Podvojná prípojka

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa pettter » 11 Okt 2013, 11:54

Viem čo myslíš tým "reproduktorom", ale opakujem, že je to "cievka, magnet, membrána"! S toho je signál tak slabý, že je pre telefón so 600ohm sľučkou nepoužiteľný bez zosiku.

Žiaľ tých odporových mikrákov bude ťažko zohnať...

Trafo tam v podstate netreba. Stačí úplne blbé sériové zapojenie batéria, mikrofón slúchadlo u teba a mikrofón, slúchadlo na druhej strane. Keď to takto zapojíš (s uhlíkovými mikrákmi), tak to pôjde ako nič. Lenže budeš počuť sám seba lepšie ako druhú stranu, lebo úbytky na drôtoch a tak. A o tom je to trafo. Samozrejme ak vyriešiš prerušenie sľučky po skončení hovoru (ak je sľučka uzavretá, žere beterku) a signalizáciu pre výzvu na hovor. Máš to aj bez trafa. Len ten komfort počuteľnosti bude v prachu...

Ten mikrofón v sérii s baterkou je odporová záťaž. Takže sa akurát zohreje. 9V je aj moc. Stačia 3V (tak je to v origoš suchých článkoch pre TP25). Ak tam dáš 9V tak to bude nepríjemne "nahlas"! Ale furt hovoríme o odporovom mikráku... Inak je dosť citlivý na náraz, kedy sa zvykne vysypať uhlíkový prášok, ktorý robí ten odpor. Potom je v čudu.

A na takú vzdialenosť nechceš skúsiť dáky "interkom" so zosikmi a reprákom sťa by mikrák, aj reprák. Síce to nie je duplex (možu naraz drýstať obe strany a počujú sa), ale simplex (keď drýsta jeden, druhý musí počkať, až dodrýsta ten prvý, čo pri babách je problém... :lol: ). Ale ide to celkom perfektne. Kedysi som to mal k starej mame cez ulicu. Lenže stará mama zvonila na mamu 20x za deň a mamu išlo drbnúť. Tak sa to akože rozbilo...

niečo takéto:
http://www.electroschematics.com/590/intercom/
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Okt 2013, 14:48

Náá a sme v mladosti, to boli časy ked sme s kamošom prehadzovali drôty cez ulicu a ťahali telefony cez strechy domov,aby nám ich o pár dní rozdrhol nejaký autožeriav,alebo báger, čo bol kusok vyšší a bolo po spojení. :wink: To som sa našpekuloval ako to zapojiť, aby neboli na duplex treba tri drôty ale len dva ale podarilo sa / to sme mali tak nejako po 10-11 rokov.Až sme dospeli skoro k takému zapojeniu ako je v TP čku.
Ono ten trafák je tam aj preto, aby boli oddelené obvody mikrofonu a sluchadla, lebo v mikrofonovom obvode je baterka a tú žerie len vtedy ked je stlačené tlačítko pri hovore.Do sluchátka však signáí z druhej stanice ide.
Opýtam sa suseda, či nemá s tých uhlíkových mikrofonov,lebo ja mám už iba komplet dva MB prístroje.
Ale ak niečo zoženiem, dám ti vedieť,určite ešte nejaký kolega niečo suší v šuplíku.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa muziker » 11 Okt 2013, 15:39

pettter napísal: Žiaľ tých odporových mikrákov bude ťažko zohnať...

Trafo tam v podstate netreba. Stačí úplne blbé sériové zapojenie batéria, mikrofón slúchadlo u teba a mikrofón, slúchadlo na druhej strane.

9V je aj moc. Stačia 3V (tak je to v origoš suchých článkoch pre TP25). Ak tam dáš 9V tak to bude nepríjemne "nahlas"! Ale furt hovoríme o odporovom mikráku...

A na takú vzdialenosť nechceš skúsiť dáky "interkom" so zosikmi a reprákom sťa by mikrák, aj reprák....

niečo takéto: http://www.electroschematics.com/590/intercom/
Nekritizujem, len si dovolím niekoľko poznámok k uvedenému. Ale poďme pekne po poradí:

Uhlíkových mikrofónov sa u nás ešte povaľuje veľké množstvo . Napríklad na http://www.drbal.cz ich ponúkajú ešte dostatok z vojenských zásob a za facku. Aj na Slovensku sa ich ešte povaľuje dosť v starých vojenských zásobách a domácnostiach - aj keď je pravdou že AUT prevyšuje ponuku MB.

Trafo (hovorové v TP) je určite potrebné ku korektnému fungovaniu TP, inak v praxi je to bez nich dosť o ničom, aj keď samozrejme aj bez nich to nejak vždy bude fungovať. S dostupnosťou týchto transf. to tiež nevidím až tak veľmi tragicky, keďže je ich ešte stále dosť aj v slovenských domácnostiach aj v starých vojenských zásobách ktoré sa občas rozpredávajú.

Batérie, teda články pre TP typu MB - a teda aj TP25: Ak si dobre spomínam, tak origoš pre TP typu MB boli veľké suché články 1,4 V s 2x zátkami pre vzduchovú polarizáciu (platí to aj pre TP25 aj keď články boli trocha menšie - napovedá tomu aj menšie púzdro v tele TP25, ale v pohode vyhovie aj každý 1,5 článok, prípadne 3 V batéria a max. plochá 4,5 V (9V je už veľmi veľa - pri skúške s orig. MB telefónom nebolo zistené už žiadne zlepšenie čo do hlasitosti alebo zrozumiteľnosti, ba práve naopak začalo sa to prejavovať negatívne - asi spekaním uhlíkových zrniek v mikrofóne a tým aj poklese v kvalite. To ale nemusí robiť problém pri použití uhlík. mokrofónov typu AUT ktoré pracujú asi aj s vyšším napätím bez problémov).
Pri posledne menovanej 4,5 V batérii to slušne šlapalo ale aj pri uhlíkových mikrofónnych vložkách pre AUT. Pri MB vložkách to bolo riadne hlasité a bez najmenších problémov (iba životnosť 4,5 V batérií bola podstatne kratšia ako pri orig. klasických 1,4 V veľkých článkoch - vyskúšané v praxi). MB telefóny pracovali so všetkými spomenutými batériami bez problémov a s vyhovujúcou hlasitosťou až do vzdialeností cca 65 - 70 km na klasických DM kábloch s žilami (vodičmi) priemeru 0,9 mm. Pri cca 100 km vzdialenostiach už bol útlm značný a hlasitosť, ako aj zrozumiteľmosť už bola nižšia ale ešte vyhovujúca.

Čo sa týka zariadenia "interkom" so zosikmi a reprákom tu to stráca ten pravý "VINTAGE" nádych, keďže ide o výrazne modernejšie poňatie komunikácie. Kvalita zvuku je ale podstatne vyššia, ako aj dosiahnuteľná vzdialenosť spojenia. Tá priamo závisí na použitých OZ resp. diskrétnzch polovodičov a ich zosilnov. činiteľa. Teda prípustný je podstatne vyšší útlm použitého vedenia (tenšie vodiče, či väčšie dĺžky). V minulosti boli zariadenia typu "interkom" dosť obľúbené medzi amatérmi a tiež hojne publikované na stránkach AR a RK v 60 až 70-tych rokov.

Prakticky zo svojej dlhoročnej praxe (30 ročnej) môžem potvrdiť svoje tvrdenia dlhodobým a denným používanm MB telefónov TESLA ako aj vojenských kazet. TP-čiek (Pozor nepřítel naslouchá ! :lol: ) rovnako ako aj profi SLS súprav v telekomunikáciách, teda v princípe zariadení typu " INTERKOM" na komunikáciu v rámci údržby sietí diaľkových káblov na Prenosovej technike v rámci Slovenska.
0
muziker

oravan

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa oravan » 11 Okt 2013, 16:34

ak potrebuješ uhlikove mikrofony tak niečo sa najde nejake su vypadane ale spravne poklepanie z mikrofonom predlži jeho životnost zaleži či je to z poslednych rokov alebo starši poctivy kus

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa Roy820 » 12 Okt 2013, 19:43

Takže nebudem tam pchať nijaké trafo. Zapojím to tak ako je to v príspevku od simila to krížové zapojenie + zvončeky.
Zase som zabudol pozrieť čo je to zač ten mikrofón z rádia ale bude uhlíkový keďže s ním mi to funguje.
Možno sa mi podarí aj zohnať nejaký ten "kuželový" mikrofón. To ma ani nenapadlo že otec by mi nejaký vedel zohnať keďže je výpravca.
No ako som dnes zapájal telefón a skúšali sme aký bude hlas na dialku, tak som mu povedal že on ma počuť nebude lebo som mal len jeden taký mikrofón. A on že či by tam nebol dobrý taký zo starých telefónov /kuželový/ lebo že na stanici by mali mať v sklade náhradné mikrofóny ešte z tých čias :D
Ale telefóny majú ešte času. Teraz robím na inom projekte a telefóny som začal robiť len preto lebo sa mi páčil telefón s tým kolieskovým vytáčaním /číselnicou/ a pasoval mi k projektu :D A mať nezapojený telefón je zbytočné tak som ho prepojil s ďalším no ide hlavne o to aby to bolo zapojené. Pochybujem že sa to vôbec bude používať na volanie ale ja nemôžem mať nič len na okrasu všetko musím zapájať :lol: :D
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Okt 2013, 23:35

Tie modré repráčiky/sluchátka/ čo si skúšal sú na princípe magnet-cievka,ako ti už písali,čiže to isté ako obyčajné schluchátka z Walkmana,teda bez pred-zosilňovača to má slabý výkon.Boli univerzálne,teda sa používali aj ak o sluchátko aj ako mikrofon,ale v rúčke bol pre to špecialny vstavaný zosilňovač.
Pri tomto riešení so sluchátkom fungujúcom ako mikrofon, je vhodnejší reproduktor s čo najväčšou membránou ,ktorý lepšie prenesie rozkmit hlasových vln na väčšie napätie,ako maličký.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

rex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 15 Sep 2021, 18:51

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa rex » 15 Sep 2021, 19:13

Je to už stará téma, zaujíma ma táto prípojka. Dala by sa ešte niekde zohnať?
Prípadne ak by sa ozval ROY820.
Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Sep 2021, 07:57

Možno ju niekde nájdem,ale načo by ti to bolo bez pevnej linky.Samostatne to nemá ako fungovať.Ak by si chcel v dobe digitálu požiadať o zriadenie podvojnej linky tak ťa vysmeju.Naco to potrebuješ?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

rex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 15 Sep 2021, 18:51

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa rex » 19 Sep 2021, 21:46

Zaujima ma to z technickeho hľadiska. Som vyučený spojový mechanik z roku 1974. Na škole som sa
s HA - 01 bližšie nestretol. Viem, že existovala a tiež skupinkove prípojky napr.1/10. Nikde som sa nevedel k nej dopátrať. Až tu na fóre som ju objavil. Mám Tesla pobočkovú releovú ustredňu 1/4 a v prevádzke
ústredňu 1/10 (doma). Zopár rôznych telefónov. Chcel by som to vyskúšať v prevádzke. Viem že treba aj protikus. Ten by som možno aj vyrobil ak by som mal original. Čiže nostalgia, zvedavosť a to vzrušenie z nepoznaného.
Ak by si mal nejaké informácie, bol by som rád.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Podvojná prípojka

Príspevok od používateľa miroja » 20 Sep 2021, 10:00

Mal som kedysi podvojkovu skrinku s relatkami. Bude to zo pat rokov, co som to niekomu v BB venoval.
Odovzdaval som to vtedy na Slovnaftke pri Tescu.
Mam tu este fotku podvojky HA-02 (01) ? .
Prílohy
podvojka rele 2.jpg
podvojka rele.jpg
HA01.jpg
HA02.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok