Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa miso156 » 12 Aug 2022, 22:25

Ahoj,

znazim sa vyrobit el. zapalovac ktory by bol schopny zapalit priamo suche drevo generovanim prudu do nizkoodporoveho telesa (1ohm) (mozno drot, mozno uslachtila ocel, este neviem).
Na generovanie pouzivam motor Nema17 pohanany rukou alias hand-crank, hehe.
Nechcem pouzivat ziadny energy storage ako supercap, baterie, dokonca ani flywheel ako sa to robilo v tych WW2 lampasoch na stlacanie.

Dneska som zacal hladat idealny bod U voci I pre dosiahnutie max. ucinnosti -> velmi dolezite kedze odpor vinutia je az bajoko 2-3ohm a hrozi, ze vsetok vykon sa bude stracat na nom.

Povedzme ze otacky su konstane, lebo v ruke mam dostatocnu vykonovu rezervu, hehe, takze moment neriesim.
Zatial Nemu pohanam DC motorom a skusam dobijat 1vs. 2 Li-ion baterie, len z jedneho vinutia aj to iba s jednocestny usmernovacom.
V prospech efektivity samozrejme hraju 2 Li-ionky, pretoze pri prude 1A sa na odpore vinutia 2ohm stratia 2V, co je pri jednej 4V Li-ion 1/3 vykonu. Pri dvoch li-ionkach prud trosku klesne (na 0.8A, asi trochu aj kvoly nizsim ot. DC motoru), ale ubytok na vinuti voci 8V je uz viac "zanedbatelny".

1 Amper amplituda pri jednej li-ion
WP_20220812_002.jpg

cca 0.8 Amper amplituda pri dvoch li-ion (povedal by som ze realne 0.9A keby DC motor vladal udrzat konst. ot.)
WP_20220812_001.jpg
WP_20220812_004.jpg

Otazka:

Co som vsak chcel povedat, ze Nemu 17 nemozno pretazit, lebo z nej nedostanete "skoro nic", na 2ohm vinuti sa strati priliz vela. Pri napajani 1ohm odpor. telesa je to samozrejme az nonsense, 2/3 v prdeli.

Napadaju ma tri veci ako s tym vybabrat:

1) Previnut motor hrubsim drotom, samozrejme poposuvaju sa aj ostatne param. , ale nieco zefektivnit by sa dalo. To sa mi vsak nechce, asi by som siahol po inom motore. Z pohladu ef. je to vsak asi najlepsia volba.
2) Znizujuci menic zaradeny na vystup Nemi , povedzme z 8V na 1V. Strata asi 15%.
3) Asi najlepsie, priamo na vystup Nemi (bez usmernenia) dat znizujuci transformator s extremne hrubym sekundarom. Trochu sa mi to taktiez bridi, lebo trafo si zoberie 10% vykonu.

Nejake ine moznosti ako napajat 1 ohm zataz motorom s 2ohm vinutim?
(Pozn.) Teleso s vyssim odporom asi neprichadza do uvahy, kedze jeho dlzka bude len 2cm. Aj pri tom 1ohm odhade sa spolieham len na zvysovanie odporu s rastucou teplotou.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa Atlan » 13 Aug 2022, 18:32

Pouzi 2cestbe usmernenie, motor s vyvedenim stredom a 2x schotky dioda.

Okrem toho sa mi zda ze tie vinutia su posunute, tak ze vecsi vykon by si dosiahol 2x 4diodovy mostik a to znamena ja 2nasobne napatie ak mastiky zapojis do serie

Aka vyjde idelalna zataz?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa misocko » 13 Aug 2022, 19:42

Najlepsie bude keď to nakompletku usmerniš shotky diodami
Potom to zoberis do ruky (nema zmysel tym tocit motorm ked aj tak potom take otacky nedas).
zatazit premenlivým odporom a najst najlepsi odpor telesa do ktoreho dostanes najviac vykonu.
Potom uz len namotaš (vyrobiš) takyto odpor z nejakeho drotu (idelane asi aby cele to ohrevne teleso bolo co najmensie).
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1772
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa jezevec » 13 Aug 2022, 20:13

miso156 napísal:
12 Aug 2022, 22:25
Ahoj,

znazim sa vyrobit el. zapalovac ktory by bol schopny zapalit priamo suche drevo generovanim prudu do nizkoodporoveho telesa (1ohm) (mozno drot, mozno uslachtila ocel, este neviem).
Na generovanie pouzivam motor Nema17 pohanany rukou alias hand-crank, hehe.
...
Naivní představa...
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa misocko » 13 Aug 2022, 23:00

Tak ma napadlo že na strednej sme skúšali zapáliť cigaretu 2kW ponornou špirálou. Špirála svietila na červeno a praskla, ciga nehorela...
Ale zas autozapaľovač funguje na rovnakom principe. Treba len testovať. A človek da kratkodobo až 1kW ( cyklisti )...
0

Používateľov profilový obrázok
gfox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Mar 2013, 20:16
Bydlisko: Lovinobaňa
Vek: 53

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa gfox » 13 Aug 2022, 23:25

Cigaretu sme na strednej zapálili aj od trafopájky 75W. Ťažko, ale zapálili.
Záleží na tom na akú veľkú plochu sa sústredí ten výkon.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa miso156 » 14 Aug 2022, 09:22

Ak jedno vinutie vyuzivane len polovicne (jednocest usm.) da skoro 1A polsinus do 8V, potom dve vinutia plne usmernene daju 4x tolko. Takze 2A/0.707 vynasobene 8V sa dostavam k vykonu okolo 11W.
Pri vyssom napati da asi este viac vykonu.

Otacky planujem drzat prevodovkou na 2000 az 3000/min, mozno GT2 remenicky, mozno ozubenie, este neviem.


Teleso (drot/valec so zabrusom) pre prvy pokus som navrhol ako na obrazku, v dalsom ak bude treba zvysim dlzku horuceho bodu (tvar slimaka, vlnovka).
image.png
Spolieham sa, ze kraje telesa budu dostatocne studene aby neopalovalo svorky, tie asi budu musiet byt taktiez zelezne (mozno uz mosadz).
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa mac26 » 14 Aug 2022, 09:52

Co tak autoziarovka bez banky?
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa miso156 » 14 Aug 2022, 10:00

mac26 napísal:
14 Aug 2022, 09:52
Co tak autoziarovka bez banky?
To by bolo idealne vhladom, ze to vlakno ma zhruba idealny odpor pre taketo U voci I.

Problem vsak je s degradaciou materialu, bez vakua sa opaluje priliz rychlo (moc tenke). Po par zapaleniach by prehorelo.
0
"No pain, no gain." (KC238)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Aug 2022, 20:05

Ja ked som mal 17 rokov a uz som fajcil, tak som nikdy nemal pri sebe zapalky. A kedze som stlale behal na babette, tak som si vyrobil "babetto-zapalovac". so stareho vzduchoveho ohrievaca (mozno z fenu sa da tiez) som vycvikol vlakno 15 cm dlhe. Zobral som napatie 6V zo svetlometu a na volnobeznych otackach som hladal idealnu dlzku, kedy sa vlakno rozzeravilo. Ak sa dobre pamatam, mne to vyslo na cca 6-8cm. potom som to zatocil do slimaka. Ten stredny drot som ohol na 90 stupnov a aj na konci slimaka. Vyzeralo to ako pripinacka, alebo hrib. A toto cele som potom uchytil vedla tachometra. Fungovalo to perfektne. Nastartoval motor na stojane, pridal potrebne otacky aby to bolo cervene (ale zase nie tolko aby sa to prepalilo a krasne som si na dva potahy zapalil cigaretku (behom cca 3-4 sekund. Kamosi len nechapali ze co to mam za vymysel na babette. Chytali si hlavu.

Takze zacni stym, ze toc s tym motorom tak rychlo ako budes tocit pri zapalovami a tvoj kamos bude hladat idealnu dlzku ohrievacieho drotu taku aby to vlakno bolo rozzeravene. Ak ta dlzka bude velmi kratka tak mas velmi hrhbe vlakno-pouzi tensie alebo motor dava nedostatocny vykon - potrebujes silnejsi motor.

Drevo stym nezapalis ale suchu travu a podobne horlave veci ano.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa rudko » 15 Aug 2022, 09:15

Ja by som ti odporucil vykaslat sa na odporove teleso a pouzit (VN) elektricky obluk. Doma mam elektricky zapalovac na tomto principe a funguje az podozrivo dobre :-). Dokonca bez problemov zapali aj drevo.
Teplota VN obluka je radovo viac ako si schopny dosiahnut akymkolvek "vyhrevnym telesom" a aj efektivita bude radovo vyssia.
Zozen si nejake male VN trafko a pohraj sa s tym.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Aug 2022, 11:32

Ked take zariadenie existuje, tak nech si to kupi hotove. Rudko, ake napajanie ma ten tvoj zapalovac? Baterky alebo 230V?
Ak mozes, zmeraj mu ten vykon (na nn strane, nie na vn) nech ma predstavu v akej vykonovej oblasti sa ma pohybovat.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa rudko » 15 Aug 2022, 21:52

Ma to vstavany akumulator. Nabija sa cez mikro usb. Podla velkosti tam nebude vacsi ako mozno 500mAh liion. Bohuzial ten moj neviem nedestruktivne otvorit cize to nepomeram.
Je to nieco taketo:
https://www.tfa-dostmann.de/en/product/ ... r-98-1119/
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Aug 2022, 22:31

Pockat .... toto je zapalovac na plyn do kuchyne. Toto si nemyslim ze zapali drevo. Ledaze sa na drevo naleje benzin.
A kedze taketo nieco uz existuje, tak nema zmysel tu spekulovat na niecim novym, inak mi to bude pripadat ako vynalezca cimrman. :biggrin:

https://youtu.be/rAL1g2FdWxE

Maximalne ak dotycny chce tak nech ten motorcek prerobi na USB nabijacku a moze tocit klukou donemoty kym sa zapalovac nabije :biggrin: a potom moze opat zapalovat drevo poliate benzinom, liehom, acetonom riedidlo alebo inym silne horlavym materialom.
Vyhoda tohoto zapalovaca je ze potrebuje menej energie ako ten zapalovac so spiralou, no na druhej strane zapalovac so spiralou nepotrebuje silne horlavy material (aceton, benzin a pod.). Suchu travu zapali bez problemov.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa miso156 » 16 Aug 2022, 00:39

Aby som upresnil, viem ze sa daju kupit zapalovace vsetkych moznych typov, plasma-arc, vlaknova zeraviaca spirala atd.. Obycajne su vsetky na baterie.
Na youtube je video, kde chalan z dvoch supercapov (100F) a na ne pripojenu nerezovu strunku (Fi=1mm) zapalil papier do 5 sek. Tie supercapy nabijal Nemou 20min dpc, hehe. Cele to mal v skatuly 20x10x10cm.

Avsak, o co mi ide. Som dlsie v lese, nemam po ruke nic cim by som nabil bat./supercap, nemam ani papier, ani benzin. Cim zapalim, len drevom. Vlacit taku kraksnu ako ten chalan sa mi nechce.
Da sa solar+supercap, alebo solar+high_drain_Li-ion ale slnko vzdy nesvieti.


Preto rozmyslam, co sa da dostat z Nemy samotnej, pripadne Nemy+ jedna Li-ion.


Meral som tu zatazovaciu char., dostal som sa na 14W, pri 20ohm rezistoroch zapojenych priamo na vinutia, vsak odporovemu drotu je to jedno ci je napajany AC alebo DC. Naviac setrim ubytky na diodach.
Musim povedat, ze otacky boli dost vysoko, az tak, ze by som to rukou nedal pretoze taky prevod sa mi robit nechce. Takze celkovo ostavam na 10W.

Co je vsak pri zapalovani nizkovykonnym zdrojom dolezite:

1) Navrhnut horuci bod co najmensi (5mm x Fi=0.5mm) a pripalovat iba trieskou rozmeru zapalky (makke drevo). A teda neplytvat vykonom na zeravenie velkeho kusa drotu, ktory nie je v styku s drevom.
2) Izolovat horuci bod od okolia ktore ochladzuje, a teda horuci bod umiestnit do komorky ktora teplo zadrzi.
3) Neopierat drevo o horuci bod hned na ziaciatku, ale az ked drot svieti (na oranzovo/zlto). Inak sa zacne drevo premienat na drevene uhlie a tazsie sa zapaluje.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
sraj
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 26 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: PP
Kontaktovať používateľa:

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa sraj » 16 Aug 2022, 07:32

0
https://www.meteopp.eu/ MeteoStanica POPRAD - aktuálne údaje , +meteokamerka(test)
Mini Meteostanica Poprad : http://svetelektro.com/Forum/mini-meteo ... 42443.html
TempLogger : http://svetelektro.com/Forum/templogger-t8407.html

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa rudko » 16 Aug 2022, 09:28

romiadam napísal:
15 Aug 2022, 22:31
Pockat .... toto je zapalovac na plyn do kuchyne. Toto si nemyslim ze zapali drevo. Ledaze sa na drevo naleje benzin.
Bezne s tym zapalujem gril na uhlie. Zapalis s tym tiesky/papier.... rovnako ako s plynovym zapalovacom alebo zapalkou. Treba si uvedomit aku realnu teplotu ma ten obluk. Potom to dava zmysel.

A nevravim ze si nemoze vyrobit verziu na steroidoch napr z maleho VN trafka z tv
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa Sani1 » 16 Aug 2022, 10:37

@miso156
Ja viem, že toto je elektro fórum, ale kúp si magnéziové kresadlo. Je to taká tyčinka o niečo väčšia ako cigareta, ktorým zapáliš suchú trávu, lístie, kôru a podobne, čo v lese nájdeš. A nemusíš vláčiť motor, baterku, nabíjačku, solárny panel a iné nezmysli, ktoré do lesa nepatria. Navyše sa ti nestane, že sa vybije baterka a nemôžeš ju nabiť lebo nesvieti slnko. A keď to chceš silou mocou elektro, tak zapaľovač čo dal rudko, bude určite fungovať, ak si pribalíš kúsok Pepa. Minimálna váha, minimálne rozmery, jednoduché a funkčné, ja s tým bežne zakurujem na chalupe.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Aug 2022, 11:58

Ako som ho pochopil ja, on chce nieco na elektriku ale bez baterky. Zatoci klukou a bude mu to iskrit a zapalovat. Nieco podobne ako su tie Led lampicky do ruky ze to mackas a vo vnutri sa ti toci minigenerator a lampicka ti svieti, kym to mackas.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Nema 17 (krok. motor) v generatorickom rezime

Príspevok od používateľa Zaky » 17 Aug 2022, 11:52

Pro schopnost vždy s jistotou rozdělat oheň s sebou beru 2 - 3 plynové zapalovače a tu ferrocerovou křesací tyčku, je to lehké a ferrocer bude fungovat vždy, i v případě ponoření do vody jej stačí otřít a je připraven k použití. Ferrocerem lze za vlhka zapálit prakticky pouze drobné hoblinky z březové kůry, ovšem ferrocerem lze také zapálit utopený zapalovač, který kvůli namočení nezapaluje, ale je v něm plyn. Ještě také s sebou beru čajovou svíčku, pokud je problém s vlhkým palivem na oheň, nelze dlouho nechávat hořet zapalovač, protože se roztaví, ale svíčku nechat hořet není problém. Nevymýšlel bych blbiny, které kvůli váze a rozměrům stejně nepůjde použít, prostředky k rozdělání ohně musí být vysoce spolehlivé a co nejmenší a nejlehčí.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok