Podvojná prípojka

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa Roy820 » 09 Okt 2013, 16:27

Čaute.
Vedel by mi niekto popísať čo robí podvojná prípojka HA-01 ? Ešte je na nej napísané :TÚ VT 290 SR 1996 1.
Strýko vravel že sa tým spájali dve telefónne linky ale nevedel ako funguje a čo vlastne robí aby mohli byť tie linky do nej zapojené a predsa neboli spojené....
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Okt 2013, 17:00

Podvojné linky sa rušili asi pred viac ako 10 rokmi,ale v časoch ,ked ešte neboli vybudované všade metalické vedenia, tak sa využívalo jedno vedenie do domu pre dvoch účastníkov,nakolko vtedy sa tolko netelefonovalo a málokedy sa stalo, že potrebovali volať naraz obaja susedia.Fungovalo to tak, že na jednej linke boli pripojení dvaja účastníci,každý mal svoje číslo,a ked niekto volal jednému účastníkovi, zvonil len jeho telefon,ak volali druhému, tiež zvonil len tomu.Takže ked jeden z nich volal alebo bol volaný , tá krabička odpojila toho druhého účastníka aby nemohol počuť rozhovo/hoci aj to sa stávalo, ked bola vadná ,,zem,,/
Spočiatku boli podvojky relátkové -velké čierne krabičky,neskôr už s polovodičmi..tie malé inštalačné PVC krabičky.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa Roy820 » 09 Okt 2013, 17:24

Ahá takže bola nato aby sa nemuseli ťahať dva káble ale len jeden pre dva domy.
Ja mám dočinenia s tou polovodičovou :D Takže to asi nevyužijem na nič iné.
Vďaka 5ko :wink:
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Okt 2013, 17:37

Nielenže to šetrilo množstvo drôtov,kedže ak bol v paneláku privedený 10párový kábel,mohli naň zapojiť 20 účstníkov,čo bolo vtedy vzhladom na neskutočne dlhé čakacie časy na zavedenie telefonu velké plus,ale hlavne to šetrilo aj peniaze účastníkov, lebo poodvojka bola lacnejšia.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa pettter » 09 Okt 2013, 19:49

Nevýhoda bola vzájomná blokáda! Teda, ako už 5ko opísal, ak volal jeden, druhý mal "hluchý" telefón. Fungovalo to na 3 vodiče, s čoho jeden sa nahrádzal zemou. Tá zem spôsobovala kopu problémov, lebo montážnici nachádzali zem na neuveriteľných mieastach, ako radiátory, vodovody, kostry práčok a chladničiek, stĺpik plota v betóne... Potom stačilo, že vodovod nahradili kusom plastovej trubky, či niekto vytiahol chladničku zo zásuvky, alebo mesiac nezapršalo a betón na stĺpiku uschol... a hluché boli obe tel. prípojky. Táto technológia existovala tak dlho, ako boli analógové tel. ústredne. Typujem 150 rokov.

Neskôr ich nahradili tzv. PCMky na 4 tel. prípojky (Pulse Code Modulation), ale skôr by sa dali nazvať data kompresory. Tie navzorkovali hlas 64kb vzorkou. Lenže linky prenášali v pohode aj vyššie rýchlosti a tak sa do jedného páru zmestili v pohode 4 kanály po 64k na kanál. Tie vzorky sa rozhodili v čase (paket z prvého kanálu nasledoval paket z druhého, ten nasledoval paket z tretieho...). To umožňovalo prenášať aj fax, či modem do 9600 bps (Tuším codec G730). Neskôr prišli dokonca PCM 10, či PCM 30. Ale tie už hlas vzorkovali 32kb, či dokonca 16kb a tu už fax nefrčal, a modem si nevrzol. Väčšinou bol jeden, či dva kanály 64kb, pre zákazníka s faxom.

Modem spomínam preto, lebo vtedy frčal internet na dialup. Takže ľudia majúc dom pevnú linku si kúpili modem a hybaj na internet. Potom si susedia objednali linky, prišiel telekomunista a ich pár využil na PCMku. Oni prišli domov a nech sa pripájali ako sa pripájali internet nie a nie rozchodiť. Dali poruchu a odpoveď bola "sorry, zapojili sme Vás na "združovacie" zariadenie a máte smolu... telekom mal vždy veľký pochop pre potreby subscribers... :rolleyes:
0

Simil
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 798
Dátum registrácie: 08 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 63

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa Simil » 09 Okt 2013, 20:53

Taktiež nevýhoda bola,že účastníkovy,s ktorým si bol na podvojke,si sa nikdy nemohol dovolať,a ďalšia veľká nevýhoda,že ak jeden z nich nechal vyvesený telefón,napr.na Silvestra,tak Tvoj telefon Ti bol na dve veci na hovno a na nič.Ale táto druhá nevýhoda sa postupom času odbúrala,pretože veľa ludí si takto blokovalo linku pre seba,a spojári preto začali do ústrední montovať zariadenia,ktoré Ťa po určitom čase zhodilo z linky,a uvolnilo ju pre toho druhého.Ale úplne genialne zariadenia boli koncentrátory,to bola 1 až 4 linky pre celý panelák,napr.20 až 30 bytov.Ak tí 4 volali ,tak sa nikto iný už nemohol dovolať ani dnu,ani von.A na takomto koncentrátore som robil záverečné skúšky,zložité jak hovado,skoro som nespravil záverečné skúšky.To len tak na okraj,ale určite sa nájdu pametníci,ktorý si to ešte pametajú.
0

oravan

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa oravan » 09 Okt 2013, 20:59

ked už spominate telekomunukačne zariadenia treba uviest aj skupinky to boli vlastne skupinove pripojky z voličom pre 6tich učsstnikov z takymi istimy vlstnostami ako boli podvojne

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa pettter » 09 Okt 2013, 21:04

A keď sme pri tom, tak boli aj "koncentrátory". To boli združovacie zariadenia, ktoré po troch pároch obslúžili 10 tel. prípojok, ale analógových. Mali na vtedajšie ČS pomery neskutočne modernú súčiastku! Bol to "krížový spínač", ktorý vymyslel Mr. Ericsson koncom 19 storočia.
0

oravan

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa oravan » 09 Okt 2013, 21:08

no jo križaky bola celá rada ATU čo boli osadene tymto spinačom

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa Roy820 » 10 Okt 2013, 18:47

Vidím že o telekomunikáciách tu máte nejaké vedomosti a to som čakal že to bude "dvojodpoveďová" téma :D Tak keď už ste takto rozbehnutý tak mám ďalšiu otázku -Mám 2 telefóny ktoré som riešil tak ako boli TP 25 -
tp25.gif
Na sekundár trafa som dal menej závitov keďže telefóny sú od seba "len" 25m no je to veľmi tiché. Môže to byť preto lebo som použil iný mikrofón ?
Lebo presne taký ako bol v TP25 už asi nezoženiem prípadne aký by bol najvhodnejší ? Neviem povedať aké mikrofóny som použil /aký mal taký dal/ Oba sú z rádii len jeden straší a jeden novší :D Na tom staršom je niečo písané no pozrieť to môžem až zajtra... :wink:
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

oravan

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa oravan » 10 Okt 2013, 19:45

v telefone je uhlikovy mikrofon teda klasickom ako aj v MB pristrojoch aj v polnych pristrojoch TP

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa Roy820 » 10 Okt 2013, 20:03

No mám mikrofón z Tesla telefónu a tam je taký istý ako reproduktor. Mal som tam aj mikrofón z telefónu a s tým to bolo také isté, tiež to bolo slabé. Môže to byť v transformátore ?
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

oravan

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa oravan » 10 Okt 2013, 20:37

a baterky v tych TP máš 1.5V

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa Roy820 » 10 Okt 2013, 20:47

Ja nemám TP len som to podla tej schémy robil.
Skúšal som použiť 1,5V klasickú tužkovú aj 2 sériovo zapojené Ni Cd a nakoniec aj 9V baterku ale stále je to to isté.
Podla čoho sa vypočítajú závity na primárnej strane ? Je tam písané na jadro 8x8mm 370 závitov a ide to na 1,4V.
Mal som trafo s jadrom 8x9 tak som použil to a na primár som dal 350 závitov a sekundár 850 závitov no lepšie to ide keď otočím primár a sekundár ale aj tak je to slabé.
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

oravan

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa oravan » 10 Okt 2013, 20:52

tak aky maš telefon

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa Roy820 » 10 Okt 2013, 20:57

Keď sa to tak vezme tak žiadny len som si navinul trafo zapojil mokrofón, repráčik, zvonček a dal som to do krabičky od telefónu :wink: Ide ale o to že to je robené podla schémy TP25.
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa muziker » 10 Okt 2013, 21:00

To Roy820: Ak chceš použiť uhlíkové mikrofóny v telefóne s batériou 1,5 V v telefóne, mal by si použiť podľa možností typy pre MB telefóny (ako máš v schéme). Ako hovorový transformátorček by si mohol použiť nejaký s prevodom cca 1:6. Nie s feritovým jadierkom ale s trafoplechmi. Stačí aj veľmi malý obsah jadra (do 1 cm2).
0
Naposledy upravil/-a muziker v 10 Okt 2013, 21:04, upravené celkom 1 krát.
muziker

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa pettter » 10 Okt 2013, 21:04

Tie uhlíkové mikrofóny majú kužeľovitý tvar, Na vrchole kužeľa je "čudlík" z jedným pólom a telo mikrofónu je druhý pól. Základňu tvorí membrána. Teda nevypadajú ako "reprofuktor"!!! Ty si tam vrazil obyčajné magnetodinamické slúchadlo. Teda to generuje pri kvákaní doň slabý elektrický prúd ako mikrofón muzikanta... Preto Ti to šlo tak potichu. Baterky Ti treba, ale len na uhlíkový mikrák. Toť je, takto vyzerá:

http://www.elektroakustika.cz/carbon.html

Na ten trafák bacha. To Ti nie je len hocijaký trafák. To je "indukčná vidlica". Ten trafák je nastavený tak, že smeruje (!!!) hlas do žiadaného smeru. Teda príchodzí hlas smeruje do slúchadla, a hlas z mikrofónu smeruje do linky. On je navinutý tak, že signál s mikrofónu sa vo vinutí pre slúchadlo vyruší, ale nie úplne, lebo by bolo neprirodzené, keby si sa nepočul. Zato nijakým spôsobom neovplyvní signál vo vinutí do linky. A naopak, signál z linky vo vinutí pre mikrák vyruší a do slúchadla ide naplno... Takže Tvoje labórovanie s ním obmedzí tieto vlastnosti... Tam ide aj o smer vinutia, vrstvu, ktorá je na ktorej...

Kua, ach tá mladosť, kam si sa sviňa jedna svinská stratila...
0

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa Roy820 » 11 Okt 2013, 11:32

Nie že vyzerá ako reproduktor. V slúchatku boli dva reproduktory oba zvonku aj z vnútra rovnaké, oba mali na kryte napísané 500ohm.
Tie kuželovité som mal ale to už bolo dávno, tie už nenájdem no možno zoženiem taký starý telefón s týmito mikrofónmi.
A k tomu trafu- treba ho tam ? Lebo je to na 25m čo zas nieje tak veľa.
Ešte na nete bolo že sa dá zapojiť mikrofón, reproduktor a 9V baterka sériovo. Viem že to tak ide ale nemôže sa poškodiť ten mikrofón ? :roll:
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Simil
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 798
Dátum registrácie: 08 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 63

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa Simil » 11 Okt 2013, 11:45

Tu si niečo naštuduj.Je to aj so schémou zapojenia. http://paja-trb.cz/konstrukce/domaci_telefon.html
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok