Na čom momentálne pracujete? VI.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa ondistef » 01 Aug 2021, 10:46

Paráda, ak sa smiem spýtať, koľko ťa to cele vyšlo?
0

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa bobo87 » 01 Aug 2021, 21:55

Tazko to nejak presnejsie odhadnut, lebo suciastok som bral vacsinou o 1 kus viac pre istotu + bral som aj na Micro 8088 (ale chyba mi ten Faraday FE2010), tak snad nieco do 200 EUR.
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa miso156 » 06 Sep 2021, 20:12

Dostal sa mi do ruk miniaturny solarny panel (30x45mm), tak som chcel vyskusat co z neho dostanem. Naprazdno dava 2,2V max. takze prakticky nepouzitelne napatie, po zataženi 54ohm napatie padlo na 1,6V takze jeho vykon je cca 50mW. Na zaklade merania som odhadol, že by mohol mat vnutorny odpor okolo 20ohm.

Tento typ panelu mi pride, ze ma vykonovu charakteristiku typu, že na priamom slnku dava max. vykon pri povedzme 1.7v, pri strednom slnku pri 1.5v a pri zamracenom pocasi uz nedava skoro ziadny vykon, aj ten pri smiešnom napati (0.5V a pod.) čo uz nema vyznam riesit.

Chcel som, aby to dobijalo 3.7v li-ion alebo zapalilo bielu ledku s rozumnym vykonom, tak že spichnem nejaky booster. Ako vsetci vieme, pripojit menic len tak hala-bala vedie obyčajne k pretaženiu panelu a rapídnemu znizeniu vykonu.

Spravit Mppt (aj fungujuci) len tak z par suciastok bez MCU nie je realne, tak ma napadla spasonosna myslienka udrziavat vystup panelu na 1.6v, kde by mohol mat celkom slusnu ucinnost pri hornych svetelnych podmienkach pomocou zmeny duty-cycle.

Nakolko ja robim vsetko len z tranzistorov, aj to len co doma najdem (obchod mam daleko), z 5-tich ks som poskladal generator pily na cca 1kHz. Tu porovnavam v jednoduchom komparatore Q3,Q4 so stavom integratoru C2, ktory je riadeny tr. Q1 podla rozdielu napatia panelu od 1.6v. Z komparatoru beriem zapinacie imlulzy pre spinac boosteru Q2 - klasicky bc639, kedze celu logiku chcem udrziavat z li-ionky (zaroven ju aj dobijat) a na spinanie mosfetu by som potreboval vyssie napatie.

Cely princip v podstate spociva, ze pri slabich svetelnych podmienkach regulator znizi duty, tym akoby zvysi impedanciu menica a panel odlahci.
Menic ide na frekvencii 1kHz, aby som sa vyhol spinacim stratam a ziskal co najviac.

Bol som milo prekvapeny, ze z takeho nic ako panel 3x4.5cm som vytlacil na vystupe menica 8V do 1K2ohm (50mW), logika isla z baterky, preto tak vela, haha. Bielu led rozsvieti dokonca aj v izbe - staci mat otvorene okno. Regulator drzi pevne vystup panelu na 1.6-1.7v (mierny rozptil podla svetelnych podmienok).

20210906_195357.jpg
Panel:
image.png
Menič s regulatorom:
image.png
Pila 1kHz:
image.png
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa StefanST » 06 Sep 2021, 23:19

*A koľko mA ti odoberá riadiaca logika?
* Pri 1kHz by tam mohli mať mnohé rezistory oveľa vyššiu hodnotu, aby sa znížla spotreba.
* Ešte doplniť vypínanie celej riadiacej elektroniky pri poklese napätia zo solárneho článku pod určitú hodnotu, aby ti nevybíjala batériu, keď sa nevyrába žiadna energia. A to, čo cez deň nazbieraš, v noci spotrebuje.
* Zvažoval si použiť ako Q2 miesto bipoláru mosfet?
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa miso156 » 07 Sep 2021, 00:25

Spotrebu logiky som nemeral, je velmi zavisla od napatia baterie, takze by to bolo cislo co vela nepovie, da sa to vsak zhruba dopocitat.

Najhorsie je na tom, ako si spomenul spinanie Q2 kde je potrebny velky bazovy prud pre plne nabitie indukcnosti. Pri Beta=80 to na nabitie cievky na 100mA pyta cez 1mA.
Mosfet, ktory by spinal uz pri 2,5v (ked je li-ionka na minime) nemam, mozno ze take su. To by som musel riesit nabojovu pumpu.
Daju sa zvysit niektore kolektorove odpory (napriklad v pilovom latchi 4k7 na 10k) a pouzit tranzistory s vyssou betou.

Odpinanie logiky ked slnko nesvieti zmysel ma, ale az tak vela v tomto zapojeni neusetri, pretoze vtedy do bazy Q2 nic netecie. Ostatné berie (po navyseni kolektor. odporov) tak malo, ze odpinacia logika by brala porovnatelne.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Sep 2021, 11:14

"Pri Beta=80 to na nabitie cievky na 100mA pyta cez 1mA."

A vieš, aký prúd tam v špičke tečie ? Pri tých cca 3,5 V na baterke je to pri R14 68R (3,5 V - 0,6 V - 0,2 V) : 68R = 40 mA ! A sú aj lepšie tranzistory z hľadiska zosilnenia, ako BC639 ...

Odpor R1 je tam nutný ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa miso156 » 07 Sep 2021, 12:38

40mA tam urcite nie je, pretoze Q4 nebude ani zdaleka v saturacii. Na kolektore Q3 je zhruba 2V, takze z bazy Q4 ide 20uA, to pri Q4_Beta=200 robi 4mA do bazy Q2.

Meral som napatie na kolektore Q2 (oscilokopom), a mensiu cievku ani nemohlo nabit doplna pre nizky bazovy prud Q2.

R1 je vnutorny odpor panelu, nie je tam realne.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Sep 2021, 13:18

Však v pohode ...

No nebolo by rozumnejšie lepšie vytvarovať budiaci impulz do Q2, prípadne budiaci prúd urobiť konštantný pre celý rozsah napätia batérie. A myslím si, že napr. tranzistor BD139-16 je tam vhodnejší, aj z hľadiska h21e, aj z hľadiska saturácie.

No ber prosím to moje písanie, len ako akademickú debatu ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa StefanST » 07 Sep 2021, 19:26

miso156 napísal:
07 Sep 2021, 00:25
Spotrebu logiky som nemeral, je velmi zavisla od napatia baterie, takze by to bolo cislo co vela nepovie, da sa to vsak zhruba dopocitat.
...Mosfet, ktory by spinal uz pri 2,5v (ked je li-ionka na minime) nemam, mozno ze take su. To by som musel riesit nabojovu pumpu.
...
Odpinanie logiky ked slnko nesvieti zmysel ma, ale az tak vela v tomto zapojeni neusetri, pretoze vtedy do bazy Q2 nic netecie. Ostatné berie (po navyseni kolektor. odporov) tak malo, ze odpinacia logika by brala porovnatelne.
IRLTS2242 má 55mOhm pri Vgs=2,5V. Akurát, že ho asi doma nenájdeš, ale majú ho v TME.
Možno ani spomínaná nábojová pumpa netreba.

Spotreba logiky môže byť relatívne malá, ale beží v režime 24/7. A to už nemusí byť tak málo. Počítať sa mi to nechce. Treba zmerať a potom zvážiť vhodnosť. Príklad možného odpájača, "zloženého z tranzistorov čo doma nájdem" , má nulový odber z accu za tmy:
MISO156-SOLAR_B2.png
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa miso156 » 08 Sep 2021, 12:19

Dolfi napísal:
07 Sep 2021, 13:18
Však v pohode ...

No nebolo by rozumnejšie lepšie vytvarovať budiaci impulz do Q2, prípadne budiaci prúd urobiť konštantný pre celý rozsah napätia batérie. A myslím si, že napr. tranzistor BD139-16 je tam vhodnejší, aj z hľadiska h21e, aj z hľadiska saturácie.

No ber prosím to moje písanie, len ako akademickú debatu ... :wink:
Ono z 2.5v, ked je li-ion na minime clovek vela v analogu nespravi. Pila je nastavena na konstanych 0.4-3.2v, takze uz pod 3.2v to fungovat nebude. Taktiez, tento typ komparatoru nefunguje pod povedzme 0.8v, takze efektivny rozsah pre komparaciu by bol 0.8-2.5v co sa v podstate da, ale nie je to ono.

Chce to nabojovu pumpu pre napajanie logiky, nejaky pidi-menic, alebo rovno alkalicku bateriu co by mohla vydrzat roky.

Tranzistory pre takyto spinany rezim sa urcite najdu aj lepsie ako BC639, pre priklad cinania predavaju tie male dosticky menicov co funguju uz od 1.5V pri 1A (nabijacia spicka daleko vyssia), takze sa urcite najdu aj Mosfety pre nizke Vgs.

Ja na nasej debate nevidim nic zle.
0
"No pain, no gain." (KC238)

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa miso156 » 08 Sep 2021, 12:39

StefanST napísal:
07 Sep 2021, 19:26
IRLTS2242 má 55mOhm pri Vgs=2,5V. Akurát, že ho asi doma nenájdeš, ale majú ho v TME.
Možno ani spomínaná nábojová pumpa netreba.

Spotreba logiky môže byť relatívne malá, ale beží v režime 24/7. A to už nemusí byť tak málo. Počítať sa mi to nechce. Treba zmerať a potom zvážiť vhodnosť. Príklad možného odpájača, "zloženého z tranzistorov čo doma nájdem" , má nulový odber z accu za tmy:
MISO156-SOLAR_B2.png
Dakujem za schemu, zhruba tak som si ten odpajac predstavoval.

Inak mimochodom, ked si to clovek zrata co vsetko obnasa (hlavne rozmerovo) pouzitie takeho mini-panelu:

-odpinanie
-menic
-ochrana baterie (over-discharge, over-charge)
...

tak jednoznacne siahnut po cipovom rieseni, lebo sa to neoplaca - objem elektroniky je daleko vacsi nez objem panelu.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa StefanST » 08 Sep 2021, 13:24

miso156 napísal:
08 Sep 2021, 12:39
... ked si to clovek zrata co vsetko obnasa ... tak jednoznacne siahnut po cipovom rieseni, ...
Ale potom to nebude "z tranzistorov čo doma nájdem".
Ja som to bral ako návrhárske cvičenie, čo sa dá dosiahnuť, pri daných obmedzeniach. Tak, ako sa navrhujú aj iné neužitočné veci - len zo zaujímavosti.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa miso156 » 10 Sep 2021, 22:39

Pred par dnami som v smetiach nasiel rozbrlanu hi-fi vezu z 90-tych rokov. V tych casoch sa este nefungovalo na cipoch ako teraz, tak tam bolo kopec trandov, sig. diod, rezistorov (vsetko thru-hole). Uz dlhsie som sa pohraval s myslienkou spravit si ledkovy voltmeter do panelu, nieco podobne ako robia hi-fi maniaci tie jednoduche indikatory vybudenia typu jeden trand na ledku, kde principom je, ze sa kazdemu tranzistoru sa prida dioda do emitoru a tym sa zvysi jeho otvaracie napatie. Aby som sa nemusel hrat s pocitanim ledkovych odporov pre kazdy trand (kazdy ma emitor posunuty), rovnaku kaskadu diod som zapojil aj na kolektorovej strane - tym moze mat kazda ledka rovnaky seriovy rezistor (povedzme 100ohm).
Co sa tyka baz tranzistorov, tie su tiez posunute voci zemi o +0.7v kazdy dalsi, tam je vhodne nastavit odpory podla urovne posunutia tak, aby spodne tranzistory pri max. vstupnom napati zbytocne nezatazovali zdroj signalu.

K voltmetru planujem dorobit zenerkovy predradnik pre posunutie meraneho rozsaku (nie prescalovanie), aby bolo mozne merat v rozsahoch 0-5v, 5-10v, 10-15v a 15-20v.


Na gifku je voltmeter so siedmimi ledkami (posledna je plne otvorena pri 5.2v)budeni derivacno-integracnym clankom (pre spomalenie oboch hran):
ezgif.com-gif-maker (3).gif
ezgif.com-gif-maker (3).gif (9.48 MiB) 5890 zobrazení
image.png
0
"No pain, no gain." (KC238)

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1363
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Amaterr » 27 Sep 2021, 21:59

opet nejaky zimny projekt :)
pomaly uz po zime , a este je co robit
Prílohy
doska.jpg
0
Naposledy upravil/-a Amaterr v 12 Jan 2022, 16:15, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa SMITH » 28 Sep 2021, 15:37

opet nejaky zimny projekt :)
Nejaký regulovatelný napájací zdroj ?
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1363
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Amaterr » 28 Sep 2021, 17:13

Hej , mam nejake, ale len do 3A , nasiel som silnejsie trafo a tak idem nieco skusat , ale s touto schemou som sa este nestretol , tak uvidim :)
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa SMITH » 28 Sep 2021, 19:25

Môžeš dať odkaz na schému ?
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1363
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Amaterr » 29 Sep 2021, 13:28

ked to nahodou pojde , pochvalim sa ...teraz ma uz inu pracu , reklama pre Bosch ?... nic moc , praskla po dvoch rokoch aj ked funkcna :)
BOSCH.jpg
no uz svieti , model pred dvoma rokmi mal preste pribalene prepojky a tento uz nie , cele to malovanie na stitku je pre laika zavadzajuce :) na obrazku 3N ale stitok na pripojenie len 2fazy
Prílohy
3N.jpg
ON.jpg
stara.jpg
nova.jpg
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1363
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Amaterr » 07 Okt 2021, 19:46

nekric hop , kym si nepreskocil
na zaciatku vzdy bola skatulka :) , dam si teraz chvilu pokoj ...
Prílohy
prvy.jpg
druhy.jpg
treti.jpg
stvrty.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa SMITH » 07 Okt 2021, 20:56

U mňa to tiež tak začína , " že aká pekná škatuľka a načo by som ju použil " a tiež vždy skončím pri zdroji :biggrin: :applause:
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Napísať odpoveď