Čo vás dnes nahnevalo? 3

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6242
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 05 Mar 2019, 05:34

ja tymto poistkam nikdy neverim, ked si clovek pozrie podmienky tak vlastne preplatia, ked ti telefon znici ufo.
jedine, do coho by som este mozno isiel je poistka priamo od vyrobcu. Napr. sestra si plati apple care (ale stoji to pekne prachy) a bez problemov jej uz 2x menili display na tablete, ked padol na zem.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Mar 2019, 06:46

Hoci tá Nokia3310 bola taký dámsky kabelkový typ, mali sme ich ako služobné telefony na údržbe, a veru bola tekmer nezničitelná.
Kolkokrát mi spadla na zem až z nej vyleteli všetky črevá, ani nerátam, ale vrchol bol, ked som čistil kanál a ona mi z náprsného vrecka monteriek člupla do tej žumpy.Bleskovo som ju vylovil, ešte som ju opláchol v kaluži, rozobral, vyfúkal otriasol,poskladal a fungovala ďalej. :D
No a nasr..l ma dnes ráno taxikár, ked som išiel do roboty po ulici, kde bola jediná mláka a práve keď som bol na chodníku pri nej,tak jediné auto široko ďaleko muselo práve ísť okolo a trafilo do nej.Ešteže som to tušil a stihol som uskočiť tej sprche. :mrgreen:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa eurobastler » 05 Mar 2019, 10:29

maskrtnik01 napísal:Akurát mi odišiel jediný lab zdroj (BK127). Nakábloval som si jeden projekt, skúšal som pred začatím programovania či nie je hw chyba. A zrazu všetko zhaslo. Odpojil som plus, zdroj nešiel. Kontrolka zhasnutá, na meráku nula nech točím potenciometrami ako chcem. Dúfal som že poistka, vzadu je T315, tá je bohužial celá. Nemá niekto schému, a predstavu čo sa mohlo stať? Aj odber na výstupe som mal 800mA, to je v rámci parametrov - nevraviac, že zdroj má predsa prúdové obmedzenie, ktoré zvláda aj tvrdý skrat(aspoň tak ma na strednej učili nastavovať prúdové obmedzenie).

A ešte aj merák keď som nastavil na 400VAC tak na rozobratej koncovke na prívode ukazuje 2,3V (samozrejme opačný koniec je v zásuvke, na predlžovačke svieti kontrolka, takže snáď som na sieti :)

-- Spojený príspevok 17 Jan 2019, 12:58 --

Čáry máry fuk, a keď som naspäť zložil koncovku od lab zdroja, a zapol to, zdroj naspäť funguje. Pritom som ju len odkrytoval, nech mám priamy prístup na vodiče(keď som len do nej vložil hroty od meráka, ukazoval somariny).

Tak teraz vážne nerozumiem.

P.S.: Nakoniec z toho vznikol off-topic, keď tak presuňte.
Ak by si mal v budúcnosti problém so zdrojom:

Obrázok
0
Obrázok

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa vlado5 » 06 Mar 2019, 11:31

Dnes ráno idem na chalupu, tečie mi poistný ventil na bojleri-teplá voda. Hovorím si, zastavím sa v supermarkete-tam budú mať-mám to po ceste. Našiel som tam to, čo je na foto. Zanesiem to k "ďežúrnej" (pozn: servisná osoba, ktorá vás sprevádzala trvale v Rusku), že pozrie v počítači. Pochopiteľne to nemali ani tam. Išlo mi hlavne o tlak, na ktorý je ventil konštruovaný. Človeka by z toho :ignore: . Základný parameter tam nie je jasne uvedený. Je tam akurát nejaké číslo 24,17 (hrušiek, jabĺk, sliviek alebo neviem čoho.). Vie mi niekto poradiť-odvodiť tlak z tejto šifry ? Vďaka !!!!
Prílohy
Ventil1.JPG
Ventil2.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Mar 2019, 12:33

Je to polcolový priebežný poistný ventil a všetky armatúry sú bežne konštruované na 6,3Bar,resp.ATM.Vo vodárine je max tlak uvažovaný asi 12Atm,ale zohnať taký poišťák je už problém.Práve márne zháňam taký na kompresor aspoň na 10 Atm.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa vlado5 » 06 Mar 2019, 12:57

Vďaka 5ko za info. Pozeral som aj na stránky Guvex, tam tiež nemajú uvedený tlak. Pokiaľ je to tak, ako píšeš, skúsim ho tam dať. Ak bude pri zohrievaní vody odkvapkávať cez prepad, tak je dobre. Aj tak neviem, čo je to za kvalitu dnes tie výrobky. Pôvodný ventil tu mal nebohý asi 15 rokov a bol stále OK. Valec som premiestnil, dal som novú armatúru, rozvody, kúpil nový poistný ventil. Po dvoch rokoch začal v priebehu mesiaca cez prepad kvapkať čím ďalej tým viac a za posledný týždeň už nakvapkal 10 litrov za deň, aj keď valec nezohrieval !!!!! Tomuto dávam tiež maximálne 2 roky.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 06 Mar 2019, 13:05

A keď valec zohrieva a ventil nekvapká je to zle?
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa jenda23 » 06 Mar 2019, 13:16

Nemusí, záleží od katuálního tlaku vody v řádu atd. Ale dnes se už kvůli namáhání nádoby bojleru montují maličký expanzky a problém je vyřešenej nadobro. Vlado a nedádá se sychrventil na studenou stranu?
0
Naposledy upravil/-a jenda23 v 06 Mar 2019, 13:21, upravené celkom 1 krát.
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Mar 2019, 13:18

Tieto nové priebežné poišťáky stoja za prd. Jediná výhoda, že sú krátke a je tam aj spätná klapka,ale aj tá sa rada rozpadáva.
Ak prepúšťa, tak je v potrubí vysoký tlak a potreboval by si ho znížiť regulátorom.
Ale prekvapkávať môže aj preto, že je šmejdový a časom sa unaví pružinka,alebo si voda prevrta dierku v sedielku a začne prepúšťať,lebo to nie je mosadz ale len žlté blato,ako všetko talianske....... polské ... čínske...
Na ten tenký vývod treba nasadiť hadičku a strčiť ju niekde do odpadu,alebo do umyvadla či WC...
Najspolahlivejšie boli tie čo robila Myjavská armatúrka SAM, s čiernym motílikom na vrchu a vývod dospodku.

Jenda, ... ako kedy, ak je príliš vyskoý tlak, tak po čase naplní aj expanzku a je tam kde bol,navyše praskne membránu a má len zavadzadlo navyše,čo neplní účel. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa jenda23 » 06 Mar 2019, 13:23

ono proto je dnesky předepsanej redukčák před bojler. Dnes už bych tenhle solo pojišťovák neosazoval. Novaservis delá velice solidní redukčáky s pojišťovacíma ventilama. Navíc při instalaci expanzky nádoba bojleru netrpí rázama z pákovek který jsou všade dnesky.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5776
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 59

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Mar 2019, 13:29

Dr.Martin napísal:A keď valec zohrieva a ventil nekvapká je to zle?
pokiaľ máš v systéme zaradený expanzomat, tak je to dobre, lebo ten vyrovnáva narastajúci tlak pri zohrievaní vody.
Pokiaľ je však systém uzavretý (na vstupe studenej vody do bojlera je spätná klapka) tlak v bojleri a ostatných rozvodoch teplej vody narastá pri zohrievaní (voda je nestlačiteľná a teplom naberá na objeme). Tento tlak môže dosiahnuť aj hranicu únosnosti armatúr a bojlera a niekde to vystrekne - vytlačí tesnenie, roztrhne trubku, bojler, vod.batériu, hadicu....
Čiže záver je taký - musí odcvrkávať ! Ináč hrozí poškodenie.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa vlado5 » 06 Mar 2019, 13:40

Ano, poišťovák sa dáva na vstup studenej vody. Ale poišťovák má aj spätný ventil, ten sa uzatvorí, keď sa voda zohrieva, aby sa nevracala do rozvodu vody. Preto pri ohrievaní odkvapkáva cez prepad, inak by valec roztrhlo. Expanzku tam nebudem dávať-doteraz to fungovalo bez nej. Inak aj na kotli mám expanzku ale aj poišťovák.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5776
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 59

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Mar 2019, 13:51

vlado5 napísal:Inak aj na kotli mám expanzku ale aj poišťovák.
Ale na kotli je expanzomat zaradený v obvode kúrenia a poišťáky môžu byť aj dva, jeden v kúrení a druhý v ohreve vody (pokiaľ má prietokový ohrev).
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa vlado5 » 06 Mar 2019, 13:56

Jasné, 5ko, ja mám kotol iba na kúrenie, nemá ohrev vody. Valec k ohrevu vody je na el. prúd. Tým, že na kotli mám expanzku, aj poistný ventil, som chcel naznačiť, že expanzka (tlaková-uzavretá) nechráni zariadenie pred pretlakom-len do určitého stupňa, potom ju môže pretlak tiež roztrhnúť.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa jenda23 » 06 Mar 2019, 14:01

Ano, proto v topném okruhu musí být obojí. Jak expanzomat tak pojistný ventil, pokud se tedy bavíme o uzavřeném topném okruhu. A navíc expanzomat musí být navržený vzhldem k velikosti otopné soustavy tak aby v principu nebylo možné přetlakovat systém nad maximální výrobcem předepsaný tlak expanzomatu. Ten bývá tuším 6bar pro malé a 10bar pro velké expanzomaty.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Mar 2019, 14:14

Samozrejme, expanzka v kúrení je jedna vec a v TUV ohreve je druhá vec.Každá si vyrovnáva svoje okruhy.Tak isto aj poistné ventily si strážia svoje okruhy a preto sú aj na rôzne tlaky.V kúrení prevžne okolo 2,5-3,5 Bar/podla výšky budovy.../, vo vodovodnom rade je to vyššie teda okolo 6 Bar.
Pripojenie bojlera na vodovodný rad, musí zodpovedať normám a musí obsahovať povinnú výbavu.
Aby nedošlo k spätnému prenikaniu TUV do prívodu,musí tam byť spätná klapka.
Aby sa dala funkčnosť klapky overiť, musí byť pred ňou v prívode- uzáver a za ňou smerom k bojleru -vypúšťací ventil.
Za klapkou, smerom k bojleru musí byť poistný ventil, ktorý chráni bojler pred zvýšeným tlakom.
Toto platí hlavne pre velké ohrievače vody v kotolniach,ale aj pre malé bojlery je to trochu zjednodušené v tom priebežnom poistnom ventile,kde je aj spätná klapka s prepadom .
Takže ak zavriem prívod vody, a bojler bude nahrievať pri zavretých kohútikoch, malo by začať prekvapkávať z poišťáku pred sätnou klapkou.
Že to nie je vždy pravda je spôsobené tým, že pri napúšťaní bojlera sa automaticky vo vrchnej časti nahromadí malé množstvo vzduchu, ktorý neunikne cez prepadovú trubku, pretože tá je kúsok nižšie ako vrch nádoby, teda to funguje ako mini expanzka a stačí to na krytie zvýšeného objemu vody.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 06 Mar 2019, 14:25

Tak ventil tam je ale ešte z neho ani raz nekvapkalo. Vodu neohrievame na max teplotu, taký stred takže možno nieje taký tlak,aby začalo kvapkať. Ked otočím takým ventilom na tom ventile tak voda tečie niesom vodár prepáčte za výrazy ale snáď pochopíte. Obrázok expanzku nemáme.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Mar 2019, 14:32

Horné koliesko je na testovanie, resp. na núdzové vypustenie vody cez ventil.On pri pretočení nadvihne kuželku a potom prudko zoskočí a zaklapne do sedla.Je to treba aspoň dvakrát do roka precvaknúť, aspoň sa očistia dosadacie plochy od kameňa ale aj sa odskúša funkčnosť.
Tá matička na telese je práve spätná klapka, aj tú treba občas skontrlolovať a opláchnuť.
Takto vydržia aj dvadsať rokov na rozdiel od tých nových... :butthead:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa jenda23 » 06 Mar 2019, 14:46

Ono dneska kdy tlak v řádu je poměrně vysoký (třeba doma nemám problém naměřit 6 - 7 bar) se vyplatí na vstup baráku namontovat redukční ventil, nastavit ho na nějakých 3-4bar a je po starostech najednou pákovky dávaj poloviční rázy a ani ostatní armatury tak netrpěj.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Príspevok od používateľa Milos66 » 06 Mar 2019, 14:55

Mám takého tucha, že ten ventil, čo kúpil vlado5 je 3,6-3,8. S väčším tlakom sa dneska v domácnosti ani neráta. Tak ako napísal Jenda23, na vstup sa dávajú redukčáky na 3,5-3,6.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Zamknuté
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok