Nahrada za liatinovy radiator

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa Sani1 » 12 Jan 2022, 14:40

Ak otvoríš obidve strany radiátora, môžeš prestrčiť dostatočne dlhú tyč, alebo rúru cez celý radiátor. Minimalizuješ možnosť ohybu a môže ti to pomôcť pri prenášaní a manipulácii.
Po generálke/repasii, môžeš urobiť tlakovú - vodovú skúšku v garáži, čo ti napovie ako ďalej.
Existujú aj "tekuté" tesnenia na skrutkové spoje. Nie je to žiadny zázrak, ale mne sa s tým podarilo opraviť - utesniť skrutkové spoje na kúrení aj vodovode, bez rozobratia (nejaký Locktite, číslo si už nepamätám).
Čo sa týka plechových radiátorov, ja mám v dome staré (cca 40 rokov) rebrové - doteraz žiadny problém. V niektorých miestnostiach (vrátane kúpeľne) sú vymenené za panelové (cca 10 rokov) - doteraz žiadny problém. Je pravda, že pri rekonštrukcii "kúrenia" (výmena kotla za kondenzačný) som odmietol tlakový systém a ostal som pri samotiaži. Zatiaľ všetko funguje (klop-klop). Aj keď termostat umožňuje aj ekvitermiku a mám všetko na to pripravené, nepoužívam to.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10172
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Jan 2022, 19:24

Plechové radiatory však neboli spájané po jednom článku, ale myslím že 5,alebo dokonca 10 článkov.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa ivan_01 » 12 Jan 2022, 19:30

sekcia mávala 3,5,7,8,10 článkov, podľa výšky radiátora
Prílohy
topna-telesa-radiatory.jpg
topna-telesa-radiatory.jpg (30.78 KiB) 1136 zobrazení
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 32

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa milansprlak » 12 Jan 2022, 19:48

Ono nik ti nevie garantovat ze nebudu tiect medzi rebrami. Avsak osobne som takto zopar radiatorov prenasal a striekal a zatial ziadny netecie.... Pri prenose najma dlhych radiatorov treba minimalizovat ohybanie (mozno aj tymi tycami co sa tu spominali). Podla mna to radiatory vydrzia pokial nebudes s nimi nejako extremne hrubo zaobchadzat....
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa lacog » 13 Jan 2022, 09:53

K tomu strachu k maľovaniu - niektoré radiátory som mal von na záhrade a tam som ich umyl jarovou vodou a vystriekal ale zvyšné len poutieral od prachu a všetky natrel akrylatovou farbou. Odporúčam! Nesmrdí, výborne sa s ňou robí (štetce umyješ vo vode)
Takže ak chceš obmedziť manipuláciu s radiátormi a jediný dôvod bol kvôli striekaniu farbou tak skús tie akrylatové farby... sú aj originál na radiátor ale nie je to podmienka. Lesk / mat podľa chuti...
Prvá vrstva nevyzerá nič moc a pomerne blbo to chytá ale tie ďalšie už sú paráda

Sani1:
ekvitermika má niečo do seba

Budvar10:
mne odporúčali rozdiel teplôt cca 1°C medzi Komfort a Úspora
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1745
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa pablox » 13 Jan 2022, 11:12

Ďakujem za rady, hej o tej vodou riediteľnej farbe na radiátory som počul, takže pri prerábke ich len očistím a natriem. Inak, tú pôvodnú lesklú farbu netreba zdrsniť pri natieraní touto vodou riediteľnou? Aby lepšie chytala?
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa lacog » 13 Jan 2022, 12:11

Nie, nie je potrebné ju zdrsniť. Klasika utrieť od prachu - prípadne ak je radiátor viac špinavý (mastný) tak saponátom umyť. Prípadne ak je niekde hrdza tak drôtenou kefou a môžeš prvú vrstvu natrieť základnou - napr. Balakryl Antikor. Sem tam hrdzavá škvrna mi prešla cez farbu ale stačilo ju pretrieť po zaschnutí. Farbu neriediť. Ako som písal tá prvá vrstva sa natiera zle - teda zle to vyzerá - ale netráp sa tým, ďalšie vrstvy už budú OK. ;-)
A nemusí to byť len origo farba na radiátor ale v podstate každá univerzálna akrylová farba - aspoň ja som nespozoroval rozdiel. Ale je pravda, že ja nemám rozpálene radiátory nikdy.
Farba nesmrdí, rýchlo schne, celkovo dobre sa s tým robí. Takto som natieral všetky radiátory v dome (pred 13 rokmi) a som spokojný.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa hpeter » 30 Jan 2022, 10:43

pablox napísal:
10 Jan 2022, 22:14
Niekde som to čítal, že maximálne pár dní ho nechať vypustený, potom vyschnú tesnenia...ono ich potrebujem zdemontovať, odviezť do garáže, prebrúsiť a nastriekať, dotrepať domov + namontovať. Samozrejme vývody zablendujem takže vlhkosť by vnúti mala zostať.
Pýtam sa hlavne pre to, aby som sa s tými >100kg radiátormi nenaťahoval zbytočne a potom, po kompletnej prerábke bytu začnú tiecť...
nedemontoval, len odmastil trochu obrusil a natrel cez leto. -smrad
drzi v poho. tie radiatorfarby su odlisne od beznych.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok