Príprava "laku" na DPS

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4485
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa nalimko33 » 20 Aug 2020, 20:29

draku ja meriam drôty šublerou - preto ma zaujíma priemer nie prierez.... obsah kruhu viem vypočítať cca už od roku 1985
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa Milos66 » 20 Aug 2020, 21:20

Drakoush napísal:Poopravím - prierezom, nie priemerom. Prúd tečie celou plochou - celým prierezom.
Svätá pravda. Preto pocínovanie má význam a to vo väčšej prúdovej zaťažiteľnosti spoja.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Aug 2020, 21:49

Myslím, že pridanie pol milimetra cínu je vždy viac pre zvýšenie prúdovej zaťažitelnosti spoja, ako tých pár mikronov medi čo tam po leptaní zostane.Pri ozaj velkých prúdoch ,kedy sa nedá urobiť dostatočne široká cestička,je pridanie Cu drôtu po povrchu nevyhnutné.Samozrejme ide o to, kolko ampér tam skutočne potečie, alebo ide len o dobrý pocit,alebo celkovú mechanickú pevnosť spojov. Horšie je to ,ak potrebujem taký posilnený spoj nahriať, pri výmene kondíka,Tam ide o kompromis,kedy povolí vývod a kedy odskočí plošák od základu...takže všeho s mírou. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa oravan » 20 Aug 2020, 22:00

to som nepočul natiahnuť drôt na cestu DPS hlavne to asi nejaká norma nedovoľuje neviem ,ale mne osobne sa zdá že to je blbosť potom staíi na letovať začiatok a koniec spoja drôtom a načo sa trápiť ešte cinovaním cestičky to si myslím aspoň ja jasné že sa mám mylný názor .
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Aug 2020, 22:57

nalimko33 napísal:draku ja meriam drôty šublerou - preto ma zaujíma priemer nie prierez.... obsah kruhu viem vypočítať cca už od roku 1985
Fyzika je nekompromisná a elektróny nezaujímajú, či meriaš priemer a či ho meriaš šublerou, alebo mikrometrom.
Keď vieš od 85teho vypočítať obsah kruhu, tak by si mohol vedieť aj paralelné radenie odporov, to sa od 85teho nezmenilo a zostalo to ako to bolo, teda prevrátená hodnota súčtu prevrátených hodnôt paralelne radených odporov.
Milos66 napísal:
Drakoush napísal:Poopravím - prierezom, nie priemerom. Prúd tečie celou plochou - celým prierezom.
Svätá pravda. Preto pocínovanie má význam a to vo väčšej prúdovej zaťažiteľnosti spoja.
Presne tak, platilo to aj v 85tom :agree:

-- Spojený príspevok 20 Aug 2020, 22:02 --
oravan napísal:to som nepočul natiahnuť drôt na cestu DPS hlavne to asi nejaká norma nedovoľuje neviem ,ale mne osobne sa zdá že to je blbosť potom staíi na letovať začiatok a koniec spoja drôtom a načo sa trápiť ešte cinovaním cestičky to si myslím aspoň ja jasné že sa mám mylný názor .
Toto tvrdenie je správne, akurát by som ho formuloval inak - nie na začiatok a koniec spoja, ale na začiatok a koniec zaťaženej cesty, vrátane všetkých odbočiek.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Aug 2020, 23:53

Aký je problém pridať po Cu cestičke holý Cu drôtik a zaliať to spolu cínom? Jednak je tam tým pádom ovela väčší prierez a aj to vyzerá krajšie, ako nejaký mostík ponad to.
A žena ti nikdy nepovedala, že každý milimeter navyše sa ráta? :D a tobôž zduplovaný aj na hrúbku? :biggrin:
Počul som ,jednu, ako sa vyjadrila, že hrubý môže byť aký chce, len nak je dosť dlhý! :ignore:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa oravan » 21 Aug 2020, 00:01

To je taká technika ako hľadať studený spoj jednoducho prepajať vodičom prerušenú cestu neviem inak prečo tu maturujeme či zaliať alebo nie alebo priletovať nejaký vodič proste mňa to v škole neučili aby som na DPS priletoval vodič kvôli premieru cestičky myslím si že to bude zanedbateľné .
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2902
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa zipaj » 21 Aug 2020, 01:05

Drakoush napísal:Poopravím - prierezom, nie priemerom. Prúd tečie celou plochou - celým prierezom.
Keď toľko poopravuječ, tak aj ja ťa poopravím, jednosmerný prúd áno, ale vysokofrekvenčný nie (skinefekt).
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1794
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa jezevec » 21 Aug 2020, 07:53

oravan napísal:to som nepočul natiahnuť drôt na cestu DPS hlavne to asi nejaká norma nedovoľuje neviem ,ale mne osobne sa zdá že to je blbosť potom staíi na letovať začiatok a koniec spoja drôtom a načo sa trápiť ešte cinovaním cestičky...
Oravane, že něco neznáš ještě neznamená, že se to nedělá. Stačí aby sis rozdělal jakýkoliv PC zdroj a tam uvidíš cesty na DPS posílené drátem. Je to běžná praxe.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5774
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 59

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Aug 2020, 09:50

jezevec napísal:Stačí aby sis rozdělal jakýkoliv PC zdroj a tam uvidíš cesty na DPS posílené drátem.
U novších - viac ako 500W zdrojov neviem, ale čo boli bežné 250 - 300W zdroje som "posilnenie drôtom" cestičiek nenašiel ani na jednom... Hrčou cínu áno, ale len za to, že tam bolo 10 licní vývodových pokope.

Pri opravách odpálených cestičiek túto "technológiu" používam bežne - nejako to opraviť treba (viď ten obrázok spáleného zdroja) , ale poškodenie nebolo spôsobené prúdom zdroja (20-25A) ale trolejovým napätím (260V) a skratovým prúdom (xxx A). Pôvodné medené cestičky boli dimenzované na max.prevádzkový prúd zdroja a nie na poruchový stav... Niekedy je to aj dobre, lebo cestička je zároveň "poistka".

Akože vyrobiť na kolene nejakú vec tak, aby bola plne funkčná a ešte aj pekná.... zas to nepreháňajme.. Možno dvoj-ampérový zdrojček (podľa diód asi) vôbec nepotrebuje pri takej šírke spojov nejaké dodatočné posilňovanie. To že tam má precínované defekty plošáku je iná vec. Vyjadrenie. že celé pocínovanie by bolo krajšie :rolleyes: ...aj tak to nikdy nikto viac neuvidí :wink:
A vôbec, "celopocínovanie" cestičiek DPS je prežitok z dôb minulých. Dnes sú to samé masky prekovy mnohovrstvy a iné fičuriny a bezolovacínu tak za hlavičku špendlíka. Keď už ste podaktorý taký perfekcionalisti prečo mu radíte také veci... skôr by som od niektorých prijal to, že má DPS navrhnúť v nejakom špéci programe, gerbery poslať Číňanovi na výrobu a "omaskovanie", aby to malo čo najprofi vzhľad... Pritom na kolene, výroba DPS systémom deliacich čiar je za 10 minút nakompletku hotový a za ďaľších 10 aj funkčný...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 21 Aug 2020, 10:07

Ten zdroj pôjde pre lab. zdroj 0-36V, 0-5A. Už som ho testoval, ťahal som z neho 5A a všetko bolo fajn. Cestičky sú dostatočne hrubé 3.81mm. Navrhované je to v eagli. A dávať robiť DPS do CHN je nelogické, kedže takéto DPS (jednostranka bez prekovov a masky) si ja doma spravím na dobrej úrovni za chvíľku a potom sa môže skladať. Samozrejme je iné keď staviam niečo čo vyžaduje viacvrstvové DPS a prekovy, tak to si dám DPS spraviť do CHN, kedže doma niečo také nespravím.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Aug 2020, 11:11

mr.dred
Musím souhlasit s Jezevec, v mnohých (ale ne v kakýchkoliv zdrojích) je ten drát na kritických proudové zatížených spojích po celé délce připájen
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Aug 2020, 11:20

zipaj napísal:
Drakoush napísal:Poopravím - prierezom, nie priemerom. Prúd tečie celou plochou - celým prierezom.
Keď toľko poopravuječ, tak aj ja ťa poopravím, jednosmerný prúd áno, ale vysokofrekvenčný nie (skinefekt).
Aj VF áno, prečo nie? Elektróny sú 3D, preto potečú prierezom. Akurát nie celým, v tom je rozdiel.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1083
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa josek » 21 Aug 2020, 11:39

Na VF by stačili trubky, čo sa aj v praxi (vysielače) aj hojne používa

-- Spojený príspevok 21 Aug 2020, 11:41 --

Vnútri bývajú (bývali) chladené vodou, ako napr. vo vysielačoch KV vo V. Kostoľanoch
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Aug 2020, 11:54

Áno, a tuším sa to nazývalo "vlnovody" :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5774
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 59

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Aug 2020, 14:28

breta1 napísal:mr.dred
Musím souhlasit s Jezevec..
..veď ja som nenapísal, že v ani jednom ! Nechal som si rezervu na tie s väčším výkonom :lol:

:agree:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Aug 2020, 15:41

Oravan napísal niečo iné, zase ste ho nepochopili. On hovoril toľko, že ak používam drôt na zosilnenie, nemusím ho cínovať po celej dĺžke, stačí na koncoch. V tomto má pravdu. Prípadne si ho môžem "pochytať" po ceste na pár kvapiek. Pri malom plošáku je to skoro jedno, ale pri veľkoformátovom to znamená kopec ušetreného cínu, pri veľkej sérii to môže byť na tony... Správny technik musí prihliadať aj na ekonomickú stránku veci ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1794
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa jezevec » 21 Aug 2020, 16:11

V praxi se na žádné bodové připájení posilovacího vodiče nehraje jelikož se to pájí vlnou. To si může děla amatér u svého výrobku.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Aug 2020, 16:17

Nie všetko sa robí vlnou, niečo sa osádza ručne, najmä ak sa jedná o veľkoformátové dosky výkonových aplikácií. A presne tam sa to robí tak, ako písal Oravan. Ak sa vzhľadom na rozmery dosky nedajú namáhané cesty navrhnúť tak, aby mali potrebný prierez (hrúbku a šírku), tak sa po osadení väčšiny dosky dokončuje ručne, kedy sa zároveň osádzajú také prvky, ktoré tam nemohli byť osadené pred cínovou vlnou.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok