reaktor

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

reaktor

Príspevok od používateľa lato » 18 Mar 2011, 23:18

Ak máte otázky, (ktoré nie sú chronicky omielané) tak sa pýtajte :wink:
Ručím za pravdivosť mojich info!
0
Naposledy upravil/-a lato v 19 Mar 2011, 14:27, upravené celkom 1 krát.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 18 Mar 2011, 23:23

tak ako je to s tou parou ? ako ju odvádzali a prečo vlastne vznikol ten tlak vodíka ?
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 18 Mar 2011, 23:24

ako vlastne pracuje a v čom je iný od reaktoru v černobyľe


technicky prosím 8)

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 18 Mar 2011, 23:24

a ešte jedna čo ma vlastne zaujíma najviac. ako sa to dá úplne odstaviť. teda výkon reaktora na prázdno = 0 kW :?
0

Melhand12191
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 21 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko - západ
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Melhand12191 » 18 Mar 2011, 23:36

Uplnym zasunutim vsetkych regulacnych borovych tici do jadra reaktoru myslim.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 18 Mar 2011, 23:38

trt
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 19 Mar 2011, 00:31

1. Para, ktorú vidíte na chladiacich vežiach je odvedené teplo, ktoré je potrebné na spätnú kondenzáciu pary, ktorá vykonala prácu v turbíne.
Ak sa použije morská voda tak chladiace veže nie sú potrebné a také atómky "naparia".

To čo bolo vidno v Japonsku bola priamo para ktorá vzniká vo varnom reaktore a normálne nemá čo robiť mimo elektrárne!
Ale keď vypadne chladenie reaktora a nie ja možné točiť turbíny (nie je odber)
prebytok pary je treba niekde schladiť. keď sa to nedarí, je ju treba odpúšťať, ale je mierne rádioaktívna. Lenže ak sa voda z reaktora míňa
odparením vody , tak sa postupne palivové články ohrievajú z obal
(zirkónium) sa postupne stáva pre zbytok vody katalizátorom a začne sa chemický rozklad vody na vodík a kyslík. No a potom stačí malá iskra a BUM.
Nastane CHEMICKY výbuch.

2. V Černobyle bol ako moderátor namiesto vody používaný grafit.
a v grafite boli kanály s vodou na odvod tepla. Pri ohreve grafitu dochádza ku kladnej reaktivite (stúpa štiepna reakcia) a keď sa to prešvihlo došlov priebehu sekúnd k cca 800 násobnému zvýšeniu výkonu s totálnou deštrukciou aktívnej zóny. AK je moderátor voda , tento efekt je opačný!

3. Štiepna reakcia (neutróny) sa dá prakticky za pár sekúnd zastaviť.
Problém je ten, že v palive počas štiepnej reakcie vznikajú ďalšie štiepne produkty , ktoré sa ďalej svojvoľne rozpadajú (so svojím polčasom rozpadu). Podobná reakcia sa používa v sondách mimo slnečnú sústavu kde termočlánky vyrábajú elektriku. A toto "zbytkové" teplo je treba aj po ukončení (neutronovej) štiepnej reakcie odvádzať. Aj vyhorené palivo sa musí ešte dochladiť, aby bola s ním možná manipulácia. (rádovo dni až mesiace).
Tento tepelný výkon v palivových článkoch , ale časom relatívne rýchlo klesá.
0

Melhand12191
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 21 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko - západ
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Melhand12191 » 19 Mar 2011, 00:37

A tie neutrony sa zastavuju pomocou borovych regulacnych tyci nie ?
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 19 Mar 2011, 00:40

Neviem jak ostatný ale ja si Vážim tvoj záujem že nám chceš takto priblížiť technickú stránku veci...

V správach stále kričia že striekajú vodu na reaktor(vrtulníky, cisterny a pod.) len mi nieje jasné kam to striekajú...to akože otvoria poklopec a rovno na reaktorový obal striekajú vodu ?
Pretože ak dobre viem, tak samotný reaktor(nádoba) je ešte v nejakej betónovej "nádobe"...správne ?

Potom by ma zaujímalo ako si to predstavujú že zabetónovať to...čo by sa presne stalo ? Reaktor by sa vlastne roztavil a začal by (primitívne povedané) dymiť a ten dym(tlak) nejako musia uvoľňovať...
Alebo je to taký nejaký systém ako keď na sviečku nasadím pohár ? že to "udusím" a všetko ostane vo vnútri ?
(ten sarkofák bude obsahovať aj nejaké olovo ?)


Diky moc za odpoveď...


A možno by si nám všetkým mohol objasniť čo je vlastne správne...

Atómová / jadrová elektráreň
Atómová / jadrová bomba

(podľa mňa je správne Atómová ele. a jadrová bomba/hlavica ale zasa sedliacky rozum mi hovorí že to je opačne :lol: ) alebo to je jedno ?

Melhand12191, základné veci ako funguje reaktor si naštuduj na internete...je toho všade plno...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

lubos3362

Príspevok od používateľa lubos3362 » 19 Mar 2011, 01:00

Vodu striekajú na bazén skladu vyhoretého paliva, nie na reaktor. Reaktor je uzavretý v tzv. kontejmente (ochranný obal reaktora).Celá situácia sa tam komplikuje, keďže problémy má už 5blokov. Potrebujú hlavne dostať do elektrárne elektrinu na obnovenie chodu čerpadiel na chladenie reaktorov a bazénu skladu vyhoretého paliva. S Černobyľom sa to nedá porovnať, keďže tam došlo pri výbuchu vodíka k rozmetaniu aktívnej zóny do okolia tzn. rádioaktívny grafit+palivo, to sa tu zatiaľ nestalo. V tomto prípade tam grafit samozrejme nieje, ale ak by došlo k takému výbuchu, že sa palivo dostane do okolia je to druhý Černobyľ.
Naposledy upravil/-a lubos3362 v 19 Mar 2011, 01:06, upravené celkom 1 krát.

Melhand12191
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 21 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko - západ
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Melhand12191 » 19 Mar 2011, 01:07

základné veci ako funguje reaktor si naštuduj na internete...je toho všade plno...
To uz mam nastudovane :D ... Pytam sa preto lebo tu niekto pisal ze to s tymi tycami nieje pravda ale na nete je nieco ine...

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 4 minútach:
S Černobyľom sa to nedá porovnať, keďže tam došlo pri výbuchu vodíka k rozmetaniu aktívnej zóny do okolia tzn. rádioaktívny grafit+palivo, to sa tu zatiaľ nestalo.
Pokial viem v Cernobyle nedoslo k vybuchu vodika.
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 19 Mar 2011, 01:27

To Melhand : áno, presne tak , ale svojvolný rozpad z palivových tyčí nie je možné žiadnym fyzikálnym spôsobom zastaviť. Tento výkon je ale len nepatrným zlomkom neutrónovej štiepnej reakcie a postupne klesá. Prebieha aj v úložisku, a koniec koncov zrejme takto aj vyhorieva jadro zeme..(domnienka)
Ale aj tak keď sa neodvedie dochádza prakticky k nekonečnému (kým nedôjde k rovnováhe odvodu tepla) ohrevu palivových tyčí, ktorých obal katalicky rozkladá vodu a začne sa taviť aj palivo. Pri tom už zas je nebezpečie opätovnému rozbehu neutrónového štiepenia a to už PRÚSER A TO VELIKÝ... :cry:

2.
Atómová / jadrová elektráreň
Atómová / jadrová bomba

Oboje je správne... masťový / tukový chlebíček :wink:


V správach stále kričia že striekajú vodu na reaktor(vrtulníky, cisterny a pod.) len mi nieje jasné kam to striekajú...to akože otvoria poklopec a rovno na reaktorový obal striekajú vodu ?
Pretože ak dobre viem, tak samotný reaktor(nádoba) je ešte v nejakej betónovej "nádobe"...správne ?


Tak toto bych aj ja rád vedieť... :roll: časom sa dozvieme...

Potom by ma zaujímalo ako si to predstavujú že zabetónovať to

Po dochladení na hodnotu keď teplo zo zbytkovej (rozpadovej) reakcie sa bude stíhať odvádzať plášťom ( ako pasívny chladič na procesore)
Aby nedochádzalo k nežiadúcej radiačnej záťaže okolia sa zaleje betónom.
Čo už s tým...? Možná je aj postuná likvidácia (rozoberanie) a následne do úložiska. Toto je už o peniazoch a či treba postaviť novú elektráreň (nedostatok miesta..)

(ten sarkofák bude obsahovať aj nejaké olovo ?)

Je to o peniazoch, čo je lacnejšie .. hrubí betón (s báriom), alebo aj kombinácia.. Osobne si myslím, že k olovu nedôjde. Olovo sa používa ako gama tienič, na neutrony su lepšie ľahké prvky.. Záleží aj od používaného paliva (Urán, plutónium..) - nechajme to na odborníkov... :D

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 16 minútach:
lubos3362 napísal:.. S Černobyľom sa to nedá porovnať, keďže tam došlo pri výbuchu vodíka k rozmetaniu aktívnej zóny do okolia..
Zo začiatku sa toto tvrdilo, že bola primárna príčina...
Ale pravda je taká, že tam došlo obrovskému (nekontrolovateľnému)
rozbehu štiepnej reakcie ... niečo ako veľmi spomalená atómová bomba,
za sekundu cca 800 násobok pôvodného výkonu .

Samozrejme že pri tom došlo aj reakcii uhlík + voda + teplo = vodík + CO ( generátorový plyn) + kyslík + CO2 +.. ... takže to len napomohlo k deštrukcii.

Či to môžme nazvať jadrovým výbuchom nechám na Vás...
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 19 Mar 2011, 01:37

Čiže oni musia počkať kým to klesne na taký výkon aby to plášť zniesol ... fú ha...to som netušil...a čo čas kým to klesne...však to sú tony materiálu...bez aktívneho chladenia to bude dlho trvať a za ten čas to bude do ovzdušia (cez teplý vzduchový "komín" ) vypúštať aktívne častice... :/


To akože sa chladí ešte aj bazén vyhoretého paliva ? Ja som myslel že v bazéne to je preto aby to tienilo radiáciu a nie aby sa to chladilo...predsa vyhoreté palivo už dáva len minimum tepla (reps. minimum v porovnaní keď je "nové".).


No však preto mi to zhadzovanie a striekanie vody prišlo nejaké čudné...no uvidíme...držím im moc palce...


A čo sa týka tej elektriny....to je problém tam priviesť vrtuľníkom nejaké obrie diesel-generátory a nejako to napojiť ?


A k tým názvom...to som sa pýtal lebo tuším niekde Pod Lampou alebo čo to bolo za reláciu tam hovoril že právne (ak je je to prakticky to isté ) by sa malo hovoriť pretože sa štiepi jadro, nie atóm...(jadro atómu)
Ale to bolo len tak na odľahčenie... :)
0
Naposledy upravil/-a Robio v 19 Mar 2011, 01:40, upravené celkom 1 krát.
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

lubos3362

Príspevok od používateľa lubos3362 » 19 Mar 2011, 01:38

Ok možno nikdy nebude do detailov jasné čo sa stalo v Černobyle. Dôležité je aby sa to neopakovalo. Ak sa vo Fukušime podarí všetok aktívny materiál zadržať a uchladiť tam kde je, nebude to druhý Černobyľ. Aj keď následky budú veľmi zlé.

Vyhorené palivo sa hreje rádovo desiatky mesiacov aj keď minimálne (je potrebné ho chladiť), ale je vysoko aktívne.
Dieselgenerátory v elektrárni sú ako záložné zdroje, ale boli poškodené vodou.
Nie sú to malé stroje motor+generátor asi tak 2MW sa nedá poskladať ako prenosný generátor a nemá to hocikto v pivnici. Asi radšej natiahnu kilometrové káble.

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 19 Mar 2011, 01:52

Robio napísal: To akože sa chladí ešte aj bazén vyhoretého paliva ? Ja som myslel že v bazéne to je preto aby to tienilo radiáciu a nie aby sa to chladilo...predsa vyhoreté palivo už dáva len minimum tepla (reps. minimum v porovnaní keď je "nové".).


No však preto mi to zhadzovanie a striekanie vody prišlo nejaké čudné...no uvidíme...držím im moc palce...

hovoriť pretože sa štiepi jadro, nie atóm...(jadro atómu)
Ale to bolo len tak na odľahčenie... :)
Áno, chladí sa a záleží kedy tam bolo vyvezené to palivo...Ale, tie efekty ..neverím, že je to len z bazénu...je tam veľa nejasností!

pretože sa štiepi jadro, nie atóm...(jadro atómu)

Je to vec pohľadu.. štiepi sa samozrejme jadro, ale okamžite dochádza aj k rozpadu celého atómu... napadá ma prirovnanie: chceš urobiť majonézu z vajíčka.. škrupina určite neostane celá.. :wink: Podstatné je vedieť ako to prebieha... tak zatiaľ dobrú noc a ak sa nazbierajú otázky: odpoviem
Teda ak budem vedieť :lol:
0

lubos3362

Príspevok od používateľa lubos3362 » 19 Mar 2011, 02:05

Z pohľadu jadra je elektrónový obal nepodstatný, keďže väčšina energie je sústredená v jadre. Ten obal sa aj tak nejako poskladá. Obal je čistá chémia, jadro je fyzika. Ale napr. beta žiarenie a rontgen?

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 19 Mar 2011, 02:16

lubos3362 napísal: Ale napr. beta žiarenie a rontgen?
Pripravujem článok... :wink:
Najväčší problém je vyhnúť sa notoricky známym veciam, aby to neutrpelo na presnosti.. snáď sa mi to podarí...

ešte k tomu jadrová / atomová

Z pohľadu mechanizmu jasne že jadrová... ale pojem atomová elektráreň/bomba je tak všeobecne známi pojem a pri tom nedochádza k omylom, takže by som na tom až tak nebazíroval.. aj tu na odbornom fóre sa pre súčiastku rezistor bežne (nesprávne) používa slovíčko odpor... (dokonca to ani automatické opravy nepoznajú) :cry:
0
Naposledy upravil/-a lato v 19 Mar 2011, 02:27, upravené celkom 1 krát.

lubos3362

Príspevok od používateľa lubos3362 » 19 Mar 2011, 02:21

Prajem ostré pero a presnú ruku. Rád si prečítam, ak to nebude na fóre určite daj link.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 19 Mar 2011, 02:37

lubos3362, to je mi jasné že to nemá hoci kto doma...lenže taký generátor nieje problém zohnať...nanajvýš ak sa jedná o jadrovú katastrofu...
2MW diesel generátory niesu žiadna zvláštnosť a dá sa to aj kamiónom priviesť v pohode...(aké tam majú cesty netuším...a či by to vrtuľník uniesol neviem...ale myslím že armáda také určite má).
Obrie agregáty má každé nákupné centrum alebo nemocnice či iné "dôležité" veľké budovy..(síce nie takých výkonov, ale je to bežná vec za pár miliónov..)

Tak ak to nespravili tak mali asi na to dôvod...ja nie som o nič múdrejší v tejto situácií ako ty...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

lubos3362

Príspevok od používateľa lubos3362 » 19 Mar 2011, 02:51

Nemôžem posúdiť situáciu aká tam je, ale musíš zohladniť toto: zariadenie,(či to niekto má...), palivo(aké sú zásoby, nádrž,žerie to dosť...), dopravu, ľudí,(čo to vedia poskladať,obslúžiť, nieje to samochod)...Ber do úvahy podmienky aké tam sú, stabilizovať to bude trvať mesiace. Je tam kopu mozgov čo sa tým zaoberá a vôbec im to nezávidím. Ale asi budú ťahať kábel.

Napísať odpoveď