Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa Robio » 07 Aug 2014, 23:58

Zdravim,


chcel by som k studny dat malu vodarnicku na polievanie rucne vecer, pripadne v buducnu automaticke.

Ale vobec nemam sajnu ci sa oplatia tie male vodarnicky do 100-150€ s vykonom okolo 600-900W. Chcem zavlazovat hlavne travnik, takze bude treba asi aj daky tlak aby som pri rucnej zavlahe "dostrekol" daleko ale vobec nemam sajnu od coho sa odrazit...Teraz mame po zahrade rozvody ale len s pitnou, pri studni je ale vsetko nachystane na pripojenie vodarnicky.

Rozmery by mali byt relativne male(budka vedla studne), ziadne >50 litrove tlakove nadoby.

Maximalna dlzka kde by teoreticky tlacilo vodu je tak 50m potrubia a potom 20m hadica. Ako necakam nejaky extra vykon od tych malych ale aby to zasa netieklo ako daka obecna fontanka splasnuta.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5073
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa mirosne » 08 Aug 2014, 00:03

5ko Ti určite poradí,akurát prišiel. :lol:
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Aug 2014, 01:40

Hej, už som zmyl zo seba tri kilo prachu z múračky jadra,takže pozerám čo nového v bezprašnom svete elektroniky :D
Už píšem tretí príspevok,lebo dvakrát mi záhadne zmizlo čo som písal . 8O stačil nejaký ťuk na nesprávnu klávesu všetko fuč. :mrgreen:
Robo, myslím, že na to bežné polievanie, ti stačí hociaká vodárnička čo dá aspoň 6ATM,ako je vodovode,akurát to čo nechceš, velkú nádrž, by si tam práve potreboval, ak necheš, aby ti to spínalo v jednom kuse,kedže píšeš o väčšej záhrade..Ideálne by bolo ,keby si mal možnosť na nejakom vyvýšenom mieste postaviť velkú PVC 1m3 nádrž,do ktorej by si načerpával vodu zo studne tým čerpadlom a odtial rozvodmi polieval záhradu.Lenže ,keďže to chceš ešte aj pod tlakom rozstrekovať, tak to by asi nestíhalo len zo samospádu.
Musíš sa zmieriť s tým, že by si potreboval pri studi aspoň 200l nádrž , do ktorej by čerpadlo dobíjalo vodu pod tlakom a vzduchový vankúš ju vytláčal von,aby ti nemuselo stále bežať čerpadlo.Čím väčšia nádrž a vzduchový vankúš, tým väčšie budú intervaly zapínania čerpadla.
Dalo by sa to urobiť aj na automatiku, aspoň tak, že do oboch zdrojov-vodáreň- vodovod, dať spätné klapky na výstupe,aby sa nepretláčali,a potom použiť na polievanie, to , čo je výhodnejšie.
Konkretny týp vodráne ti neporadím nemám momentálne prehlad, čo je na trhu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa spin90 » 08 Aug 2014, 08:01

Ja by som si dovolil odporucit pre zavlahu ale aj pre dom cerpadla s automatom zabudovanym v tele. Napriklad http://www.vodoshop.sk/domace-vodarne/v ... e_id=10487 alebo silnejsiu 1200W verziu.
Cerpadlo bohate staci na beznu zavlahu, dokonca aj na automatiku, pokial nie je studna prilis hlboka. Mozntujeme to pomerne casto, cize pod oznacenim Tallas , ale konstrukcne je to jedno.
Kazdopadne ale odporucam cerpadlo od vyrobcu, ktory ti to bezproblemov odservisuje.
Este par poznamok preco.
Tak hlavna vyhoda je v integrovanom tlakovom spinaci, odpadaju problemy s umiestnenim tlakoveho spinaca a elektroniky okolo - xasty problem vo vhlkych priestoroch ci uz s koroziou samotneho tlakoveho spinaca alebo aj s elektroinstalaciou. Samozrejme ak su priestory na umiestnenie tychto veci tak tato vyhoda nie je podstatna.
Dalej je to jednoduchsia montaz, to je hadam jasne.
Odpada potreba tlakovej nadoby, ale napriklad pri napojeni na dom, na wecka a podobne by som nad nejakou mensou nadobou pouvazoval. Na zavlazovanie zahrady je ale nepotrebna, tam sa to proste otvori a nebude dochadzat k neziaducim zopinaniam.
V dnesnej dobe system tlakovy spinac + nadoba je trocha zastaraly. Aspon z mojho pohladu Nevravim ze zly, ale ma svoje muchy. Ked uz tlakovy spinac + cerpadlo , tak napriklad nieco taketo: http://www.vodoshop.sk/cerpadla/prislus ... ge_id=7484 ale s oznacenim MT na konci. Tiez nie je potrebna tlakova pokial na zahradu alebo na vacsie trvale odbery. Sprava sa to inak ako klasicky tlakovy, toto sa zopne aj pri minimalnom odbere a ak je system v poriadku, nebude to zapinat a vypinat ani pri pomerne malych odberoch, ostane to proste zapnute. Preto treba davat pri montazi zvlast pozor na kvalitu klapky, tesnost spojov. K tomuto spinacu uz je mozne vybrat z obrovskeho mnozstva cerpadiel, tlak okolo 5 atm no a prietok podla poziadavky.
Ono je to dost zlozita otazka, ze ake cerpadlo, aku vodaren. Keby ze mam nieco nasetrene a idem do toho, tak berem ten divertron. Par sme ich uz montovali a zatial sme to nemuseli vyberat koli poruche. Staci hodit do studne, dat na hadicu ventil a polieva to. Ak aj do domu, nejaku malu tlakovu pre pokoj na dusi, to uz poradia v obchode aku velku. Aj ked asi skor povedia ze netreba, zalezi od kvalifikacie obchodnika a jeho skusenosti.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa Robio » 08 Aug 2014, 08:20

5ko, nepotrebujem praveze aby mi isla voda bez chodu cerpadla...ono sa to zapne na vecer, popolieva sa a asi aj vypne potom s tym ze mozno v buducnosti by sa to napojilo na okruh vodovodny co je v zahrade (do domu to nepojde, nemame separatne obvody na WC, pracku atp)
No ja som pozeral po tomto napr. Metabo HWW 3000/20 G
alebo iba po tych samostatnych cerpadlach, ale tam mi celkom nieje jasne ze je riesene to spinanie ked prestanem polievat, ci to bude proste tlacit na prazdno alebo sa to vypne.(take tie Gardena cerpadla samostatne.)

A este jedna velka otazka, tie cerpadla si vedia nasat vzduchom vodu ? (nepride mi to ze to ma vlastnosti vyvevy ze by to potiahlo...Alebo to treba vzdy naplnat a mat na konci v studny nejaky spatny ventil ?

Nechcem praveze nic drahe riesit...ak uz, by som do toho dal viac prachov ale teraz to chcem len na polievanie vecer, ked sa zapne zavlaha pre novu travu, preto som rozmyslal aj o tych samostatnych cerpadlach s cenou do 100e. Co sa tyka vlhkosti umiestnenia, tak ta bude rovnaka ako vonku.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

neznamy

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa neznamy » 08 Aug 2014, 08:43

co som pocul tie vodarne su dost hlucne. Na zahrade mame v studni ponorne cerpadlo, je to absolutne tiche a staci to na vsetko.Nepotrebuje ziaden spetny ventil ani nic - staci nechat hadicu polozenu hocikde a nasaje si vodu. Vyzera podobne ako toto

Obrázok


Asi by som neriesil ziadnu nadobu ale len normalne ponornym cerpadlom, len neviem ci dokaze dodat pozadovany tlak

neviem vsak aku vyhodu ma taka vodarnicka. Pisem s cim mam skusenosti

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Aug 2014, 08:49

U těchto vodáren (s motorem a malou tlakovou nádobou) je nutné mít zpětný ventil (v sacím koši). Tyto vodárny mají špatnou sací schopnost, na začátku je potřeba zalít vodou čerpadlo a pak zapnout a čekat, až se zaplní sací potrubí. Trvá to docela dlouho a nevím, jaká je max. sací výška u těchto čerpadel (asi je to v dokumentaci).
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2902
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa zipaj » 08 Aug 2014, 09:38

Otec kúpil membránové čerpadlo z Tesca za 20€ a na polievanie úplne vyhovuje, nezabudni na to že ak nejakú vodáreň inštaluješ vonku okolo studne, v zime ju musíš odložiť aby ti nezamrzla.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa rogi » 08 Aug 2014, 10:04

všetko záleži koľko chceš investovať :wink:, doma máme 200 litrovú nádrž, čerpadlo z injektorom lebo nasáva vodu až z 13metrovej hĺbky,
keď je dočerpaná je super tlak ale ak klesá hladina vody tak aj tlak klesá :wink: doporučil by som "ponorku" dnes sú aj také že ak zavreš "kohútik" čerpadlo prestane ísť (má snímač tlaku) :wink: Hlavná vyhoda toho čerpadla je že dodáva konštantní tlak, a nie ako vodárne z nádržou :!:
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

Používateľov profilový obrázok
sraj
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 26 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: PP
Kontaktovať používateľa:

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa sraj » 08 Aug 2014, 10:47

súhlasím so spin90, tiež používam ponorné čerpadlo Divetron 1200 v studni na zalievanie. netreba k tomu vôbec nič,ja som si len dorobil periodický časovač,ktorý mi spína čerpadlo (30min polieva-60min nepolieva,doteká voda do studne a tak dookola) :rolleyes:
http://svetelektro.com/Forum/na-cem-zro ... t1620.html
0
https://www.meteopp.eu/ MeteoStanica POPRAD - aktuálne údaje , +meteokamerka(test)
Mini Meteostanica Poprad : http://svetelektro.com/Forum/mini-meteo ... 42443.html
TempLogger : http://svetelektro.com/Forum/templogger-t8407.html

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Aug 2014, 10:50

Čo sa jednoduchosti obsluhy aj údržby leto zima týka, tak najjednoduchšie by bolo dať tam tú ponorku,ktorá je stále v studni a nemá problémy s nasatím vody,či neustále zavodňovanie, ked tu ujde voda zo sacieho potrubia pri netesnosti spätnej klapky,
alebo použiť vibračné čerpadlo,to dá dostatočný výškový výtlak ,akurát je trochu hlučnejšie, čo v šak v studni nie je problém .
Treba však vždy urobiť opatrenia, aby nenasávali piesok, lebo ten ti zničí najskôr či už vrtulky, alebo membrány a spätné klapky.
Najjednoduchšie je ponoriť do studne plastové vedro ,do neho dať ponorku ,aby si ťahalo vodu z neho a nebude nasávať piesok z dna studne.Tak to robím aj v šachtách napr. v kotolniach,kde je kanalizácia vyššie ako podlaha a treba prečerpávať spodnú vodu.Potom stačí plavák na ponorke a spína to automaticky.
Polievanie môžeš jednoducho obmedziť časovým spínačom v zásuvke, to si odstopuješ podla potreby.
sraj ma predbehol v podstate to isté.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa Robio » 08 Aug 2014, 10:56

Nebranim sa tej ponorke...asi by to bolo najidealnejsie ako vravite, len ma stale trapy jedna vec a to ze ked bude cerpadlo tlacit do uzavreteho okruhu, co sa bude diat... reps. ci sa to vobec moze. Pri tych vibracnych uz pozeram ze docela velky tlak vedia spravit tak aby to nebol problem. To by nastalo iba keby sa polievalo rucne...cize pistol zavries a vtedy sa uzavrie okruh. (nebolo by to na dlho...par minut mozno)

Cital som o hluku toho vibracneho ale prislo mi to trocha cudne ze to je az tak hlucne ked to je 5 m v studni + vo vode. Je az tak hlucne ?

Co poviete na toto cerpadlo Güde GDT 901
(zazimovavanie a pod veci nemam problem, cize to nehra rolu)
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.


Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa rogi » 08 Aug 2014, 12:38

http://www.aquacentrum.sk/index.php?str ... id=ponorne
nezistuj tu na fore napíš predajcom čo sa tým živia a poradia ti, písal som že sú také ak uzavreš prívod vody sa vypnu, čítaj pozornejšie :!:
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 08 Aug 2014, 13:15

ja by som išiel do čerpadiel Sigma. stará dobrá kvalita :wink: dom máme dvojstupňové a postačuje aj na polievanie a zároveň napája aj celý dom. teraz máme v nádrži max. tlak 6,5 baru. :D studňa je narážaná, no dá sa to použiť aj na iný typ. samozrejme sací kôš (aj so spätnou klapkou) je treba :) ak chceš vačší tlak a prietok, tak viacstupňové. sú všelijaké.

takto vyzerá čerpadlo
Obrázok

len pre ilustráciu, takto podobne to vyzerá aj s motorom
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa Roy820 » 08 Aug 2014, 13:31

My máme lamelové, také ako pridal M4jkls0n, priamo na čerpadle je spätný ventil a keď sa čerpadlo zapne voda tečie prakticky okamžite /kým sa zaplní hadica až do záhrady/ akurát je to dosť hlučné, no to bude asi starobou. Vypína sa tak, že sa nechá hadica na zemi, prídeš k čerpadlu a vypneš, nikdy sa nezatvára hadica a má to riadny tlak- teda aspoň oproti ponorke čo máme /600W/

A k tomuto mám ešte otázku, prečo keď mám toto lamelové čerpadlo musí mať spätný ventil resp. musí mať zaplavené čerpadlo inak nenasaje vodu, kdežto zubové čerpadlo /síce je to malé z auta/ si vie nasať vodu v pohode cez 3 metrovú hadicu. Je to iba tým že je malé a teda aj na nasanie stačí malí tlak ?
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
sraj
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 26 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: PP
Kontaktovať používateľa:

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa sraj » 08 Aug 2014, 13:50

sa to tu zase zasiera áno čerpadiel je x druhov,ale na čo to komplikovať tak ako radí spin a ja čerpadlo s automatikou napr.
http://www.vodoshop.sk/domace-vodarne/v ... ge_id=6700
mám ho aj ja.... tečie ide/ netečie neide + plno integrovaných ochrán, stačí len hadica a AC šťava a ideš.
*. -na stránke sú aj otázky zákazníkov treba prejsť poprípade sa informovať.
0
https://www.meteopp.eu/ MeteoStanica POPRAD - aktuálne údaje , +meteokamerka(test)
Mini Meteostanica Poprad : http://svetelektro.com/Forum/mini-meteo ... 42443.html
TempLogger : http://svetelektro.com/Forum/templogger-t8407.html

babetista
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 12 Feb 2013, 15:47
Bydlisko: Hlohovec
Vek: 27

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa babetista » 08 Aug 2014, 13:55

Aj my mame doma sigmu je to nezmar :D :D mame 8m vŕtanu stuďnu a čerpadlo ma už vyše 10rokov spravili sme k nemu taký domček a zavlažujeme s nim ručne záhradu a dvor ale kedže sigmi su už dosť drahé a brat potreboval dačo na stavbu a tak si kupil Samonasávacie liatinové čerpadlo SETTE. A zatial je spokojný nič neteče :D http://www.aquacentrum.sk/index.php?str ... &typ=sette

-- Spojený príspevok 08 Aug 2014, 14:02 --

A k tomuto mám ešte otázku, prečo keď mám toto lamelové čerpadlo musí mať spätný ventil resp. musí mať zaplavené čerpadlo inak nenasaje vodu, kdežto zubové čerpadlo /síce je to malé z auta/ si vie nasať vodu v pohode cez 3 metrovú hadicu. Je to iba tým že je malé a teda aj na nasanie stačí malí tlak ?[/quote]

spetný ventil tam musi byť aby si mohol zaliať aj nasavacie potrubie aby ta voda s neho nevitekala do studne a potom to už ide samo lebo ked taketo čerpadlo zapneš na prazdno to ako keby si zapol ventilator :D
Prílohy
IMG_20140808_134122_0.jpg
IMG_20140808_134232_0.jpg
0
Študujem na:SOŠE Trnava,Sibírska 1
Najlepšie mopedy čo kedy existovali:Babetta 210,225,228

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa Robio » 08 Aug 2014, 14:31

Dakujem za prispevky,
ale tak ako pisem chcem daco male. Hentie velke sigmy poznam, to ma tu na dedine snad kazdy kto si staval dom za komacu.

Cize tie male vodarnycky ani nema cenu skusat ? Je to take hlucne a stale cykluje ten mechanicky tlakovy spinac ?

Asi to spravim tak ze kupim to ponorne a proste ked bude treba polievat tak si to zapnem s ovtorenou hadicou, pripadne casovac na zasuvke a zavlahovy system.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Malu domacu vodarnicku, ale aku ?

Príspevok od používateľa spin90 » 08 Aug 2014, 14:41

Vidim ze tu pribudlo par prispevkov.

No, ja by som do nasavacieho nesiel. Ono, nevravim ze vobec za ziadnych okolnosti (sam mam na zahrade, pretoze predtym som nemal studnu a v potoku bola mala hladina tak rodina kupila proste nasavacie ). Ale koli tym problemom so zavzdusnenim atd. by som do toho nesiel. Ono spatne klapky samozrejme musia byt na nasavani a musia byt kvalitne, celomosadzne, nie take s tym cudom plastopvym vo vnutri, to zvykne robit problem, padne vodny stlpec casom a treba dolievat vodu atd.

V principe tlakovy spinac resp. to BRIO MT co som spominal sa da pouzit aj na nasavacie cerpadlo. Nna zahrade mam tak, ze nasavacie cerp. , brio MT hned na vystupe a za to uz normalne kohutik, bez tlakovej. Spatna klapka je na konci nasavacieho potrubia spolu s takym kosikom a jednu som dal pre istotu aj tesne pri vstupe do cerpadla. Niekedy sa to tak dava, nie je to ale podmienka, v principe staci ta na konci.
Pri nasavacom ale moze byt problem napriklad cez zimu, vypustis z neho vodu (to berem ako samozrejmost ze sa musi rozobrat a vypustit) a moze vnutri lahko korodovat, na jar napriklad nerozbehnes. To sa stava zriedkavo aj ponorkam, ktore su dlho na suchu. Je to paradoxne trocha, ale je to tak, ponorku treba nechat vo vode, idealne ak sa obcas zapne, nech sa predsa len nezasekne koroziou.

Ale obecne musim povedat ze ponorky su daleko menej nachylne na chyby udrzby (teda ak neratam zlu montaz v studni, ked sa napriklad spusti prinizko a nasaje sajrajt) . Cez zimu mozu byt v studni a nic sa im nestane (zato vytlacne potrubie treba vypustit ak nie je v nezamrzajucej hlbke, na to je vhodne spravit vypustaci ventil). Ponorka ma byt vzdy minimalne 50 cm od dna, teda jej nasavanie.

Nie vsetky nasavaju zo spodu. Castokrat je konstrukcia rozdelena na motor na spodku a hydraulika na vrchu s nasavanim v strede. Rady ponorit to do vedra a pustit, no, nevravim ze nie, ale do vedra casom tiez zchadza spina. Ponorka proste musi vysiet na lanku 50 cm od dna, s volne zavesenym kablom a vytlacnym potrubim. Myslim ze nic zlozite na pochopenie. Ziadne spustenie az po dno a nechat lezat, to je nepripustne.

K tym tlakovym spinacom, cerpadlo bez tlakoveho spinaca (ci uz spominane brio MT , ktore ma daleko lepsie schopnosti ako sustava tl. spinac + tlakova nadoba) nemozno dlhodobo prevadzkovat zo zatvorenym potrubim. Cize musi sa rucne vypnut od napajania. Ak ide o pouzitie len na zavlahu, je mozne spravit automatiku pomocou rele, ktore zopne cerpadlo a zaroven elektromagneticky ventil prislusnej vetvy zavlahy. Ak je len jedna vetva, odpada problem s elektroventilom. Takto to robime ak sa da, pretoze je to najlepsie, najmenej poruchove, spolahlive, avsak s jednym velkym ALE a dvoma vykricnikmi - len ak je zaistene odpojenie cerpadla pri chode na sucho (brio MT to ma v sebe) ci uz plavakom (menej casto, kedze sa nemontuju na cerpadla priamo) alebo dobrym zdrojom vody.

Akonahle ale je poziadavka napriklad na nejaku vodnu zasuvku, ktora je stale pod tlakom a pripravena, toto riesenie je nemozne a musi byt v systeme tlakovy spinac. To je 90 % pripadov.
Cize co odporucam, v prvom rade si ujasnit na co to cerpadlo bude, ci len na tu zavlahu, ci bude automatika, ci budu nejake vodne zasuvky. Od toho sa odvija ci pouzit tlakovy spinac alebo nepouzit. Nasledne vybrat typ cerpadla (ponorne, nasavacie, ) Potom ak je zajem o tlakovy spinac tak sa rozhodnut medzi cerpadlom s integrovanym spinacom alebo bez (uz v prvom mojom prispevku som odporucal s integrovanym spinacom, avsak zrejme je nad rozpocet). Ak bez, tak vybrat spinac. Na vyber je napr. to Brio MT (odporucam) alebo klasika tlakovy s nadobou (neodporucam, napisal som preco).
Potom to uz len nejak dat dohromady :)

Ked su nejake konkretne otazky tak staci sa opytat, ked budem vediet poradim.

EDIT:
Pozeram ze chces nieco easy, tak zrejme tlakove spinace nemaju nejaky zmysel. Hladinu vody ale kazdopadne osetri plavakom. To je pri cerpadlach najzasadnejsie. A uz podla potrey stupen automatizacie. A cerpadlo podla toho, co ocakavas. Su lacnejsie, drahsie. Pre take bezne polievanie by som sa nebal ani nasavacieho v podstate. Na automatiku s tlakovym ale skor nie. Tam je tendencia to zabudnut na zimu :) Ale konkretny typ cerpadla radit nechcem, pretoze najlepsie je zajst do specializovanej (nie baumax) predajne v tvojom okoli a pozadovat nieco co je spolahlive a servisovatelne. CO vedia bez problemov pripadne opravit. Minule sa u nas riesil problem prave s tym,z e zakaznik kupil nejakeho cinana a samozrejme to odislo a problem s reklamaciou, nahradne diely nikde, nikto to neopravi, proste len do kosa.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok