5ko a jeho vynálezy a zlepšováky

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
delong
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 64

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa delong » 12 Jún 2017, 21:33

Ako sa volá odborne taká certifikovaná "skúšačka" a kde sa dá kúpiť ? Rád by som si do budúcna takú zabezpečil samozrejme len profi verziu.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa elmoto » 12 Jún 2017, 21:34

Pocuj Amaterr co je na tej autorovej nebezpecne? To ze sa prevrati a moze sa ziarovka rozbit? Ok tak staci dat tu zasuvkovu listu na sirsiu dosticku a uz niej sanca prevratenia. Daj foto tej tvojej fajnovej.
0
nie som tu

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa Amaterr » 12 Jún 2017, 22:22

vidim , ze rad prekrucujes , nepisal som ze mam fajnovu , to si si uz ty domyslel , a vlastne , kazdy robi na co ma , ked nema niekto v sebe troska profesionality a staci mu na stole aby sa mu to povalovalo a pribijal dosticky aby sa neprevratila , to je uz jeho problem , ja som len spomenul , ze nieco take je humus od niekoho , kto sa hraje na odbornika :) , netvrdim , ze to nie je treba , je to naozaj dobra pomocka , ale ked uz niekto si to spravi v takom prevedeni a prezentuje to , je to hanba , mozno sa caka na karmu , velmi rad dam , ale za odvahu :)
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa elmoto » 12 Jún 2017, 22:31

Bože si sa to nemusel ani unúvať napísať. Zas len drísty. Keď už ma na to na čo má tak je to asi v poriadku? A nie grc ako píšeš. Je mi nevolno z toho.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa E001 » 12 Jún 2017, 22:51

5ko napísal::thumbup:

Teraz ma napadlo, že ešte bezpečnejšie by bolo dať tam inú päticu a použiť halogenku GU10, tá sa len tak lahko na stole nerozbije ,ako klasika E27.
Uvažoval som spočiatku dať tam priebežne tyčkovú 100W halogenku v nejakom kryte do prívodnej šnúry, ale odradilo ma vymyšlanie tých blbých pružinových konektorov. :wink:
S tou 100W halogénkou jedine do kovovej krabičky, prípadne ešte prevetrávať s malým ventilátorom, lebo kúria ako besné. A sú citlivé na otrasy - skapú už keď na ne škaredo pozrieš. To ozaj radšej tie GU 10.
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa oravan » 13 Jún 2017, 00:05

keď to kritizujete tak ukážte čo máte ja používam žiarovku v objímke a dva káble k tomu a slúži
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Jún 2017, 00:07

@-amaterr

Pozri sa, mne môže byť celá karma ukradnutá,aj tá tvoja čo si mi pridal,kludne si ju odmínusuj.

Neviem čo si o tom myslieť,o čo ti ide,
ak si myslíš, že je to také nebezpečné ako píšeš,kludne tam dopíšem to čo si povedal,že je to na vlastné riziko ,nemám problém priznať, že som niečo podcenil a nedomylel, ale mylsím, že väčšina ludí je tu dosť inteligentná na to,aby sami usúdili, či si to urobia alebo nie.Videl som v živote ovela väčšie somariny čo zaváňali prúserom.
Keby som to používal denne,tak si to určite urobím ináč a bezpečnejšie,možno praktickejšie,ale kedže som to potreboval jednorázovo a teraz mi to bude stáť v polici možno rok, kým to znovu použijem,takže sa nemusím báť, že mi to bude zavadzať a prevracať sa po stole.
Ani sa nepamätám, že by sa mi to prevrátilo a to som dosť krútil šnúrami a otáčal pripojený monitorový plošák pri oprave.
Nemienim preto vrážať peniaze do každej jednorázovej hlúposti,len aby to bolo super, tak isto ,ako si nekúpim celú čerpačku,ked potrebujem liter benzínu.

No celkom rád by som aj ja videl tú tvoju skúšačku,nech ti pridám hoci aj dve karmy,ked bude super.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa Amaterr » 13 Jún 2017, 06:55

asi sme si nerozumeli , je to pomocka , ale davat to do sekcii "Moj vyrobok " je prinajmensom smiesne , ved takych jednoduchych produktov je doma naozaj dost ale uverejnovat to je akosi mimo . Ja vravim tomu " kultura prace" , ked uz nieco take opravujem , musim mat na stole hlavne poriadok a bezpecno , uz ani nejde , ze budem smatrat po stole , po vypinaci , riziko ze sa opalim pri vyp a zap , popotahovanie privodnych kablov , ale pri takej manipulacii mozem si spravit viac skody , je mi jedno aky nazor maju kritici na moje vyjadrenie , ja osobne ked robim na " zivej casti " musim mat na stole hlavne poriadok , ziadne kable co by sa mi plantali po stole a estevaj strazit lampu aby sa mi niekde nezavadila a neprevratila .Ok , spravil si si skusacku a si z toho nadseny , ze sa ti nieco s nou podarilo opravit , ale .. :)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Jún 2017, 08:48

S tým poriadkom na stole ti dávam plne zapravdu ,aj tomu, že takých pomôcok má každý ,kto sa venuje elektrike plné poličky či šuplíky.Iste aj ty máš podobné ,profesionálne ,bezpečné no asi nie za pár centov.
Mnohé príspevky začínajúcich či celkom laických členov fora svedčia o tom, že uvítajú každú dobrú radu,ktorou sa im rýchlo a jednoducho podarí niečo vyriešiť a preto som to dal sem ako inšpiráciu ,pretože je to vždy bezpečnejšie, ako nejaké provizorne vrabčie hniezda ,hoci ty máš na to iný názor.

Pôvodne to bolo postnuté inde, ale ak si všimneš, tak to bolo presunuté sem moderátorom,takže mi vôbec nešlo o nejakú svoju naivnú prezentáciu niečoho super zázračného.Vždy chcem len poradiť a pomôcť v rámci svojich možností a skúseností, hoci sa svojimi vedomosťami nemôžem vôbec porovnávať s mnohými ovela mladšími členmi fora,ktorí vedia omnoho viac ako ja a neraz sa učím od nich a vôbec sa nepasujem do roly odborníka.Nikto nemôže vedieť všetko .

Často sa nám povalujú po šuplíkoch veci, ktoré sme si urobili na ulahčenie či zrýchlenie práce a nebežíme s tým na patentový úrad,hoci niektoré by si to aj zaslúžili a určite našli ovela širšie využitie, tak myslím, že je užitočnejšie podeliť sa aspoň takouto formou s ostatnými ludmi,aby si aj oni pomohli .Že to nie je vždy celkom na certifikáciu....? no a čo.... je vela výrobkov s CE, ktoré sa aj odborník bojí chytiť do ruky a kludne sa predávajú.
Jasné, že nie všetky prípravky a pomôcky sa musia hodiť či páčiť každému, ale ide skôr o nakopnutie a inšpiráciu, prispôsobiť si to na svoje potreby a to je často viac, ako siahodlhé čítanie odborných kníh či článkov na nete, alebo pozeranie nejakých ,,kvázi,,návodov na YT.Skôr by som povedal, že na tých videách je ovlela viac nebezpečných výtvorov práve na opačnú inšpiráciu...

Každý má svoj rozum a vyberie si, čo sa mu hodí tak ako to vidí , alebo čo by urobil ináč.Nikomu nič nevnucujem.Každý si urobí názor sám.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa elmoto » 13 Jún 2017, 08:50

5ko idéééš :thumbup:
0
nie som tu

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa Amaterr » 13 Jún 2017, 09:25

Marian , presne si to vystihol , ked nieco pre mladych a zacinajucich , treba im predviest nieco bezpecne , jasne a slusne , ty si im predviedol obycajny paskvil , keby si to dal do kovovej krabicky , bezpecnej , pevnej , to uz nevravim s oddelovacim trafom .. ja nemam ziadne profi , ale ked uz nieco si spravim pre seba , tak hlavne bezpecne , a to ze si to mal presunute som samozrejme nevedel , rad tu pozeram na vyrobky tu prevedene , od mladsich a menej skusenych a mam moznost aj inde vidiet , su to naozaj vyrobky na profi urovni , v zivote by som to nekomentoval , aj ich obdivujem , svoj nazor urcite nezmenim , len tak pohodenu ziarovku v roztrojke s vypinacom ...? za to co som uz povedal si budem stat , kazdy ma svoj nazor , od teba ako vekom a skusenostami zrely , s titulom by som ocakaval nieco viac , a vobec , ani si to mladym nevysvetlil naco je ta skusacka a ako funguje , Poniektori este na svete neboli , videl som na profi servisnom pracovisku nad stolom nabitu vyse metra dosku asi desat ziarovkovych sokloch a opravar si postupne povoloval a zatahoval rozne wataze podla toho aky prud potreboval , cez oddelovacie trafo , som bol v soku , technik mi povedal , je to grc , nikomu to vsak nepovedz , ze si to u mna videl a ani nikomu to neukazem , ale pomaha to v praci , cize to plati aj u teba , spravil si si skusacku , ale prosim ta , nikomu to neukazuj ako si si ju spravil :)
aha , tak ja uz viac nemam co ktomu :) , urcite si si vsimol , ze co tu davas je na vecnost , ...
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa martin knocik » 13 Jún 2017, 09:47

Podla mna by stačilo ak 5ko tú žiarovkovú skúšačku z predlžovačky pripevnil na kus drevotriesky (alebo niečoho podobneho) tak aby sa to same od seba nemohlo prevratit a rozbit ziarovku. Ten to bude ešte chcieť "trochu času" na robotu :)
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Jún 2017, 10:07

Už som napísal, že by bola vhodnejšia žiarovka s GU10, ktorá má pevnejšiu konštrukciu ,upevniť ju niekde na stenu napevno,alebo do toho plastového držiaku na predlžovačky.......,ale o čo je lepšia kovová krabička, s oddelovacím trafom,..... prúdovým chráničom ,kovovou klietkou okolo a neviem čím ešte,aby to bolo bezpečné, ... ked sa popritom hrabeme napr. v plošáku pod napätím :wink:
Vari sa taká zložitá skúšačka oplatí niekomu vyrábať kôli presvieteniu jedného motora....ak nemám firmu na prevíjanie motorov... ale tam sú už iné meráky a určite nie za groš.

Nechcem zlahčovať a poceňovať nebezpečenstvá pri práci,ani navádzať nikoho na hazardovanie,to si musí uvedomiť každý, kto sa pustí do opravy niečoho, do čoho sa nerozumie a musí rátať s rizikom, ako ked skočí do vody a nevie plávať.

Tá plastová roztrojka sa normálne predáva ako bezpečná,práveže tam nie je nič kovové, zemnenie funguje ako má, je tam vypinač odpájajúci oba vodiče,tak neviem, čo by tam ešte malo byť, aby sa tomu nedalo nič vytknúť,teda okrem tej žiarovky,ktorá sa môže rozbiť, či popáliť...ale aj tak nikdy ,teda okrem tej chvíle keď sa rozsvieti pri tvrdom skrate sa nemá ani kedy zohriať.

Niekedy mám dojem, že sa raz s tých noriem všetci pototo... no, aby som nebol za ignoranta, kludne sa to môže dať do koša,na večné časy- pre pokoj v rodine.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa marioo » 13 Jún 2017, 11:39

5ko nič si nerob z podobných "príspevkov"

mňa si práve inšpiroval k tomu, aby "naša" žiarovková nebezpečná skúšačka dostala novú "krabicu" a bola bezpečnejšia a pohodlnejšia na používanie.

A najmä o to ide v tomto fóre... aby sme si zdielali nápady, radili a spríjemnili všetko :)

Ďakujem za inšpiráciu :)

P.S. Ak ju používam 2-3x za rok tak ju mám proste zavesenú na okne :) a nebudem kôli tomu kupovať niečo za pár sto euro :)
" účel svätí prostriedky " samozrejme ak budem mať "profi" firmu tak tam patrí iné vybavenie...

Niektorí "mudrci" si tu asi neuvedomujú, že sa tu kopec ľudí delí o svoje mnohoročné skúsenosti.. a ja som im za to vďačný..

A zrejme to spravím s GU prípadne s viacerými aby sa dala prepínať W 50,100 atd..
Prílohy
IMG_8487-1.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa helios » 13 Jún 2017, 12:00

Ja takú 200W žiarovku na závesnej objímke používam tiež, len s tým rozdielom, že je zavesená až za regulačným oddeľovacím trafákom, takže nehrozí pokopanie pri náhodnom dotyku a pri skrate v zariadení nemusím dokola meniť poistky 1,6A na sekundáre. Regulačný trafák má ešte výhodu v tom, že presne zistím, od koľko V nabehne impulzný zdroj a ako sa pritom chová. To pri samotnej žiarovke nezistíte. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
mkat
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 873
Dátum registrácie: 27 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Tisovec
Vek: 69

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa mkat » 13 Jún 2017, 12:06

Keby som bol vedel že sa tu, okolo tohoto príspevku roztočí takáto debata tak ten svoj ani nepošlem.Už to bolo zabudnuté.Ja som chcel len
" 5ko -vi " oznámiť ,že ma svojím príspevkom rozhýbal, aby som si konečne vyrobil niečo ,čo zavše potrebujem.A hlavne aby som už nemusel mať po stole rôzne drôty.Ale je to v úhľadnej škatulke a hlavne bezpečnejšie ako som to mal pred tým.
0
Ved tam nemôže byt velka chyba,včera to ešte perfektne fungovalo.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa zipaj » 13 Jún 2017, 12:18

Z toho čo som vyššie čítal, tak mi vychádza že bezpečné bude opravovať ľubovoľnú elektroniku napájanú zo siete iba vtedy keď bude dokonale zakrytovaná, ale tak sa to nerobí! Žiarovkovú skúšačku nebude používať niekto kto nevie presne čo robí. Neviem si predstaviť ako by sa dal bezpečne opravovať napr. počítačový zdroj, to by sa mal pred každým zapnutím zakrytovať? Ako by sa na ňom robili nejaké merania pod napätím? Samozrejme oddeľovací transformátor je dobrá vec a aj ho používam, používam aj žiarovkovú skúšačku, ale ak opravujem nejaký PC zdroj, tak mám na stole hodený plošný spoj a je to zaručene nebezpečnejšie ako nejaká žiarovka ktorá blikne pri zapnutí. A len tak mimochodom ja používam aj inú variantu žiarovkovej skúšačky, pri opravách mimo dielne je niekedy varianta s predlžovákom, zásuvkou atď zbytočne ťažká a rozmerná, bakelitová objímka (aby bola ľahká a nepadala) a prepálená poistka ktorá sa nastokne do poistkového držiaka.
Prílohy
DSC04343.JPG
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa Amaterr » 13 Jún 2017, 19:26

co uz , vsetky zlepsovaky od petdesiatnikov , ked vam stacia droty povalujuce sa po stole so ziarovkami , ok , vsetkym sa Vam ospravednujem , myslel som , ze su tu prinajmensom elektrikari , elektronici , a odkaz pre mladsie rocniky , neberte si od nich priklad :)
a pre Zipaj , zle si cital , nik netvrdil , ze elektronika musi byt zakrytovana
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa zipaj » 13 Jún 2017, 20:15

No niektorí opravári sú aj pyrotechnici, najlepšia poistka je šrubovák ...

Odkaz pre mladšie ročníky: Vyšší vek síce nie je "synonymom múdrosti", ale ak pri oprave odpálim x-krát poistku, nabudúce pri skúške zapojím namiesto nej žiarovku.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Žiarovková skúšačka

Príspevok od používateľa Amaterr » 13 Jún 2017, 20:20

ved aj ja mam ziarovku , nemam nic proti ziarovkam :wink:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok