Kontrola výkresu

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 550
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa balu » 01 Jan 2023, 10:52

jarda2022 napísal:
31 Dec 2022, 18:29
... ale jak podle průřezu dä délky spoje spočítat odpor?
/ Navíc vidím, že ta tabulka je jen pro měď /
Říká se tomu měrná vodivost materiálu. Vzhledem k tomu, že na DPS jsou měděné spoje a odkazy a software, který Ti byl doporučen s tím počítá, nemusíš tohle v podstatě řešit a třeba do Electro Doc je zadáš délku spoje, šířku spoje a tloušťku mědi (ta už je tam přednastavená), k tomu přidáš proud a zbytek necháš přednastavený. Z toho pak vyleze minimální šířka spoje.
jarda2022 napísal:
01 Jan 2023, 00:28
https://ibb.co/7rRSpwc

Ty 3A spoje jsem dal do "Mechanial 1" - můžou tam být, nebo to nejde?
"Horní" linii jsem nechal záměrně tenkou, dolní už mám v tloušťce 1,5 // zkontrolovat, jakou tloušťku té folie nabízí ten čínskej web // - je to jenom pro rozlišení, všiml jsem si při návrhu, že se mi to stejně "spíjí", takže buďto bych dal horní a dolní zvlášť, nebo bych jednou natáhl tak, aby tu druhou obešla.
Nevím, jestli si z nás jen děláš legraci, ale pořád tam máš smyčku přes celou desku. Díky tomu máš silovou cestu nejdelší, jakou snad lze udělat. Už jsem to psal výše, jak to máš udělat, tak teď ještě jednou krok za krokem :
  1. Smaž všechny nakreslené spoje a vyprázdni si desku (prostě začni znova). Nech si tam jen upevňovací otvory apod.
  2. Umísti vstupní svorky - usměrňovací diody - vyhlazovací kondenzátor - výkonový tranzistor - snímací odpor - výstupní svorky do jedné řady. Doporučoval bych třeba podle hodního okraje DPS.
  3. RUČNĚ propoj cesty DOSTATEČNĚ ŠIROKÝM spojem.
  4. Rozmísti zbylé součástky na DPS tak, aby byly spoje co možná nejkratší a co nejméně se křížily - výjimku samozřejmě tvoří součástky, které by bylo potřeba umístit na kraj DPS (ovládací prvky, LED do panelu apod.)
  5. RUČNĚ začni tahat spoje (šířky spojů jsem doporučoval v předchozích příspěvcích).
    Pokud bude potřeba, tak během tahání spojů můžeš ještě umístění upravovat podle potřeby.
Body 2 a 3 můžeš dělat souběžně - rozmísťovat součástky a zárověň u nich tahat propoje.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 01 Jan 2023, 11:11

jarda2022 napísal:
01 Jan 2023, 10:48
A k prokovům:

(Drill/Hole Size)
Počítám, že prokov je " patted hole " a to je fakt jen 0,5 mm?

"Prostě jenom díra" (pro šrouby) je "Drill Hole Size", počítám... 0,63cm ???

A k té mědi... "Finished Outer Layer Copper
1 oz/2 oz (35um/70um)"

Jen nerozumím, co je ta jednotka "oz"...

Jinak, děkuji za ochotu, vážím si jí... :thumbup:
1. Počítám, že prokov je " patted hole " a to je fakt jen 0,5 mm?
To co je? Prokov se vždy označuje jako via. Co je to "patted hole" nevím. Jinak ano, prokov je opravdu jenom 0,5mm díra. V Altiu se umisťuje pomocí Place -> Vias. Při přechodu mezi vrstvami se vloží automaticky. Myslím jenom zmáčkneš "2" při routování.

2. Jen nerozumím, co je ta jednotka "oz"...
U té mědi heuréka. Našel jsi to. Ale opět jsi zapomněl použít google. Chjo. Mi to našlo hned na prvním místě.
In the printed circuit board industry, the most common way to express copper thickness on a PCB is in ounces (oz)
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 01 Jan 2023, 14:43

OK.

A jak prosím mohu udělat "díru pro šroub"?

Jinak, taková drobnost.

Když sem začal, tak jsem "nějak" editovat A3 šablonu, a informace ze šablony (z razítka) se mi i překlopily do výkresu.

https://ibb.co/qN6DzgX

Teď ovšem edituju šablonu, a na výkres to nemá vliv.
https://ibb.co/XWDL6sS
Nedá se to razítko editovat nějak "smysluplněji"? Ve škole jsou na razítka vysazení... :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 01 Jan 2023, 14:54

No protože ten tvůj "ISO A3 Landscape" nebo jak se to jmenuje, nemáš nastavený jako template. To jak toho docílíš, určitě najdeš na stránkách Altia. Věřím, že s razítkem si můžeš hrát hned po tom, co opravíš schema. Když se na to juknu, je to děs a hrůza.

1. Nesmyslné spoje (tečky), které nemají žádný smysl, akorát matou (viz. např. R14, C4)
2. Odskoky bod-spoj (vlevo u R7).

Doprčič, psal jsem ti, nastav si ve schematu grid 100mil/2,54mm. Aktuálně máš dle mého nastaven grid na 10mil/0,254mm. Takto se kreslí velmi obtížně. Pak hrozí, že někde nebudeš mít spoj a bude to vypadat lépe. Toto schema, kdyby mi někdo ukázal ve firmě, tak se mu s prominutím vysměju a dál se s ním odmítám bavit. :oops: Ale mám takové tušení, že jsme ti to psali. No nejlepší bude, když sem dáš kompletně schema ten Sheet2.SchDoc. Hned ti řekneme, co máš blbě.

A kolikrát ti mám psát, obrázky vkládej sem. :roll:
humus.png
PS: Díra pro šroub. Jsou dvě možnosti. A tou jsou.
1. Dáš v PCB pad o velikosti a tvaru jaký chceš
2. Vytvoříš si sch značku a footprint jako pro pad, co jsi už dělal.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 01 Jan 2023, 16:53

"PS: Díra pro šroub. Jsou dvě možnosti. A tou jsou."

To jsem možná blbě napsal, měl jsem na mysli, zda i tam jsou nějaká omezení, jako u prokovů, nebo zda mi dokážou Číňani vyvrtat díru, když je o to požádám, a o jakou je požádám.

PS: na svou obhajobu mohu říct, že je to druhá PCB - první jsem leptal fotocestou - co budu nechat vyrábět. :)

Tečky: někdy to tam ten program udělá sám...

Odskoky: ten samý problém, považoval jsem to za "defekt" značky (v tom smyslu, že je na značce rezistoru špatně nakresleno, kde na té čáře má "udělat puntík", a tak to program vytvoří na špatném místě).

Ten grid mohu udělat jak, prosím?

ZDE JE VÝKRES V .PDF: https://pdfhost.io/v/lLsv7jl74_Schematic_Prints

PS: jo, už jsem našel, jak updatoval template: https://www.altium.com/documentation/al ... emplate-ad
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 01 Jan 2023, 17:01

To jsem možná blbě napsal, měl jsem na mysli, zda i tam jsou nějaká omezení, jako u prokovů, nebo zda mi dokážou Číňani vyvrtat díru, když je o to požádám, a o jakou je požádám.
To jako, že zavoláš nějakému Číňanovi k lince a řekneš mu, hele frájo, u této desky, bych potřeboval vyvrtat 4 montážní díry o průměru 3,5mm? :lol: :lol: :lol: Chce to trošku víc myslet. Takhle to asi nefunguje. Už jenom protože, že asi neumíš čínsky a taky nemáš na něho číslo. Takže lepší bude dát do projektu otvor, např. o průměru 3,5mm a on ti to udělá i bez toho, abys ho naháněl.
Tečky: někdy to tam ten program udělá sám...
Ten program dělá věci, které po něm chce uživatel. Pokud má uživatel chybně nastavené pravidla (v hlavě i v programu), tak pracuje chybně.
PS: na svou obhajobu mohu říct, že je to druhá PCB - první jsem leptal fotocestou - co budu nechat vyrábět. :)
Je jedno jestli je to první, druhá, třetí DPS. Neobhajuj odfláknutou práci. Každou DPS by ses měl zdokonalovat. A tady ti dáváme rady, které když zapracuješ, budeš mít schema a DPS jak se sluší na technika. :thumbup:
ZDE JE VÝKRES V .PDF
jj. PDF to otevřu v Altiu a upravím. :thumbup: To je formát k nezaplacení. :rolleyes: Po otevření vidím. Všude uzly, kde nejsou potřeba? Proč? Protože přetahuješ spoje až za přípojný bod. TH1 je proč kreslený pod úhlem 45°? R22+D12 jsou jaksi odskočené. Proč? Protože bys musel přesunout value u toho kondíku? Jako třeba ho otočit? TH4 odskočený? Proč zase? to nejde dát výš, ať je zároveň s tím odporem? R12+C6 tak nepěkně napojené. Th3 dát opět do roviny s tím tranzistorem? Takto bych mohl pokračovat do aleluja. Trochu štábní kultury by tě nezabilo. Jak pro čitelnost, tak i eliminace chyby.
Ten grid mohu udělat jak, prosím?
Jako první bych začal googlem. Tak jsem to udělal za tebe.
https://www.altium.com/documentation/al ... id-size-ad
A zjistíš, že buď to klávesovou zkratkou nastavíš manuálně: V+G+S nebo pomocí písměna G přepínáš mřížku. Vše se ti zobrazuje vlevo dole...
chjo.PNG
EDIT: Dovolím si upozornit, že tobě by velmi pomohlo kouknout na youtube. Altium tam má ke všemu 100 videí.
Zde je jedno pěkné: https://www.youtube.com/watch?v=PqFtSpAXB9Q

Nebo jukni sem, https://www.youtube.com/@altiumczsk/videos Jsou to ofiko od Retry v češtině. Ale v english toho bude mnohem více.

Prosím, zkompiluj schema přes písmena C+C a ukaž, co ti Altium píše za chyby a varování v okně messages.
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 01 Jan 2023, 17:41

Omlouvám se, myslel jsem, že chceš výkres vidět, ne editovat. :)

Výkres pošlu jako SZ.

Ale to "zkompiluj" má být "Validate PCB...", že? No, nic, protože jsem to zvalidoval, updatnul PCB a uložil, a to už včera... :(

EDIT: a bylo to bez errorů...
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 01 Jan 2023, 18:02

V Altiu se kontroluje i schéma. Tzn. otevři si ten sheet 2 a tam zadej na klávesnici C+C. :thumbup:

Tak jsem to provedl za tebe. Výsledek je zde na obrázku. Je zde vidět, že je tam až moc offgrid. Kdybys používal např. nějaké odkazy pomocí net labes, tak bys to měl nepřipojené. Dobré schéma je takové, kde není ani jedno warování. :thumbup:
err.PNG
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 01 Jan 2023, 18:22

Takže viděl jsem, že máš grid nastaven na 2,5mm. Pro rychlou nápravu.

Ctrl+A vyber všechno. Pak stiskni shift+Ctrl+D, tímto všechno zarovnáš k mřížce. Pak překontroluj, že máš schema OK, někdy se takto chybně přesunou spoje. Pak opět kontrola C+C.

Jinak letmo jsem to projel, a ten OP AMP máš nakreslený pro rastr (dle mého tušení) 2,54mm. Proto by bylo vhodné, kdybys grid nastavil na 2,54mm a nikoli na 2,5mm. Prostě schéma si pamatuj, že se kreslí v 2,54mm, pokud nemáš vlastní knihovnu určenou pro 2,5mm.

Celkově, když to nyní zkoumám, tak ty součástky nepřichytnou ani k 2,5mm ani k 2,54mm rastru. Ty součástky sis kreslil sám? Nebo kde jsi k nim přišel?
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 01 Jan 2023, 18:36

Obrázok

Když tady zmáčknu C, zobrazí se mi tady nabídka (první položka "Validate PCB...") a druhé C ji zavře...

No, stáhl jsem je, z https://www.snapeda.com/ anebo z https://componentsearchengine.com/ .

Právě proto mám ve výkresu US i EU značky... to, co jsem stáhl, jsem raději už dál neupravoval... :pain:
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 01 Jan 2023, 18:39

PS: obrázek přes odkaz nějak nejede, tak zde je znovu: https://ibb.co/5MVVx43
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 01 Jan 2023, 18:49

Já to z hlavy neznám. Ale máš tam podtržené písmenko c, tak to bude ono.

Další co je je ta knihovna. To jsi nemohl použít třeba to co nabízí altium?

Takže doporučuji založit nové schéma, překreslit v rastru 2.54mm se součástkami co nabízí altium v něčem jako: Manufacturer Part Search, kde jsou součástky z mousera i s 3D modely, cenami a dostupnostmi.

Postup:
1. Zaloz projekt s názvem: G400
2. Vytvoř schéma s názvem: schema.SchDoc
- využij součástky z knihovny: manufacturer Part Search
- kresli v rastru 2.54mm/100mil
- zvaliduj schema tak, aby veškeré varování a chyby byly odstraněny (Validate PCB Project ... - zkratka C+C)
3. Vytvoř DPS s názvem dps.PcbDoc
- bez použití autoroutera
- chyby v DPS ověř pomocí Desigh Rule Check (vyvoláš T+D a potvrdíš enter). Validace musí být tak, aby veškeré chyby a varování byly odstraněny.

Aktuálně umíš nastavit altium, základní práci, takže je potřeba začít od znovu a správně

Edit: Manufacturer Part Search
Vyvoláš tak, že klikneš na Panels -> Manufacturer Part Search

Pak už jenom hledáš součástky.
Je důležité, aby v tvém případě dané komponenty měly zelenýho švába. Tím je to i s modelem, ... Po nalezení komponenty, klikneš pravým a dáš PLACE. Tímto se ti součístka dostane do schematu.
ManPartSecarch.PNG

Ukázka, že je to v Altiu proveditlné. Tady je můj domácí projektík. Schema bez chyby a DPS taktéž. Takže vykrucování, že něco nejde nepřímám. DPS je pak i vyrobitelná. Aktuálně poslána do jlcpcb, kde už mi leptají. :applause:
Kontrola schematu C+C
Kontrola schematu C+C
Kontrola DPS T+D
Kontrola DPS T+D
0
Naposledy upravil/-a jirka.jirka. v 01 Jan 2023, 19:02, upravené celkom 1 krát.

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 01 Jan 2023, 19:02

Tak díky moc... i s modelem doufám bude footprint... :)

No... je škoda, že celá moc práce vyletí komínem, ale co, asi bude efektivnějí to udělat celé od začátku pořádně, než takle napůl...

Děkuji... :thumbup: :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 01 Jan 2023, 19:04

Ono komínem nic nevyletí. Jenom ty jsi se zdokonalil. :thumbup: Pokud to tak chceš brát, v tom případně sedni do gauče a už nikdy nic nedělej. :finga: Pak žádná práce už komínem nevyletí. :roll:
0

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 01 Jan 2023, 19:33

Určitě děkuju... tak budu mít co dělat i příští víkend. :thumbup: :D
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa peterple » 01 Jan 2023, 20:11

Perfektná robota páni, že ste to s mladým dotiahli až do bodu že pochopil koľká bije. Ja som to vzdal po pár príspevkoch. Ďakujem za toto vlákno, budem ho využívať na výukové účely. Vďaka aj za to že ste tam podoťahovali obrázky tých úvodných návrhov. Niečo mi hovorí že to veľmi rýchlo zmizne z netu.

Pre pána by som ešte dodal že by si mal máličko viacej naštudovať technológiu výroby DPS a to konkrétne triedy presnosti. Potom by si mal aj pred ručným návrhom nastaviť systém tak aby to nehnal do krajnosti. Neviem ako v číne ale tu sa za lepšiu presnosť platí vyššia cena. Hovorím teraz o DRC Design Rule Check. Nepoužívam Altium ale určite to tam je.
0
Naposledy upravil/-a peterple v 01 Jan 2023, 21:01, upravené celkom 1 krát.
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Jan 2023, 20:39

Aj keď ja osobne nemám s kreslením v týchto programoch žiadne skúsenosti, nemôžem nepochváliť trpezlivosť a skúsenosti jirka.jirka. ktorými dáva cenné rady aj iným užívatelom,ktorí to budú čítať,ak budú mať podobný problém,
a keďže s :thumbup: a nedá už v pridávaní karmy komentovať, za čo mu dávam + bod, tak aspoň takto mu ho z môjho pohladu udelujem.
Taktiež aj pre Peterple, lebo zdielam jeho názory o edukácii mladých. :agree:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

jarda2022
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 28 Dec 2022, 07:07

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jarda2022 » 08 Jan 2023, 07:45

https://ibb.co/6nVzjGt

Tak, zdravím. Vyznačil jsem ty "silové" spoje fialově - zatím jsem "ztučnil" jen jednu větev, pro přehlednost (ano udělal jsem to tak, že sem ty spoje přesunul do vrstvy, kam nepatří, je to jen PROVIZORNÍ ŘEŠENÍ).

Počítám, že mi to zezelenalo proto, protože ty spoje po zesílení dělaj zkraty.

Tak, a co teď? Mám teda ty silové spoje vést co nejblíže vnější hraně desky, nebo co s nimi?

A zdá se, že když posunu součástku, tak ji spoj "nenásleduje" - taková funkce tam není, nebo ji lze nějak zapnout?

Napadlo mě přerovnat ty komponenty, co potřebují silové spoje, ručně, pak odstranit existující spoje, a pak znovu pustit autorouter... :?:
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1539
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 08 Jan 2023, 10:01

1. Vykašli se na takové věci, jako je přesouvání spojů z top/bot vrstvy do jiné. Zakládáš si na problémy, pokud systém neznáš moc dobře. Vždyť je to jak jezdit na motorce. Pokud jsi nikdy neseděl na motorce, nemůžeš hned osedlat nejvýkonnější na světě. Teda můžeš, ale asi si natlučeš rypák.

2. Takové opičárny jako nakreslit silové spoje ručně a pak na to nasadit autorouter je blbost. Nakreslí to ručně. Budeš při oživování vědět, co kde máš. Kde se jaký spoj cca nachází a hlavně, když ti to nepojede, budeš si sypat popel na hlavu ty, a nemůžeš to házet na Altium. A hlavně se na to podívej. Uvidíš, že autorouter to nenatáhal optimálně. A upravovat co nakreslil tě bude stát 75% času, jako to kreslit sám.

3. Ta funkce přichytávani tam je. Jenom nevím, jak ji zapnout. Nevyužívám. Ale opět a zase. Zkus Google. A dotaz polož v Eng. Určitě najdeš odpověď.

Edit:
4. Dej sem schéma. Ať eliminujeme opět chyby hned na začátku. Zároveň sem dej i schéma z Altia jako schdoc. Nebo mi to pošli do zprávy. Okoukneme to. Nemůžeš kreslit DPS, pokud jsou chyby ve sch. :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 550
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Kontrola výkresu

Príspevok od používateľa balu » 08 Jan 2023, 10:10

jarda2022 napísal:
08 Jan 2023, 07:45
Napadlo mě přerovnat ty komponenty, co potřebují silové spoje, ručně, pak odstranit existující spoje, a pak znovu pustit autorouter... :?:
No to je dost ... - ale kdybys četl (nejenom) moje příspěvky pozorně, zjistil bys, že tohle jsem ti psal už několikrát.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok