PRAX

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
magic_touch
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 21 Jan 2008, 00:00
Vek: 44

Re: PRAX

Príspevok od používateľa magic_touch » 23 Máj 2013, 18:29

@mind-storm

ak myslis prax ako prakticke cvicenie, tak ano, na vyske je aj take, samozrejme aj na STU (ci Sjf, alebo MtF - tazke laboratoria)
minimalne pri technologiach - robili sme formu na odliatok, zvarali vsetkym moznym aj nemoznym, ohybali, strihali, tvarnili, obrabali...
a ked si to tak vezmes, kazdy labak bol vlastne prax, od skusania materialov po navrhovanie pretahovacich trnov)

ak sa dostanes na dobru katedru, tak po case si ta zapamataju a pustia ta do vselijakych miestnosti, ktore su dobre utajene pred inymi smrtelnikmi (priemyselne roboty, festo labak s naozaj vsetkymi moznymi prvkami)

na vyske ta nikto do praktickej casti nebude tlacit, ale o to viac sa potesi profak, alebo asistent, ak SAM za nim zajdes, ze by si chcel nieco skusit, vyrobit, preverit... kazdopadne ti to pomoze aj v studiu a statniciach, nehambi sa zajst do labaku za "majstrom", on bude len poteseny, ze niekto chce nieco riesit, co vlastne nie je povinne

a druha vec ja prax ako PRAX, vacsinou je to na konci druheho rocnika, to si musis najst v lete nejaku firmu, kam zajdes na 2 tyzdne a budes u nich robit (samozrejme by to malo byt z odboru, ktory studujes), potom budes pisat slohovu pracu "moj mily dennicek" a odovzdas to aj s podpisanymi prichodkami na dekanat, alebo na nejaku katedru
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: PRAX

Príspevok od používateľa muziker » 23 Máj 2013, 19:55

Možno to bude znieť úsmevne, ale v druhej polovici 60-tych rokov minulého storočia keď som bol tiež stredoškolákom, to vyzeralo asi takto (čo si ešte pamätám):
V zámočníckej dielni typické práce ako meranie, pilovanie, rezanie, vrtanie, ohýbanie plechov, zváranie, ....neskôr práca na sústruhoch, frézkach, brúskach a pod.
V elektro dielni silnoprúd - poistky, ističe, zapájanie vypínačov svietidiel + lustrový + schodišťový automat, elektromotorov, ovlýdsanie stykačmi reverzný chod motora, prepínač hviezda-trojuholník, zhotovenie nočnej lampy, trafopájky (aj s navíjaním transformátora), nabíjačky autobatérie, ....neskôr aj malých rozvádzačov (od skrinky z plechu až po zapojenie)
V 3. a 4 ročníku to už bola práca na navíjačke transformátorov (sieťové a výstupné transformártory pre elektrónky), stavba elektronkového zosilňovača s 2 x EL84 aj 2xEL34, ale aj tranzistorového Transivatt 100 (z vlastného materiálu, lebo škola nemala súčiastky) a rúzne malé projekty väčšinou z vlastných súčiastok.

Výpočtová technika (ani mobily) vtedy ešte nebola, takže tomu sme sa im nevenovali vôbec. :)
0
muziker

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: PRAX

Príspevok od používateľa nfko » 23 Máj 2013, 20:02

to boli časy keď ste si mohli v škole navinúť trafo, ja som bol rád že som v škole zohnal 1m 0,71 smaltovaného drôtu a to som ajtak potreboval 0,8
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

mind-storm
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 16 Dec 2011, 18:53
Bydlisko: Prievidza, SR
Vek: 10

Re: PRAX

Príspevok od používateľa mind-storm » 23 Máj 2013, 21:06

Dúfam, že ešte na základke na fyzike budem môcť poskúšať pár vecí
0

Používateľov profilový obrázok
KaRaQ94
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1070
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 29

Re: PRAX

Príspevok od používateľa KaRaQ94 » 23 Máj 2013, 21:46

nfko - v škole boli navíjačky traf, aj sústruh, ohýbačka plechov.... Len Ing.arch. Jozef Č. Csc, filozofie doktor (Joško) to všetko vyhodil :(
0
Lepšie je byť aktívny ako rádioaktívny.

V silnoprúde sa chyba toleruje iba raz...

http://lmgtfy.com/

Inak volám sa Tomáš ...

mind-storm
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 16 Dec 2011, 18:53
Bydlisko: Prievidza, SR
Vek: 10

Re:

Príspevok od používateľa mind-storm » 30 Jún 2014, 23:45

Andrej napísal:Na gympli ziadna prax, akurat tak osahavanie spoluziaciek
Gympel bol prievidzsky (GVBN) ?
Ja mam prax tiez taku, teda uz nemam, po tom, ako mi jedna spoluziacka par kopancami vysvetlila, ze tade cesta nevedie...
Vravela mi, ze este raz ju chytim za rit, tak mi ruky dolame, tak som ju aspon za kozy chytil, ako ku mne bola nahnuta :D
0

staffy
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 30 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: PRAX

Príspevok od používateľa staffy » 01 Júl 2014, 14:12

Hrdina.
0
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)

Napísať odpoveď