Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

alois

Re: Kolko pytat na tzv "Fuskach"?

Príspevok od používateľa alois » 03 Sep 2015, 12:31

Bizo píšeš, že: .... Veľa záleží aj od regiónu v BA sú iné ceny ako v NR.....

Dnes som bol na stavbe RD v BA. Dvaja "odborníci" z Námestova a Nižnej sekali drážky, ukladali štrukturovanú PC sieť a ťahali káble pre zabezpečovačku a koax pre satelit. Cena = 2,50€ na hodinu!!! Tá robota aj tak vyzerala. Najkrajšie na tom je to, že dom má iba zasekané káble, žiadne omietky, zásuvky a.t.ď., ale už revíznu správu od ich kamaráta z Námestova. Revízna správa v cene práce.

JA UŽ MÁM scan revíznej a Namestovčan má po chlebe!

Jediná spokojná osoba bola pani domáca, lebo podľa nej im to ide od ruky...

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Kolko pytat na tzv "Fuskach"?

Príspevok od používateľa Samanko » 03 Sep 2015, 12:55

2,50 /h ? Bud zarobia nepomerne viac na materiale, alebo nvm.. Kazdopadne by ma v tomto pripade zaujmali mena, kedze oblast NO poznam dobre..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

alois

Re: Kolko pytat na tzv "Fuskach"?

Príspevok od používateľa alois » 03 Sep 2015, 14:01

Mená elektrikárov neviem a meno toho "pána revizáka" si zatiaľ nechám pre seba.
Až mu bude odobratá licencia, tak možno poviem. Ale teraz to beriem ako vec v štádiu riešenia.

Ale sú obaja tak okolo 55-60 ročný. Jediný bonus čo majú, že môžu na stavbe prespať...na materiály nezarábajú, nakoľko iba v obchode ukazujú rukou čo chcú a pani domáca nakupuje.

Ale sú to všeumelci.
1. Jeden koax stačí na 4násobné LBN satelitu. Šak to zrobim tak, že to pod strechou spojím rozbočovačom...
2. IP kamery natiahli koaxom...
3. Cat 5 - 5e - 6 = to je všetko rovnaké, iba to má inú farbu bužírky.
4. Paninko to FTPčko vám zapojíme, stačí mi tenký šrobovák, len musíme vedieť ktorú farbu kam zastrčiť...
5. Projektant dal Cat 6. Oni Cat5, lebo je to lacnejšie a 8 žíl stači predsa na dvojzásuvku...
6. 4x klíma invertor 2200W na jednom 16A ističi a CYKY 3x2,5 v sérii medzi jednotkami. Šak domáca povedala, že nikdy nepôjdu súčasne...

Ale sekať do tehly vedia pekne.

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Kolko pytat na tzv "Fuskach"?

Príspevok od používateľa Patriky » 03 Sep 2015, 15:33

Ja berem 7€/h a 0,30€ za km. A je jedno co robim ked, ako bolo pisane cas si vies natiahnut ale rozumne niekedy sa stava ze stoji zamnou a pozera mi na ruky. A hentakych neznasam, skutocnym odbornikom beru robotu. A ludom je to jedno ako to je hlavne ze svieti, a ide zasuvka a ze je revizia ,ale ze to neni podla normy alebo podla predpisov nevadi. A projekt tak cca 60 € za poschodie a aky je to stupen.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa Samanko » 03 Sep 2015, 20:55

alois
Z toho co si napisal vela veci nieje tak uplne jasnych a vela sa da este prehodnocovat ci su zle, avsak to meno ma zaujima iba koli tomu, ci to je neaky stabilny odstolovy revizak alebo nahoda... (Kedze v NO poznam elektrotechnicke a revizne osadenstvo..)


Celkom by ma zaujimal dovod pouzitia cat.6 v RD...samozrejme, ze sa mali drzat projektu, ale z pohladu projektanta...
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa oravan » 03 Sep 2015, 21:50

chlapi nechcem sa do debaty moc revanžovať ale neból vydaný nejaký oficiálny ceník vaších úkonov
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa Samanko » 03 Sep 2015, 22:34

Ked som si precital tuto temu, tak este musim fat jirkovy za pravdu, ze ta freza je TOP ! Este som sa nestretol s lepsou, pevnejsou, kvalitnejsou a pohodlnejsou a to uz som co-to odfrezoval. Hovori sa, ze na niekt, veciach sa setrit neoplati a pokial z vas niekto chce robit elektriku roky denno denne, chce sa nou zivit a zvazuje kupu frezy, tak vrelo odporucam. Freza je potrebna tak ako auto a spolahlivost je u oboch dolezitita rovnako. Je sice drahsia na zaciatok, ale zarobi vam spustu penazi a naozaj, neda sa porovnavat vykon (nie elektricky) tejto frezy, a inych ..

Tu frezu pouzivaju 3 partie ludi (cca 12chlapov) uz viac nez 5 rokov a menili sa na nej len loziska asi raz alebo dva krat a raz koliesko (na fotke vidno take male.).. NIC VIAC ! (Uhliky neratam).. . Velmi malo krat sa stava, ze si freza za den vobec nezavrci (takmer vzdy aspon jedna partia, niekedy si ju dobreze nerozstvrtia, lebo nikto nechce inu) ...

Naozaj, neskutocny nezmar..

Ale to je HILTI, ked si pomyslim kolko sme zodreli vrtaciek, zbijacik atd a HILTIna ktoru mame od zaciatku este stale ide bez zmeny, to je luxus ..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1404
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa Amaterr » 04 Sep 2015, 07:55

nie je to praca na cierno ? zakazana ? ´ sa cudujem ze sa tu praca na cierno pretriasa ´ ak by sa viedol zaznam o pracach ´ ale konecnu sumu za rok naozaj neviem ´ pred casom sa tu jeden z Vrakuni o mna obtieral ´ ze treba tolko zarabat ´ aby sa nemuseli robit fusky a ine prace na zmluvy a dohody a pod. ..sa cudujem ze teraz drzi hubu .. ak uz poniektori si planujete prilepsit do dochodku ´ tak len praca na dohodu a odvadzat socialnej ..
0

Používateľov profilový obrázok
guglielmo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 11:27

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa guglielmo » 04 Sep 2015, 07:58

Elektrikár by mal ovládať aj umenie, poslať investora do prdele, pokiaľ začne krútiť s cenou a podrážať nohy kecami o tom, že švagrov koňov brat je elektrikár a on tvrdí, že to ide aj lacnejšie a podobné perly, V takom prípade sa treba otočiť na podpätku a vypochodovať preč, lebo, skúsenosť je taká, že keď špekulujú na začiatku, špekulovať budú furt a vyvrcholí to tým, že budú hľadať aj tú najmenšiu zádrapku, pre ktorú vás nevyplatiť, alebo aspoň sa dostať na ich vysnívanú cenu. Za roky, čo som robil tieto práce som tak urobil viackrát a nebanujem ani sekundu, že som sa na špekulantov vykakal.

Typickým investorom je podvodník typu: Nemohli by ste sa nám na to nezáväzne pozrieť a oceniť nám to? Na mieste zistíte, že za prvé, ani len netušia, čo chcú, za druhé nejaký výkres je len z ríše snov a nedaj boh, nejaký výkaz výmer ani netušia, čo je. A od vás chcú, aby si to človek nakreslil, urobil výkaz, nacenil a velkodušne im to daroval (za čo by u projektanta zaplatili od 60 do 300 euro) a potom to dajú v krčme na stôl, kde im prvý murár s tromi ľudovými povie, že ON to urobí za polovicu, lebo elektrikári sú zlodeji. S tohoto dôvodu som bral zálohu 200euro za vypracovanie dokumentácie. Dáš mi to robiť? prachy ti budú odrátané s výslednej ceny, nedáš? Tvoja vec.

Na druhej strane som rád, že som z tohoto kolotoča už vypadol, lebo v päťdesiatke lietať po rebríkoch, trieskať do steny sekáčom a nervovať sa z dementami, čo nevedia, čo chcú, je na nerf.

P.s.: :confused: čítajúc post nad mojim, silne pochybujem o úrovni slovenského zdravotníctva...

Nebojte sa oceniť svoju prácu, ničíte si pri nej svoje nervy a zdravie, či vercajch, kupujete meracie mašiny o ktorých sa murošom ani nesníva. Nebude zákazka u McDucka? No tak bude inde...
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1404
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa Amaterr » 04 Sep 2015, 09:15

som napisal : prilepsit :)
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa trunek » 05 Sep 2015, 10:13

moje skúsenosti:
Panelák je drahý. Ak sa má drážkovať ide to pomaly. Ak sekať ani to nedokončíš. Cena za 1izbový v BA mi kamoš hovoirl, že mu dali 1500€. Ja som minulý týždeň skončil robiť elektriku v rodinnom dome mal 180m2 a cena za robotu 800€, naťahali sme 850m káblu. Robili sme to 2ja a mali sme to za 4 dni. Mám aj foto ak by trebalo. V cene je ešte potom poťahanie PE vodiča na pospájanie keď odídu kúrenári a jeden deň potom nahodiť zásuvky. Takže dokopy 6 dní. Keď som skúsil vyhandrkovať lepšiu cenu tak ani počuť. Bežne sa v stavebníctve robí tak, že cena roboty je cena materiálu, to tak pre orientáciu. Naposledy sme robili prerábku a to sme sa trošku okašlali. Lebo niečo musí byť pod napätím, niekde ľudia chcú svietiť a spať....tu býva ešte starák, tam teta...a prerábaj. Dve pivnice k tomu a prerábka na TN-S a tiež sme dohodli 700€ za hrubú robotu a 100€ potom za nahodenie zásuviek a vypínačov na svetlá. Ale tá prerábka zabrela veľa času a nakoniec to vyšlo na 6€/h čo mi prišlo, že som sa skôr okašlal. Ale bol to na druhej strane spolužiak zo strednej tak ok. Pred tým 800€ a dvojposchodový doma. Chodlili sme tam skoro 3 týždne takže zase voprus ale bolo to pre dobrého kamoša. Keď som mal ponuku na panelový byt odmietol som. Nerobil by som to lebo to je fakt makačka a keď si vypýtate tak sa pozerajú ľudia, že za tú cenu sa robia rodinné domy. Takže je to takmer vždy rôzne, ale už sme si povedali s kamošom čo a ako do budúcna. Lebo napr kuchyňa sa vždy prerába, ale úplne vždy. ľudia ešte nevedia kde chcú čo mať. Raz sa posúvala stena o 1,5m inde takže kopa káblov nanovo ale to Vám nikto nezaplatí. Takže od teraz máme stanovený postup cena za hrubú inštaláciu, PE pospájanie zdarma a potom nahodenie zásuviek za jeden deň najaká cena. Každá úprava a zmena hodinovka navyše.
Ale potvrdzujem, že chudobnejší človek kalkuluje a bohatý chce ušetriť aj na hovne. Tí bohatší sú skôr horší. Bleskozvod medený, ale kábel a krabičky objednané z netu lebo to je lacnejšie, cena tlačená dole a popri tom kopa prerábok lebo si vymyslí sem ledku, tam ledku, taký luster, potom tam WiFI, neskôr router, potom TV aj tu......a potom si spomenie že poval atď.... 7€ mať v čistom na ruku teda bez papierov a viac je ok podľa mňa. 15e/h som si nikdy nepýtal ani ako revízny to by som nedal ani ja aj keby to je na neviem akú faktúru. Ostatne nikdy neplatím ľudí na hodinu ale vždy na úlohu. Keď som si dával rylovať záhradu tak sme si so študentmi vždy dohodli cenu a až keď to bolo všetko dostali peniaze. Či to dali za 2h alebo dva dni mi bolo jedno
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa trunek » 03 Máj 2016, 22:12

Tak ubehol skoro rok. Dnes po 10e na hodinu ani neriešim. Bezne beriem 100e na deň ak robím el.inštalácia práce. Kto chce menej, nech si hľadá niekoho iného. Specialnejsie veci beriem min 15e/h. Pár príkladov.
1) rozvádzať cca 300 modulov, robota na dva dni plus deň inštalácia 780e.
2) byť v Prahe. Príchod ráno, odchod cca 01:00 ale byt na kompletku hotový. Cena 160e iba robota.
3) tento týždeň rodinný dom. Cena za robotu 800e a hotové za 3 dni od cca 09:00 rána do 18:00.
4) dnes odchádzam zo stavby a majiteľ dohodil ďalšieho klienta. Potrebuje vzdušnú pripojí na 120kW stroj a pokračovať 6 stĺpov. Má podlažie, iskrí to tam atd... Poviem si 15-20e na hodinu nakoľko sú to už iné práce.
5) bleskozvod rodinný dom do základu 300-400e aj s materiálom. Trvá mi to tak 2 hodiny
6) bleskozvod rodinný dom na strechu? Priemer cca 400e s materiálom. Urobené za 3h.
7) revízia? Dom, byť atď....pod 100e nejdem nikdy. Posledná bola za 1700e a bolo to 22 kontajnerov na stavenisku
8) revízia el.náradia 10e a keď je toho veľa (naposledy 120ks) som ochotný ísť s cenou nižšie. Najmenej som bral 5e.

Niečo ine je ak človek skončí v práci a cez víkend ide urobiť niečo kamosovi alebo si privyrobiť a niečo iné je ak sa tým živíte. Kto má skúšal s cenou odmietol som. Za ten čas už za mňa hovorí kvalitná práca, spokojný zákazníci a odporúčania. Ak mám z niekoho zlý pocit odmietam. Ak si niekto nedá poradiť a má to byť zlé odmietam. Odmietol som už vedela revízií, odmietol som veľa domov (setrilkovia si najhorší). Tým, že si držím svoju cenu, kvalitu a odbornosť mám inu skupinu klientov a nebanujem. Nebuďte hlúpy a vypýtajte si za svoju robotu a nero že za 2-3e. Cas ktorý do toho dáte vám už nikto nevráti tak nech to stojí za to. Náklady na cestu, amortizacia vášho náradia, strava, vaša robota..... Kamosovi pomôžem aj zadarmo ale práca je práca a mala by byť ohodnotená. Som rád, že som sa odprostil od toho, že silou mocou chcem mať každú zákazku aj za cenu nižšej sumy. Tadiaľ cesta nevedie. Iba sa narobíte. Napr dohodneme cenu za rodinný dom (vždy beriem cenu za komplet a nie na hodinu, aby ma nikto nebuzeroval a keď sa budem ulievat tak na to doplatim ja) ale prerábky a odbiehacky (médiá sem, médiá tam, svetielko pod posteľ, svetielko sem atď...) proste to, čo nebolo pri dohode (vždy si prejdeme dom, pokreslime atď...) 15e/h ani nerozmýšľam. Nenechajte sa zdierat. Nevidím dôvod prečo by som mal vziať 30e za revíziu domu, keď meraky stali cca 2000e, kalibracie 300e, skúšky na TI, učenie a ten čas, normy atď....a nakoniec dáte na to pečiatku, zodpovedáte za to a čo ak nejaký debil spojil 3x kábel cez waga na bojler a bude sa to tam hriať? Ak má niekto lacnú cenu evidentne to bude analógia ku kvalite práce.
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa marek181818 » 03 Máj 2016, 22:33

Trunek.pekne zarabas potom :D Tak ty si ale uz zabehnuty az az tak sa da.No to je najhorsie.Aj byvalej firme kde som robil.Zacali vymyslat. Uz kable v stene ,Omietka tiez, a zacnu vymyslat ze toto bude inak treba prerobit .Len horsie je ze robil si vlastne na objekte dome co patrila firme.Cize nadavat si mohol kolko si chcel ale viac penazi si nedostal.
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa oravan » 03 Máj 2016, 23:25

trunek na Orave či v Turci si z takým ceníkom ani nešprtneš prepáč ale ty zrejme robíš pre horných 10 000 viem cena je cena a ak to zákazník bere tak v pohode
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa muziker » 04 Máj 2016, 10:12

Ono je to pri "fuškách" asi len veľmi ťažké generalizovať vzhľadom na rozdiely v jednotlivých regiónoch. Tam kde ľudia viac zarábajú (napr. v BA kde nie je problém mesačne zarobiť 1300 - 2600 eur) sa dá pátať aj na fuškách viac. Štandardom je tak asi 10 - 15 eur /hod. Ale určite to nebude platiť v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou na juhu Slovenska a nízkymi zárobkami na úrovni 400 eur (asi okresy ako VK, RS, RV, RA) kde bude občas aj nejakých 5 eur/hod veľa. Aj to patrí (bohužiaľ) ku typickému slovenskému "folklóru".
Preto musí každý "fuškár" vzhľadom na miestne pomery kde pôsobí triezvo zhodnotiť situáciu - aby mu aj prácu ponúkli (myslím z pohľadu cien práce), aby aspoň relatívne niečo zarobil. Lebo kým v minulosti platilo - chudobnejší sever a bohatší juh, dnes je to asi skôr opačne (až na nejaké výnímky samozrejme).
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa trunek » 04 Máj 2016, 12:01

Všeobecne (možno dlhšie čítanie, ale určite budete súhlasiť väčšinaa)

Merak - nemyslím si, že som až taký zahojený. čo sa týka elektroinštalácií, tak do roka urobím pár domov. Pohybuje sa to okolo 7 kusov. Nie je to môj hlavný alebo jediný zdroj príjmov. Ak si zamestnaný vo firme a máte zákazku tak je jedno či ti dajú ťahať alebo prerábať. Je to tvoje zamestnanie. Ak však robíš sám na seba, ste dohodnutý na cenu za určitú robotu tak keď ťa má zdržiavať to, čo nie je tvoja chyba vypýtam si. Ak by som bol na hodinovku kľudne budem prerábať. Raz som v jednom dome porobil káble a o týždeň mi majiteľ volá, že posúva stenu o 1m. Kuchynskú linku. Samozrejme kopa vecí nanovo. Nie je to môj rozmar a tak si zaplatatí a spájať 5x4ku kábel na sklokeramickú dosku nebudem spájať Wagom. Nepotrebujem problámi.

Oravan - napíšem to inak. Keď som mal 22r a popri 3 zmennej prevádzke, kde som zarábal do 400€ (cca 11 rokov dozadu) tak mi bolo fajn ísť na stavbu a privyrobiť si. Prvé auto felíciu som kupoval za takmer 3000€ pri plate 400€. Bolo mi dobrých aj 15€ na deň ako "pomáhajbo". No dnes sa úplne bežne stane, že mi firma zavolá so slovami : mali sme kontrolu z IP a potrebujeme revízie.... Vieš, že to nie je revízia rodinného domu, ktorý ide kolaudovať stavebná komisia obce poskladaná z Janka a Marienky, prídu na chlebíčky a dom odkolaudovaný. Robil som aj celú prečerpávaciu stanicu, čističu odpadových vôd atď.... a revízia išla priamo na IP a TI !!!! Potom si rozmyslíš, či tam uvedieš iba STN 33 2000-5-51 alebo všetko, čo tam treba, harmonizované normy atď... Ak máš oraziť stavbu a napísať, že zodpovedá skutočnému vyhotoveniu a podpíšeš sa pod to potom to už nikdy nebude za 30€. Bol by som hlúpy a neskutočne. Navyše robím revízaka aj v Mochoovciach. Každá revízia ide hlavnému revízakovi. Iba podotknem, že to je pán, ktorý je v komisii na odoberanie osvedčení revíznych. Na začiatku ma naozaj vyotáčal s mojimi revíziami. Naučil som sa a už nejdem dole s cenou a kvalitou. Zažil som desiatky revízií, ktoré boli vrátené. Ja som si za dom vypýtal 200€, chlapíkovi sa to zdalo veľa. Našiel si niekoho za 70€. Zaplatil a revízia neprešla. Potom sa aj tak vrátil, ale už som to odmietol. Videl som revízie, kde je zariadenie v II. bez. triede a meranie PE s 0,02 ohmami a podobne. Videl som aj meranie 50m predlžovačky a odpor PE 0,02, by som chcel vidieť na tú dĺžku. Zažil som revízie na 2 strany celý rodinný dom. Proste paráda. Taká východisková správa na tesla dobíjacie stanice mala 13 strán, kopa prehlásení, atestov, bol som tam 3x, videl ako sa to robí, čo sa kladie do zeme atď.... pre akého boha by som mal za to vziať 30€ ???? Muselo by mi dobre hrabať. Kamoš si dal naceniť byť v BA, iba drážkovanie palba. Robil si to sám. Robil to 2 mesiace, zničil 3 brúsky, jednu drážkovačku a povedal, že nikdy by to nerobil a vie prečo to toľko stojí. Robím od BA po cca BB zatiaľ. Včera sme boli pozrerať jednu firmu. Majú problémy s elektrikou na stĺepe. Iskrí, veľké podpätie atď..., Plus chce vzdušnú prípojku na 150kW stroj. Trafačka tam je 400kW takže pomaly 1/3na výkonu iba ten stroj a je na to napojený veľký komplex. Urob to, choď tam, maj žeriav, urob niečo zle a majiteľ ťa ešte zažaluje.... A ja si mám vypýtať 5-7€ na hodinu. V Meravého knihe bola pekná myšlienka : Elektrikári sa delia na 3 skupiny. Schopný, neschopný a schopný čohokoľvek..... Teraz som na tom tak, že moje revízie prechádzajú jak u TI tak na IP. Robil som v Šaháh uvádzal jeden stroj a priamo sa expedoval potom do DE. Skús na takéto niečo urobiť revíziu, zabi 2 dni s cestovaním tam a späť, kontola atď... čas strávený tam.... Nehrozí, aby som si vzal také peniaze. Bleskozvod v NR. Revízia plus jedna zemniaca tyč (nevyhovoval odpor) 200€. Ani sa nebudem baviť. Treba ísť kúpiť matroš, mať auto, vykopať, urobiť, pomerať a z toho všetkého mi vezme štát 20% takže 40€ ide preč a zo zvyšného platíš ešte sociálku atď.... Robil som revízie aj v Brezne a nemyslím, že to je bohatý okres. Bleskozvod na hale 200€ a chlapík bol aj spokojný. Ale videl, že chodím merám, správa bola a kolaudácia prešla. Opakujem, je rozdiel byť popri zamestnaní a robiť to ako bokovku a byť spokojný s 20€ na deň a niečo iné je ak to chceš robiť profi. Ja som si napr dal narobiť nálepky kde mám mesiace do okola, roky v strede a vždy štiknem a nelepím. Aj to lepšie vyzerá. Urobíš rozvádzač a káble majú zmršťovacie bužírky s popisom na sebe atď... Trošku to aj lepšie vyzerá. Plošáky som predával po SK a CZ a je jedno z akého to bolo kraja. Ak by mi niekto na Orave povedal, že mi dá 5€ tak mu zložím telefón. Ujo robí zateplovacie práce, firmu má v brezne. Bol som osobne pri ňom, keď mu niekto volal a povedal, že mu dajú 8e/h. Povedal, že on platí chlapom 12€/h a že tento jeho telefonát považuje za urážku a zložil mu so slovami, že mu už nemá volať iba ho oberá o čas.

Fakt je rozdiel ak dáš revízku, kde je meranie izolacie a všetky RCD majú zázračne zhodný čas vypnutia a všetky ističe majú zhodnú impedančnú sľučku a nikdy nikto tú revíziu vidieť nebude a niečo iné, ak to ide priamo na nejaké orgány. Raz som písal vyjadrenie revízneho do poisťovne kôli preplateniu škody, ako vznikla udalosť atď... Musíš mať aj určitú odbornosť, vedieť to napísať atď... Takže ak niekto chce, nech robí za 5€/h, ja sa pod 10€ ani nebavím za bežné práce a za odborné beriem 15€ a viac. No najradšej sa vždy dohodnem za cenu na dané dielo a nie hodinovku. Bavil som sa už aj o hodinovke 50€/h ale to je odovzdávanie zákazky, funkčné skúšky atď....

Mať 5€/h je do mesiaca cca 750€. Z toho si dajte dole daň 20% ste na 750-150=500€ a dole odvody zdravotná a sociálka a som na 300€ a to má byť zárobok, ktorý by ma mal živiť???? Idete na diagnostiku s autom a vypýta si chlapík 30€ za 5 min roboty a neberie žiadnu zodpovednosť a tú diagnostiku si stiahol z netu a robí to lebo ho to baví, nie je veľakrát ani vyučený automechanik. Mám známeho, čo kúpil krb a už predáva krby. Kurňa bez papieru a len tak aká krása. Firmy typu "zatepľujeme" iba capnú polistyrén a je zateplené. Koľko z nich má certifikát od výrobcu, nejaké školenie? Koľko z nich meralo rosný bod, energetickú bilanciu atď? Viete že od 1.3.2016 sa nesmú zateplovať činžáky iba polystyrénom? Doteraz nad 22m musela ísť vata a viete prečo? Ako technik PO to viem, je to dané vyhláškou, hasičská technika nepustí. Zateplovanie polystyrénom iba do 22m max. Koľko tých garážových firiem to vie? A koľko z nich vie, že od 1.3. je zmena a minerálna vlna musí byť v prípade bytovky nad každým oknom min v páse 30cm širokom? Ani jeden z nich. Ja toto musím riešiť ako revízny a aj ako technik PO. Teraz mám takú vec, že káble uložené priamo v polystiréne. Môže to byť či nie? Veď keď nesmie byť kábel priamo o drevo tak ako polystyrén? No treba vyťiahnut STN, zistiť ako je to s kladením materiálu na a do horľavého materiálu a aké má na to atesty/certifikáty výrobca. Takže aj môže a aj nemôže. Myslíte, že toto rieši elektrikár za 5€/h. Ten Vám tam buchne 3A kábel a je schopný čierny použiť ako PE vodič. Takže hej, zateplovacie práce, komíny, elektrika.....berte odborníkov po 5€ a potom volajte poisťovne, že nevyplácajú.

Na Orave, turci a kade tade majú blaváci chyty a druhé domy tak prečo to riešite po 5€?
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa Patriky » 04 Máj 2016, 14:27

trunek napísal:moje skúsenosti:
Takže od teraz máme stanovený postup cena za hrubú inštaláciu, PE pospájanie zdarma a potom nahodenie zásuviek za jeden deň najaká cena. Každá úprava a zmena hodinovka navyše.
Ale potvrdzujem, že chudobnejší človek kalkuluje a bohatý chce ušetriť aj na hovne. Tí bohatší sú skôr horší. Bleskozvod medený, ale kábel a krabičky objednané z netu lebo to je lacnejšie, cena tlačená dole a popri tom kopa prerábok lebo si vymyslí sem ledku, tam ledku, taký luster, potom tam WiFI, neskôr router, potom TV aj tu......a potom si spomenie že poval atď.... 7€ mať v čistom na ruku teda bez papierov a viac je ok podľa mňa. 15e/h som si nikdy nepýtal ani ako revízny to by som nedal ani ja aj keby to je na neviem akú faktúru. Ostatne nikdy neplatím ľudí na hodinu ale vždy na úlohu. Keď som si dával rylovať záhradu tak sme si so študentmi vždy dohodli cenu a až keď to bolo všetko dostali peniaze. Či to dali za 2h alebo dva dni mi bolo jedno
Kolko berete za hrubu instalaciu?.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

amater-sc
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 27 Mar 2012, 16:23
Bydlisko: Senec

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa amater-sc » 04 Máj 2016, 14:53

Zabudol vol, ze telatom bol.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa muziker » 04 Máj 2016, 15:33

Patriky napísal:Kolko berete za hrubu instalaciu?.
To si vyrieš s ním súkromne cez ss, nie takto verejne. :)
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Koľko pýtať na tzv "Fuškách"?

Príspevok od používateľa trunek » 04 Máj 2016, 15:49

Patriky - je to vždy individuálne. Niečo iné je prízemie a niečo iné dve poschodia s pivnicou a niečo iné inteligentný dom. Konkrétne teraz rodinný dom, dvaja ľudia (ja plus kamoš) a povedali sme si 800€ za robotu. Materiál v tom nie je. Dali sme to za 3 dni. Predpokladal som 4 dni takže 100ka na deň. Určite budú ešte nejaké dokončovačky, svetlá po obvode a také hlúposti. Dochádzam na ten dom cca 60km. Potom niekedy pospojovanie keď dokončia kúrenári. To je 100ka na deň. Teda máme s kamošom po 50€ a urobíme to za pár hodín. Následne niekedy keď to bude hotové bežne za deň zapojíme zásuvky a vypínače. Tiež nejaká suma.

Byt v NR? Zatiaľ veľa ale stále sa prerába. Tam som si povedal na hodinu lebo som vedel čo to bude. Je to rôzne. Bol som naceniť jeden dom a neprešiel som, lebo mali nižšiu ponuku. OK tak to robila iná parta. Včera mi volal, či nemôžem prísť dokončiť lebo to nie je ono, pohádali sa, revíziu im neurobia atď...

amater-sc ako som už písal, kedysi keď som skončil rannú išiel som na dom a makal. Prišla sobota a makal som na stavbe za 15€/deň. Keď som pracoval v NR na 4 zmeny, tak som po nočnej išiel na TI a mal prednášku. Spal som 3h na parkovisku v aute a išiel na nočnú. Domov som sa nestihol ani otočiť. Makal som na sebe. Postupne som sa naučil a vypracoval. Nakoľko dnes riešim také veci na dennom poriadku ako sú IP a podobné veci (mesiac dozadu mäsovýroba v Púchove - napísal som 2 listy A4 čo je zle a až keď to bolo odstránené som dal papier na to) takže som nezabudol, ale dnes už si svoju prácu vážim inak a najmä svoj čas. Nemyslím to v zlom, ale buď napr živiteľ rodiny, rob to na živnosť a ber 5€/h a som zvedavý ako dlho vydržíš. Opakujem, bokovka popri plate a svet je gombička ok, ale papiere ku kolaudácii, odovzdaniu novej veci, kontrola z TI a podobne....ani sa nebudem baviť o nižšej ceny nakoľko to nie je sranda. Brata brávam na takéto bokovky a dávam mu za "pomáhajbo práce" 7€/h.

No do dnešného dňa som jediný, čo sem dal svoje ceny. Všetci sa boja a je to ich know-how. Ale robím aj pre obce a moje zmluvy sú zverejňované a ceny vidí každý. Podliezť ma môže ktokoľvek akurát dať nižšiu cenu o 1€ je chrapúnstvo. Ale to je na každom. Nie vždy je cena rozhodujúca a nie je veľa klientov, ktorých som robil, že by kôli nižšej cene o kúsok skončili so mnou. Najradšej sa dohodnem na sume za danú robotu a nie hodinovka. Tak je na mne či som lenivý alebo budem naťahovať čas atď.... Poznám veľa firiem, kde pracuje môj otec a nechcú iného. Mali rôzne ponuky, ale vyslovene chcú jeho. V jednej firme čo robím BOZP a OPP prišiel na audit zákazník a keď videl požiarnu knihu a dokumentáciu, povedal, že berie to a bude pracovať, ale technika PO a BOZP chce iba mňa (povedal, že chce toho istého, čo robí papiere, ale evidentne boli veci v poriadku, páčil sa mu prehľad, systém....)

Prišiel som na to, že čas je to najdrahšie a skúsenosti si cením. Tým pádom stúpla aj cena mojej práce. A aj napriek tomu, že mám vyššie ceny, aj tak mám robot veľa. To máte ako s autom. Niekomu stačí 105ka a niekto si priplatí za nemeckú značku. Vždy tu bude niekto, kto chce kvalitu a nie za každú cenu majstra, čo vám to urobí za pivo a pol deci. Ale to je iba môj názor
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok