Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Apr 2017, 22:29

Cavte,

Bude sa vŕtať studňa priemer 25cm. Neviem koľko tam bude piesku. Bude preplachnuta par hodin ponorkou. Viem len to že čerpadlo bude fungel nové Sigma dvojlamelove 32 SVA, nasávacia rúra 6/4". Nechcem ju hneď vydrať pieskom.

Podľa vás treba tam dať neaky pieskových filter pred cerpadlo, alebo ten pár hodinovy preplach na to stačí A piesku tam už nebude?
Ak ano, čo mi odporucate?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 22 Apr 2017, 23:17

Každopádne tam osaď filter pred čerpadlo. Ochráni ti ho aj do budúcna v prípade nasatej nečistoty. Já som ho pred 8 rokmi osadil tiež pred čerpadlo SVA32 a raz mesačne ho čistím. Pritom mám studňu 50 ročnú a stále nejaký bordel z nej stiahne. Pred osadením filtra se menili čerpadlo každé 4 roky.
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Apr 2017, 23:36

A aký typ filtra mas? Aký velky? Aká znacka?
Nakolko nestoja €20, bojím sa vojsť do obchodu A povedať im nech mi dajú filter pred čerpadlo, lebo viem ako to chodi, ak zistia že neviem čo tam ide predaju mi to čo im už dlho stojí V ragaloch a nie to čo je na to idealne A potom to budem musieť čistiť každý deň alebo mi to preťaží cerpadlo nebude tam dostatočný prietok.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 22 Apr 2017, 23:45

Ja používam takýto stredný.

http://www.cerpadla-zavlahy.sk/aq-filte ... 5-4--velky

A 32 SVA má 5/4" vstup ak sa nemýlim.

Ja som za filter u nás v meste dal menej, stál nejakých 17€ + jeden 5/4 pákový ventil za neho smerom od studne, aby som zatvoril prípadný spätný tlak vody čerpadla a mohol filter vyčistiť. Čistím ho zubnou kefkou a keď sa pretrhne, tak sa dajú kúpiť náhradné vložky a tiež tesniace gumičky.
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Apr 2017, 00:08

Áno 32SVA má 5/4, ale pre menší odpor sania vody dáme vacsiu rúru 6/4 a pred čerpadlom sa to zredukuje na 5/4. Takže by som mohol použiť filter 6/4. Ale ako citam clanky na internete, vsade sa pise ze do studne ide 5/4. Vie mi to niekto vysvetlit preco? Bol by problem so 6/4?

Práve čítam tu
http://www.mojavoda.sk/vodne-filtre-potrubne
V sekcii opýtajte sa nás, toto

Otázka: Uvažujem nad kúpou filtra na mechanické nečistoty s odkaľovaním. Chcem ho zaradiť pred samonasávacie čerpadlo Sigma. Bude fungovať odkaľovanie, keďže sa filter preplachuje tlakom a pred čerpadlom je podtlak?

Odpoveď:
Odkalovanie Vám nebude fungovať. Je to tak ako píšete. Na výplach/odkalenie potrebuje filter tlak a nie pod-tlak. Čiže na správnu funkciu odkalovania sa musí mechanicky filter zaradiť až za čerpadlo.

Pred čerpadlo nedoporučujeme umiestňovať žiadny filter !!!
Mechanický filter umiestnený pred čerpadlom sa postupne zapcháva a obmedzuje tým prietok vody. Následne čerpadlo bude na čerpanie toho istého množstva vody potrebovať čoraz vyšší a vyšší výkon a potečie cez neho čoraz menej vody. Čerpadlo sa takto bude prehrievať a môže sa poškodiť. Ak sa filter nevyčisti, búd sa časom roztrhne filteracne sito, alebo sa zlyhá čerpadlo.

Filter na mechanické nečistoty sa z tohto dôvodu umiestňuje až za čerpadlo.



Aké máš s tym skusenosti? Funguje to? Aj keď tam píšu že sa pred cerpadlo nemá dať nič?
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 23 Apr 2017, 00:46, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 23 Apr 2017, 00:46

Tak. To že zredukuješ pred čerpadlom 6/4 na 5/4 nič nerieši. Bude ti to nasávať ako 5/4. Ja mám zredukované na 1" pred filtrom a nemám problém. Ťahá dlhšie, ale výmenu filtra za 5/4 plánujem toho roku v lete. Po 8 rokoch si to zaslúži.

Tie kraviny čo píšu, o tom pochybujem. Lebo keby si videl tie nečistoty, ktoré sa zachytia vo filtri a ti urobia ryhy do lamely a tým pádom ti čerpadlo nenatlakuje na požadovaný tlak a časom len bude ťahať a ťahať. A neostáva nič iné, len znížiť tlak na tlakovom spínači. To je moja osobná skúsenosť. Odkedy mám filter nemám problém. Všetko funguje. Rozhodnutie je na tebe.

Pridávam fotku. Tá voda pod čerpadlom je z rozliatej nádobky na zachytávanie odfúknutej vody z prisávacieho ventilu. Nádobku som kvôli foteniu bral preč a nechtiac som to rozlial. Nemám nádrž vakom, ale obyčajnú 100litrovú(UFO).

EDIT: Všimni si tie nečistoty vo filtry. Já ho čistím raz za mesiac. Nečistoty sa ti usadzujú dole v nádobe. Keby to všetko preletelo čerpadlom, tak po ár rokoch ho môžem meniť.
Prílohy
20170423_005233.jpg
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Apr 2017, 01:25

Ja som tiez za to ze dat filter pred cerpadlo je dobry napad. Akurat tam moze byt problem ze sa necistoty neusadzuju na dne filtra ale sa nalepia rovno na sitko, lebo tvar tlakoveho filtra bude asi dizajnovany na tlak vody a nie podtlak. Lenze podtlakovy filter som nikde na internete nenasiel.
Ty si moj idealny clovek, kedze to uz mas 8 rokov a dokonca ak som spravne pochopil ty pouzivas 1" filter hoci pripuba je 5/4".

A vravis ze ti to funguje. Co ma tesi. Tak u mna so 6/4 to musi fungovat tiez.
To že zredukuješ pred čerpadlom 6/4 na 5/4 nič nerieši. Bude ti to nasávať ako 5/4
Tu by som len podotkol tolko ze cim dlhsia rura tym je tam vacsi odpor pre prietok vody a tym sa znizuje aj prietok na vystupe cerpadla a aj motor je viac zatazeny. My tam mbudeme mat asi 10m potrubia po studnu a este 5 metrov do hlbbky az po vodu takze dokopy 15m. Tym ze pouzijeme 6/4 ruru si myslim ze to bude ako keby sme mali napr.12m (mozno aj menej, nechce sa mi to pocitat) 5/4 trubky.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 23 Apr 2017, 01:40

Čerpadlo bude nasávať len toľko, koľko je najužší prietok a u teba je to 5/4. U mňa 1". Tak moje odporúčanie je. Namontuj filter a ochrániš si čerpadlo. Ak ti bude robiť problém, tak jednoducho vyberieš vložku filtra a nádobu našrubuješ späť a máš to ako bez filtra.

A ak si pozrieš tento odkaz(fotku), tak pred takzvanými talianskými vodárňami sú všade odporúčané filtre.

http://www.instalaterturiec.sk/index.ph ... 2904923936
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Apr 2017, 01:54

Čerpadlo bude nasávať len toľko, koľko je najužší prietok a u teba je to 5/4.
S tym suhlasim. Len som chcel povedat, ze si myslim ze zvysenim priemeru znizujem odpor prietoku vody cez nasavaciu ruru, kedze ju budeme mat asi 15m.

Tak ten obrazok hovori za vsetko. Presvedcil si ma. Idem do toho. A ako si aj napisal, ak tam bude neaky problem, budem to pouzivat bez filtracnej vlozky.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 23 Apr 2017, 02:13

S tým s tebou súhlasím. Znížiš odpor v nasávacej rúre, ale najväčší tlak aj tak odnesie filter, kvôli jeho konštrukcii. Ale on je na to stavaný. Tak potiahni 6/4" rúru z vrtu k filtru, tam ju zredukuj na 5/4" do filtra. Z filtra daj ventil najlepšie guľový 5/4" do čerpadla, aby si ten ventil mohol zavrieť keď budeš čistiť filter.
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Apr 2017, 02:50

:thumbup:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 35

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa ferguson » 23 Apr 2017, 10:25

My mame tiez pred cerpadlom taky filter. Zaujimave je, ze za cca 10 rokov sme ho necistili ani raz a zdaleka nevyzera ako ten na obrazku.
0

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa mjankovic » 23 Apr 2017, 11:26

Ja som si robil pred nedávnom domácu vodáreň s 32SVA 2 stupňovým s šnúrovou upchávkou, kvoli jednoduchosti výmeny a dlhšej životnosti v prípade menej kvalitnej vody. Filter som dal na sanie. Cenový rozdiel medzi filtrom s a bez vypuštacieho ventilu bol 1€ , tak som investoval a skutočne som si potvrdil to, čo som si myslel a to je to, že pri nasávaní je tam uplne zbytočný (na druhej strane som ten ventil hneď využil, keď som tlakovo pekne zahltil potrubie vodou). Ak si to budeš zapájať sám a bude to v kombinácií s nádržou, nezabudni dať medzi nádrž a čerpadlo spätnú klapku. V návode, čo mi dodali ku čerpadlu, akosi zabudli túto info uviesť a tak som na to prišiel až po konzultácií s technikom so sigmy a dokončení celého systému... Tak som to musel prerobiť.

Studňu mám kopanu, priamo na prameni, takže mi prirodzene vyteká voda vrchom studne. Dopravná vzdialenost nasávania je cca 30m a prevýšenie cca 3m.

Čerpadlo čo tam bežalo do teraz, tiež sigma 1stupnová SVA25, od 1967 bez poruchy, filter ani klapky nemalo. V súčasnosti už bolo dosť vymleté od piesku a pretekalo cez upchávku. Verím že po repase bude fungovať ďaľších 30 rokov, no už na zalievanie a vodu s potoka.
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Apr 2017, 16:03

a skutočne som si potvrdil to, čo som si myslel a to je to, že pri nasávaní je tam uplne zbytočný
Ja chcem filtrovat vodu preto, lebo z novonavrtanej studne aj ked sa par hodin preplachuje, sa moze este neaky cas nasavat aj piesok. Vsetko zalezi od konkretneho miesta vrtu kolko tam je piesku a ci jemneho alebo hrubeho a pod.

Ked uz sa casom studna preplachne, uz tam piesok nebude a filter bude zbytocny. To mi je jasne.

Ja hlavne chcem ochranit fungel nove 2° cerpadlo 32 SVA. Bolo by ho skoda vydrat pieskom behom prvych par dni chodu a aby stratil potom kvoli tomu vytlak.

Preto tam chcem dat filter.

Idealny filter by bol neaky stary 100l bojler alebo, kde by sa zdola napojila rura do studne a zhora (kde vychadza tepla voda) nasavala voda. V tom bojleri by prietok bol tak maly ze by sa piesok sam usadzoval vlastnou vahou na spodku bojlera a nebolo by treba ani filtracnu vlozku. Lenze stary bojler nenam.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Apr 2017, 18:05

Páni, nechcem sa vám miešať do debaty. Ale mne sa nezdá, že by len najužší prierez rúry vytváral straty. Okolo steny rúry je tzv. laminárne prúdenie. A straty sú tým vyššie, čím voda má vyššiu rýchlosť, (je menší prierez rúry). A z toho dedukujem, že vyšší prierez pri dlhej rúre a potom zredukovanie prierezu by malo mať celkovo nižšie straty prietoku, (resp. výstupného tlaku). Ale o koľko, sa mi veru nechce hľadať ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Apr 2017, 18:26

Aj ja si to myslim. Aj som mal na vyske predmet Mechanika tekutin a tam sme mali aj vorce ako tovypocitat. No cas sposobil to ze od skusky so to v zivote nepouzil ani raz a vsetko som to zabudol. Da sa to presne vypocitat. Mne to ale nie je treba aj tak je to jedno. Uz s tym nic nespravim. V zemi od miesta v pivnici kde bude cerpadlo sa uz pri stavbedomu zakopala 6/4 rura. Pri stavbe domu sa s tym planovalo, ze pride den ked bude treba vrtat studnu. Tak otec zakopal pozinkovanu 6/4 ruru do zeme od pivnice az po miesto kde ma byt studna. A preto asi aj do studne dame 6/4 ruru aj s 6/4 kosom.

Priorita sa tu kladla na otazku ci to bude fungovat s filtrom. Obavam sa len jedineho, kedze to bude nova studna, aby sa pri spusteni cepradla nenatiahlo tolko piesku zo studne, ze behom par sekund upcha filter kompletne. No ale to budem sledovat. Aj tak toto ceprpadlo bude len na polievanie zahrady, takze to by sa dalo odsledovat.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa Kado » 23 Apr 2017, 19:31

na novo vyvrtanu studnu je najlepsia rucna pumpa!! a pumpovat a pumpovat, dokedy sa voda trosku nevycisti, urcite nie je dobre hned davat filter a vykonne cerpadlo, hned zapchas filter a zoderies vnutorne steny cerpadla

https://www.prodoshop.sk/cerpadla/rucne-cerpadla
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Apr 2017, 19:49

Ja som na začiatku písal že bude preplachnuta "ponorkou" kým nepôjde čistá voda. No časom cez kanáliky vody sA tam môže znova nazbierať piesok.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Apr 2017, 21:45

Ten filter (najväčší) tam každopádne daj. Trochu roboty s prípadným čistením ťa nezabije. A napokon, motor nezhorí za sekundu. Ak sa trochu pohráš napríklad s bimetalovým vypínacím kontaktom pripevneným na motore, (odsleduj jeho ohrev pri dlhšej činnosti) a zapoj ho do ovládania, nič sa nemôže stať. Akurát voda nepotečie ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pieskový filter pred čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Apr 2017, 22:53

Diki za radu

:thumbup:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok