Strana 1 z 2

Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 02 Feb 2015, 11:03
od používateľa spete
Ahojte, chcem sa opýtať akým spôsobom pripájate vodiče na skrutkové svorkovnice? Mám na mysli či urobíte na vodiči klieštami najskôr očko, donho vsuniete skrutku a tú priskrutkujete do svorkovnice, alebo vsuniete len koniec vodiča zľava pod hlavu skrutky a pritiahnete skrutku? Pýtam sa preto, lebo kdesi na stránkach ČVÚT som našiel, že očká na vodičoch do svorkovníc sa nerobia a vodič sa má len zasunúť pod hlavu skrutky, ale zase v inštalačných manuáloch od rôznych zariadení býva výslovne uvedené urobiť očko. Osobne si myslím, že treba robiť očká a tie nasadiť na skrutku, pretože tak vznikne väčšia dotyková plocha kontaktu, skrutka je po pritiahnutí rovnomerne zaťažená ťahom a je menšie riziko že sa vodič vytiahne spod hlavy skrutky. Tak neviem :pain:
Ako to robíte Vy?

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 02 Feb 2015, 11:28
od používateľa Merak
ahoj
v poslednej dobe sa stretávam so zariadeniami, ktoré majú skrutky riešené tak, že sa ani očko nedá spraviť

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 02 Feb 2015, 11:30
od používateľa rumik1
ak sa da, tak sa snazim urobit ocko...

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 02 Feb 2015, 12:32
od používateľa rudko
robit ocko pod skrutku nie je odporucane. vhodnejsie je iba vsunut vodic pod jednu stranu skrutky. takyto spoj je spolahlivejsi ako ocko nakolko je srob mierne "sprajcnuty" a je nizsia pravdepodobnost uvolnenia spoja.

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 02 Feb 2015, 13:03
od používateľa Jirka84
Kdysi byla povinnost provádět v rámci pravidelné preventivní údržby (roční až pětileté - podle provozu) kontrolu spojů - dotažených šroubků. Právě proto,že hliník "SE lekl/sedal/tekl" postupem času pod šroubkem a zhoršoval se přechodový odpor takového spojení. U měděných vodičů nehrozí tak moc tento efekt, protože měď, na rozdíl od hliníku, je pružná a "šprajcuje se" proti tomu šroubku. Stejně je lepší provést spoj, jak popisuje rudko. Také nové jističe v současnosti mají lépe definované vypínací vlastnosti (viz charakteristiky B,C,D), než dřívější opravované pojistkové patrony licnami z kabelu :lol:
Dodnes ani není přípustný spoj pocínováním pohyblivých vodičů (licnové) a dát pod šroubek. V učení jsme dostávali 5 za takto provedený spoj. :wink:

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 02 Feb 2015, 13:04
od používateľa tienik
Rudko ma pravdu, presne tak je to oficialne definovane.
Vseobecne povedane by sme to tam mali pripajat podla pokynov vyrobcu :-)
Ale pravdupovediac, radsej vidim uz aj to ocko pod skrutkou, ako roztrapkany a kadejak zmotany zlaneny vodic bez dutinky.

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 02 Feb 2015, 19:02
od používateľa spete
Ako fakt je to zaujímavé, tiež nás v škole učili vodič len vsunúť pod hlavu skrutky, ale napr. inštalačný manuál od klím Daikin R410A
http://www.ecotechnologies.sk/public/me ... _navod.pdf má na strane 17 upozornenie aj s nákresom, kde konkrétne požadujú robiť očká pod skrutky a iba vsunutie vodiča pod skrutku z jednej strany označujú ako nesprávne, s tým, že "Nesprávne uskutočnené zapojenie môže spôsobiť prehrievanie a vznik požiaru". Teraz keby sa tam naozaj niečo dojebabralo a vznikol by požiar od svorkovnice, tak si viem predstaviť že na súde by vznikla prudká debata o tom čo je správne.
Keď mám v manueli napísané že robiť očko tak robím očko, ale išlo mi o to že čo je teda správnejšie aj pri iných zapojeniach (zásuvky atd.)? Ako som už písal, mne pripadá lepšie/bezpečnejšie/spolahlivejšie očko.

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 02 Feb 2015, 19:19
od používateľa DAN545
Zaleží aký typ vodiča máš na mysli lankove sa zvyknu bez dutinky strapkať tak ich dávam okolo šruby a tvrdé dávam len pod skrutku doteraz som s tým nemal problém :D

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 02 Feb 2015, 19:35
od používateľa Samanko
DAN545 na lankove vodice mas ocko lisovat alebo skorobovat ako originalnu koncovku, pokial sa nejedna o svorku pre priame pripojenie holeho vodica bez ohybu. (v tomot pripade v dutinke.)
http://www.emat.cz/image/cache/data/kab ... 00x500.jpg

..imho je lepsie ocko, na mieste vibracii ocko s vejarovou podlozkou.

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 02 Feb 2015, 19:44
od používateľa tienik
tak kde sa da je suverejne najlepsia svorka klietkoveho typu. Ak nie je, tak potom zalezi od vyhotovenia svorky - niekde to ocko proste urobit nejde, su tam rozne voditka, alebo drazky pre rovny vodic. Kazdopadne nikdy nesmie byt ocko na hlinikovom vodici, tak to sposobuje omnoho rychlejsie prehriatie spoja vplyvom tecenia hlinika ako pri "asymetrickom" ulozeni vodica len pod jednu stranu skrutky.

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 04 Feb 2015, 19:55
od používateľa DAN545
Samanko to viem ved som pisal ze ked mam vodic bez dutinky tak z neho len urobím ocko

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 04 Feb 2015, 20:29
od používateľa pocitujlasku
My sme v skole museli robit ocka, a musel vydrzat 5 ohnuti. Ale odvtedy sa urcite x-krat menili normy. Preco sa nemoze na lankovom urobit ocko a to pocinovat a dat skrutku? Mne to pride ako bezpecnejsi spoj oproti dutinke a len zasunuti.

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 04 Feb 2015, 20:46
od používateľa rudko
pocinovany lankovy medeny vodic sa sprava presne rovnako ako pevny hlinik. ak ocko zatiahnes pod skrutku casom sa zdeformuje a tlak skrutky sa zmensi. tym sa zvacsuje prechodovy odpor ...
zasunutie pod jednu stranu skrutky v dutinke, pokial je vykonake spravne, je trvacnejsie

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 04 Feb 2015, 20:56
od používateľa Merak
pocitujlasku napísal:Preco sa nemoze na lankovom urobit ocko a to pocinovat a dat skrutku? Mne to pride ako bezpecnejsi spoj oproti dutinke a len zasunuti.
tak ako písal Rudko
cín je mäkký a rýchlo sa ti poddá pod skrutkou, potom sa to začne zohrievať a cín sa začne taviť, a problém je na svete

P.S.: pred 15 rokmi na komunistickom intráku som sa naopravoval takto nefunkčných lámp ešte z čias socíku, o ktoré sa nik nestaral a len spolužiaci mi ich nosili na opravu

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 05 Feb 2015, 08:14
od používateľa 5ko
Keď je použitý pevný vodič pod svorku , je predpoklad, že s ním sa už počas prevádzky nebude manipulovať,teda nebude namáhaný na ohyby tesne pri svorke,kedy by mohlo dôjsť k odlomeniu.Takže ryziko uvolnenia spoja je zväčša len zo strany elektrochemických procesov.Aj ked sa to zdá nelogické, ale PREDPATIE ,ktoré vznikne v spoji medzi skrutkou a vodičom je spolahlivejšia záruka dlhodobého kvalitného spoja,ako očko,kde sa tlak na vodič rozloží na väčšiu polochu.Aj ked by sa dalo polemizovať,že väčšia plocha na druhej strane zabezpečí menší prechodový odpor a tým aj menšie ryziko prehrievania spoja,zrejme tam zohráva rolu aj vhodnosť použitých materiálov skrutky a vodiča.Vzhladom na súčasné trendy niektorých výrobcov používať skrutky z často neidentifikovatelných materiálov,ktoré sa pri dotiahnutí strhávajú v závitoch či drážkach,je urobiť poriadny spoj často velký problém.

Keď sa použije lankový vodič ,väčšinou je predpoklad, že spoj bude namáhaný ohybmi, ak aj nie sústavnými,tak aspoň občasnými pri montáži viacerých komponentov do celku, pri opravách,formovaní vodičov.... takže hrozí väčšie ryziko, že dôjde k uvolneniu spoja pod skrutkou ,preto je dôležitý správny spôsob ukončenia lanka.
Aj ked sa to znovu zdá nelogické, ale pri pocínovaní konca lankového vodiča,ktorý môže byť pri prevádzke namáhaný ohybom mu vlastne urobíme medvediu službu a odlomí sa skôr.
Je to preto, že jednotlivé lanká vo zväzku majú za normálnych okolností možnosť medzi sebou pri namáhaní na ohyb preklzovať,aj keď je to takmer nepozorovatelné, a vtedy nedochádza k pnutiam v materiáli a jeho deštrtukcii.
Akonáhle pocínovaný koniec pevne pritiahneme pod skrutku, tak zabránime jednotlivým vláknam preklzovať a uhýbať sa volne podla smeru natáčania vodiča a tým dochádza k nežiaducemu namáhaniu a deformáciám,čo vedie k postupnému odlamovaniu vlákien.

Prirovnal by som to ku ukorbáču z prútia,ktorý ak ohýbame v rukách cítime, ako sa prúty vedla seba posúvajú a korbáč vydrží vela ohnutí bez zlomenia prútov, ale ak by sme ho rukoväťou upli do sveráku a začali ohýbať do strán, tak by sa po pár pohyboch začali prúty lámať až sa zlomí celý zväzok.

EDIT, vypadla mi tam celá veta. :wink:

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 05 Feb 2015, 08:56
od používateľa Milos66
Čo sa týka pramienkov a z môjho pohľadu totálneho lenivca, tak odizolovať, strčiť dutinku zatiahnuť. Ušetrím 10x viacej času ako cínovaním a skrúcaním a neviem čím ešte. Načo si komplikovať život, ked je to tak jednoduché?

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 05 Feb 2015, 09:03
od používateľa pocitujlasku
Aha, dik za vysvetlenie, zase som o nieco mudrejsi.

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 05 Feb 2015, 09:10
od používateľa centesco
Milos66 napísal:Čo sa týka pramienkov a z môjho pohľadu totálneho lenivca, tak odizolovať, strčiť dutinku zatiahnuť. Ušetrím 10x viacej času ako cínovaním a skrúcaním a neviem čím ešte. Načo si komplikovať život, ked je to tak jednoduché?
A navyse to aj bude vyhovovat normam. (A dufam ze medzi strcenim dutinky a zatiahnutim ju aj zlisujes ;) )

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 05 Feb 2015, 10:16
od používateľa muziker
"Ak pramienkový (lankový) vodič, tak odizolovať, nastrčiť dutinku, zatiahnuť " ....a ešte by to chcelo uviesť aj všade dostupný zdroj tých dutiniek a najmä za dobrú cenu. Určite by to mnohým pomohlo ak vie niekto o niečom zaujímavom a najmä v širšom sortimente pre rôzne priemery vodičov ?

Re: Pripájanie vodičov na svorkovnicu

Napísané: 05 Feb 2015, 11:37
od používateľa Samanko
To je v podstate halierova polozka a maju ich v kazdom elektroinstalacnom obchode.
Ked lanko, tak nalisovat lisovacie oko a zatiahnut aj s perovou podlozkou.