Kontrola výkresu

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 31 Dec 2022, 10:15

Pro měření slouží zkratka: R+M tuším. Nebo jenom označíš pad a mrkneš v properties.

Dál se na tu DPS podívejme:
pcb_unknown_3.PNG
1. Tloušťka spojů. Všechny jsou stejné. Pro 3A bych volil minimálně 2,5mm při tloušťce mědi 18um. Viz. ty znázorněné spoje od Breta1. Dovolím si vypůjčit. :agree:
Obrázok
2. Pořád tam vidím, že by to šlo rozmístit tak, aby spoje byly kratší. Hlavně SMD součástky.
3. Když už jsi dal SMD, víš že se dají otáčet? Např. R18 (R20) si říká o otočení o 180°. Ale spíše si říká o kompletní přeorání.

Pokud chceš kontrolovat šířku spoje, nebo ji nastavit, jde to buď ve schematu, kde to dělám já (přes parameter) nebo si to nastavíš v PCB v (D+R) design rules.

PS: Jsi první o kom vím, že používá Autorouter. Osobně si myslím, že to není dobrý nápad. Není nad to, mít kompletně pod kontrolou. Při představě, že mi to routuje 6 vrstvou DPS si neumím představit. :rolleyes:
0
Naposledy upravil/-a jirka.jirka. v 31 Dec 2022, 10:23, upravené celkom 5 krát.

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 550
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa balu » 31 Dec 2022, 10:16

jarda2022 napísal:
31 Dec 2022, 07:56
Tak, mám tohle:
(zase platí, že text srovnám, až budu mít jistotum že jsem s výkrese m hotov)

Co by se tam dalo vylepšit? Pokud jde o "srovnání" součástek... spíš bych potřeboval vědět, podle jakého klíče to dělat. Zda např. tak, že vezmu "exponované" součástky - např. integrované obvody - a ty "obložím" součástkama, co mají těch výstupů málo, resp. nejsou tak "exponované" (nejsou napojené na takové množství jiných bodů) nebo jak jinak?
Tohle je jako mluvit do dubu ...

1. Kde máš silové spoje ?
2. Pořád máš hlavní proudovou smyčku přes celou desku.
3. Znova 2 spoje mezi nožičkama U1 a U3.
4. Jestě jsi to vylepšil 6 cestičkami pod U3.

Když si konečně jako první natáheš právě ty silový spoje DOSTATEČNĚ ŠIROKÝMA cestama, zjistíš, že tohle rozmístění součástek je úplně na h...o, protože když uděláš silové spoje dostatečně široké zjistíš, že se tam většina součástek umístěných nad U3 prostě NEVEJDE.

Četl jsi můj příspěvek, kde jsem psal jak postupovat, celý ? Tak to zopakuju - tady máš postup, jak se dopracovat k nějakému aspoň trošku rozumnému výsledku :
balu napísal:
30 Dec 2022, 14:02
Jako první krok udělej tyhle spoje dostatečně široké a co nejblíže k sobě po jedné straně DPS - třeba po té horní. A natahej je RUČNĚ. Zbytek součástek SMYSLUPLNĚ rozmísti tak, aby spoje k nim a od nich byly co možná nejkratší a pokud možno se co nejméně křížily.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 31 Dec 2022, 11:00

Pokud chceš kontrolovat šířku spoje, nebo ji nastavit, jde to buď ve schematu, kde to dělám já (přes parameter) nebo si to nastavíš v PCB v (D+R) design rules.
> Já to dělám takle...


3. Když už jsi dal SMD, víš že se dají otáčet? Např. R18 (R20) si říká o otočení o 180°. Ale spíše si říká o kompletní přeorání.
> Rotuji pomocí LMB + SPACE... můžu i překlopit pomocí LMB + X / Y


2. Pořád máš hlavní proudovou smyčku přes celou desku.
> Jakou přesně prosím...





A k "efektivnímu rozmístění"... dobře, a jakým zpsůsobem to teda mám odhadnout? Podle čeho to určit? Fakt mě nenapadá rozumný způsob, jak to udělat, podle čeho byste to udělali vy?
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 31 Dec 2022, 11:08

1. Pokud chceš kontrolovat šířku spoje, nebo ji nastavit, jde to buď ve schematu, kde to dělám já (přes parameter) nebo si to nastavíš v PCB v (D+R) design rules.
> Já to dělám takle...

3. Když už jsi dal SMD, víš že se dají otáčet? Např. R18 (R20) si říká o otočení o 180°. Ale spíše si říká o kompletní přeorání.
> Rotuji pomocí LMB + SPACE... můžu i překlopit pomocí LMB + X / Y

2. Pořád máš hlavní proudovou smyčku přes celou desku.
> Jakou přesně prosím...

A k "efektivnímu rozmístění"... dobře, a jakým zpsůsobem to teda mám odhadnout? Podle čeho to určit? Fakt mě nenapadá rozumný způsob, jak to udělat, podle čeho byste to udělali vy?
1. Příště než napíšeš, tak zkus google.com. https://www.altium.com/documentation/al ... version=21
2. Opět, stačí se podívat o pár vláken níž a najdeš odpověď na tuto otázku

Podle schematu. Ale hlavně jde o to, mít už něco nakresleno, pak to půjde samo. Takže kreslit, kreslit, kreslit! Nic jiného tě nenaučí. :thumbup: I my, co pracujeme už nějaký pátek, děláme složitější věci se občas utneme a je z DPS mrtvola. :lol: Tomu se nikdo nevyhne. Ale zase tě to posune o kousek dál
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 550
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa balu » 31 Dec 2022, 11:24

Proudová smyčka - vstupní svorky, usměrňovací můstek, vyhlazovací kondenzátor vlevo nahoře - výkonový tranzistor nahoře (zatím skoro OK) - výstupní svorky a snímací odpor vpravo dole - zem se tedy vrací (v lepším případě) stejnou cestou zpátky.

Proč nemáš vstupní svorky, usměrňovací můstek, vyhlazovací kondenzátor, výkonový tranzistor, snímací výkonový odpor a výstupní svorky "v řade" ? Proudová smyčka (plus tam a zem zpátky) bude mít spoje dostatečně široké a pěkně vedle sebe.

Od toho se pak bude odvíjet uspořádání ostatních součástek na desce, kdy většině spojů bude stačit šířka 0,16inch (0,4046mm). Napájecím přívodům k IO bych možná použil 0,24inch (případně 0,32inch).

A hlavně se vykašli na autorouter a začni konečně na tom dělat sám.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 31 Dec 2022, 11:38

"1. Příště než napíšeš, tak zkus google.com"

Jejda, já tam nedal ten obrázek: https://ibb.co/mcKnHt5

A jinak.. dá se aspoň nějak vypočítat, jakou potřebuji na spoj šířku?

Ale děkuju... sice se mi to ručně moc dělat nechce... resp. obávám se, že to nebude o nic lepší než autorouter...

:agree:
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 31 Dec 2022, 11:44

Ale děkuju... sice se mi to ručně moc dělat nechce... resp. obávám se, že to nebude o nic lepší než autorouter...
Omyl. Lepší to bude, protože se zamyslíš nad tím rozmístěním a budeš si to upravovat, jak budeš spoje tahat. Tzn. řekneš si jé hele, tento odpor když posunu sem, tak se to zjednoduší. A ne jak autorouter. Tomu je to úplně u zadnice.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 550
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa balu » 31 Dec 2022, 11:49

jarda2022 napísal:
31 Dec 2022, 11:38
A jinak.. dá se aspoň nějak vypočítat, jakou potřebuji na spoj šířku?
Tobě se fakt vůbec nechce Google používat, co ?

PCB Trace Width Calculator - měl jsem řešení během 30 vteřin ...
jirka.jirka. napísal:
31 Dec 2022, 11:44
Ale děkuju... sice se mi to ručně moc dělat nechce... resp. obávám se, že to nebude o nic lepší než autorouter...
Omyl. Lepší to bude, protože se zamyslíš nad tím rozmístěním a budeš si to upravovat, jak budeš spoje tahat. Tzn. řekneš si jé hele, tento odpor když posunu sem, tak se to zjednoduší. A ne jak autorouter. Tomu je to úplně u zadnice.
Pod tohle bych se mohl podepsat... Autorouter téměř vůbec nepoužívám. A to i na složitější schémata, než je tohle.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 31 Dec 2022, 11:58

Pro šířku spoje použij toto.

Obrázok
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 31 Dec 2022, 12:29

Děkuji...
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1169
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa Atlan » 31 Dec 2022, 14:21

Pre vylocet zatazenia si nainstaluj elektro doc, budes to mat hned a presne v zavislosti od dlzky spoja a sirky cesty a aj podla vrstvy. A hrubky medi. Okrem toho ten soft je velmi prakticky.

Hrubku ciary si volis pri tahani, ale si ju vies dodatocne zmenit bud v vlastnostiach ciary alebo zvolenim hrubky a naklikanim na jednotlive ciary.
0

tinono
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 04 Júl 2013, 15:05

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa tinono » 31 Dec 2022, 15:17

Snímka obrazovky 2022-12-31 15-13-562.png
K tym hrubkam ciar. Pisete tu ze ich nastavujete pri tahani alebo dodatocne.
Nepoznam tento soft ale napr. KiCad ma hned ako prve pri vytvarani PCB nastavenie vlastnosti PCB ako je minimalna hrubka ciary, minimalna medzera madzi ciarami, minimalna vzdialenost ciary od okraju PCB ...
a plus alternativne(svoje parametre) a priamo pri praci v programe sa rucne meni uz len ta najvacsia exotika. Toto tam nieje?
Tym by mal zacinat pred nakreslenim prvej ciary a umiestneni prvaj suciastky.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 31 Dec 2022, 15:22

Ovšem že to tam je. Jmenuje se to "PCB Rules and Constraints Editor" (zkratka D+R), kde se dá toto všechno nastavit. Ony všechny ty programy jsou velmi podobné.

Při tahání spoje můžeš v Altiu měnit šířku spoje pomocí shift+w, kde jsou přednastavené šířky a jenom vybíráš (funguje v režimu kreslení spoje). :agree:
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 31 Dec 2022, 16:24

Takže, potečou mi tam - při největším zatížení - 3A.

Takže, pokud bude cesta mít tloušťku 35um, bude muset mít šířku 1,5mm?

A tím se mi vygeneruje zbytkové teplo 10 stupňů?

A] Jak určím, jakou tloušťku cesty mi dokáží v Číně vyrobit?

B] Těch 10 stupňů, to se mi zvýší teplo v zapojení oproti okolní teplotě "v místnosti", nebo ten zdroj může vytvářet teplo ještě z jiného zdroje?

https://ibb.co/7XrGLNg
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 31 Dec 2022, 16:30

Přesně tak to je. :thumbup:

A teď k tomu, co Číňan zvládne.

Prvně jukni sem: https://cart.jlcpcb.com/quote. A najdi si parametr, co hledáš. Všichni ostatní výrobci to budou mít podobně.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 550
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa balu » 31 Dec 2022, 16:55

Znáš Ohmův zákon ? Nic se nebude generovat (tedy alespoň ne záměrně) - to je teplo vznikající průchodem el. proudu. Vodič (cesta) má určitý průřez (32um x 1,5mm) a tím daný nějaký odpor (měď má určitou vodivost - učivo ze školy). Na základě průřezu a délky vodiče (spoje) se dá spočítat, jaký odpor ten spoj má a na základě toho se dá spočítat výkon, který se na této části přemění v teplo a to se musí uchladit (v tomto případě do DPS a vzduchu). To se počítá pro určité podmínky tak, aby to co nejvíce odpovídalo provozním podmínkám. Jak se zvyšuje teplota, roste i odpor toho spoje, protože i vodivost mědi závisí na teplotě. Ale to je všechno učivo střední školy, které bys měl zvládat.

Z logiky věci tedy plyne, že pro proud 3A potřebuješ určitou vodivost, aby se spoj nepřehřál, stihl se uchladit a nepřepálil se.

Co se sířky spoje týká, tak jakýkoliv výrobce udává limit, jaký nejužší spoj bezpečně vyrobí, jaký minimální odstup mezi spoji musí být, jaký minimální průměr vrtání umí atd. Širší spoj zvládne určitě.

Jinak si můžeš pomoct i tím, že na spoj dáš masku, aby zůstal bez barvy (jako pájecí plocha - přijde pocínovaný) a po osazení desky ho můžeš celý zesílit cínem případně do cínu ještě zalít drátek. Těch triků, jak zesílit spoj, aby zvládnul proud bez zbytečného zahřívání, je celá řada.

Tady máš veškeré parametry, které umí JLC.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 31 Dec 2022, 18:29

a základě průřezu a délky vodiče (spoje) se dá spočítat, jaký odpor ten spoj má a na základě toho se dá spočítat výkon, který se na této části přemění v teplo a to se musí uchladit (v tomto případě do DPS a vzduchu).
Tak znám R = U/I a pak P = I * R... ale jak podle průřezu dä délky spoje spočítat odpor?
/ Navíc vidím, že ta tabulka je jen pro měď /
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 01 Jan 2023, 00:28

https://ibb.co/7rRSpwc

Ty 3A spoje jsem dal do "Mechanial 1" - můžou tam být, nebo to nejde?
"Horní" linii jsem nechal záměrně tenkou, dolní už mám v tloušťce 1,5 // zkontrolovat, jakou tloušťku té folie nabízí ten čínskej web // - je to jenom pro rozlišení, všiml jsem si při návrhu, že se mi to stejně "spíjí", takže buďto bych dal horní a dolní zvlášť, nebo bych jednou natáhl tak, aby tu druhou obešla.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 01 Jan 2023, 00:50

Ojdaaa, tady bude ještě práce jak na kostele.

Nemůžeš si jenom tak určovat vrstvy, kde nakreslíš spoje. Aktuálně máš jenom TOP a BOTTOM. Nic mezi tím. Pokud chceš 3, 4, 5, ... vrstvu DPS, tak se to dělá jinak.

Ale u tohoto ti bude stačit jenom TOP a BOTTOM. Takže nějaké mechanické vrstvy vyřaď.

PS: už jsi vyčetl ze stránek jlcpcb jaké síly standardně mědi nabízí? Nějak mi ta informace chybí v tvém příspěvku. A že to tam mají napsané.

PS2: vkládej obrázky sem. Kdo to má pořád otvírat, zavírat.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 01 Jan 2023, 10:48

A k prokovům:

(Drill/Hole Size)
Počítám, že prokov je " patted hole " a to je fakt jen 0,5 mm?

"Prostě jenom díra" (pro šrouby) je "Drill Hole Size", počítám... 0,63cm ???

A k té mědi... "Finished Outer Layer Copper
1 oz/2 oz (35um/70um)"

Jen nerozumím, co je ta jednotka "oz"...


Jinak, děkuji za ochotu, vážím si jí... :thumbup:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok