Pračkový motor Siemens, schéma.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1216
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 67

Pračkový motor Siemens, schéma.

Príspevok od používateľa E001 » 28 Nov 2021, 12:05

Pračka.jpg
Chlapi, kto má schému zapojenia elektromotora? Kamarát by chcel využiť ten motor na šmirglovku, takú menšiu, na domáce šmidlikanie.
Ďakujem.
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Pračkový motor Siemens, schéma.

Príspevok od používateľa Ilija » 28 Nov 2021, 14:22

Rótor spojíš na rad so statorom.
Ale pozor tam môžeš mať aj 20k otáčkov, daj to cez nejakú raguláciu.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1216
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 67

Re: Pračkový motor Siemens, schéma.

Príspevok od používateľa E001 » 29 Nov 2021, 19:37

Tak asi to nebude také jednoduché, keď tam je asi 8 vývodov a nemyslím, že tam bol frekv. menič. Skôr tuším riadenie otáčok prepínaním jednotlivých vinutí motora. Tak pre to sa pýtam.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pračkový motor Siemens, schéma.

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Nov 2021, 22:33

Na štítku píšu len max otáčky pri odstreďovaní, tak neviem či je tam aj iné vinutie na pranie, alebo to robí len regulátor otáčok v každom programe do jedného vinutia.Tatramatky mali tiež asi osem pinov na konektore,ale tam boli dve vinutia na dvoje otáčok s vyvedenými tromi koncami cievok a ešte aj dva piny na tepelnú ochranu.
Asi to treba len ohmicky premerať, spárovať konce a vyskúšať napriamo, len netuším či aj s kondíkom,lebo na štítku nie je uvedený.
Zaujala ma tá značka s obdlžnikovým priebehom ,,sínusovky,, teda asi to bude regulované PWM.
To by však nemuselo vadiť, pretože by sa tam dal použiť nejaký podobný regulátor,aby to nešlo do max otáčok.Ináč zaujímavý motor,keď má 2kW na 230V.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1216
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 67

Re: Pračkový motor Siemens, schéma.

Príspevok od používateľa E001 » 30 Nov 2021, 02:42

5ko asi je tá fotka štítku hodne zavádzajúca. Je to foto štítku práčky a nie motora. Teda predpokladám, že tie 2 kW má asi ohrev vody a možno tých zvyšných 200 až 400 W je odber motora. Zo skúseností viem, že na toto fórum chodia aj ľudia, ktorí majú prístup k servisným manuálom, ktoré sú nám, bežným laikom nedostupné. Ale som rád, že si reagoval, už som tu ťa tu dlhšie nevidel. Pozdravujem do Bystrice a prisám vačku už si dám pri ceste do Tatier časovú rezervu, aby som ťa stretol aj osobne. Ale o tom radšej cez SS. :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pračkový motor Siemens, schéma.

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Nov 2021, 07:30

To je tak, že penzisti majú menej času ako keď chodili do roboty. :wink:
Neuvedomil som si, že to nie je štítok z motora,preto mi to bolo čudné,ale som myslel, že to je
z nejakej veľkokapacitnej z pračovne .Skus napísať Mirosne,ale tiež je tu nejako poredšie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Pračkový motor Siemens, schéma.

Príspevok od používateľa Ilija » 30 Nov 2021, 07:48

Tak chlapi, daj foto motora, a budeme vedieť na 100%
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5073
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Pračkový motor Siemens, schéma.

Príspevok od používateľa mirosne » 01 Dec 2021, 23:46

No "novodobé" motory sú väčšinou zapojené takto:
2káble sú uhlíky (rotor)
2káble sú na stator
2káble je tepelná ochrana
2káble sú tachodynamo

Motor je riadený triakom,žiadne prepínanie vinutí.Zapája sa tak,že zapojíš uhlíky do série so statorom a ostanú ti len dva káble-tam pustíš 230V.Ináč motor musí byť zaťažený,lebo sa ti rozbehne do nepríčetna :D .Odfoť motor a konektor,aby bol lepší prehľad.
0
Pozdravuje vás Miro.

paliko1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Máj 2017, 23:04

Re: Pračkový motor Siemens, schéma.

Príspevok od používateľa paliko1 » 02 Dec 2021, 09:16

Ak je to este taky stary macek so 6 konektorami, tak tam sa prepinaju otacky prepinanim vinuti. zapojenie mas v prvoej prilohe. ale podla stitka odhadujem ze otacky odstredovanie su riadene elektronicky a tam je regulacia riadiacou jednotkou. Jeden taky motor som vykuchal zo starej pracky, a da sa to pekne regulovat. Prikladam Ti dalsie 2 prilohy, v servisnom navode mas schemu, z toho to dokazes vycitat.
Prílohy
prackove_motory_130.pdf
(275.52 KiB) 113 stiahnutí
AWG680 A1_D21_[1].jpg
AWG680 service manual.pdf
(646.91 KiB) 128 stiahnutí
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok