Kontrola výkresu

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1794
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jezevec » 29 Dec 2022, 21:10

Jen na ukázku, jak by asi mělo vypadat schéma a DPS. Schéma nakresleno v kreslícím programu Splan7 s vlastními součástkami a DPS o rozměru 47 x 44mm v programu Sprint Layout6.
Takže mi neříkej, že to samé nejde namalovat v neskonale dražším a sofistikovanějším programu Altium.
Prílohy
Automatika A-metru.JPG
Automatika A-metru 2,2.JPG
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 30 Dec 2022, 10:28

(Jen mimo, ano, některá pouzdra jsou fakt malá, ale já se chci naučit pracovat se všema.

Nikdy nevíš, kdy to bude nutné umět... A proč jsou některé součástky "tak daleko"? Kvůli odpadnímu teplu...)

Zdravím, mám to takle.

Jen mě udivuje, proč to píše "nula spojů" [zelená] ikdyž tam ty spoje jsou, a samo to o řádek výše píše [oranžová].
Ale to je spíše tak na okraj.

https://ibb.co/WFhdStw


1] může bejt i označení (C1, Q1...) "nad mědí"? Či-li při nanášení nápisu na lak nebude vadit, že "pod tím" je měď?
Nebo to je jen nevkusné?

2] snažil sem se co nejlépe oddělit součástky, co topěj - R7 a R1 - od těch na teplotu citlivé. Je to ovšem dostatečné (R7 vs. U1 a R1 vs. C1)?

3] Je to teda takto dobře rozvrženo, nebo to chce nějaké vylepšení?

A] např. u C1 - ⬤ je plus nebo mínus?

B] jak mohu změnit tloušťku mědi (u spojů, přes které poteče velký výkon)?

Děkuji...
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa peterple » 30 Dec 2022, 11:11

Ako to tam u vás v čechách hovoríte? Je to marný, je to marný, je to marný.
Takže kvôli teplu to je. Ahá. No keď myslíš.

odpovede na tvoje otázky
1) áno môže. zvyčajne je totiž medi toľko že sa to ani inak nedá. (čo ale nie je tvoj prípad)
2) netuším. Nemám ani poňatia čo ako bude kúriť. Nemáš tam hodnoty súčiastok ani neviem aké tam potečú prúdy. Zavolaj na telefonnu linku kde prevádzkujú jasnovidectvo
3)Nie nie je. Je to úplne, ale úplne na nič. Jednak tam máš nafigu púzdra. A potom to máš rozmiestnené tak ako keď sa seje tráva. Len malý príklad: koľko cm je od prívodu po usmerňovacie diody? A koľko výstupných signálov je tým ovplyvnených? Vieš niečo o tom čo je to elektromagnetizmus?
A) zisti si zo schémy. Načo si si to kreslil?
B) vygoogluj si.

Nechceš sa radšej živiť varením? Návrh DPS to zatiaľ nebude. Možno o pár rokov keď doštuduješ teóriu.
Už si to zavesil aj na to druhé fórum? Rád si večer prečítam čo ti k tomu povedali.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 30 Dec 2022, 11:19

"Vieš niečo o tom čo je to elektro magnetizmus?"

Ano, to vím - https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektroma ... A1_indukce zjednodušeně budou ty měděné cesty fungovat jako anténa, ale jak to souvisí ZROVNA S diodama?

R1 má 1W, R7 má 5W. ...
Viz zde: https://pajenicko.cz/regulovatelny-zdro ... Heureka_cz

PS: jak vlatně zjistím, kolik přes to poteče proud, když v popisu není nic uvedeno o tom, čím to bude napájeno?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa peterple » 30 Dec 2022, 11:35

Dobrý odkaz si dal - ten druhý. Tam vidíš na obrázku ako by to mal vyzerať ten návrh. V prvom rade si všimni aké tam majú súčiastky a ako sú rozmiestnené.
No a potom si prečítaj nadpis Regulovatelný zdroj stabilizovaného napětí (0-30V/2mA-3A)
Možno ťa napadne odpoveď na poslednú otázku. Teda ja by som čakal že stredoškolák by mal vedieť podľa toho a schémy odhadnúť kde aký prúd potečie.

Ak tomu nerozumieš nemá cenu to navrhovať. Lebo výsledkom bude taká zhovadilosť ako si nám tu predviedol. Napr. návrh dps v triede presnosti 6 (dve cestičky medzi padmi IO) To som zvedavý ako tam budeš meniť tú hrúbku.

Tu sa môžeš učiť od mastra
https://www.youtube.com/@RobertFeranec/videos
Príd za pol roka až budeš niečo vedieť, Čus
1
Obrázok 1
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 30 Dec 2022, 12:31

"No a potom si prečítaj nadpis Regulovatelný zdroj stabilizovaného napětí (0-30V/2mA-3A)
Možno ťa napadne odpoveď na poslednú otázku. Teda ja by som čakal že stredoškolák by mal vedieť podľa toho a schémy odhadnúť kde aký prúd potečie."

Že by tam potekly až tři ampéry?
Ale jakto, že potečou "v celém obvodě", ne jenom na výstupu?

Já nepotřebuju veškeré znalosti, mě stačí pouze dát do kupy tento projekt.
A k tomu mi stačí věci, které získám tady. :)

PS: "Napr. návrh dps v triede presnosti 6 (dve cestičky medzi padmi IO) To som zvedavý ako tam budeš meniť tú hrúbku."

O jakým IO mluvíš.

A co tam mám za chybu?
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Dec 2022, 12:52

Hlavní proudy tečou naznačenými cestami (červená, zelená)
zdroj.PNG
zdroj.PNG (17.04 KiB) 1174 zobrazení
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 30 Dec 2022, 12:56

Tak, provedl jsem úpravy:

https://ibb.co/ftfvTfk

(překrývající texty srovnám, až budu mít jistotu, že nebude nutno se součástkama hýbat)

Pořád se mi trošku nelíbí ten Q4 vedle C1, ale na Q4 stejně bude pasivní chladič.

Hele, já chápu, že to asi myslíte dobře, s tím "vrať se za půlrok, až budeš něco umět" - ale pokud se člověk přihlásí do kurzu první pomoci, taky nepotřebuje detailní znalost procesu transplantace plic...
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 30 Dec 2022, 13:17

Jak ti Breta zvýraznil ty spoje, tak ty si ti v tvém případě při 3A vypaří. Dále nevím, jak máš spojeno asi u Q1 přechod TOP a BOT? Takže Altium je mocný nástroj, ale vždy záleží na uživateli.

1. Odstraň si ty zelené chyby. Tuším zkratka T+M? Zkus. (ale ideální je nastavit si správě Design Rules). Toto je jenom oberlička.
2. D1 máš jakýsi cancour?
3. Ten kondík C1 je tam jenom aby byl? Nebo ho máš v plánu vřadit do cesty?
4. Celkový design a rozmístění součástek je děs a hrůza.
5. Popisky se ti překrývají.
6. Ty nezapojené pady u 1 a 2 je co?
7. Dioda D12 je dobrý vtip. :lol: Přemýšlel jsi u rozmísťování? :rolleyes:
8. bottom spoj nad R5 se ti nějak rozjíždí.

Doporučuji spustit kontrolu DPS a odstraňovat chyby. Myslím zkratka: T+D a enter.
DPS_unknown_2.PNG
0

tinono
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 04 Júl 2013, 15:05

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa tinono » 30 Dec 2022, 13:23

Tiez by bolo dobre pozriet sa na tu dosku z hladiska realneho sveta.
https://datasheetz.com/data/Discrete%20 ... heetz.html
Toto je datasheet toho Q3 tranzistora ktoremu medzi kontakty vedies dva spoje. Stredy tych kontaktov su od seba vzdialene 1.2 - 1.3 mm, tiez potrebujes trochu miesta ma plosky.
Priblizenie v programe velmi zkresluje predstavu o skutocnych velkostiach.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 30 Dec 2022, 13:31

1] Aha, tak to zelené jsou chyby... zkusín teda aplikovat T+D+ENTER

2] Asi jen blbě vykreslený, když jsem zazoomoval, šlo to: https://ibb.co/ChZLW8X

3] Co je sním? C1 je normálně "napojen": https://ibb.co/CmXjJZt

4] Co nejvíce jsem následoval rozložení ve schematu...

5] "(překrývající texty srovnám, až budu mít jistotu, že nebude nutno se součástkama hýbat)"

6] Jsou nezapojené, protože tam ty součástky stejně nebudou... budou tam napájené dráty, co povedou z trafa...

7] Je to jen LEDka... pokud jsi měl na mysli, že by měla být vyvedena na přední panel, tak to nebude...

8] myslíš tohle? https://ibb.co/g7fr55z A to něčemu vadí?
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 550
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa balu » 30 Dec 2022, 13:38

Přeházel jsi součástky na DPS, ale kde máš upravené šířky spojů ? To by měl být první krok. Hele, když už jsi línej navrhnout desku celou sám, tak alespoň nakresli výkonové spoje (dostatečně široké a co možná nejkratší), případně ještě pohni některýma součástkama, aby nepřekážely. Pak přepni tloušťku spojů na nějakou smysluplnou (většinou kreslím 0,16inch - používám Eagle) a pak na to teprve pusť autorouter.

Proč jsou C4, C5 a C8+C9 každé v jiném pouzdře ? To snad nemyslíš vážně ? To samé odpory - R12 a R16 jsou taky 2 různá pouzdra. Měl bys je sjednotit a u všech SMD odporů použít shodné pouzdro. Totéž u všech SMD kondenzátorů. A samozřejmě použít stejnou velikost u všech (1206/0805/0603).

Trochu jsem nepochopil, proč na pinheaderech 1, 2, 3 a 4 máš zapojený jenom 1 pin (i ve schématu). Navíc tyhle pinheadery nejsou stavěny na 3A - tam by měly být šroubovací nebo pružinkové svorkovnice.

A kromě toho jsem si všimnul, že spoj vedoucí od D1 (nahoře - modrá vrstva) je nedokončený.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 30 Dec 2022, 13:42

1. C1 je sice napojen, ale jako student elektrotechniky (předpokládám), tak bys měl vědět, že takhle to není správně.

7. je to sice LED, ale nešla by dát před R1? Nemusel bys pak pod R1 tahat spoje (je tam toho takto víc). Chjo...

8. Nevadí, ale doprčic, jak to vypadá? Jako chyba. Jako zkrat? Jako něco, co se má pokazit?

V tvém PCB je všechno, jak se to dělat nemá. A když ti to napíšeme, tak hledáš, jak si to svoje obhájit. :oops:

Máš k dispozici Altium, nástroj, o kterém mi se ani nezdálo, když jsem škrábal svoje první DPS. :D Tak ho používej tak jak se sluší a patří na technika. :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 550
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa balu » 30 Dec 2022, 13:44

Dobrá, než jsem to stačil napsat, tak jsi odpověděl ...
jarda2022 napísal:
30 Dec 2022, 13:31
6] Jsou nezapojené, protože tam ty součástky stejně nebudou... budou tam napájené dráty, co povedou z trafa...
Ale když už se chceš naučit kreslit, nestačilo by dát tam jenom jeden pin, případně zkusit udělat si v knihovně kopii toho pinu a upravit v ní velikost plošky, aby více odpovídala pájecí plošce na DPS ?
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 30 Dec 2022, 13:51

A co si nakreslit součástku, která bude mít SCH značku a footprint prokovenou díru? Něco jako mám třeba já? Pak jenom přidáváš dané průmery a tvá knihovna narůstá. Žádné pak ohýbání. Představ si, že bys z toho měl udělat výrobní dokumentaci.
Components.PNG
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 30 Dec 2022, 13:53

Pouzdra součástek.
> když jsem to navrhoval, ne ke všem kapacitám byly k sehnání vždy všechny součástky - něco je dlouhodobě vyprodané, nebo má lhůtu doručení jak kráva - nebo k tomu nebyly footnprinty.
Bral jsem, co bylo.

Trochu jsem nepochopil, proč na pinheaderech 1, 2, 3 a 4 máš zapojený jenom 1 pin (i ve schématu). Navíc tyhle pinheadery nejsou stavěny na 3A - tam by měly být šroubovací nebo pružinkové svorkovnice.

> Jsou nezapojené, protože tam ty součástky stejně nebudou... budou tam napájené dráty, co povedou z trafa...

A kromě toho jsem si všimnul, že spoj vedoucí od D1 (nahoře - modrá vrstva) je nedokončený.

> Asi jen blbě vykreslený, když jsem zazoomoval, šlo to: https://ibb.co/ChZLW8X


K C1... pak už mě jen napadá, že mám prohozenou polaritu.

A PS: na svou obhajobu mohu říct, že tohle je druhej tišták v životě, co dělám. První byl fotocestou.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 550
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa balu » 30 Dec 2022, 14:02

Žádný učený z nebe nespadl a každý z nás nějak začínal.

Jedno z pravidel návrhů DPS je proudové smyčky dělat co možná nejmenší. Ve tvém případě je to smyčka od pinheaderů vlevo, kdy plus běží po horní straně DPS k pravým a zpět se vrací po spodní straně DPS zpět. Větši smyčku už jsi udělat opravdu nemohl. Jako první krok udělej tyhle spoje dostatečně široké a co nejblíže k sobě po jedné straně DPS - třeba po té horní. A natahej je RUČNĚ. Zbytek součástek SMYSLUPLNĚ rozmísti tak, aby spoje k nim a od nich byly co možná nejkratší a pokud možno se co nejméně křížily. A pokud to nechceš tahat ručně nastav si defaultní šířku spoje na nějakou smysluplnou a teprve pak na to pusť autorouter.

Jinak k tomu C1 - měl by být umístěn tak, aby byl co nejblíže zdroji (tedy co nejblíže usměrňovači) a měl by být připojen v hlavní proudové cestě bez odboček k němu.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 30 Dec 2022, 14:25

Děkuji za smysluplné plno lidí si raději pohoní ego, když mají někoho učit.

Dobře, zkusím to ještě poladit.

https://my.altium.com/altium-designer/g ... ting-holes

Ale nechápu, proč já tam v záložce "Place" žádný "Pad" nemám...

https://ibb.co/X7Tcz3v 8O
0
Naposledy upravil/-a jarda2022 v 30 Dec 2022, 14:33, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 30 Dec 2022, 14:29

Mounting hole je další ukázka toho, jak lze jedna schematická značka využít vícekrát. :wink:

To už bys měl mounthole 1mm pro vodiče z trafa atp. a např. průměr 3,5mm pro otvory na šroubky. :thumbup: Tzn. hned si vytvoříš knihovničku, kde budeš mít dvě tyto komponenty. A vyhneš se nějakým nezapojeným padům.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 30 Dec 2022, 14:34

https://my.altium.com/altium-designer/g ... ting-holes

Ale nechápu, proč já tam v záložce "Place" žádný "Pad" nemám...

https://ibb.co/X7Tcz3v 8O
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok