Fotovoltaika-úvaha

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa zipaj » 14 Feb 2017, 18:41

Ostrovný systém nie je podľa mňa až taký nezmysel, ale na celoročné zásobovanie elektrinou bude potrebná kombinácia solar + vietor, pretože v zime je slnečného svetla menej, ale je viac veterných dní. Samozrejme je potrebný aj záložný generátor napr. na plyn. Druhá vec je kapacita akumulátorov, treba mať zásoby elektriny podľa priemernej spotreby aspoň na 3 dni. Greenpeace má heslo že najlacnejšia energia je energia ktorú netreba vyrobiť, tu sa treba zamyslieť nad standby režimom niektorých prístrojov (LED rádiobudík takmer v každej miestnosti, hodiny na mikrovlnke, hodiny na umývačke riadu, hodiny na sporáku, zbytočne zapnuté nabíjačky mobilov, notebookov atď.), ak sa to spočíta kľudne je to aj 100W zbytočnej spotreby a to je dosť.

Do bilancie ale treba započítať aj nadvýrobu elektriny ktorá sa dá využiť napr. na ohrev vody v bojleri, nešťastné "poplatky za ističe" ktoré sú určite iba odložené a zrejme sa čoskoro vrátia, aj keď možno v inej podobe, a ešte nebude treba platiť koncesionársky poplatok (ten je viazaný na napojenie na elektrickú sieť). Potom možno splátka pôžičky na solárny systém bude blízka platbe za elektrinu a cena energií do budúcnosti nebude veľmi nižšia, skôr naopak.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

alois

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa alois » 14 Feb 2017, 19:12

....podľa priemernej spotreby aspoň na 3 dni.....
ak mám 9kWh na deň a mám mať zálohu na tri dni a popritom sa chcem správať k solárnej/trakčnej baterke korektne, aby mala čo najviac nabíjacích cyklov (dlhú životnosť) môžem z nej vyčerpať iba 30% jej menovitej kapacity. A už tu ma nadobúdacia cena zabíja.

....nešťastné "poplatky za ističe" .... tu je to taktiež otázne, nakoľko platí regisrácia ostrovnýych systémov. A ak máš výrobu nad určitý počet kWh, tak je tam nahlasovacia povinnost. Z nahlásenej sumy ti môžu vyrúbiť poplatok do atomového recyklačního fondu! Takže až tak bez kontroly to nie je. Bratři Česi platili jeden čas "jak mourovatí a pindali jak špačty na drátu".

Koncesionárske poplatky sú viazané na vlastníctvo aj rádioprímača, nielen TV. Takže ak nemáš prípoj od distribučky, ale máš autorádio, tak by si mal platiť.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa martin knocik » 14 Feb 2017, 19:22

solar, akumulatory, ostrovny system, veterny generatot, plynovy generator. A nahradiť jeden energeticky monopol inym (elektrinu plynom) tiež nie je žiadna vyhra. A určite by som nechcel byvať vedĺa niekoho kto pravidele púšta elektrocentralu (malé centrály vačšinouou bez poriadnych tlmičov vyfuku )

Nič v zlom zipaj, ale celkovo by to bola asi riadna pálka. Ja by som tie peniaze radšeej napr do auta a mal z toho aspon úžitok,zabavu a potešenie.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

alois

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa alois » 14 Feb 2017, 19:34

1. Plynová kogeneračka je stratový podnik. Okrem toho je tam veľa odpadového tepla, ktoré třeba sekundárne spracovať. To sa v RD nedá. A heslo, že jedzte strukoviny, viacnásobný účinok ti při odbere plynu nepomôže. :oops:

2. Veterná turbína je fajn, najme WAT technológia, nie listová vrtula. Před dvomi rokmi tu bola o tom rozsiahla debata cez vianoce. Len s tým je tiež problém, ak niekto povie, že " u nás fúka stále". Třeba určitú rýchlosť vetra a spočítať dni. A legislativa životného prostredia při väčšom projekte ťa utopí a radšej ostaneš na kábli distribučky.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa martin knocik » 14 Feb 2017, 19:45

to Nemčúri mali túto zimu zaujímavý problém, mali nedostatok elektriny. Slnko nesvietilo, vietor slabý, vody v priehradach malo, uholné naplno. Zachranili ich prebytky elektriny z Francuzska (80% elektriny z jadra). Ekoteroristi o tom budú mlčať.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

alois

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa alois » 14 Feb 2017, 20:07

martin:
To je iba hra na burze. Rakušania sú ešte zelenší, odmietajú jadro, ale dlhodobo nakupujú lacnú nočnú prebytkovú energiu z Čiech a kŕmia s ňou prečerpávačky na vodných nádržiach. Potom cez deň idú turbíny naplno a predávajú drahú energiu do okolitých krajín.

Nemci tým, že odstavili do údržby časť najstaršieho jadra, dýchajú v pohode, len zima je tuhá. Ich veterný park u Hamburgu ide na 100%.

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa lucky62 » 14 Feb 2017, 20:23

A čo tak stirlingov motor?...

Natrafil som na tento článok...

Návratnosť sa vraj nevyplatí, ale odkiaľ sa vzala cena "Kompaktného zariadenia" 13000€, článok nehovorí...
Totálna demagógia + SPP odborný garant..

Práve sa obzerám po internete, či niekto také niečo nevyrába sériovo...

EDIT: Našiel som prvú u Viessmanna..
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa zipaj » 14 Feb 2017, 20:45

alois napísal:Koncesionárske poplatky sú viazané na vlastníctvo aj rádioprímača, nielen TV. Takže ak nemáš prípoj od distribučky, ale máš autorádio, tak by si mal platiť.
Podľa mňa nie sú (niekedy boli), v Zákone č. 68/2008 Z. z. sa o tom nepíše, pojednáva o tom: § 3 - Platiteľ úhrady

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zak ... oplatkoch/

-- Spojený príspevok 14 Feb 2017, 20:54 --
martin knocik napísal:solar, akumulatory, ostrovny system, veterny generatot, plynovy generator. A nahradiť jeden energeticky monopol inym (elektrinu plynom) tiež nie je žiadna vyhra. A určite by som nechcel byvať vedĺa niekoho kto pravidele púšta elektrocentralu (malé centrály vačšinouou bez poriadnych tlmičov vyfuku )

Nič v zlom zipaj, ale celkovo by to bola asi riadna pálka. Ja by som tie peniaze radšeej napr do auta a mal z toho aspon úžitok,zabavu a potešenie.
Každý má svoje priority, ja osobne auto neberiem ako investíciu (pre mňa je to prostriedok na prepravu z bodu A do bodu B), pretože v momente jeho kúpy (myslím nové) hneď stratí cca 40-50% svojej hodnoty a jeho hodnota naďalej klesá a máš s ním aj náklady (aj keby iba stálo v garáži a nespravíš na ňom ani 1km). Za cenu lacnejšieho nového auta sa dá postaviť ostrovný systém, ktorý sa vráti aj za menej ako 10 rokov.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Feb 2017, 21:35

alois napísal:1. Plynová kogeneračka je stratový podnik.
Neglobalizoval by som. Plynová kogeneračka sa oplatí, ale až pri vysokej spotrebe. Taktiež sa ráta využité odpadové teplo.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

alois

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa alois » 15 Feb 2017, 07:14

Drakoush:
1. Preto som ku kogeneračke hneď v druhej vete napísal o odpadovom teple, ktoré on v RD nevyužije.
2. V súčasnej době energia (kWh v matematickom vzťahu ) medzi elektřinou a plynom je moc blízko seba. Čiže k tomu nákup a servis technológie v pomere k vyrobenej energii je stratová technológia.

Príklad:
V roku 2005 sme na tom zarábali. (výrobný podnik sám pre seba, prebytok do 4kV rozvodu) ale ak bol celkový prebytok, tak při výkupných cenách sa to dalo.
Rok na to Timošenková povedala GAZA NET a mali sme problém, nakoľko bol vyhlásený regulačný stupeň, ktorý nás odstavil. Výroba ale musela ísť ďalej, čo znamenalo prekročenie rezervovanej kapacity cez tolerovanú hranicu a to čo sme kogeneračkou za rok ušetrili, sme zaplatili na pokutách za dva mesiace. (ale stále je to výroba, nie klasický RD)

Teraz sú výkupné ceny tiež strašne nízko. Je prebytok a do VN-ka nikto nikoho nechce pripájať. A celá technológia v nn pre seba do klasického RD je utópia.

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa burizon » 15 Feb 2017, 11:21

Je jasné, že zatiaľ sa nedá nahradiť žiadnym prijateľným systémom elektrina od slov.energetiky. Prekvapila ma však informácia od Aloisa, že musíš platiť, ak si ju vyrábaš sám a prekročíš limit. To je hrozné. O chvíľu budeme platiť aj za to, že dýchaš vzduch. Človek by nereptal, keby vedel, že tie prachy padnú na úrodnú pôdu....
0

alois

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa alois » 15 Feb 2017, 15:05

Tak isto existuje nariadenie Min.živ. prostredia, že ak máš studňu a máš odber vody nad určitý objem, musíš platiť za m3 vody, xx€, nakoľko využívaš zdroje štátu. Našťastie to platí iba pre podniky a novelizácia nariadenia aplikovatelná aj pre domácnosti neprešla v parlamente.

Ale pripravuje sa interná vyhláška nazvem to pozatiaľ "vodární", nakoľko veľa domácností má vlastnú studňu a využívajú vodu na WC a iné účely. Takto vyčerpanú vodu vypúšťajú do kanalizácií bez platby stočného a to sú stratené € na prevádzkach čistiarni vôd....

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 998
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa budvar10 » 15 Feb 2017, 15:22

Som zvedavý ako to skontrolujú, či vypúšťaš vodu zo studne do kanála. Mimochodom, dosť veľa vody z vodovodu ide mimo odpad, ale platí sa podľa vodomera. Napríklad keď si poleješ záhradu atď.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa burizon » 15 Feb 2017, 15:28

Platiť stočné, ak máš studńu a odpadovú vodu púšťaš do kanalizácie znie logicky, ale ak investuješ do svojho ostrovného systému na výrobu el. energie a máš platiť dań, ak prekročíš kvótu, tak to mi akosi nesedí.
Chalani, inak dík za vaše názory.
0

alois

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa alois » 15 Feb 2017, 15:56

burizon: zákon o energetike určuje kedy a kto sa stáva výrobcom energie a kto sa zaraďuje do stavu vpodnikateľa v energetike. Dokonca na podnikanie v energetike musíš mať certifikát vydaný min. hospodárstva. (školenie a skúšky)

budvar10: podniky ktoré majú studne majú povinnost mať ciachované vodomery a KAŽDÝ mesiac ( podľa objemu čerpania) posielajú správu o stave. Robia ročnú uzávierku stavu. My sme například museli rozčleniť studňovú vodu na tri vetvy - technológia a odpar v chladiacich vežiach, záhradnícke účely a vsakovanie do savých plôch a tretiu vetvu na vodu spätne vypúšťanú do kanalizácie.

Nehladiac na to, ak chceš vypúšťať do kanalizácie, musíš robiť rozbory odpadovej vody. Tak isto rozbor vody zo studne aj s mikrobiologickými testami. Nie je to sranda.

A najlepšie je, keď ti životné prostredie urobí prepadovú kontrolu a odoberie si vzorky samo...ktoré ale musíš zaplatiť!

V niektorých obciach ( kde je malá čistička odpadových vôd) je tak isto povinnost mať na čerpacej stanici zo studne vodomer. Pán starosta s "dôchodcom aktivistom a odborníkom" chodia kontrolovať pečate a robia odpis stavu.

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa AndiCibula » 15 Feb 2017, 16:57

Výhodnejšie je pozháňať si kade-tade baterky, vždy nejakú nosiť v batohu aj s nabíjačkou a nabíjať ju na miestach, kde ma to nestojí náklady, napr. v práci, v škole, vo vlaku, ... hocikde. :lol:
Popr. ak chce byť niekto super nezávislý, nech sa dá na konštrukciu parného elektrického generátora a može v ňom kúriť drevom. :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=bxv6uT6AGxM
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa hpeter » 16 Feb 2017, 18:00

alois napísal:Koncesionárske poplatky
treba pomenovat veci pravym menom - statom schvalene VYPALNE. Platit za nieco co nepouzivam. Takych prikladov by sa naslo viacej
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12410
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa boraicho » 08 Apr 2024, 23:55

Dostal som taku otázku:
Z domu z rozvádzača do garaže ide 3F kabel , v garaži je 3F zásuvka.
V dome jednu fázu odpojim a drot pripojim na OFF-grid solarny menič, nie je prifazovaný.
čiže do garaže idú 2 fazy zo siete a 1z meniča.
V garaži pripojim 3F spotrebič, cirkular, nabijačku na auto, .....

čo sa stane?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2496
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa Jirka84 » 09 Apr 2024, 07:15

Nakresli si 3 faze z DS - jsou vektorove posunuty o 120 stupnu ( U, I). Kterou fazi z menice budes mit misto te z DS. Pomijim fakt, ze z menice mas trochu jinou Z vuci DS . Napriklad DS bude 0,3 a FV 1,6 ohm - proudy budou jake (vektory, A) ? Muj nazor: nepouzitelne ... :wink: :idea: PS pred pulnoci radeji spanek, prosim.
1
Obrázok 1
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 205
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika-úvaha

Príspevok od používateľa jova » 09 Apr 2024, 12:36

Měnič typu OFF-grid, který je odpojený od sítě a není s touto sítí nijak synchronizován, takže jeho frekvence nebude nikdy s touto sítí totožná. Následkem toho se bude, jak psal Jirka84, měnit i fázový vektor (posun fáze) z měniče, vůči těm dvěma zbylým dvěma fázím sítě. Já toho využívám k tomu, když přepínám dům ze sítě na měnič a naopak. Mám tam obvod, který mi snímá sinusovku měniče a porovnává se sinusovkou sítě. K přepnutí dojde až v okamžiku, kdy se ty dvě sinusovky přepínané fáze překrývají. Někdy je to otázka vteřin, někdy minut, podle toho, jak jsou ty frekvence rozdílné a vůči sobě se mění. Co by to ale udělalo s třífázovým motorem, kdy by se jedna fáze vůči dvěma dalším posouvala, si nedokážu představit. Graficky by to vypadlo cca třeba takto:
sin.png
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok