Ceny súčiastok v minulosti

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4485
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa nalimko33 » 19 Sep 2019, 18:51

pocitujlasku: v 87mom som dostal Texan na Vianoce....
pozri sa čo sa s tým zapojením stalo teraz
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... &start=186
0
SHARP MZ-811

frantas
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 29 Sep 2018, 18:16

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa frantas » 19 Sep 2019, 18:54

breta1 napísal:Nevím, jestli někdo začínal od krystalky v 50. letech jako já, ale dost peněz (ale už fakt nevím kolik, možná se někdo ozve) jsem dal za krystalový detektor (viz obrázek) a pak to obrovské nadšení, když místo něho jsem koupil (též za velký peníz) germaniovou diodu 1NN41 a nemuselo se hledat pracně nejlepší místečko na krystalu.
Přesně takový jsem si v roce 1964 objednal z Prahy (myslím, že prodejna byla tehdy na Václavském náměstí č.26) a stál celých 12 korun. Nevím, proč mi to utkvělo v paměti. Krystalka s ním měla "cívku s běžcem". Diodovou jsem stavěl o něco později.
Franta OK2VFS
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa amater63 » 19 Sep 2019, 19:43

pocitujlasku napísal:neviem, ci texan nebolo aj nieco ine, ja som mal stavebnicu,kde plosak bol robeny vyskrabanim medzier a bol to len mono koncak s kd607/617??? musim pohladat, ci od toho este nemam osadzovaci plan s popisom. My sme to dostali na elektro kruzku cca 1994 rok. asi stare zasoby :-)
edit: original som nenasiel, ale mam prekreslenu schemu + osadzovak
je to 20w/4ohm, napajanie symetrickych +- 25V
Ahoj,Texana jsem znal ,ale asi jiného co máš na mysli.
Prílohy
ARA0177.pdf
(839.96 KiB) 53 stiahnutí
ARA1276 (3).pdf
(330.67 KiB) 45 stiahnutí
0
Naposledy upravil/-a amater63 v 19 Sep 2019, 20:30, upravené celkom 5 krát.

jjilek
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 26 Júl 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa jjilek » 19 Sep 2019, 20:07

frantas napísal: Přesně takový jsem si v roce 1964 objednal z Prahy (myslím, že prodejna byla tehdy na Václavském náměstí č.26) a stál celých 12 korun. Nevím, proč mi to utkvělo v paměti. Krystalka s ním měla "cívku s běžcem". Diodovou jsem stavěl o něco později.
Franta OK2VFS
To sloužilo k naladění stanice :)
http://www.radiosvet.wz.cz/krystalky/krystalka.html
0
Na soukromé zprávy reaguji jen pokud jde o předání osobních údajů, jako adresa, telefon, cena apod.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Sep 2019, 20:42

Krásne spomienky na doby minulé, až mi začínajú pripomínať relácie v RTVS -Noc v archíve, alebo Fetiše socializmu.
Ináč sa bastlilo za našich čias a ináč teraz, ked sa dá všetko objednať pár klikmi od PC,až do bytu,a netreba chodiť po obchodoch v iných mestách.
Tiež som už vo veku, kedy mením štýl a jednoduchšie mi je poskladať niečo z hotových blokov, ako trápiť sa s výrobou plošákov a osadzovaním ich smetím na ktoré mi už nestačí ani lupa ,ale už to stráca to čaro bastlenia.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa martin knocik » 19 Sep 2019, 21:17

Ceny súčiastok sú vysoké aj teraz. Keď jeden prototyp je zároveň aj finality výrobok a kopa súčiastok ma minimálny odber 10 kusov. Elektronika je drahý koníček :) Čínania kazia biznis a vytvárajú iluziu lacnej elektroniky (min 50% elektroodpad z výroby) na ktorú niektorí naletia.

Nedávno som jednému dôchodcovi postavil na zakazku vreckovú elektroliečbu podla jeho požiadaviek. V podstate len procesomom riadený generátor obdlznikového priebehu realizovaný prúdovým zdrojom s napatim naprazdno 24V, prepinanie tvaru signálov H mostom a integrovaná nabijačka NiMH akumulatorov s ochranami.

súčiastky stáli 208,63€ (tme, farnell) a plošný spoj 30€ a odpracovaný čas som radšej ani nerátal :) a spravil to za vyrazne akciovú cenu.

Pokial človek nestavia podla "overenej shemy z amara", ale v práci navrhuje výkonovú elektroniku ktorá pracuje na hrane možností (má to byť lacné) tak odpáli súčiastky (msofety, IGBT a ich budiče) za stovky € kým dotiahne prototyp do finálneho štádia.
Prílohy
100_7818.JPG
100_7815.JPG
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1216
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 67

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa E001 » 19 Sep 2019, 21:34

5ko máš pravdu, tie časy mladosti boli super.Vedel som sa tešiť, keď sme s otcom natiahli krížom cez záhradu asi 25 metrov lakovaného drôtu z cievky elektromagnetickej pákovej smerovky - už si nepamätám akého nákladného auta - asi Garant. Pod oknom zakopaná oska z môjho detského kočíka, vlastnoručne navinutá cievka, germániová dióda, otočný kondenzátor a vysokoohmové sluchátka a minimálne 6 rozhlasových staníc. Medzi iným radio laxenburg, siedme nebo.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6243
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 19 Sep 2019, 21:43

martin, ak navrhujes a vyrabas len jedno zariadenie, tak je logicke, ze to bude drahe. ale v dnesnej dobe si vies objednat uz hotove casti. napr. naco vymyslat zdroj, ked otestovane zapojenia vies kupit za par eur. a mas k tomu aj atest a zaruku. podobne aj dalsie moduly. len ich pospajat, dat tomu mozog a vybavene. dotycneho to nebude stat 300 eur, ale 100 a navyse to bude odladene
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
ALEKO526
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 13 Máj 2013, 16:15
Bydlisko: Dúbrava, okres LM
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa ALEKO526 » 19 Sep 2019, 23:48

Trošku OT, ale vidím že sa zapájajú starší tak myslím, že moja otázka bude celkom na mieste - prednedávnom sme vyhadzovali staré Plus 7 dní do papiera a zbadal som tam reklamu na nový Fiat Marea, bolo to z prelomu tisícročí a stál okolo 300 tisíc korún, na čom by nebolo nič zvláštne, ale hneď toho večera som si zapol pre mňa klenotný film Baščovanský a zať (1994) a tam prebehol rozhovor so slovami " starý mi sľúbil tri a pol čistého". No a tu mám otázku, akým štýlom prebiehala valorizácia po "revolúcií", lebo to bol podľa tohto asi celkom fofr, tak isto by ma zaujímala zmena cien (ak bola) ešte pred týmto obdobím.
0
Ak chceš byť múdrym, nauč sa rozumne spytovať, pozorne počúvať, pokojne odpovedať, a keď nemáš čo povedať, prestaň hovoriť.
*MADE IN CZECHOSLOVAKIA ♥ 1918-1992*
ДLEKΩ.™

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Sep 2019, 23:52

Emo, presne také cievky zo smeroviek raz doviezli do šrotu a pár som si ich zobral,práve kvôli tomu drôtu, z ktorého som vinul cievky na kryštálky,ale aj anténu a boli tam aj žiarovčičky v tých výsuvných ramenách v červených terčíkoch,skrátka každý zháňal čo sa kde dalo a nebolo treba kupovať.Medená pásovina z velkých *VN transformátorov a trafoplechy ,končili v amatérskych zváračkách čo dodnes zvárajú....no kde dnes zoženieš taký trafoplech čo si môžeš nastrihať na mieru,alebo pár metrov hrubého drôtu na primár.... dnes ti ho skôr ukradnú ,ak na desať minút zabudneš zbaliť predlžovačku a najdeš len izoláciu z odblankovaného kábla. :D :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok