Fotovoltaika-úvaha

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa burizon » 14 Feb 2017, 07:33

Chalani, kedže URSO a slov. energetika prvú bitku (možno) prehrala, neznamená, že prehrá celú vojnu. Určite nám časom fajne pridusia peńaženku. Tak ma napadla kacírsko-filozoficko-utopistická myšlienka. Dokázal by dnešný človek fungovať iba na fotovoltaike v ostrovnom systéme? Ako by musel zmeniť svoj režim, zvyky, životný štýl, aby fungoval iba na "slnku".
Predstavu mám asi takúto: nejakých 10kW panely, menič, nejaká batéria, žiadne veľké uložisko, aby človek pozrel sem-tam niečo v telke večer. Výmena batérie - čím menšie náklady. Študovať problematiku fotovoltaiky sa mi nechce, radšej prečítam nejaké vlákno, kde padnú aj dobré názory. Na fóre už bolo niekoľko hlúpych tiem, tak prečo nie táto.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Feb 2017, 08:16

Teoreticky ano, dalo by sa existovat, no musíš mať veľmi výkonné panely A obrovske úložisko energie, nakolko počas oblačnych dni majú PV články úbohý vykon, takže všetku tú tvoju potrebnú energiu musis nacerpat rychlo z tých pár hodín keď vykukne slnko z poza oblakov. A hlavne problém je na jeseň a v zime keď sú dni kratke.

Potom keď si to celé prepočíta zistis že tá cena tých kW/h od slovenskej energetiky aj s tym mesacnym poplatkom je vlastne stale lacna.

Keby si žil niekde kde je veľa slnka po celý rok napr. na púšti kde obláčiky nemajú veľkú šancu je to úplne o niečom inom.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa martin knocik » 14 Feb 2017, 08:26

Bateria ti zabije ekonomicku navratnost. Uz aj bez baterie je navratnost tak po 10 rokoch. Ked svieti cez den slnko, vacsina ludi je v praci a tu elektrinu moc nevyuxijes, mozes ohrievat napr tepllu vodu/ zapnut klimu na panely. Ked nie som doma, tak spotreba je minimalna. (Vsetko myslim samozrejme bez dotacii, kto berie dotacie je premna podvodnik a kolaborant)
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa elmoto » 14 Feb 2017, 08:55

V našom zemepisnom pásme ťažko také niečo bude fungovať. Si spomeň na jeseň keď bolo 3 týždne bez slnka. Stále zamračené, dážď ... A teraz cez zimu detto.

Jedine čo ma napadá je, že keď je kritické obdobie akumulátory zásobovať cez plynovú elektrocentrálu.

Doma by človek musel prejsť na plyn lebo el. rúra, bojler, varná doska... sú riadny žrúti elektriky.
0
nie som tu

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa Sender » 14 Feb 2017, 09:01

Nevyšel by levnějo spalovací motor s generátorem na plyn ?
0

alois

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa alois » 14 Feb 2017, 09:28

Iba na fotovoltike asi nie, nakoľko zimný priemer nie je ani 10% zo začiatku leta.
Okrem toho akumulátory ťa cenovo zabijú. Tam kde máš kábel od distribučky NIKDY nič lacnejšie nenajdeš, pokiaľ je to dom s normálnym prevádzkovým režimom.

Dotácie NIE SU z finančního rozpočtu SR, ale EU, do ktorej prispievame teraz menej, než by sme vedeli čerpať. Kolaboranti a zradcovia sú tí, če nedávajú projekty a žiadosti v takom stave, aby boli obsahovo a časovo uznané, lebo majú iné firmy, ktoré "po zľave" vedia ždímať pokladňu SR a to už je zrada!

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa Milos66 » 14 Feb 2017, 10:01

Trochu OT
Čím viacej budeme šetriť, tým to bude drahšie. Potom sa všetci šetrílkovia a ekologáči spamätajú, keď budú kupovať jeden rožok za €uro. Energetici a plynári musia zarábať, inak nás ostatných energie vyjdú polku mesačného platu.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10150
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Feb 2017, 10:37

Ja to už hovorím dávno, že čím viac šetríme, tým viac platíme, len si spomeňte, kolko stál kubík vody a ludia sa sťažovali, že chcú platiť len to čo natočí vodomer.Tak sa namontovali vodomery,ušetrili sme púolovicu spotreby, vodári zistili ,že majú o polovicu menšie príjmy, tak zdvihli cenu vody o 100% a sme tam ,kde sme nechceli byť.Máme polovicu vody za raz také peniaze a vodári majú stále to isté.
Takže FV niekde v rodinnom dome, kde je priestor na potrebnú plochu panelov by možno stačila, ale kde dáš panely na paneláku, kde je tristo bytov a strecha len jedna.A už vidím, ako mestský architekti a pamiatkári vyskočia s kože, ked si každý vycapí na balkon,či svoju časť fasády, práve zatepleneho vymalovaného baráku panely typu- každý pes iná ves.Ani ja by som to neschválil a to nie som nejaký estét.
Jednoducho sme v prdeli,dodávatelia si môžu aj tak robiť s cenami čo chcú a nič s tým nespravíme.
Ani vrčiaci agregát na každom balkone /a čo byty bez balkonu či pivnice/ nie je riešenie, už ani z hladiska emisií a s tým súvisiacich poplatkoch, hláseniach, pokutách ,ktoré by vymysleli.

Mňa rozčuluje hlavne to, že argumentujú MRK/max.rezervovanou kapacitou odberatelov, pretože ked je zbytočne vysoká, oni musia toko energie vyrobiť a kedže sa nedá skladovať, tak si to dajú zaplatiť.
Ale v dnešnej dobe je to chabý argument, pretože na každej faktúre je aj hodnota štvrťhodinového maxima, aj celková historia odberu a podla toho sa dá nastaviť výroba energie ovela presnejšie, ako podla nejakej evidencie výšky hlavného ističa na dodávatelsko-odberatelskej zmluve.
Môžem mať hlavný istič aj 100A,ked potrebujem ten špičkový výkon párkrát do roka a bežne mi stačí 25A.Tak prečo by som ho mal meniť za menší,/ alebo naopak žiadať o posilnenie na dva týždne/, ked to nepotrebujem celý rok.
Ďalší problém je to, či mám 25A hlavný istič jednofázový, alebo trojfázový.Ako to zohladnia vo výpočte poplatku,ked hodnota je rovnaká?
Alebo mi chcú povedať, že trom fázam v panelákovom byte zodpovedá aj trikrát vyšší prúdový odber ako pri jednofázovom?
Teoreticky možno áno, ale prakticky určite nie, pretože práve preto ,aby sa nezaťažovala jedna fázy velkým odberom sa montujú trojfázové prípojky/ja osobne tiež mám/ čo je aj z hladiska bezpečnosti ovela výhodnejšie.Veď kto má naraz pozapínané všetky spotrebiče aj ked z velkým príkonom,na trojfázovej sieti?Asi nevedia , čo je to koeficient súčasnosti.
A zase sme pri grafoch historie, ktoré nám každý mesiac predkladajú ,ale skôr by si ich mali naštudovať výrobcovia a podla nich sa zariadiť.

Ale kto chce psa biť , palicu si najde.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

kingjan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 13 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 79

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa kingjan » 14 Feb 2017, 10:57

To ti podpisujem Marian... (Nebude dobre, nebude..., už je to tu ohlodané až na kosť, tak treba nové "nápady") :(
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa lucky62 » 14 Feb 2017, 11:21

Ja len aby ste si nenahovárali, že elektro-lobby prehrala....

Hovorilo sa, že elektrina a plyn mali zlacnieť....
Vyrobila sa aférka, Fico vrátil ceny na starú úroveň a niektorí si povedali super...

No ale zlacnenie sa nekonalo... Takže lobby si aj tak prišla na svoje.. :-)


Alebo sa mýlim? Máte už niekto nové faktúry? Lebo mne mala prísť v januári a zatiaľ neprišla... To bude prekvápko...!
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa breta1 » 14 Feb 2017, 11:24

Přestože o možnosti ostrovního systému jako plně dostačujícího je na internetu spousta článků, při podrobnějším zamyšlení tam vždycky něco nesedí.
Někdy stačí jen tužka a papír a zjistíme skutečný stav věci.
Tak jsem to zkusil počítat.
Jde najít, že průměrná spotřeba energie za rok na jednoho člověka v ČR je asi 30GJ (8,3MWh), to je elektrika, teplo a teplá voda.
Teď předpokládejme, že máme možnost všechnu přebytečnou energii z panelů možnost uskladnit do úžasných laciných baterek.
Použijeme 10ks solárních panelů - z nich dostaneme (našel jsem to v tabulkách) průměrnou roční energii 1,6MWh.
To je ideální stav, účinnost panelů se s časem ale zmenšuje, a nikdy celou energii nedokážeme 100% využít a uskladnit.
Takže nám v ideálním případě i tak pořád chybí 80% potřebné energie. A pozor - to je spotřeba jen pro 1 člověka v domácnosti.

Já to vidím tak, že život jen se solárem ano, levou nohu umývat v pondělí, pravou ve středu, hlavu v pátek , přirození v neděli, kvartýr vytápět na 15 stupňů, jednou za 5 roků někde ukrást baterky a nové soláry.

Trochu jsem to zlehčil....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Feb 2017, 11:59

Treba počkať až kým to veľké haló ohľadom PV systémov opadne a presyti sa s tým trh, potom to bude cenovo prijatelnejsie. Ale stále to nebude lacne. Tie systémy musia byť pre výrobcov ziskove. Meniče budú navrhnuté tak aby vyžadovali neaku udrzbu/opravu, baterky vydržia len pár rokov, panely zoslabnu... a pod.

Ideálny zákazník = kúpi a opar rokov kúpi znovu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10150
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Feb 2017, 12:46

Ideálny zákazník - kúpi, nepoužije zahodí,kúpi nepoužije zahodí...
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
SIGINT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 28 Nov 2012, 09:23
Bydlisko: Trakovice
Vek: 48

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa SIGINT » 14 Feb 2017, 12:49

No .. Ja nad tým už nejaký ten rok tiež uvažujem, ale len v teoretickej rovine.
Mám v pláne zakúpiť max 4 panely , žiadne baterky, Step-down menič z 48V na 24V a 12 . Ide mi o napájanie nízkopríkonových zariadení ktoré bežia v stále. Aj tých pár Watov x čas sú peniaze.
V praxi to znamená : Wifi router, POE, dúchadlo k čističke, Elektronika na brány, EZS, systém riadenia vykurovania, a obehové čerpadlá kúrenia a chladenia.
Stačí si len ujasniť priority a postupnosť pripájania jednotlivých zariadení v závislosti od výkonu panelov.

Takže tak.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa burizon » 14 Feb 2017, 13:20

Sigint, myslím, že tvoja úvaha ide celkom dobrým smerom.
V tejto utópii sa nepočíta s činžiakovcami, majú smolu. TUV by sa pripravovala cez solárny panel. Ja to takto robím už niekoľko rokov. Rapídne mi klesli účty za elektrinu. Vidíš, však ja sám som jedným z vinníkov, čo majú na svedomí zvyšovanie cien el. energie. Do kelu, asi vyhodím ten solár. Ďaľšia možnosť ohrevu vody je drevo, niekedy existoval(možno ešte existuje) "bojler", v ktorom si rozložil oheń a bola teplá voda. Takže nehrozí umývanie jednej nohy dnes a druhej zajtra.
Tvrdí sa, že najlacnejšia energia je tá, ktorá sa nemusí vyrobiť. A keď začnú Slovačiská používať "najlacnešiu energiu", tak im to tí kapitalisti inak spočítajú. Asi s nimi nevybabreme.
0

alois

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa alois » 14 Feb 2017, 13:32

S fotovoltikou tu bolo už viacero tém, takže iba spresním tvrdenia:

1. Panely vedia bežať 35 rokov a viac. V súčasnosti je strata výkonu 10% po 20 rokoch.
2. Striedače = elektrolytické kondenzátory a tým je povedané všetko. Menič Fronius mi ale beží 10 rok bez údržby...
3. Panely sa posledné 3 roky držia na cene technologického minima, nakoľko trh je s nimi presítený a EU uvrhla na ne dodatkovú daň, keď sa dovážajú z Ázie.
4. Dotácie na ostrovné systémy nie su, ani ak sa deklaruje, že v oblasti nie je rozvodná sieť.

SIGINT:
1. Step down? No neviem, strácaš účinnost panela a má to aj iné úskalia.
2. Bez akumulátora? Ako sa vyhneš náhlym výpadkom energie zo slnka?
3. Nízkoodberové věci ako WiFi, PoE bez zĺohy? EZS má svoj akumulátor, takže tam je to O.K.
4. Obehové čerpadlá na 12V DC mám v ponuke aj ja, to je O.K. Len ak ti vypadne cirkulácia z panelu pre TUV, prehriatie=problém.
5. Kúrenie? v lete nie je podstatné a v zime máš malý výkon.

Prepínanie medzi 230V a 12/24/48V DC bez výpadkov a.t.ď., zase iba formou UPS. Toho akumulátoru sa v systéme nezbavíš.

Ja osobne mám 2x 500W - 230V AC systém a prevádzkujem ho na vykrytie všeobecných strát systémov v stand by, na bežiacu elektroniku, čerpadlá na ohrev TUV zo soláru a zábavky v záhrade okolo jazera a filtrácie. Tým, že som si to robil sám a nakupoval za VOC, tak návratnosť bola 3 roky a to sa už dá uvažovať. Prebytok dávam do starých bateriek z UPSiek a mám večerné osietenie domu, záhrady a núdzovku v dome na 12V, při výpadku elektriny.

Ale celý dom, nikdy.

koenzim
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: RK
Vek: 38

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa koenzim » 14 Feb 2017, 13:37

SIGINT napísal:... Mám v pláne zakúpiť max 4 panely , žiadne baterky, Step-down menič z 48V na 24V a 12 . Ide mi o napájanie nízkopríkonových zariadení ktoré bežia v stále. Aj tých pár Watov x čas sú peniaze.
V praxi to znamená : Wifi router, POE, dúchadlo k čističke, Elektronika na brány, EZS, systém riadenia vykurovania, a obehové čerpadlá kúrenia a chladenia. .....
A keď budeš bez batérií a zájde slnko/v noci ti nič z toho nebude "chýbať"? Alebo chodíš spať zo sliepkami a wifi, bránu, kúrenie/chladenie v noci nepotrebuješ?
0

ice_age
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra, Bratislava

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa ice_age » 14 Feb 2017, 14:13

Ja pridam moju osobnu skusenost (dovtedy som mal pomerne skreslene predstavy o spravani FVE). Od polovice jula 2016 mam na streche 2 kWp FVE a grid-tie menic (zavisly od verejnej siete).
Realne cisla spotreby mozem povedat zatial len za poslednych 6 mesiacov - v 2015 sme v tom obdobi spotrebovali 1800 kWh, v 2016 sme spotrebovali 1060 kWh. Priemernu rocnu spotrebu sme doteraz mavali okolo 3600 kWh, sam som zvedavy, na ake cislo to spadne.
A co sa tyka jednotlivych mesiacov - v auguste to bolo cez 300 kWh, v decembri a januari okolo 100 kWh. Ale v zimnych mesiacoch su to hlavne zisky pocas slnecnych dni, co v zavislosti od lokality moze byt problem (inverzia a pod). Graf dennej vyroby je potom hodne "zubaty".
Ako to uz niekto predo mnou spomenul - vyroba je najma pocas dna a vacsina ludi vtedy nie je doma. U mna najvacsiu usporu predstavuje zohrievanie TUV v elektrickom bojleri, to je taky moj "akumulator" na prebytky. Polovicka je na materskej, takze ona este nejaku spotrebu cez den zabezpeci (pracka, umyvacka,..).

Kym nebude vyrieseny problem so zivotnostou a cenou baterii pre uskladnenie prebytkov s rezervou na viac dni, nema ostrovny system - pri dostupnosti verejnej siete, ziaden ekonomicky zmysel.
0

alois

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa alois » 14 Feb 2017, 14:52

Z tých výpočtov / tabuliek je jasné, koľko a čo si v jednotlivom období môže člověk dovoliť napájať, či akumulovať.

Na tie animované gif si třeba klepnúť a spustiť ich. Je pekne vidno časové rozloženie tieňu v lete a zime.

Používateľov profilový obrázok
SIGINT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 28 Nov 2012, 09:23
Bydlisko: Trakovice
Vek: 48

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa SIGINT » 14 Feb 2017, 16:08

No chlapci.
Jasné že systémy budú prepínané medzi normálnou distribúciou a FV. Ide o využitie FV s minimom ďaľších komponentov .
Čo sa týka režimu kúrenie / chladenie tak normálne mám plyn, ako zálohu krb s vodným plášťom ,a na jar mám pripravené pripojenie vody zo studne ako chladiace médium pre stropné chladenie. Takže aj v lete budem potrebovať elektriku na obehové čerpadlá.
Predsa ak je horúco, tak väčšinou svieti aj slnko a ja potrebujem dom trošku schladiť. Prípadne ešte môžem využiť FV na ovládanie ventilov na závlahy.

A rozhodne sa lepšie ovláda 48V / 24 V systém ( čerpadlá, ventily ... ) ako to naháňať na 230 striedavých.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok