lipa630 » 18 Jún 2014, 16:44

draty vytrzeny nejsou, proud do vstupu hradel přeci žádnej neteče, tak přepálením to asi taky nebude. Když zkoušim měřit odpor třeba i pod vodou bez prilozenýho magnetu, tak se odpor mění v celém rozsahu od 0 až po několik giga, když hejbu s vývody. Odpor se mění jak pohnu vývody, na magnet to ale absolutně nereaguje.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa breta1 » 18 Jún 2014, 17:25

Já myslím, že ty dráty jsou utržené.
Vyloupni nějak ty vlastní kontakty z toho futrálu a prohlídni to. Měř odpor přímo na přívodech do té skleněné trubičky.
Když budeš přikládat magnet, měl bys slyšet slabé cvaknutí v té trubičce.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1408
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa Amaterr » 18 Jún 2014, 18:03

Muziker , vidíš 3 dni si na tým musel rozmýšlať ? ale vážne , ja som hlavne o tej mojej schéme , všimol si si ? že keď začal konkrétne o tej jeho schéme , už som nereagoval ? on spomínal o rozopnutý a v schéme , čo som prikladal je to iné .
0

Používateľov profilový obrázok
remmidemmi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 994
Dátum registrácie: 25 Dec 2012, 12:58
Bydlisko: Dobříš v Čechách
Vek: 80

Re: Signalizace kdo dřív

Príspevok od používateľa remmidemmi » 18 Jún 2014, 18:31

Lipa630 napísal:omlouvám se za zmatky. Nemáš nějaký zkušenosti jaký spínač by byl nejvodnější např. z gme.cz, nejlepší by byl asi nějakej u kterého by šla nějak nabastlit delší spínací tyčka aby spínač nebyl na přímém styku s proudem vody a poté ho dát ještě do nějakého krytu.
Co když by jsi dal pod plechovku ssenzor na světlo? Když bude plechovka stát na senzoru, budle senzor ve tmě. Až plechovka odlítne, na senzor se dostane světlo a elektronika sepne. Předpokládám, že závody děláte při světle a ne po tmě v noci. :D
0
Kdo něco umí, tak to dělá a kdo nic neumí, tak o tom aspoň žvaní.

Napísať odpoveď