Ísť na vysokú alebo nie ?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Feb 2022, 23:30

Moje skusenosti.
Ja som kedysi davno v Trencine skoncil Mechatroniku, este v case ked to bola skola (cital som na internete ze tam boli nejake machinacie s titulmi na fakulte soc. ekon. vztahov. Ale to je jedno. To je asi vsade.
Pravdu povediac v praxi som z toho uciva vela nevyuzil. Vsetko co v praxi pouzivam je stredoskolska matematika a fyzika. Ale ten Ing. papier mi pomohol hladat si pracu. Takze ho treba. Ja neviem, to je taky zazracny papier ten diplom.
Teraz som V IRL a tiez mi tu chyba IRL papier. Ten SK papier tu v IRL nema hodnotu. Darmo viem. Nemam papier. Ak chcem vyssie (Eng. poziciu), musim ho mat. Tak som zacal zase studovat mechatroniku druhy krat dialkovo (take repete v ENG. Nastastie sucasne studium s pouziti inf. technologii oproti tomu co som ja mal je nebo a peklo). Aj tu treba ten blby papier. A ked ho budem mat, tak potom ludkovia z HR ma pozvu aj na pohovor a potom s kludnym svedomim mi daju vyssiu poziciu, lebo som kryty s papierom ze na tu poziciu mam a ked zlyham tak som zlyhal ja a nie ti z HR. Papier som ukazal. Ked firma ma z coho vyberat, na trhu prac. pozicii potrebujes papier. Ked nema z coho vyberat, nepotrebujes nic, iba vedomosti. Ale vseobecne pravidlo ja take, ze ked mas papier, mas aj lepsi plat.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa miso156 » 09 Feb 2022, 09:50

Chodil som na Uniza, nie odbor automatizacia, v tom case (koncil som v 2009) ten odbor este nebol.
Poznal som vsak studentov z kazdej katedry, aj z tej ktory tento odbor teraz zastresuje (KRIS).
V tom case sa na KRIS nic ine nepreberalo nez vlaky a trochu cestna doprava, same navestidla a pod..
Bolo to ovplyvnene tym, ze starsi ucitelia tam boli z cias, ked cela Zilinska univerzita bola este Dopravna (casy socializmu, ti si na vlaky potrpeli). Pravdu povediac, tito ludia by uz mali byt na dochodku, uz v 2009 mali dochodkovy vek.
Mladsia generacia to trochu osviezovala a priniesla veci ako Matlab a programovanie.

Len jedna dobra rada, never tym plagatikom a videam co si natacaju ako reklamu na stranku. Je to pravda tak na 10%. Tie roboty mozno ani neuvidis.

Inak, tu skolu nie je problem pri troche snahe dokoncit. Ja som tam isiel aby som sa vyhol vojne (koniec zakladakov bol asi 2005), stacilo mi jeden rok sa niekde zasit. Nejakym zazrakom som sa dostal do druhaku a potom som si povedal ze to uz dokoncim, nech ten cas k niecomu je.

Treba si rozmysliet ci aj studovat chces alebo ti ide o titul.
Existuje vela firmiem kde sa s titulom da takzvane "zasit".

Ako priklad:
Tri roky som robil v nadnarodnej firme (nie SR) na vyvoji digitalneho termostatu. Vyvoj celeho zariadenia "nam trval" 2 roky. Malo to graficky displej, par tlacidiel captouch, meranie tepl, hum, CO2, vsetko hotove senzory na i2c. Firma mala zauzivanu vlastnu komunikacnu zbernicu na baze UARTu. Bolo to schopne nakonfigurovat parametre, setopinty aj zmenu ikon na displ. cez nadradeny kontroler.
Robil na tom 20 clenny tim, ja som bol tester. Odhadovo vsak, by to mal byt schopny dokoncit 4 clenny tim za 6mes. Takze si vies predstavit, kolko ludi sa na tom projekte 2 roky viezlo.
To vsetko su zakaznici schopny zaplatit ked sa jedna o 100 000 predanych kusov rocne. Keby ma nevyhodili za nedodrziavanie moralnych zasad mozno som tam do dnes.
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 10 Feb 2022, 16:56, upravené celkom 1 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa OHAJ » 09 Feb 2022, 20:23

Áno, ale nájdi si najlahšiu, Bc je v dnešnej dobe nič. Sám mám Ing a najťažšiu u nás FEI STU BA odbor Rádioelektronika, ale ak nerátam SAMSUNG v Galante (LCD TV) a AGV v Púchove, tak z elektroniky som prešiel na silnoprúd - výroba rozvádzačov. Dnešné deóny majú aj prepojenie ETHERNET + dyspeje o stavoch a pod., ale je to prevažne "ťahanie vodičov" a čítanie výkresov ( vlastne aj projektovanie, lebo väčšinou v schémach sú fatálne chyby a treba to prerábať; ). Pravdou je však i dnešná realita, že na takúto prácu nepotrebuješ vlastne ani školu, dokonca i paragrafy elektrotechnika si praxou vieš vybaviť a ak si živnostník, skôr Ťa zamestnajú ako mňa zamestnanca - kedže pre podnikateľa som drahší i keď platovo na rovnakej úrovni ako ten radový elektrikár.
0

frantas
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 29 Sep 2018, 18:16

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa frantas » 10 Feb 2022, 10:27

Nevím, jestli je dobrá cesta, vybrat si nejlehčí školu. Před mnoha lety jsem vystudoval VUT Brno. Jednoduché to nebylo, ale nikdy jsem nelitoval. Na závěr profesní kariéry učím na elektrotechnické průmyslovce a mám zpětnou vazbu od spousty studentů. Zaměstnavatelé pokud mohou, sáhnou po absolventovi vš, která má jméno. A v řadě případů už během studia. NXP Semiconductor, ON Semiconductor, ABB zaměstnávají špičkové odborníky. Tak přeji dobrý start.
4
Obrázok 4

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 988
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa budvar10 » 10 Feb 2022, 14:24

Myslím, že nie je to dobrá cesta, vybrať si najľahšiu školu. Je to potom iba strata času.
Môj názor je, že v tomto treba ísť na limit vlastných schopností. Potom nebude problém s uplatnením.
Ak chceš preplávať životom s titulom, na slovensku je nato plno iných vysokých škôl, viď. naša vláda - plno "klobásových" inžinierov a magistrov.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Feb 2022, 21:03

misocko, neuraz sa, ale to platí už asi len u Tvojej generácie, ja mám všetkých známych bez VŠ a zarábajú 2-3x toľko čo ja a to mám VOŠ :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa misocko » 10 Feb 2022, 22:29

tak keď s titulom robiš obyčajneho robotnika (moderne - operatora :D )...
ale ne , zarabam viac ako inžinieri , ale viem a robim oveľa viac ako oni :(
zaleži od firmy
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa romiadam » 11 Feb 2022, 21:43

Edgar napísal:
10 Feb 2022, 21:03
ja mám všetkých známych bez VŠ a zarábajú 2-3x toľko čo ja a to mám VOŠ :lol:

No neviem ci ti niekto povie pravdu ohladom platu, Vsak preco si neprihodit, nech vyzeram cool v jeho ociah....

Jedine ak ti tvoji znamy ukazali ucet alebo vyplatny list...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa Edgar » 27 Feb 2022, 12:56

Sú to veľmi dobrí známi, takže áno, ukázali :)
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 27 Feb 2022, 13:20

romiadam, su ludia, ktori v pohode vedia hovorit o plate. Proste to berieme tak, ze kazdy ma tolko, kolko si dokazal vyjednat. Nerobime z toho tajnost, lebo tym vlastne nahravame zamestnavatelom, ktori mozu tvrdit, ze vsetci zarabaju minimalku
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa OHAJ » 28 Feb 2022, 20:04

Zaspali ste dobu, alebo ste si nevšimli že už od 1. mája 2018 platí pre zamestnávateľov povinnosť zverejňovania základnej zložky mzdy v ponuke zamestnania, takže o akých tajnostiach tu splietate.
Aby ste boli v obraze, ako nastupuje Elektrikár u "Najzamestnávateľa 2020 - 1.miesto Výroba a priemysel" :idea: ID: 4254170 Dátum zverejnenia: 5.2.2022 Lokalita: Púchov Pozícia: Elektrikár, Elektromechanik, Elektromontér Spoločnosť: SE Základná zložka mzdy (brutto): 735 EUR/mesiac.
SE - Elektrikar 735 Eur.jpg
PS: a teraz ak tam niekto robí za takúto almužnu
a musí ostať v karanténe na PN-ke, čo mu ostane:
PN 2022.jpg
Keď sa budeš lepšie učiť, tak sa dostaneš aj na 1275 Eur,
teda ak Ti nebude vadiť že je to v Atómke :ignore:
SE - Revizny Technik Atomka Mochovce 1275 Eur.jpg
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 28 Feb 2022, 22:26

hej, vidim tie inzeraty od 700eur podla skusenosti, alebo daju minimalka + bonusy, odmeny. takze je to aj tak na 2 veci, ked vlastne papierovo mas od minimalky po milion, podla skusenosti, dochadzky, farby oci, pchania sa do zadnice...
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 988
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa budvar10 » 01 Mar 2022, 07:10

@OHAJ
Čo má povinné zverejňovanie platu v inzerátoch spoločné s tým, kto má aký plat? Častokrát tam aj tak dávajú nezmysly. Požadované schopnosti na 4 A4-ky, 2 cudzie jazyky a plat "už od" 800e. Ale asi vedia, čo robia.

V zmluve môže byť aj povinnosť zachovania mlčanlivosti o výške mzdy a myslím, že v dnešnej dobe to má veľa ľudí takto. Dosť teda pochybujem o tom, že niekto ukáže svoju dohodu o mzde niekomu inému.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 01 Mar 2022, 08:13

Mlcanlivost o mzde akurat tak znamena, ze dam ti minimalku, ale nikomu to nepovedz, lebo sa ti budu smiat.
A samozrejme zdorazni, ze tak zarabaju vsetci kolegovia (co casom zistis, ze je nezmysel).
Navyse, neviem, ci to mozu mat, mzda nie je nejaky gdpr, alebo tajny udaj firmy.
A nasiel som to:
od januára 2019 zamestnávatelia nemajú možnosť vynútiť si od zamestnanca mlčanlivosť o jeho mzde ako podmienku v pracovnej zmluve a nebudú už môcť postihovať zamestnancov, ak prezradia výšku svojej mzdy.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa OHAJ » 01 Mar 2022, 16:26

budvar10 napísal:
01 Mar 2022, 07:10
V zmluve môže byť aj povinnosť zachovania mlčanlivosti o výške mzdy a myslím, že v dnešnej dobe to má veľa ľudí takto. Dosť teda pochybujem o tom, že niekto ukáže svoju dohodu o mzde niekomu inému.
Nepočujem a nečítam toto prvý-krát, myslíš formulku v zmluve/dohode:
"zamestnanec sa zaväzuje zachovať mlčanlivosť o obsahu tejto dohody. Dohoda o platových podmienkach je informácia dôverného charakteru a akékoľvek porušenie dôvernosti tejto dohody môže viesť k okamžitému rozviazaniu pracovného pomeru",
ale nakoľko ide o pracovnú zmluvu/dohodu, na základe ktorej evidovaného nezamestnaného vyraďujú potom z evidencie na Úrade práce, je takáto požiadavka od budúceho zamestnávateľa nonsens - či začierniš plat :lol: ?!
(ustanovenia v pracovnej zmluve alebo v inej dohode týkajúce sa záväzku mlčanlivosti o svojej mzde alebo o iných podmienkach zamestnávania sú od platnosti zákona č. 376/2018 Z. z. neplatné :potlesk: ).
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa Jirka84 » 01 Mar 2022, 17:27

No, jestli se budeš rozhodovat tak dlouho jak, chtějí v ČR změnit vyhlášku 50/1978 sb. pro elektrotechniky, tak se dočkáš s tím současným "papírem" důchodu jako já. Oni ji chtěli změnit už koncem roku 1983, kdy jsem se začal připravovat na §9 (RTE). Dnes zase "přemýšlí" o jejím konci - viz:
https://www.in-el.cz/oz/130/az-padesatka-skonci
Takže se nerozmýšlej a jdi po škole pracovat do EU, máš před sebou uspěšný čas.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa pajky » 01 Mar 2022, 19:50

Necitam to cele, ale ak ta to bavi, tak nevahaj, hlavne ked si mlady. Inak budes na cele ucenie sam.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa E001 » 02 Mar 2022, 00:27

Jirko podľa toho, čo máš uvedené ako vek, som trocha mladší ako ty, ale tak trocha sa ti divím, že šikovných mladých posielaš do zahraničia. Áno, na štúdium to je v pohode. Len... si myslíš, že sa vrátia? Takto strácame mladých, šikovných odborníkov. Zostanú tu iba tí neschopní, ktorí sa vonku neuplatnia.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 02 Mar 2022, 07:54

Myslis si ze si niekto ako hlavne kriterium pri vybere prace da budovanie vlasti? Ked nema rodinu vie jazyk jasne nech ide do zahranicia bude mat 3x taky plat.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Ísť na vysokú alebo nie ?

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 02 Mar 2022, 08:05

E001 napísal:
02 Mar 2022, 00:27
Jirko podľa toho, čo máš uvedené ako vek, som trocha mladší ako ty, ale tak trocha sa ti divím, že šikovných mladých posielaš do zahraničia. Áno, na štúdium to je v pohode. Len... si myslíš, že sa vrátia? Takto strácame mladých, šikovných odborníkov. Zostanú tu iba tí neschopní, ktorí sa vonku neuplatnia.
A ja som sa zo zahranicia vratil.... teraz neviem ci som neschopny, alebo blby :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok