Na čem zrovna pracujete? IV.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa muziker » 18 Aug 2014, 14:39

Draku, či už veríš alebo neveríš, obávam sa že je to tak ako som napísal. Najlepšie bude ak pozrieš tomu svojmu rádiobudíku do žalúdka čo tam má. Na 99,99 % som presvedčený že synchronizuje na frekvenciu el. rozv. siete. Mám doma 5 rádiobudíkov rôznych značiek a u všetkých je to tak. Je pravda, že dnes idú všetky presnejšie ako v dobách socíka, za to patrí pochvala energetikom, ale ku dokonalosti to má ešte ďaleko. Blbnutie v zime má možno na svedomí aj iný odber (čojaviem možno aj zvýšený odber pre vykurovanie a podobne) ako v lete a s tým súvisiace problémy v elektrovodnej sieti. Neviem, nikdy som sa tomu nevenoval. Ale ak by bol rádiobudík osadený kryštalom v oscilátore, tak by v závislosti na kvalite kryštalového výbrusu hodiny "utekali" alebo meškali celoročne v nejakej približne rovnakej tolerancii. To nakoniec možno pozorovať aj na el. náramkových hodinkách.
0
muziker

neznamy

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa neznamy » 18 Aug 2014, 19:40

taky mensi ozivovak, oddelovacie trafo, prepinac na premostenie trafa a prepinac ochrannych ziaroviek 40/100W / premostene.
Prílohy
P1100396.JPG
P1100402.JPG
P1100408.JPG
P1100410.JPG

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Aug 2014, 19:56

Istič niet? ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

neznamy

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa neznamy » 18 Aug 2014, 20:15

too mainstream

Hinsi

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa Hinsi » 18 Aug 2014, 23:50

Opět narušuji místní mainstream zesilovačů a napájecích zdrojů: Budiž pokusné VCO 1,5GHz. Je trochu zprasené, za to se omlouvám, již je po značné náloži úprav a modifikací a po večerním měření na spektráku. :)

//Bude potřeba drobná úprava zapojení a rozvržení desky, střední kmitočet nakonec potřebuji 1,63GHz. :lol:
Prílohy
IMG_2970.JPG

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa AndiCibula » 18 Aug 2014, 23:59

Máš svoj vlastný spektrál ? Ak hej, tak aký ?
0
Performance in nanospace.

Hinsi

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa Hinsi » 19 Aug 2014, 00:27

Jé, kde já bych vzal na vlastní... Jezdím ke známému vedle do vesnice. Ten má nějakého Rusa za bratru asi 100 papírů, tuším do 18GHz. No zkrátka tohle gigoapůl je pro ten spektrák prd. Potěšilo mě, že oscilátor má minimální jitter, kmitočet je minimálně závislý na napájecím napětí a změna zátěže výstupu oscilátoru též kmitočtem nijak výrazně nehýbe - což mě u takového debilního bastlu dělaného prakticky bez zkušeností celkem překvapilo.
Jiný kolega někde za děkuju sehnal nějaký starší digitální spektrák do tří giga. Nepoužívá to, nebastlí (minimálně), nepůjčí, nedá a bydlí skoro na druhém konci republiky. Takové lidi bych nejradši sekal na kostičky... :x

//minimální jitter, teda pouze v případě napájení z ploché baterie, ze zdroje z GESu to byl širokopásmový šumový generátor, ten zdroj má zřejmě značně nestabilní regulační smyčku při malé zátěži :lol: Proto je na té fotce vidět nabastlený RC dolnopropustný filtr na ladícím vstupu :D

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa Washu » 19 Aug 2014, 00:57

Obrazky zo spektraka by neboli?
Aky jitter to ma?
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa AndiCibula » 19 Aug 2014, 01:00

A konkrétne typové označenia by neboli ?
Pojem "digitálny spektrálny analyzátor" je ako "číslicový multimeter ktorý obsahuje digitálne obvody". :D
Nemám vedomosť o tom že by sa v Rusku vyrábali nejaké seriózne meracie prístroje.
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa Washu » 19 Aug 2014, 01:04

Ale vyrabali, boli velke ako slon, aj vazili podobne ale ucel plnili. BTW: Co je to seriozny meraci pristroj?
Hinsi : Normalne si ma motivoval uz len si najst ten cas a chystam sa na 1GHz diferencnu sondu.
To povazujem za dostatocnu vyzvu :D
PS: Skoda ze SiGe JFETy su pre bezneho smrtelnika uplne unobtanium ;(
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Hinsi

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa Hinsi » 19 Aug 2014, 01:26

Andi: Čoveče, ten spektrák neni větší než teslácká BM566. Spíš jako o něco vyšší BM556. Já bych s tím problém neměl. Dokonce to neni popsaný ani bukvicema, ale angličtinou.

Washu: Fotky nejsou, konkrétní čísla nejsou. Jen sem si nějak zakroutil knoflíky na spektráku (prvně sem jej ovládal já sám), něco viděl, zjistil, že to kmitá asi tak o 300 mega jinde než je třeba a výš to už nešlo dostat žádnou úpravou. Už mám upravenou DPSku (maximálně nahusto SMDčka - ta stávající verze je moc roztahaná) a pár věcí jsem přeskládal, aby měl rez. obvod kratší spoje. Nějaké ty milimetry tedy ušetřím. Inu problém je, že zde každý milimetr opravdu hraje roli.
Dobrý by bylo udělat to taky z 0603SMD. Já se jich nebojím, problém je, že tu nemám žádné. Zásoby všeho, včetně sady cívek nH až uH mám v 0805. Takže budu muset asi zainvestovat nějaký ten papír do menších blech.

Jinak jsem tak navolno kopíroval (včetně layoutu) nějaký aplikační nout od fy ALPHA, nějaký lowcost oscilátor 1-2GHz pro settopboxy. Krom kapacit kondíků a odporů jsem ale nedodržel nic a tak to asi taky dopadlo. Rozladění 600MHz je sice úctyhodné, dolní kmitočet cca 800 mega je ale poněkud nevyhovující.

Mimochodem, nevěděl bys kde prodávají varikapy, ideálně SOD323 (nebo podobné pouzdro) vhodné na UHF až jednotky GHz? (čili s kapacitou nulaprd)? Díky.

Používateľov profilový obrázok
TAZ
Power user
Power user
Príspevky: 939
Dátum registrácie: 12 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ostrava
Vek: 56
Kontaktovať používateľa:

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa TAZ » 19 Aug 2014, 07:43

nějaké varikapy má farnell
0
Elektrika je jak ženská, šáhneš kam nemáš a máš ji....

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa dxr » 19 Aug 2014, 08:13

Portujem sunset/sunrise najvyssi bod slnka a uhol slnka v danom datume a case na jednocip :)
zatial mi to stale vychadza vzdy o 2 minuty inak ako na pc - asi zaokruhlovanie zenitnu civil 90`50'' :?

automaticky vypinac reklamy a osvetlenia ulicky tam tie 2 minutky nevadia :)
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6242
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 19 Aug 2014, 08:36

dxr: 2 minuty - si mi pripomenul xpcka, a ich synchronizaciu casu, jednu dobu bol cas stale posunuty o 2 minuty oproti ntp.org
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa dxr » 19 Aug 2014, 08:53

tie 2 minuty bude zenith pripadne nepresnost datoveho typu je to dost float matika
s takou hromadou konstant ze som hutal kto na toto a ako prisiel. + prevod julianskeho kalendara proste fuj
(asi tam pridam vlastnu konstantu -2 minuty :-D)

Kód: Vybrať všetko

#define SUNRISE 1
#define SUNSET  0
#define znt_offical        90.83 // a 90stp. a 50min
#define znt_civil          96 // degrees
#define znt_nautical      102 // degrees
#define znt_astronomical  108 // degrees
suncalc(2014,8,SUNRISE,48.142,17.099,znt_official)
// datum vychod/zapad poloha a typ zenitu je ich plna rit.
Ale kaslat na uz to
Nemam za minutu spotrebu 80kW ako hlavne mesto. Aj tak to chcem az 15minut po vychode slnka vypinat
To ze slnko vykukne spoza horizontu neznamena ze je uz vidno. Skor mi islo o to kolko ma svab ignorovat senzor
tj. rozne odrazy pripadne velmi jasny spln a sodikovu lampu ktora svieti od suseda este aj cez den.
nechcel som to riesiet ako to riesia v samospravach ze kazdy rok loaduju kalendar
takto si to 1x denne vypocita a je klud.

Zaroven sa to da pouzit na vypocet uhlu slnka a dvihnutie panelu akurat
nemam dobry linear ktory prezije zimu a lad.
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Hinsi

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa Hinsi » 19 Aug 2014, 13:20

TAZ: Já jsem zatím tak z letadla pročuchal akorát shop u Myšáků, tam je varactorů spousta, ale všecko VHF, výjmečně nějaké UHF, ale půl $ až jeden celý za ten SOD323 prcek, se mi zdá nějuak moc vela. Podívám se ještě k farnellům.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Na čem zrovna pracujete? IV.

Príspevok od používateľa Thales » 22 Aug 2014, 10:14

0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Zamknuté