Zivot v zahranici

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

urgot
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 00:05

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa urgot » 02 Feb 2015, 21:51

@Tribec Zacks
Co sa tyka skoly, som na 99% rozhodnuty ze dostudujem ing na slovensku, ale nie preto, aby som mal titul, ale hlavne aby som sa udrzal v "uciacom" mode, a nadobudol viac IT skills, a odisiel viac pripraveny- takto mi to pride najlepsie.

Inak uz nefajcim, a pijem obcas, ked je prilezitost, takze s tymto problem nemam, viem sa uskromnit a nevyhadzovat zbytocne peniaze nato co nutne nepotrebujem.
Za kamaratmi mi bude smutno, ale mam dostatocnu motivaciu urcite veci, povedzme obetovat.

Este som sa chcel opytat, co treba zariadit predtym nez odidem? nejake odhlasenie z uradov?(socialny/zdravotny), treba nejake tlacivo/prehlasenie vyplnat?
Co sa tyka toho PPS cisla, tak ked si o neho zaziadam, tak mozem ist pracovat? alebo musim pockat nez ho budem mat oficialne? nieco som cital ze bez pps cisla si nezalozim ani bankove konto, a to mozu vyzadovat do prace.

@Axwell
Som rad ze sa ti paci, kludne sa pytajte aj ostatny :D , nech je to tu pekne pokope (ak to nieje proti pravidlam fora samozrejme)
myslim ze prax nieje nikdy na skodu, nech je z akehokolvek oboru, navyse elektrika a IT predsa len maju nejaky suvis.
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 02 Feb 2015, 23:06

no pps..... zalozis si u nas ucet bez obcianskeho? :-) neviem ako to je s poistovnou u nas, urcite sa tieto veci pomenili, ja som uz vonku strasne dlho, takze co na svk potrebujes a co nie ti velmi nepoviem, akurat ja mam na svk stale trvale bydlisko a tak bud kazdy rok musim dolozit, ze tu pracujem a byvam, inak za mna rodicia musia platit smeti a podobne zbytocnosti (nikoho nezaujima ze niesom nikde vedeny na danovom socialke etc na slovensku). ak tu najdes pracu tak akurat posles pracovnu zmluvu do socialky na svk a daju ti naveky pokoj, inak nic, neriesis ani danove ani nic, tu to riesi urad vsetko za teba, akurat zanasas vypis z dani kazdy rok ci tam nemas preplatok. a jop, na pps musis pockat. ked vymaknes nejakeho cinana v nejakom takeaway tak ten ta zobere aj bez neho, len budes platit vyssie dane pokym ho budes mat, to ti pak potom vratia. velke firmy alebo agentury ta bez neho nezamestnaju, proste je to prva vec co riesis po prichode do krajiny. za nelegalnych zamestnancov a utecencov z inych krajin tu zatvaraju firmy a ludia si to chodia odsedet, takze nikto nechce riskovat ci si vobec z EU alebo nejaky utecenec atd.

btw ako ti poradil AndiCibula, skus si poriesit vymenny pobyt bud sem alebo do uk, nic za to nedas, stipko akurat dostanes s prihliadnutim ze si v drahej krajine atd, pozri ci je tvoja skola v programe erazmus a ak ano, tak si vies vyriesit na akukolvek skolu zaradenu v programe, skoly to maju medzi sebou dohodnute po celom svete a tak to staci len obehat, da ti to nesmiernu skusenost v zahranici a kym sa vratis dostudovat domov, alebo len po diplom, tak uz budes vedet ako to vonku chodi a budes vedet eng na slusnej urovni. das zato akurat to ze no.... zmenis prostredie pocas studia a najskor budes muset makat trochu viac ako keby si zostal doma. mas technicky obor, tak sa angliny vobec neboj, u nas to davali cinania aj korejci s dost naprd anglinou (zato perfektnou matikou ;-) ) vsetko je tu pisomne a ziadne ustne traposiny, ak mas prezentacku tak nikto neriesi tvoju anglinu ale to ci videt, ze vies o com hovoris a rozumies tomu.

no nech uz to mas zadelene ako kolvek, tak tu to vychadza asi nejak takto, byvanie bez uctov za izbu 200+ (dublin a okolie 300+) ucty vsetky dokopy vacsinou okolo +/-80 mesiac (v lete menej v zime viac) minimalna mzda je tu momentalne 8.65/hod. (cca 1300/mes) vela krat sa tu robi 20-30 hodin v tyzdni ked robis nieco-hocico na zaciatok a podobne (zarobis prd ale zijes asi kus lepsie ako na svk pri beznej nedobrej robote, sry uz dlho som tam nepracoval), ked robis nieco normalne tak 40 hodin a vsetko fajn. ak mas tutifruti pracu tak mas dohodnute kolko ti to vyde na rok a do prace chodis ako ti to vyhovuje etc. ak mas skolu tak vymaknes aj fajn robotu, len treba vedet eng na slusnej urovni.

btw mne sa tu podarilo zarobit cez skolu 220/tyzden (sobota/nedela nocne) + 460 mesacne stipko, posledny rok som uz do prace nechodil :) naozaj som sa nemohol nijak stazovat.

ak zostanes studovat na svk tak popri skole sa uc anglicky kolko to pojde a neodkladaj to stylom zajtra zajtra... za den si si mohol zapamatat 5 slovicok (1825 za rok) bude ti to viac nez uzitocne vonku.... sak si to asi skusis a sam si ponadavas :-) papierovacky a zbytocne veci ako sa furt niekde na svk po uradoch riesia.. no zabudni na to, ked si tu najdes job, tak podobne loloviny za teba riesi zamestnavatel, akurat ked odides z prace tak riesis vypis z dani, aj ten ti zamestnavatel musi dat sam a bud hod das socialke, alebo davas jednu cast z toho novemu zamestnavatelovi, inak nic. a ked uz velmi chces nejake papiere riesit, tak najskor ak by si prisiel o pracu a po cca roku-roku a pol podla toho kolko odvedies na prsi mas narok na socku, vtedy mozes zacat riesit papierov kolko len chces :-)

ale to pokial si to sam neskusis tak to bude furt len taka info z piatej ruky. strasne to nieje, nieco si treba pretrpet, nieco so stastim vymaknut a podobne. ide to, len netreba mat nakadene v botach a bat sa to skusit.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

divnyjean
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Jan 2014, 09:40
Bydlisko: všudezdejší

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa divnyjean » 03 Feb 2015, 09:38

Som v zahraničí krátko, nedokončil som na SVK ani gympeľ, tatko nás zo "zdravotných" dôvodov presťahoval na juh francúzska, ale pár postrehov pripojím. Základ je jazyk, nevieš = máš problém (aj môj prípad tu, lebo frantícky zatiaľ ani netuším). Aj keď človek veľmi slušne ovláda iný cudzí jazyk, v cieľovej destinácii mu je mnohokrát na trt (ako mne angličtina väčšinou tu a nemčina je tu nepopulárna jak osť v zadku). Za ďalšie sa treba pripraviť na mierny, či väčší cenový šok. Ono sa hovorí, že na slovensku je draho, ale na západ od Sk je väčšinou drahšie, preto je dobré mať nejaký záchranný balík v talóne. Zas to vyvažujú iné možnosti. Pokiaľ má človek zaistené bývanie (adresa, účty...) tak sa veľmi rýchlo dostane ku potrebným bumážkam a k nejakej robote. Napriek tomu, že frantícky neviem, tak som si našiel robotu na pol úväzku v SNCF, predaj lístkov pre zahraničnú klientelu, celkom fajn prilepšenie k vreckovému. Aj polúväzkový zamestnanec má neskutočné sociálne výhody na ich železnici (jazda TGV stojí za to, aj keď tam je zľava skôr symbolická).
Síce na jednej strane človek smúti za kamošmi a bývalým domácim prostredím, tak veľmi rýchlo z neho v cudzine opadne jarmo bezvýchodiskovej ťažoby, lebo možnosti sú neporovnateľne širšie. V internetovaj dobe zas komunikácia s bývalou domovinou je celkom OK. Dosť pomáha, pokiaľ je človek samostane mobilný a nežije niekde v nejakom väčšom meste so slušnou dopravou. Aspoň v tejto oblasti si bez vlastného povozu človek ani neprdne. Negatívom je, že domáci na nás kukajú silne nedôverčivo (fuj, hnusní prisťahovalci z východnej európy) napriek tomu, že tu máme vlastný dom a pozemok a nič zatiaľ od meistnych úradov a ľudí nechceme. V týchto končinách máme horší imidž jak nejaký čiernoprdelníci z Mali, či inej rici.
Od septembra nastupujem zas do školy s vyučovacým jazykom - nemčina. Možno ešte budem nadávať, ale zatiaľ neľutujem tatkove rozhodnutie vybrať sa o dúm dál.
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 03 Feb 2015, 10:32

divnyjean napísal:Negatívom je, že domáci na nás kukajú silne nedôverčivo (fuj, hnusní prisťahovalci z východnej európy) napriek tomu, že tu máme vlastný dom a pozemok a nič zatiaľ od meistnych úradov a ľudí nechceme. V týchto končinách máme horší imidž jak nejaký čiernoprdelníci z Mali, či inej rici.
divnyjean dik ze si tu prispel, je nas tu cela kopa co sem chodime na forum a sme rozlezeni za hranicami, som sa bal ze tu budem na to sam. btw to co si napisal v irsku ani velmi neplati, tu su ludia uz dlho nauceni na cudzincov a tiez plati, cim vies lepsie anglicky tym ta beru viac v pohode. horsie je ked nevies a iba pozeras a blbo sa usmievas :))) inak tu nemaju skor v laske aziatov a uz vobec nie africanov.
sice ked sa ta niekto pyta odkial si a ty mu povies uadni, tak si automaticky polak, ale to uz sme si zvykli my co sme tu... ze existuje irsko, anglicko a polsko....

urgot a presne ako pise divnyjean, ked uz vymaknes akukolvek pracu, tak si za vodou a existujes podstatne lepsie ako u nas.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

urgot
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 00:05

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa urgot » 03 Feb 2015, 13:55

@Tribec Zacks Co sa tyka neprisposobivych romov a moslimov ako je natom irsko? je ich menej nez v anglicku?
@divnyjean dik za tvoju skusenost, ono niektore krajiny su na haklivejsie- ci si cudzinec alebo domaci, a cudzich niekedy nechcu "medzi seba pustit", krajina kde zazijes najmenej predsudkov kvoli povodu je asi USA,,,europa si este len zvyka, teda aspon mne to tak pride

Ono najhorsie co sa moze stat je, ze odidem, peniaze miniem, robotu si nenajdem, a budem sa musiet vratit- hold potom skusim stastie zas o par rokov :D
0

divnyjean
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Jan 2014, 09:40
Bydlisko: všudezdejší

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa divnyjean » 03 Feb 2015, 14:50

Pokiaľ sa nebojíš roboty, tak sa vždy niečo nájde. Jasné, že som v mierne inej situácii, ale aj napriek jazykovej bariere som mal na výber z viacerých možností. A to nepočítam práce vzadu v nejakých bistrách, či nejaké rozvozy, toho bolo viac, keby mal človek "na mále", tak by zobral aj tie rozvozy. Primárne tú robotu nepotrebujem, ale nezaškodí mať vlastný príjem a byť nezávislý. Za dva týždne roboty zarobím na 4 cesty hore dole na Slovensko, čo je na otočku 3700km. A ešte ostane aj na culture :D

Naša dedina leží neďaleko pobrežia, nadáva sa tomu riviera, je tam kdejakého národa, najviac bordel tam vraj robia/robili ruskí turisti, tak preto sa miestni asi boja, či aj my nie sme rusi, oni majú v tom, čo je Slovensko, Česko, Rusko dosť guláš. Ono sa to zlepšuje, hlavne potom, ako tatko organizoval prerábku domu a najímal miestnych ľudí, tak zistili, že im z nosa neodhryzneme a ani, že nemáme doma nejakú mučiareň.

Tatko sa túlal po zahraničí v podstate od roku 2003, doma bol málokedy, v poslednom období síce viac, ale žil vo svojom. Hovoril jednu vec, že keď chceš v zahraničí robiť, musíš tam aj žiť, vraj je síce fajn mať doma rodinu, dom, byt a kam sa vracať, ale ťa to nakoniec ťahá ku dnu. Trpí rodina, vzťahy, viem o čom to bolo. Jeho teória je, že kde robíš, tam bývaj. Smola je, že zas ho kleplo a teraz tu aj tak s nami nie je, ale vyvaluje sa v nemocnici.
Brat študoval 3 roky v Bostone, skúsim ho sem dotiahnuť, nech napíše niečo o americku, možno to niekomu pomôže.
0

urgot
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 00:05

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa urgot » 03 Feb 2015, 15:38

To by bolo super, ak by si brat nasiel cas, minimalne mna to bude zaujimat :)
Ono lahsie nabere odvahu a vycestuje niekto, kto tam niekoho ma, vie mu poradit, nez ked vsetci znami nevytrcili paty zo slovenska a furt do teba hustia ze co vymyslas, tam budes pre nich iba cudzinec, tu mas domov, tu ti bude dobre.....
A tatkovi zelam skore uzdravenie.
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 03 Feb 2015, 17:41

divnyjean, ja by som radsej do bostonu ako zostaval u frantikov :-)

urgot, nie s podobnymi kreaturami tu vobec niesu problemy. kym domacich ciganov rozoznas, to ti potrva nejaky ten rok a ja poznam z nasich jednu rodinu co by mohla byt vzorom aj pre vela bielych na svk (bez srandy). ceskych cigosov tu raz za rok stretnes nech uz si kde kolvek v meste, ale problemy ziadne. co tu je uplne fajn tak vonku v bare do niekoho drgnes a sa usmejes a sorry a uz ste kamarati, odkial si a dalsie podobne top 10 otazky, cim hlucnejsie tym lepsie, asi tak :-) na svk som mal furt pocit ze okolo niekoho prejdes a uz ta che dorazit, to sa neda porovnat...
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa AndiCibula » 03 Feb 2015, 18:56

Ja tiež nechápem, prečo práve Francúzsko ? :lol:

TZ - ako je prijímaný chladnejší prístup ? Povedzme že mi vyhovuje práve ten, neviem si predstaviť že by som sa mal začať baviť len tak s hocikým pri príležitosti. :D
0
Performance in nanospace.

urgot
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 00:05

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa urgot » 03 Feb 2015, 21:34

tak to som rad ze tam niesu neprisposobivi, inak proti nim nic nemam
- mas pravdu, tu do niekoho drgnes a uz na teba spatne zazera, v horsom pripade na teba vytahuje paste :D
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 20 Feb 2015, 14:11

Andi, uplne normalne. niesu otravni, len to je ich kultura, ist von, stretnut ludi a kecat o zbytocnostiach atd.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

urgot
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 00:05

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa urgot » 24 Feb 2015, 19:07

Tak po case by som chcel trosku ozivit tuto temu, resp. dostat ju trosku do popredia, takze kto ma co k teme povedat, sem s tym! :thumbup:
Dakujem
0

dudo02
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 01 Nov 2010, 00:00

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa dudo02 » 26 Feb 2015, 07:01

Ja som pochodil celu zapadnu europu co sa prace tyka-UK,DE,NE,BE,IR,CZ...
Vonka to je o niecom uplne inom.Pristup ludi ,ci uz v pracovnej, alebo sukromnej sfere.
Najviac sa mi zatial pacilo v Holandsku.
Tento rok sa chystam na Svajciarsko a potom ma caka rozhodnutie,ci ostanem doma,alebo si zvolim zivot v niektorej zo spominanych krajin.Pomaly uz chcem zakladat rodinu a zial na SVK to vidim biedne.Daleka buducnost ,teda dochodok je na SVK pre mna nepredstavitelna.
V zahranici clovek vidi ako si ludia v dochodku uzivaju plody svojej celozivotnej prace.
Tu clovek co odmaka cely zivot ,v dochodku trie biedu a nik onho ani nezakopne.Daju mu nejakych smiesnych 300€.
A to si este minister financii vyhlasi do medii ze on by z takej sumy dokazal vyzit.Hajzel.
Tato zvratena politicka banda od roku 89 rozkrada tento stat a nase dane.To je hlavnym problemom.Najprv rozpredali a sprivatizovali vsetko co sa dalo a teraz ma stale prekvapuju kde este dokaze zajst ludska chamtivost a vynaliezavost..Ale taki sme my Slovaci ...
Ako som pisal-vonka to je uplne iny svet,teda az na CZ.Tam su na tom tak ako my-vsak su to nasi bratia...
Ak mozem niekomu odporucit,nech zbali kufre a ide odtialto prec,za lepsim zivotom.Ten ma clovek len jeden a preto by mal davat bacha ako kvalitne ho cely prezije.
0

urgot
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 00:05

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa urgot » 26 Feb 2015, 16:29

dobre hovoris...inak ako si natom z jazykmi- asi ovladas nemcinu/anglistinu?- stacili ti tieto jazyky aj v belgicku/holandsku? v akej oblasti si pracoval? sluzby/priemysel?
dik
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa juraj77 » 26 Feb 2015, 16:47

uč sa nemčinu.Rakúsko ,Nemecko sú za rohom.O prácu tam nie je núdza bez ohladu na profesiu :wink:
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

dudo02
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 01 Nov 2010, 00:00

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa dudo02 » 27 Feb 2015, 17:59

urgot napísal:dobre hovoris...inak ako si natom z jazykmi- asi ovladas nemcinu/anglistinu?- stacili ti tieto jazyky aj v belgicku/holandsku? v akej oblasti si pracoval? sluzby/priemysel?
dik
Ovladam AJ a vsade som komunikoval bez problemov.
Teraz sa ucim nemcinu, avsak s nou sa dohovori clovek v podstate v AU a DE.Ludia mimo tychto dvoch krajin neradi komunikuju nemecky.V tom Svajciarsku uvidim...
Zaoberam sa elektrotechnikou-prevazne priemyselne elektroinstalacie.
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 27 Feb 2015, 18:16

@urgot, dudo02 ti to tu opisal asi tak ako to vidi drviva vacsina ludi co von isli zit a nie tlacit do ponozky a jest konzervy, aby mohli doma kupit byt/dom/auto/nieco splatit a chvilu sa mat o nieco lepsie...

ono tazko ti to opisat, pokial to sam nezazijes. najskor budes nastvany pokial nemas pracu, potom sa budes tesit, ze zijes normalne a nezivoris, potom ti zacne svk, rodina a kamarati chybat, pak pojdes na svk na mesiac na dovolenku a az vtedy ti to vsetko dojde preco si z svk odisiel...

btw zakial nemci a rakusania vedia anglicky (99% z nich) tak nemecky "nevie nikto iny". ak sa mas ucit prvy cudzi jazyk, tak urcite anglictinu. aj tak je oproti nemcine ovela ovela lahsia. zabudni na take tie dedinske strasenia typu "ale to sa inak cita jak pise" to sa vacsina jazykov. nemozem si pomoct, taketo nieco mi stale pripomene youtube a german vs other languages :-)
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa dan21 » 27 Feb 2015, 19:47

Myslim ze s anglictinou sa dohovorim vsade vo svete (skoro) :-) Este aj v Zurichu v elektricke som komunikoval s bezdomovcom po anglicky :-)
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa juraj77 » 27 Feb 2015, 20:46

Dohovoriť sa dohovoríš ale snáď si nemyslíš že v nemeckej firme budú tolerovať tvoju neznalosť nemčiny :)
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa dan21 » 27 Feb 2015, 21:39

Robim v nemeckej firme 14 rokov (na slovensku) a v zivote som s nemcom nehovoril po nemecky. Neviem totiz ani makke F :-)
Chodim aj po pobockach po celej europe (aj v zamori) a aj telefonicky komunikujem len anglicky.
0

Napísať odpoveď