Čo vás dnes potešilo III.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa deepspace » 12 Aug 2020, 21:51

Ano DSR - Digital satellite radio, žial jeho vysielanie skončilo zo skončením životnosti družice Kopernikus, ktorá DSR vysielala.., ku nám sa to asi vôbec nedostalo, bavíme sa okolo roku 1989 .. bol to celkom fajn nápad vysielať rádio vo vysokej kvalite, žial sa to úplne nechytilo ..

Ten tuner má aj vstup pre káblovku, po ktorej šírilo DSR vysielanie aj Deutsche telekom či čo to bolo pred tým, ale všetko už to skapalo :)..

Na Slovensku sme se nedokopali ešte ani k poriadnemu DAB, a o vysielaní TMC už ani nehovorím.. ale asi je to aj tak jedno, všetko pojde ce internet , takže tieto custom riešenia aj tak všetky skončia postupne asi ..
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Aug 2020, 22:04

O DSR som počul len veľmi málo. Ale rádiá sa ešte šíria satelitom, nie? Skylink to kedysi mal. Už ho síce roky nemáme, ale viem, že set top box sa dal prepnúť na rádio. Ale neštudoval som, o čo sa jedná a aké sú rozdiely medzi tým a DSR.
Nuž, je to škoda, to je fakt. Malo by to svoje výhody aj dnes. I keď internet to predčil vo všetkých smeroch, u nás sa stále bavíme o obmedzených dátach a poskytovateľov, ktorí nekopírujú požiadavky trhu, takže stále sme pozadu, aj sme boli a asi aj budeme.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa mr.dred » 12 Aug 2020, 22:24

Drakoush napísal: Ale rádiá sa ešte šíria satelitom, nie? Skylink to kedysi mal. Už ho síce roky nemáme, ale viem, že set top box sa dal prepnúť na rádio.
Na Skylinku idú stále aj rádiá..
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa jenda23 » 13 Aug 2020, 20:55

Dnešek byl celej potěšující, dřív sem zdrhnul z práce. Stihnul připravit 80l medovo mateřídouškovýho kvasu. Stočil kořalku do láhví, pak se pověnoval chvíli včelkám co se mi podařilo v pondělí odlovit jako roj přímo před barákem, už pěkně obsedaj rámky i když jsou maličký. Na závěr byla nehjhezčí atmosféra podvečerní dědiny, všude voní seno, čerstvě pokosená sláma a koncert cvrčků :thanks: :thanks: na rozdíl od smradlavýho města. Ted jsem dopulíroval brokovnici a pušky na sobotní střelby a je čas na pivo :potlesk:
Prílohy
DSC01251.JPG
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa marioo » 16 Aug 2020, 09:42

3kwp na streche :)
Prílohy
C7D6A0F6-EBFD-46AB-8971-08461209794C.png
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa cs001 » 16 Aug 2020, 13:05

...to co na prvy pohlad vyzera ako domaca vyroba "Cola-Locoveho napoja" je v skutocnosti priprava orechoveho likeru, orechovky :D ...
Prílohy
Photo0194.jpg
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Aug 2020, 07:56

Aj moje oriešky už ,,nasávajú,, - ja budem o pár dní. :D

Včera ma to nejako ťahalo pozrieť sa do kovošrotu a veru ako vždy, predtucha že niečo najdem , ma neklamala. :applause:
Už som dávno túžil vyrobiť si ju,alebo nedávno v Lidli za 100vku ju kúpiť,no teraz sa mi ponúkla hotová, len jej chýba motor,ale to nebude problém.Dokonca mi na ňu pasoval aj pílový list, čo čakal už 20 rokov na klinci na svoju príležitosť. :wink:

No a druhú radoisť mi urobila pani z Kozmetiky, keď chcela vyhodiť krásnu stojanovú pantografovú Lupu s osvetlením,lebo sa odlomil na nej klbový držiak.Kúsok plechu s dierkou za vylomený plast a je ako nová.
Len malá ukážka ako čínanko upevňuje vývod kábla. :D
Prílohy
IMG_20200818_123242.jpg
IMG_20200817_164853.jpg
IMG_20200817_164923.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Aug 2020, 08:08

...má to niekto šťastie ( s tou pílou) ...
u nás v kovošrote akurát tak hrdzavé pletivo :crying:

Lupu mám podobnú - ešte s kruhovou neónkou :thumbup:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Aug 2020, 13:47

u nás v kovošrote akurát tak hrdzavé pletivo :crying:

No lebo ty všetko každému opravíš, tak nemajú čo vyhadzovať. :D
A Výrobcove deti nebudou mít co žrát. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Aug 2020, 14:28

..ja mám doma aj pletivo "opravené" :lol: :lol: :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Aug 2020, 15:28

VIVAT RECYKLING :thumbup: Zelení nás budú raz blahorečiť. :D
Obchodníci a ,, podnikatelia,, - nenávidieť. :wink:
Jenda- normálne ti závidím tú ,,vesnickou pohodu,, pretože našu dedinu preťala ,, dialnica,, R 1, takže o tichu s ,, vůní majoránky ,,sa dá len ťažko hovoriť.Najviac ma mrzí, že som od otca, dlhoročného včelára nestihol nabaliť viacej jeho vedomostí,pretože teraz zisťujem, že by ma to celkom bavilo a aj hodilo, keďže teraz v záhrade, či sade skôr uvidím nejakú čínsku ,či balkánsku beštiu ničiacu úrodu, ako -obyčajnú VČELU.Ešteže som si odložil asi 20 ročníkov jeho časopisov Včelár, kde sú ovela praktickejšie rady, ako v dnešních ,alebo na nete.Len keby bolo času na ich preštudovanie. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Aug 2020, 16:19

Mam tri otazky okolo vciel:
1. Je to vela roboty okolo vciel, alebo nie a len treba vediet co a ako?
2. Preco treba chytit novy roj vciel? Ten stary z ula uleti alebo vykape? A ked das prazdny ul vedla existujuceho oni sa tam neprestahuju (nova kralovna ak sa narodi) z toho susedneho ula?
3. Ak kupim med od domaceho vcelara, je to istota ze mi da cisty med alebo su na to figle ako to oblbnut a vyrobit viac medu? Nechapem ako v supermarketoch cely rok su regale plne medu. Vsak to musia vyrabat vcely aj z mesiaca a z okolitych planet. Vsak na zemi tolko vciel ani nemoze byt.... :D
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Aug 2020, 16:56

1.Keď vieš čo a ako,potom je to rutina,ale stále sú situácie, kedy sa veci musia urobiť práve v ten čas,pretože o deň či hodinu je neskoro.
2.Na rozmožovanie je možné ochytiť a udomácniť do nového úla ROJ ,pretože je tam nová matka, a ostatné včely idú s ňou a založia nové včelstvo,ktoré sa vždy vracia do úla,odkial vylietava.
Druhý , jednoduchší spôsob rozmnožovania je jednoducho preniesť do nového úla rámik s matkou aj včelami a vznikne nové včelstvo.
Samé sa do nového úla nenasťahujú.
/skoro som napísal niečo rasistické/ :wink:
3. Myslím, že každý včelár má tolko etiky, že nepredáva pančovaný med, ale to ,,klonovanie,, skôr majú na svedomí priekupníci.
To že med scukovnatie, neznamená, že je pančovaný, je to normálna vlastnosť medu,možno aj v dôsledku prikrmovania včelstva cukrom.
Otec aj strýc nikdy nepančovali a med často po roku scukornatel,hoci bol určite pravý.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 20 Aug 2020, 17:00

5ko napísal:teraz v záhrade, či sade skôr uvidím nejakú čínsku ,či balkánsku beštiu ničiacu úrodu, ako -obyčajnú VČELU.
Ked chces mat vcely tak si posad ibisteky. Ze je to pre vcely riadne atraktivne. Sam ich mam na pozemku asi 5 pekne rozkvitnutych.

-- Spojený príspevok 20 Aug 2020, 17:04 --
5ko napísal:Otec aj strýc nikdy nepančovali a med často po roku scukornatel,hoci bol určite pravý.
Lepsie slovo je asi skrystalizuje. A zevraj to je prirodzena vlastnot praveho medu. Kupovany v obchodoch ti asi len tak neskrystalizuje.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Aug 2020, 18:45

Kryštalizácia nastáva vtedy, keď je v mede prevaha glukózy a menej fruktózy. Nie je to závadou, ale ani nijak nehovorí o kvalite medu, lebo kvalitný med nemusí nutne skryštalizovať.
Potom poznáme ešte riadenú kryštalizáciu, medzi včelármi sa tomu nadáva "pastovanie" a mne pastovaný med, prípadne med pastovaný s prídavkom zázvoru chutí tiež. Pastovaný med má jemné kryštály a odporúčam ho vyskúšať. Chutí to skvele, ale predsa inak, ako prirodzene skryštalizovaný med.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa oravan » 20 Aug 2020, 18:52

ale medovina chutí najlepšie
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa miroja » 20 Aug 2020, 19:34

Par viet k vcelam.
Vcely sa zobudzaju zo zimneho spanku spravidla v marci-aprili (podla regionu a pocasia). Ak je dobra znaska a pocasie, matka zacne klast vajicka, rodia sa mlade vcely, matky a trudy. Ak to matka prezenie (moze to sposobit velky dostatok potravy, nadnormalne teple pocasie z jari, alebo tzv. podnecovanie vcelara) v juli-auguste vyletia mlade - neoplodnene matky s trudmi na "svadobny let" Na cely zivot matke staci jedno oplodnenie. V uli potom zacne fungovat stara a jedna nova matka, co samozrejme nemoze dlho fungovat. Zvlast ak sa zmeni pocasie a vcely zrazu nemaju co robit. Najskor vyletia prieskumnicky najst vhodne miesto a za nimi stara matka s polovicou vciel.
Vyhoda : ak mas stastie a uvidis roj, mas jednu rodinu zadarmo. Riziko je, ze nevies nic o ich povode a tym tak isto nic o ich zdravi (aj medzi vcelami sa siri vazna nakazliva choroba).
Ak uletel roj z tvojho ula, mas rodinu oslabenu o polovicu robotnic.
Preto vcelari spravidla bojuju proti rojeniu (napr. vyrezvaju matecniky), pretoze to pre pre vcelarov prinasa skor nevyhody ako vyhody.
Ak som nieco napisal zle, opravte ma.
0

odaros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 27 Aug 2014, 19:15
Bydlisko: Revúca

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa odaros » 21 Aug 2020, 21:06

To som ani netušil, koľko je nás tu elktro-včelárov:-)
0

ice_age
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra, Bratislava

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa ice_age » 25 Aug 2020, 13:31

@miroja - v podstate si to pekne zhrnul, mozno len drobnosti doplnim/opravim. Pricin rojenia je viac, resp. vcelar sa niekedy moze aj na hlavu postavit a rojeniu nezabrani (aj ked postupuje podla znamych pravidiel). Ako napr. tento rok, pocasie malo velmi vyrazny vplyv na rojivost a rojilo sa vsetko, este aj jarne odlozence (mlade vcelstva). Obdobie rojenia zacina (podla oblasti/nadmorskej vysky) uz koncom aprila. "Hlavne" obdobie je maj, jun. Letny slnovrat sa oznacuje sa oznacuje za termin, kedy zacina mnozstvo plodu postupne klesat a aj roje po tomto termine zvacsa indikuju nejaky problem (hlad, premnozenie kliestika,...). Rojenie je prirodzena vlastnost vciel, roj je "potomok", ktorym vcelstvo zabezpeci pokracovanie svojej genetickej informacie. Vcelari proti rojeniu bojuju, pretoze rojenie znizuje mnozstvo medu, ktore vcelstvo donesie. Pri vcelareni v intravilane je to tiez potencialny zdroj problemov so susedmi - roj, aj ked je neskodny, vyzera pre neznaleho pomerne hrozivo.
Roj neznameho povodu je potencialne riziko zavlecenia chorob na vcelnicu. Ale ja osobne nemam to srdce zlikvidovat nejake vcelstvo, co sa ku mne dostane...
A mozno este k tomu vcelareniu vseobecne - vcelarenie vcelarenie nasich dedkov a otcov bolo ine, ako to v sucasnosti. Kedysi to naozaj bolo len o vytacani medu a zakrmeni na zimu. Dnes tu mame kliestika (a s nim suvisiace virozy), nosemu, chemiu kam sa pozries. Na vela miestach chybaju pestre znaskove moznosti (monokultury na poliach). Nehovoriac o meniacej sa klime, srsnovi azijskom, ktory sa cez Francuzsko dostal uz aj do Nemecka, malom ulovom chrobakovi, ktory je myslim uz v Taliansku,... Mame sa na co tesit, bude to len veselsie.
Ale inak je to vynikajuci konicek, neustale sa mozes ucit nieco nove. A je to aj velka zodpovednost (zanedbane vcelstva mozu byt ohrozenim pre okolitych vcelarov).
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Čo vás dnes potešilo III.

Príspevok od používateľa miroja » 25 Aug 2020, 14:32

Ja nie som vcelar, to som pochytil od otca,on vcelarcil. Zomrel pomerne mlady (mal 53),ale aj tak som co-to pochytil. Po nom som to este par rokov tahal ja, ale nemal som na to podmienky casove ani rodinne a tiez to bolo v obdobi "boomu" kliestika, takze som za jednu zimu prisiel o vsetky vcelstva. Potom som chov uz neobnovoval. Neviem, ci to bolo nedostatocnou startostlivostou,dlhou zimou, alebo k tomu prispel aj kliestik. Je to uz asi aj viac nez 25 rokov... Vybavenie zostalo, takze mozno... az budem mat cas (na dochodku, alebo ked buidem bez roboty) sa k tomu zas uvazujem vratit.
PS: Ja byvam na Liptove, ptreto som aj tie terminy uvedene v prispevku vyssie skor prisposobil nadmorskej vyske nasho regionu (cca 650-700 mn.m. :-)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok