Chránič a motor.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 24 Sep 2021, 19:01

TGL 16563
Prílohy
tgl.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 28 Sep 2021, 17:00

Kde je tá ryska proti ktorej sa to nastavuje?
Teraz je to na akej hodnote nastavené?
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 29 Sep 2021, 08:24

0,4A
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 29 Sep 2021, 14:58

Len tak pre zaujímavosť aký ma rozsah ten spúšťač? Vidím tam 0,2 ...0,4 , do koľko je to Ampérov?
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 376
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa Sani1 » 29 Sep 2021, 15:26

0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 29 Sep 2021, 16:00

Jedna vec by ma zaujímala . Aké napätie má prúd odchádzajúci ,na PEN alebo N vodiči? 230V to asi nebude ?
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 29 Sep 2021, 16:17

Píše tam že ak ide od zdroja , transformátora PEN vodič a niekde na trase, v rozvádzači , sa to rozdelí na PE a N vodič , tak je to sieť TN-C-S a nikdy to nebude sieť TN-S. Tak potom na našej ulici je sieť TN-C lebo len 4 vodiče idú , 3 fázy a PEN .
Je niekde na Slovensku sieť TN-S , 5 vodičov z transformátora , z toho dva PE a N vodiče?
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2595
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 29 Sep 2021, 16:21

Jedna vec by ma zaujímala . Aké napätie má prúd odchádzajúci ,na PEN alebo N vodiči? 230V to asi nebude ?
Nie najlepšie formulovaná otázka. Napätie nemá prúd, a prúd nemá napätie. Sú to dve rôzne veličiny, viazané napríklad ohmovým zákonom.

Ale k otázke, môže nastať aj prípad, že priamo fázový vodič preráža na kostru.

V takej situácii ak by sme kostru prístroja nemali uzemnenú vodičom PE, dostávame tam nebezpečné napätie 230V. Ak je to uzemnené, dôjde ku skratu a istič vybaví.
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 29 Sep 2021, 16:55

Dobrý príklad. Keby fázový vodič prerážal na kostru , to by bol už skrat. Ističu by ale trvalo dlhšie než by to vypol . Chránič by bol rýchlejší.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa technikus110 » 30 Sep 2021, 07:24

Pletieš dve rozdielne veci do jedného.

ISTIČ = skrat, či nadmerný prúd L/N
CHRÁNIČ = zvodový prúd L/PE podľa charakteristiky, ale nie skrat


Vedieš rovnakú tému v dvoch rôznych vláknach. Aký to má zmysel?
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 30 Sep 2021, 20:20

Iba keby tam bol PEN vodič bol by zároveň skrat , práca pre istič, keby L prerážal na kostru.
Keď je tam PE vodič tak tam musí byť chránič lebo inak sa nič nevypne , istič to obchádza.
Som zvedavý , čo bolo skôr , či PE vodič alebo chránič , obaja sa potrebujú. Asi ten čo vymyslel chránič zaviedol PE vodič aby mohol chránič predať.

Na tom druhom vlákne som na niečo zareagoval a už sa to rozbehlo. Ja tam už len odpovedám na vaše reakcie .
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa ondistef » 30 Sep 2021, 21:20

Naštuduj si čo je to prúdový chránič a ako funguje a nie len to, ale aj typy chráničov AC, A, B, B+ a G a S charakteristikou. A ďalej si naštuduj rozdiel medzi elektrickými zariadeniami triedy ochrany 0, I, II a III

Na vybavenie chrániča ti netreba priamo žiaden PE vodič. Samozrejme čím lepšie uzemnenie a pospojovanie, tým lepšie.

Prúdový chránič je doplnková ochrana, ktorá práve slúži na to, aby v prípade poškodenia spotrebiča alebo pri náhodnom dotyku so živou časťou (kedy dôjde k unikajúcemu prúdu) došlo k vybaveniu chrániča a teda k ochrane života pred zásahom elektrickým prúdom a majetku pred požiarom (teraz pre ochranu pred požiarom pribudli aj oblúkové ochrany AFDD, ktoré reagujú aj na iné typy porúch).
Pri dotyku so živou časťou bude vždy tiecť cez ľudské telo do zeme nejaký prúd, na ktorého veľkosť ma samozrejme vplyv mnoho faktorov (od prostredia, fyzického a psychického stavu konkrétnej osoby, spôsobu dotyku s uzemnenými časťami).
Nikde nie je napísane, že musí dôjsť k tvrdému skratu a za istých okolnosti nemusí klasický istič vôbec zareagovať.
Rodelením funkcie vodiča PEN na samostatné PE a N sa práve zvýšila bezpečnosť el. inštalácie.

Koľko bolo pozabíjaných ľudí od amatérskych kosačiek a trebars aj poškodených čerpadiel.
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 30 Sep 2021, 22:20

,,Na vybavenie chrániča ti netreba priamo žiaden PE vodič. Samozrejme čím lepšie uzemnenie a pospojovanie, tým lepšie."

Nie? To je nejaký obrat. Kam by unikol ten prúd potom aby chránič zareagoval?

Existuje aj trieda lV. Patria tam poistky a ističe a píšu tam že norma od nich upúšťa. Ako upúšťa ? Stále sa používajú.
Mala by sa zaviesť norma lll. a bolo by všetko vyriešené.

Aj psychický stav rozhoduje ako ma to kopne? Dobrých menej , zlých viacej.

Sused elektrikár má len elektrické kosačky . Roky mal domácu z asynchrónneho motora , či to nebolo na tri fázy neviem a teraz má kúpenú . Merač má v dome takže elektriku neprerábal , sotva bude mať chránič. Keď prší nekosí.
U kosačky je asi nebezpečné krokové napätie .

Na normálne používanie v dome by mi mal stačiť chránič A.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa technikus110 » 01 Okt 2021, 05:20

jan-1
Tento pán vymyslel prúdový chránič a bolo to skôr, než rozdelenie PEN na PE a N. Nebola to žiadna podržtaška z lazov.

Profesor Inžinier Dr. phil. Gottfried Biegelmeier (* 1924 vo Viedni; † 8.7.2007) študoval vo svojom rodnom meste elektrotechniku a pokusnú fyziku. Promovala v roku 1949 na viedenskej univerzite a začal svoju kariéru v skúšobni zväzu elektrární pre rakúsky a spolkový skúšobný ústav.

V roku 1957 sa ako inžinier - konzultant pre elektrotechniku viedol vývojové laboratórium pre nízkonapäťové spínacie prvky priemyselného typu a špecializoval sa na oblasť ochrany - techniky a ochranné opatrenia . Od roku 1975 pracoval v oblasti Elektoropatológie. Vykonával pokusy sám na sebe , ktoré boli dôkazom fungovania prúdových ochrán pri priamom zásahu na živé čast organizmov. V tejto súvislosti získaval tiež nové znalosti o impedancii tiel živých ľudí počas pôsobenia dotykového napätia až 200 V. Práve tak závažné boli aj jeho štúdie o nebezpečenstvách a hraniciach pôsobenia na funkciu srdcovej komory a efektu fibrilácie, ktorá viedla k teórii extrasystolii a s tým k vysvetleniu Z- tvarovaného priebehu fibrilačného pulzu. Za tieto vedecké služby bol Biegelmeierovi v Rakúsku roku 1978 udelený titul profesor a roku 1993 udelený čestný rád pre vedu a umenie 1. triedy. Spomedzi medzinárodných uznaní sú americké IEEE- Life Award 1985 a japonské IKEDA Award 1993.

Z výskumných prác vzyšli početné patenty, ktorými Biegelmeier prispieval k zlepšeniu techník prúdových chráničov a jeho zásada trojnásobnej bezpečnosti pre ochranu proti zásahu elektrickým prúdom. Jeho práce ovplyvňovali národnej a medzinárodných normy. V roku 1996 založil všeobecne prospešná súkromná - nadáciu "elektrická - ochrana" vo Viedni s úlohou, výskumných úloh v oblasti elektrických ochrán.
Prílohy
pozri si toto, možno že to pochopíš
pozri si toto, možno že to pochopíš
Obrázok1.gif (85.27 KiB) 1932 zobrazení
Obrázok2.jpg
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa technikus110 » 01 Okt 2021, 05:38

jan-1

....Nie? To je nejaký obrat. Kam by unikol ten prúd potom aby chránič zareagoval?...
Ak sa budeš zamýšľať vopred, než niečo napíšeš, tak ťa napadne chytiť sa fázy, či cez tvoje telo tak náhodou neprechádza zvodový prúd do zeme cez chodidlá, či rodidlá.
POKIAĽ NEMÁŠ DOMA PRÚDOVÝ CHRÁNIČ, TAK TENTO NÁPAD NESKÚŠAJ V PRAXI!!!

....Aj psychický stav rozhoduje ako ma to kopne? Dobrých menej , zlých viacej....
Dobrý/zlý, nie je psychický stav!
Nervozita=potenie=nišší odpor=vyšší prúd zvodom tela. (napr. detektor lžy)

....Keď je tam PE vodič tak tam musí byť chránič lebo inak sa nič nevypne , istič to obchádza....
Perla Zlatého Patroviča. L je prerušená ističom a ten vypne nadprúd tečúci cez PEN/PE/N. Doteraz si NEPOCHOPIL rozdielne funkcie pre istič(poistku) a chránič!

....Ja tam už len odpovedám na vaše reakcie....
NIE JE PRAVDA. Neodpovedal si na vzdelanie a vek.
Mám pocit, že sa tu na nás zabávaš v totálnej anonymite.
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa alois » 01 Okt 2021, 09:47

O svém "vzdělání" píše v souběžném vláknu.
Ja som mal v druhom ročníku na učňovke elektriku a niečo o motoroch. Čítal som mesačník Elektrón. A hodne som počítal návody na elektrické spotrebiče.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 376
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa Sani1 » 01 Okt 2021, 10:24

U kosačky je asi nebezpečné krokové napätie
čo príspevok to perla, už som to písal asi v tom druhom vlákne
Bol tu taký podobný užívateľ JohnnyElektro, ale ten sa aspoň nemontoval do "silnoprúdu"
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 01 Okt 2021, 10:52

technikus110 napísal:
01 Okt 2021, 05:38
jan-1

....Nie? To je nejaký obrat. Kam by unikol ten prúd potom aby chránič zareagoval?...
Ak sa budeš zamýšľať vopred, než niečo napíšeš, tak ťa napadne chytiť sa fázy, či cez tvoje telo tak náhodou neprechádza zvodový prúd do zeme cez chodidlá, či rodidlá.
POKIAĽ NEMÁŠ DOMA PRÚDOVÝ CHRÁNIČ, TAK TENTO NÁPAD NESKÚŠAJ V PRAXI!!!

....Aj psychický stav rozhoduje ako ma to kopne? Dobrých menej , zlých viacej....
Dobrý/zlý, nie je psychický stav!
Nervozita=potenie=nišší odpor=vyšší prúd zvodom tela. (napr. detektor lžy)

....Keď je tam PE vodič tak tam musí byť chránič lebo inak sa nič nevypne , istič to obchádza....
Perla Zlatého Patroviča. L je prerušená ističom a ten vypne nadprúd tečúci cez PEN/PE/N. Doteraz si NEPOCHOPIL rozdielne funkcie pre istič(poistku) a chránič!

....Ja tam už len odpovedám na vaše reakcie....
NIE JE PRAVDA. Neodpovedal si na vzdelanie a vek.
Mám pocit, že sa tu na nás zabávaš v totálnej anonymite.
,,Tento pán vymyslel prúdový chránič a bolo to skôr, než rozdelenie PEN na PE a N."
Vymyslel chránič pre motor.
Na jednofázovom spotrebiči by mu to nefungovalo lebo nebolo rozdelenie na PE a N.

Ďalej nerozumiem tvojim narážkam . Je to nejasné.
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa jan-1 » 01 Okt 2021, 10:59

Sani1 napísal:
01 Okt 2021, 10:24
U kosačky je asi nebezpečné krokové napätie
čo príspevok to perla, už som to písal asi v tom druhom vlákne
Bol tu taký podobný užívateľ JohnnyElektro, ale ten sa aspoň nemontoval do "silnoprúdu"
Ako inak ma môže kopnúť kosačka ? Držátka sú zaizolované.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Chránič a motor.

Príspevok od používateľa ondistef » 01 Okt 2021, 20:13

Ak by si si pozrel triedy ochrán spotrebičov, tak by ti čo to napovedalo, fabrické elektrické kosačky sú triedy II ale 99,9999% podomácky vyrobených je v triede I
Triedy ochrán elektrických predmetov
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok