5ko a jeho vynálezy a zlepšováky

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 5ko a jeho vynálezy a zlepšováky

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Apr 2019, 21:11

Osobne tiež klúč používam len málokedy,väčšinou sa dá kotúč povoliť len zaaretovaním prevodovky a ťahom na kotúč rukou.
Ale boli brúsky, čo nemali aretáciu a tam bol problém niekedy povoliť matku bez klúča. Tie brúsky sú všetky len z recyklingu,ale mám aj Metabo, a tá má len hladkú maticu s perovou podložkou a tá sa nezasekne nikdy.Problém pri uvolňovaní je jedine pri kotúči s vidiovými zubami na drevo, ten sa vie parádne zahryznúť.
Vďaka za K+
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: 5ko a jeho vynálezy a zlepšováky

Príspevok od používateľa E001 » 11 Apr 2019, 22:09

Ja tiež používam jeden univerzálny nástroj na rôzne karbobrúsky. Sú to blicky. Už sa mi stalo, že som nemohol povoliť ani tú rýchloupínaciu maticu. Možno v nej bolo aj veľa prachu a iného bordelu. A tie kliešte mám vždy v kufríku.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Kováčsky zverák

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Aug 2020, 21:00

Ahojte.
Viem že na bazoši sa dá zohnať,ale možno ho niekto máte doma a chcete sa ho zbaviť, alebo o nejakom viete,preto sa pýtam najskôr tu, pokial sa pustím do vlastnej výroby.Je to ťažké hebedo, takže dovoz by sme poriešili ,,po známostiach,,.Vďaka za nejaké info.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kováčsky zverák

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Aug 2020, 11:35

Keďže som ho nezohnal, tak som si ho musel vyrobiť.
Stačilo pár Jäklov 40x40mm, kus závitovej tyče 30mm priemer, a kus ťažkého 150mm Učka na podstavec.Okrem pár hodín zvárania, brúsenia,vrtania a farbenia len zopár dolámaných vrtákov,pretože jedna diera do Jäakla bola taká tvrdohlavá, že z nepochoppitelných príčin nešla navrtať presne tam, kde som potreboval, takže som ju musel doslovne prebrúsiť tvrdohlavejšími stopkovými brúskami . :mrgreen: Vzladom na pôvod materiálu z ,,tuzexu,, to vyšlo cca na 15€,najdrahšia bola asi len kováčska farba a tlačná struna a jeden nepodarený vrták 16mm, ktorý tiež sklonil hlavu pred platničkou a skôr ako sa prehrýzol do polovičky materiálu bol tupý ako motyka a to stál 8€.Takže ,,pánt,, musel stačiť aj s priemerom 10mm,ktorý nemal problém prevrtať starý poctivý vrták.
Takže po vyšamotovaní ohniska a osadení liatinovej mriežky je kováčska,,šmykňa,, kompletná a môžem sa zabávať, keď bude vonku pršať.

Už len kladivá, kliešte,sekáče a iné prípravky povešať na stenu a môže sa kúriť z komína. :applause:
Prílohy
Ohnisko vyložené šamotkami.jpg
ohnisko s  prívodom vzduchu.jpg
obete jednej  čiernej diery.jpg
tvrdohlavý  Jakel.jpg
frézovanie.jpg
Ohnisko vymazané.jpg
Zverák  hotový.jpg
Vyhňa kompletná.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Kováčsky zverák

Príspevok od používateľa deepspace » 24 Aug 2020, 11:57

Skvelá práca 5ko .. :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kováčsky zverák

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Aug 2020, 12:25

Mal by si napísať ježiškovi, aby Ti priniesol pokosovú pílu, bolo by to dokonalé.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kováčsky zverák

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Aug 2020, 13:34

Ježiško už priniesol pásovku, len zabudol pribaliť aj pilový pás na kov. :wink: Ale to si už našporím. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kováčsky zverák

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Aug 2020, 14:18

No škoda, že ešte nepriniesol. Je to len malý krôčik od dokonalosti a tou je rezanie na uhol. Ale inak pekná práca! :agree:
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Kováčsky zverák

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Aug 2020, 16:24

Ježiško by mal 5kovi doniesť koníka, alebo Santovi pajznúť jedného sobíka... 5ko by mal čo podkúvať a aj núčatká by sa radovali :D

Dobrá práca :thumbup:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Kováčsky zverák

Príspevok od používateľa mirosne » 24 Aug 2020, 16:28

Nie je čo dodať,krásna práca. :thumbup: Téma presunutá do správnej sekcie.
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 5ko a jeho vynálezy a zlepšováky

Príspevok od používateľa 5ko » 27 Aug 2020, 18:47

Všetkým vďaka za uznanie a pre porovnanie fotka originálneho kováčskeho zveráka.
Môj má asi raz taký ,,rázvor,, cez 10 cm,vďaka čapu matky v pevnej čelusti s väčšou vôľou výkyvu, ako pôvodný.
Prílohy
IMG_20200813_180959.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 5ko a jeho vynálezy a zlepšováky

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Júl 2022, 20:28

Vlani bolo hrozne veľa bezdomovcov(slimákov)😖tak som vymyslel pomôcku na ich zbieranie,lebo palicou s jedným hrotom sa ťažko do nich triafalo a zbierať ich v rukaviciach tiež nie je žiadna slasť.
Takže keď mi prišiel pod ruku nefunkčný mop nápad bol na svete.
Po hodinke úprav,vznikol tento celkom funkčný nástroj.
Stačí s hrotmi pohodlne nastoknuť sliziaka, potiahnuť rukoviatkou nad vedierkom,planžeta slimáka stlačí dolu z hrotov a čaká na ďalšiu obeť.😀

Vrátim sa k Drakovej pripomienke,ohľadom rezania uhlov .Pokosku nepotrebujem,trafím od oka odrezať aj pravý uhol bez vinkla,ale to Učko,som preto tak nahulvata netradične zvaril,aby som z použitého kusa,čo som mal doma ,využil každý centimeter,a zároveň získal čo najväčšiu stabilitu základu.😏
Prílohy
IMG_20220728_195735.jpg
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 5ko a jeho vynálezy a zlepšováky

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Jan 2023, 17:37

Trochu oživím tému, lebo som dlho len vyrábal a vymýšlal a nepridával, ak teraz ponúkam jednoduchú pieskovačku, ktorá sa dá vyrobiť za pár hodín a za pár drobných a celkom dobre splňa svoj účel.
Inšpiroval som sa síce podobnými videami z YT,ale väčšinou to boli velké zásobníkové pieskovačky a tie menšie podobné striekacím pištoliam, boli zase moc miniatúrne.
Na také domáce očistenie niečoho hrdzavého stačí kompresor čo dá aspoň tých 8-10 Barov a aspoň50 litrový vzdušník,aby nebežal v kuse.
Základom je obyčajné vodárenské Tčko, do ktorého je namontovaný gulový páčkový ventil,ktorý sa vracia pomocou ťažnej pružiny a rukoviatka pre uchopenie je vyrobená z kolienka a 1/2" predlženia, do ktorého je našroubovaný rýchloupínacia bajonetová vzduchová koncovkana pripojenie kompresorovej hadičky.
Do horného vývodu Tčka je namontovaný gulový ventil s motýlikom,aby sa dalo regulovať množstvo piesku privádzaného do trysky.Ten po otestovaní stačí ponechať v tej správnej polohe.Zásobník na piesok tvorí obyčajná PET flaša, do ktorej sa nasype piesok, namontuje na hrdlo redukcie,ktorá má vonkajší 1/2" závit a vnútorný závit na PET flašu.Za redukciuˇďakujem STRACIAMovi, ktorý mi ich vytlačil na 3D za hrsť,pretože som mal už iba jednu z volakedajšieho preklápacieho výrobníka sódy/predchodcu Sodastreemu/.
Trysku som najprv vyrobil z automobilovej sviečky, ale pri sviečkach, ktoré majú v porceláne zabudovaný odrušovací odpor, je problém odrezať časť porcelánu tak , aby ostal len ten koniec, za odporom a čistý otvor .
Keďže tryska podlieha abrázii, musí byť jednoznačne s porcelánu a tak ma napadlo, zmeniť koncepciu a odrezal som diamantovým kotúčom s obyčajnej 10A porcelánovej poistky takú časť od úzkeho konca, aby mi zostalo to širšie plece ,ktoré ju udrží v 3/4" matici z vodárenského šroubenia.
Musel som síce vysústružiť do nej taký lievikovitý medzikus ako nábeh pre piesok, aby sa tam netrieštil,ale hladko prebehol cez otvor von, čo najväščou rýchlosťou.
Na páčku ventilu som napol pružinu ,aby sa vracala po uvolnení z otvorenej polohy a zavrela ventil.
Prvý variant som síce otestoval už v lete,ale kedže to vyzeralo slubne, tak som teraz dokončil aj druhú vriantu, aby som ju nemusel prenášať z BB na chalupu.
Pri testoch som použil núdzové riešenie pieskovacej komory, teda obyčajnú 5 litrovú PET bandasku z octu do ktorej som vyrezal malý otvor, kde som strčil trysku a zhora som dal dovnútra kus hrdzavého roxoru,ktorý som opieskoval do striebrista a piesok mi zostal v bandaske.
Čaká ma teda šete výroba skladacieho boxu, aspoň 1x1 meter, aby tam vošiel trebárs autodisk, s čelnou presklenou stenou a otvormi pre rukávy.
Joooj ako by sa na to hodil taký detský inkubátor. :D
Dúfam, že ak niekde zmizne, nebudú pátrať u mňa.ja si to radšej vyrobím. :wink:

Takže som vám zase nasadil chrobáka do hlavy a budem rád, za každú spätnú väzbu.
Škoda, že sa nedá pridať video.
Prílohy
IMG_20230123_165836.jpg
IMG_20230123_165742.jpg
IMG_20230115_211600.jpg
IMG_20230115_211529.jpg
IMG_20230115_211502.jpg
IMG_20221015_155148.jpg
IMG_20221015_155835.jpg
IMG_20221015_155846.jpg
IMG_20221015_155852.jpg
IMG_20221015_162243.jpg
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: 5ko a jeho vynálezy a zlepšováky

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Jan 2023, 18:14

... 5ko - si neskutočný kutil :agree: Pozeral som nejaké veci okolo pieskovania, ale jednoduchšie je kúpiť to hotové... síce nie "také kutilské" ale za tú cenu to nevyrobíš, keď zarátaš aj čas na výrobu...
obrázok_2023-01-23_180740050.png
Mňa viac fascinuje ten laserový "čistič" ... to je iný level... ale na kolene to nedáme :rolleyes:
obrázok_2023-01-23_181303805.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: 5ko a jeho vynálezy a zlepšováky

Príspevok od používateľa enigma » 23 Jan 2023, 18:35

to na prvej fotke dáme doma za facku . stará nádržka na brzdovú kvapalinu a stará ofukovacia pištoľ a už to beží . nádržku zoženieme na vrakovisku alebo v autoservise ako ND určený do šrotu . pištoľ sa dá kúpiť nová za pár drobných ( cca 5 - 10€ ) a trochu práce ......
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: 5ko a jeho vynálezy a zlepšováky

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Jan 2023, 18:55

enigma pravdu máš aj ty... za pár šušňov sa to dá spraviť, ale keď budeš dôchodca a nebudeš mať čas ??? :lol: :lol: :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: 5ko a jeho vynálezy a zlepšováky

Príspevok od používateľa enigma » 23 Jan 2023, 22:00

tak to si musím počkať ešte najmenej 7 rokov , aby som sa dostal do dôchodku ( ak to bude ešte existovať )
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 5ko a jeho vynálezy a zlepšováky

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Jan 2023, 00:21

Akurát musíte počítať s tým, že ten zásobník na piesok /PET flaša/ bude pod tlakom vzduchu s kompresora, lebo aj do nej nafúkne vzduch a ten potom vytláča a zároveň samospádom strháva piesok smerom do trysky, takže tam nestačí hocijaká nádržka,ale musí vydržať aspoň 10 Barov,čo PET flaša v pohode zvládne.
Keby to bolo otvorené, tak to piesok vyfúkne von.
Zatial som to skúšal s obyčajným preosiatým pieskom z Dunajského štrku, ale najlepšie sa mi osvedčil
kremikový piesok z nožových poistiek , ale kúpil som aj 25kg vrece piesku do bazénovej filtrácie, za 10€ ,ale to vyskúšam až na jar,na chalupe.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: 5ko a jeho vynálezy a zlepšováky

Príspevok od používateľa budvar10 » 24 Jan 2023, 07:47

Original abrazivum 25kg stoji nejakych 10-13e.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: 5ko a jeho vynálezy a zlepšováky

Príspevok od používateľa enigma » 24 Jan 2023, 16:40

môže byť , ak sa jedná o piesok . ale ak je to sklenená drť alebo sóda alebo jemné kovové piliny
, tak to nebude .....
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok