Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2462
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Okt 2020, 14:26

Ahojte, mám v aute takéto diaľkové už vyše roka, ale má to mizerný dosah, asi len 3-5 m od auta a aj to len podľa nálady (hlavne podľa polohy diaľkového ovládača). Bral som to ako vlastnosť lacného čínskeho produktu, ale kamarát má taký istý centrál (teda aspoň to diaľkové) a jemu to odomkne aj na 15 metrov. Neviete kde je chyba? Baterky som menil a takéto ovládače mám napárované 3 a všetky reagujú rovnako slabo. Dá sa ten dosah nejako zvýšiť? Čo sa týka prijímača tak tam je anténa len nejaký drôt napajkovaný na doske a v ovládači je niečo podobné na plošáku ako sú antény na Bluetooth.

Ilustračný obrázok:
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5748
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa mr.dred » 26 Okt 2020, 14:48

Auto je takmer faradayova klietka.
Pokiaľ ti idú ďiaľkače rovnako, treba hľadať problém v príjme. Skús polaborovať s umiestnením antény prijímača. Niekedy stačí ten drôtik ináč polohovať a príjem sa zlepší aj o 50%
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2462
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Okt 2020, 15:26

No nie je ním ako hýbať, lebo je to lanko. Nemohlo by pomôcť jeho predĺženie?
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa rudko » 26 Okt 2020, 15:34

a kde mas ten prijimac a antenku umiestnenu?
antenku treba umiestnint co mozno najblizsie k oknu (skusil by som napr vtiahnut do tapaciru stlpika, alebo skusit nalepit na vnutornu stranu vchu palubovky pod celne sklo). Treba polaborovat s umiestenim. to ze je to drotik nevadi. treba lepit ;-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2462
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Okt 2020, 15:46

Mám to na takom mieste pod volantom, ono aj spredu auta to má lepší dosah ako napr. zo zadu alebo zo strán. Ešte ako taký dosah to má keď namierim na okná, to je pravda... Čiže mohol by som predĺžiť ten pôvodný drôt a umiestniť to niekde vyššie a ku oknu?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5748
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa mr.dred » 26 Okt 2020, 16:55

Asi jediné korektné predĺženie by bolo vhodným koaxiálom zakončeným anténou (drôtikom) podľa vlnovej dĺžky.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2462
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Okt 2020, 17:12

Ale veď pôvodný drôt ide z jedného bodu, potom to predĺžiť tak že stred koaxiálu pôjde z antény a tienenie bude zem?
BTW nedalo mi to, ale mám ešte jeden rovnaký modul, tak som to skúšal doma a reaguje to aj cez steny takých 15m. To fakt je taký problém to že je to v aute? Lebo aj steny sú panel, takže tiež budú mať v sebe železo, nie?
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa muziker » 26 Okt 2020, 17:54

Edgar, asi by ti pomohlo prečítať si niečo o anténach. Nie je drôt ako drôt ten pôvodný drôt. Ten "kus drôtu - ako anténa" predsa nemôžeš predlžovať ako si ty zmyslíš. Na to sú definované presné pravidlá aká dlhá musí byť anténa pre konkrétnu frekvenciu aby ti zariadenie korektne pracovalo. Pretože fyzická dĺžka takejto antény je priamo závislá na vysielanom/prijímanom kmitočte (alebo frekvencii, či vlnovej dĺžke ak chceš). Už ti to tu naznačili predo mnou. :)
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2462
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Okt 2020, 18:04

Tak robil som ďalšie pokusy s tým druhým modulom. Skúsil som namiesto pôvodného drôtu antény dať jednu žilu z CYKY 3x1,5 V TEJ ISTEJ DĹŽKE a dosah sa zhoršil. Jedine že by mal na to vplyv aj prierez a materiál vodiča (pôvodný je tenký hliník)...
Rovnako som to skúsil dať do auta. Najprv na vodičove sedadlo, dosah totožný ako s modulom ktorý mám už namontovaný v aute... Dal som to potom rovno pod čelné sklo a signál sa oveľa nezlepšil, pocitovo to bolo vlastne asi také isté... Až mám chuť zohnať nejaký Keetec za 50€, či to tiež bude mať dosah 3 metre. Lebo nechce sa mi veriť aby sa ľudia v autoservisoch hrali s umiestnením antény... Alebo možno mám divné auto :biggrin:
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5748
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa mr.dred » 26 Okt 2020, 18:19

pokukaj TUTAJ
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2462
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa Edgar » 27 Okt 2020, 00:12

mr.dred tak to si trafil, toto je pre mňa ešte tá akceptovateľná literatúra, všetko ako na zlatom podnose :D

Ale samozrejme som sa vrhol do praxe s druhým modulom... Pôvodný drôtik mal iba 14 cm, tak som ho vyhodil a dal som tam medené lanko 0,5 mm² s takou tvrdšou izoláciou a držalo to pekne aj vertikálnu polohu (to mi nenapadlo zisťovať či má na to vplyv aj polarizácia antény). Nový drôt som odmeral presne na 17 cm od plošáku. Celý modul som umiestnil na prístrojovku hneď pod čelné sklo, a taký reálny dosah zo všetkých strán auta bol už 5 metrov úplne v pohode a aj viac.

Ale podla mňa sú celkom dosť nekvalitne navrhnuté aj tie ovládače, lebo pri väčších vzdialenostiach dosť záviselo od toho, ako to držím v ruke. To už neviem či je chyba prijímania, lebo vzdialenosť ovládača som nezmenil, len som ho otočil v dlani alebo ináč chytil. Každopádne reálna funkčná vzdialenosť sa mi na tých asi 12 metrov podarila, inde už boli autá takže to som bral ako prvok pohlcujúci signál a ani som už nevidel poriadne do auta či tá LED bliká alebo nie (na zisťovanie či to zamklo/odomklo som využil len prídavnú indikáciu zamknutia LEDkou čo má ten modul).
Takže keď sa veľmi budem nudiť, zoberiem 50 ohm koaxiál a od pôvodnej jednotky si taký kus drôtu natiahnem do stĺpika ako spomínal rudko, zrejme to naozaj pomôže, aj keď to nebude vyslovene pod sklom... A s dosahom originálnych ovládačov ku autám sa asi môžem rozlúčiť, no za tú cenu mi bude stačiť aj tých spoľahlivých 5-10 metrov čo sa mi dnes podarilo dosiahnuť, keďže doteraz bolo tých 5 metrov lotéria... Vlastne dokonca ten modul ktorý mám namontovaný v aute niekedy nereaguje ani keď mám otvorený kufor a zamykám to rovno z kufra :D

-- Spojený príspevok 27 Okt 2020, 00:32 --

A ešte jedna otázka ku koaxiálom... Mám doma asi 100m 50 ohm koaxu, ale má vonkajší priemer 4,92 mm. Do auta by sa hodilo niečo tenšie, napr. toto, ale k čomu sú vlastne dobré tie rôzne hrúbky, keď to má stále rovnakú impedanciu? Alebo na tenších je väčší útlm? (len tipujem...)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Okt 2020, 02:21

To co mas za dialkove alebo za auto? To je original ovladac?

Ja mam Mazdu6 2007 a tu otvorim aj cca z 15metrov. Musim povedat ze chvala bohu, ked tu citam ze ake problemy stym mozu byt.
Ked s spominal ten koaxial, som myslel ze napises, ze to zapojis ako to mali stare S120-ky na stresnu antenu auto radia. :biggrin:

Zistoval si na forumoch co ten dosah pre tvoje auto je normalny? Mne sa to nezda. Standartne 5-10 metrov to musi mat dosah.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5748
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa mr.dred » 27 Okt 2020, 04:41

Ešte ma napadla jedna vec... ten obrázok, čo je prvom príspevku - typické prevedenie antény pre pásmo 2,4 GHz ( WiFi, Bluetooth) a nie pre pásmo 433 MHz (škoda že sa nedá porovnať rozmer)

Pozrel som sa do jednej kľúčenky na 433 MHz... tam je anténa akoby "slučka" okolo plošáku s úplne inou dĺžkou :rolleyes:
433.png
Možno je to tak správne a ten tvar je prepočítaný na 433 MHz, .....alebo možno zámer :finga: menej vyžiareného e-smogu


Na vylepšenie príjmu môžeš laborovať s rôznymi typmi antén. Stačí si vybrať, aká sa ti páči :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa 5ko » 27 Okt 2020, 06:08

Tie problémy s polohou vysielača/klúčenky, na dosah je logický, pretože každý pár prenosového zariadenia, teda prijímač aj vysielač musí mať rovnakú polarizáciu,podobne ako pri poríjme TV.Teda ak je prijímacia anténa vodorovne,tak aj anténa v klúčenke by mala byť vodorovne a ak je zvislo tak rovnako aj druhá.Vyskúšaj si to z určitej vzdialenosti zisti dosah a potom natoč klúčenku o 90° a zopakuj pokus, uvidíš či je v tom rozdiel.Taktiež je rozdiel, či máš klúčenku dolu pri zemi,alebo ju zdvihneš vyššie,tak že signál nejde cez plechy dvier, ale cez sklá do auta a bude to fungovať.Ja mám v Stile originál dialkové a bežne ho otvorím a zavriem z okna na 4.tom poschodí,ale niekedy neotvorí ani z 5.metrov ak ho mám vo vrecku.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa Milanko » 27 Okt 2020, 07:12

Dôležitým je, na dosah spojenia, dokonalé naladenie oboch zariadení, tj. dialkového ovládania - TX a prijímača - RX. Túto kontrolu môže zabezpečiť, len vybavenie pracoviská s certifikátom pre danú službu.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2462
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa Edgar » 27 Okt 2020, 07:31

romiadam napísal:To co mas za dialkove alebo za auto? To je original ovladac?
Neni to originál, je to toto: https://www.aliexpress.com/item/32966630703.html

mr.dred napísal: Pozrel som sa do jednej kľúčenky na 433 MHz... tam je anténa akoby "slučka" okolo plošáku s úplne inou dĺžkou :rolleyes:
Hej máš pravdu, teraz som to rozobral ešte raz a v ovládači to mám podobne ako na tom z fotky :D Som sa pomýlil.

5ko: Tak to je zvláštne že Ti to robí aj originál diaľkové, ja občas zvyknem jazdiť s Renault Kangoo rok cca 2009 a tam to reaguje aj na 30 metrov aj medzi autami, proste všade. Dedova Thalia tiež...

Milanko vďaka za vysvetlenie.

Ale teraz mi napadlo, že vlastne na garáži máme takýto alarm a reaguje to na 10-15 m aj napriek tomu že brána je plechová, strecha je myslím tiež plechová a zo všetkých strán sú steny. A toto reaguje aj z auta :D Samozrejme chcel som to diaľkové od alarmu napárovať na ten centrál, ale nezobralo mi ho :D Tak niekedy ešte skúsim dať ten alarm do auta či to bude reagovať. Alarm má anténu na plošáku.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2462
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Feb 2021, 19:59

Tak a teraz buďme múdri :D Samozrejme anténu som ešte nepredĺžil do stĺpika, ani pod čelné sklo (ale chystám sa na to), avšak natrafil som na originálnu jednotku centrálu s diaľkovým pre moje auto:
 
daewoo_remote.jpg
daewoo_remote_btm.jpg
 
Tak teraz nech mi niekto povie, ako to môže mať signál na X metrov, keď to je tiež pod volantom, aj vrátane antény???
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2462
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa Edgar » 18 Mar 2021, 21:42

Ak náhodou ešte niekto sleduje túto tému, tak bol som kúpiť 50 Ohm koaxiál a urobil som z neho anténu... Jediné umiestnenie ktoré fungovalo ako-tak dobre, bolo pod slnečnou clonou, tam to malo dosah cca 15 metrov. Ale aj to len z prednej a bočných častí auta, zo zadu už nie. Ale asi by mi to stačilo. Kdekoľvek inde to už ale bolo úplne oničom. Takže dám to asi medzi stropnicu a strechu... Neviem, či je to auto z olova, ale ten istý modul som skúšal aj v iných autách a funguje na normálnu vzdialenosť aj bez úprav... Takže ďakujem, snáď to už bude vyriešené...
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5073
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Zvýšenie dosahu v 433 MHz pásme

Príspevok od používateľa mirosne » 19 Mar 2021, 14:22

Zaujímavé,namontoval som viac kusov týchto jednotiek a všade fungovali korektne.(okrem kórejských áut)
0
Pozdravuje vás Miro.

Napísať odpoveď