Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
gendrosik16
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 27 Júl 2012, 06:21
Bydlisko: Valaliky,KE-okolie

Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa gendrosik16 » 07 Dec 2021, 23:43

Odkiaľ ho máme presne zobrať ?.DCF / GPS / NTP /GSM /- všade je to niekedy v desiatkách min. rozlišné !!!
Čo ak fakt potrebujem presnú synchronizáciu času ?.Odkiaľ ?.(atomove hodiny neberiem v úvahu :yawinkle: ),dik
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa lacog » 08 Dec 2021, 06:19

Presnosť na desiatky minút dostaneš aj zo slnečných hodín na radnici. GPS - tam je presnosť hodín najdôležitejšou vlastnosťou a bez toho by to vôbec nemohlo fungovať, DCF a NTP sú služby na distribúciu presného času. Takže minimálne na tieto 3 sa vieš spoľahnúť. Som si istý, že v dnešnej dobe nemôže byť žiaden problém získať presný čas. Záleží len na tebe ktoré riešenie ti viac vyhovuje - ako vo všetkom aj tu je to o špecifikácii použitia. Každopádne ak máš vo výsledku nepresnosť v minútach tak niečo robíš zle.
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa kinedryl » 08 Dec 2021, 09:39

... atomove hodiny neberiem v úvahu ...


Za 2 k€ su dostupne atomovky vo velkosti cipu od Microsemi. Presnost okolo 8 ps.
0

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1696
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa Najgel » 08 Dec 2021, 10:32

Odkaz ?
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2594
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 08 Dec 2021, 11:40

Mňa by aj zaujímalo, kde zoberiem atómový čas na synchronizáciu - alebo majú trvalé záložné napájanie?

Bez dostupnosti atómového času to budú akurát vysoko presné stopky.
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa lacog » 08 Dec 2021, 12:21

Zbytočne tu riešite atomové hodiny lebo aj keby stáli len 2000€ tak si ich nikto z nás nebude kupovať.
Gendrosik spomína desiatky minút - a to je blud. Vôbec netušíme kde je problém... Nevieme či je problém so synchronizáciou alebo s dlhodobou presnosťou... Takže viac nevieme ako vieme :wink:
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2594
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 08 Dec 2021, 12:28

gendrosik16 napísal:všade je to niekedy v desiatkách min. rozlišné
Tým myslíte rozdiel napríklad NTP voči GPS 10 minút?

Ani z tohto mi nie je jasná príčina. Ako už bolo povedané, GPS stojí a padá na presnom čase, NTP so spoľahlivým serverom by tiež nemalo mať veľkú chybu. A potom DCF, tam akurát je presnosť obmedzená na 1 sekundu.
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa daqq » 08 Dec 2021, 15:43

Neviem o com hovoris, z GPS, DCF a inych zdrojov sa vies synchronizovat sekundu presne uplne trivialne, z GPSky na nanosekundy pokial mas dostupny pps signal. A je nerealne, ze uvedene zdroje sa rozchadzaju, jedine ze mas ako NTP server nastavene dedkove kukuckove hodiny.

Pokial mas na mysli lokalny cas, to jest cas platny pre tvoju okamzitu polohu, no, cas z GPS je v UTC formate, priratat podla mapy k UTC.
4
Obrázok 2 Obrázok 2
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa ivan_01 » 08 Dec 2021, 18:18

čas sa dá vytiahnúť aj z RDS alebo teletextu
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa MacGyver » 08 Dec 2021, 18:51

daqq napísal:
08 Dec 2021, 15:43
Pokial mas na mysli lokalny cas, to jest cas platny pre tvoju okamzitu polohu, no, cas z GPS je v UTC formate, priratat podla mapy k UTC.
Nie je to tak uplne pravda. GPS cas na rozdiel od UTC nezohladnuje oddchylku sposobenu prestupnymi sekundami a nie je teda totozny s UTC. Aktualna odchylka GPS casu od UTC je 18 sekund.
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1169
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa Atlan » 08 Dec 2021, 18:57

Dcf rovno zavrhni staci jeden rusiaci spinak a mas problem. RdS uz je naton lepsie ale zaruku ti nikto neda. Serverovy cas a GPS mas naistejsie.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa ivan_01 » 08 Dec 2021, 20:46

aj tak mi toto všetko príde ako kanón na vrabce. Ak autor nechce navádzať medzikontinentálne rakety, možno mu stačí použiť akýkoľvek zálohovaný RTC, presnosť a stabilita je na väčšinu aplikácií dostatočná
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa Mek » 08 Dec 2021, 21:37

RDS urcite nie, nie kazda VKV stanica vysiela aj info o case, a ked uz hej, casto tam je cas uplne mimo a nikto sa o to nestara.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa ivan_01 » 09 Dec 2021, 07:32

rôzne stanice môžu vysielať rôzne časy ale napríklad SRO1 má čas presný. A keby sa bral čas len z jedinej stanice, nevidím problém. Ale dokiaľ autor nenapíše presne čo potrebuje, škoda nad tým dumať ďalej
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa Hop377 » 09 Dec 2021, 08:37

Drobne cvicenie na rano:
Vsetky casy sedeli aj ta RDS z SRO1 len pri foteni som si nesimol, ze prestala aktualizovat cas, predsa len ta special antena typu 20cm dratik na monitore uz prilis neprijimala.

Navigacia stara cinska asi 10rocna
Mobil GPS tool
Naramkove hodiny DCF
Radio RDS SRO1, rovnako presne to sedi aj na VLNA, FUNRADIO, RADIO_FM
Prílohy
20211209_082352.jpg
20211209_082426.jpg
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2594
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 09 Dec 2021, 10:51

Aj mňa tá správa o chybe 18s na GPS zaskočila. Už som robil jedny hodiny riadené GPS, vtedy som si to nevšimol.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Dec 2021, 13:11

Ako dôchodcu, ma nejaké hoci aj minútové odchýlky už síce nemusia zaujímať, ale mám iný problém.
Doma mám rádiobudík aj hodiny riadené DCF a nikde v návode som sa nedočítal,ako často je ten signál vysielaný, pretože ak mením baterku ,ak to niekedy trvá aj pol alebo celý deň, kým sa to nasynchronizuje a naskočí presný čas.Nechce sa mi veriť, že by vysielač vyslal len dva impuzy za deň. Je to asi problém samotného prijímača v hodinách, lebo často ich musím vyložiť na balkón, aby ho nič netienilo a potom keď sa chytí, tak to preložím do izby a už potom to funguje.Ale tiež to niekedy trvá dlho. :?:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa Hop377 » 09 Dec 2021, 13:19

DCF signal je vysielany kontinualne v 1 min datagramoch, oneskorenie synchonizacie Tvojho budiku moze mat 2 hlavne priciny:
- sila signalu, teda musis zachytit zaciatok datagramu a cely musi byt prijaty bez chyby, inak sa bude nacitavat datagram opakovane pokial sa mu to nepodari. Konrtola spravnosti je len paritou.
-hodiny maju bude nastaveny cas kedy sa maju synchronizovat a to moze byt v napriklad akazdu hodinu, pripadne jedena alebop viac raz za den. Alebo sa da vyziadat synchronizacia resetom. A doba prijmu byva obmedzena na casove intervaly. Vsetko zavisi od konkretneho vyrobku.
0
Naposledy upravil/-a Hop377 v 09 Dec 2021, 14:37, upravené celkom 1 krát.

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa ivan_01 » 09 Dec 2021, 14:02

DCF vysiela na dlhých vlnách, 77,5 Khz. Dosah prízemnej vlny je obmedzený zhruba na 100 - 200 km, na väčšiu vzdialenosť sa vlny šíria guľovým vlnovodom v ionosférickej vrstve D cez deň a odrazom od vrstvy E, ktorej vlastnosti veľmi závisia od dennej doby a intenzity ionizácie. Veľký vplyv má priemyselné rušenie. Preto sa hodiny synchronizujú väčšinou v noci, keď sú na šírenie DV priaznivejšie podmienky.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako je to vlastne s "Real-Time ?"

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Dec 2021, 15:11

Dík za info,zrejme každé také hodiny to majú nastavené ináč,ako často majú prijímať a synchronizovať čas.Vyskusam ich zresetovat naraz, na jednom mieste a vysledovať po akej dobe sa ktoré nastavia.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok