Cubesat SkCube

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

qwertz12
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Feb 2017, 15:44
Bydlisko: Nitriansky kraj

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa qwertz12 » 25 Júl 2017, 17:18

Keď sa už rieši to verejné financovanie, tak som názoru, že 315 700€ sú na podobný projekt naozaj len drobné. Každý, kto vyvíja elektroniku chápe, že vývoj stojí majland - meracie prístroje, simulácie, testovania, zázemie, atď. Som si istý že sa tunelovalo, ale stále je to na príliž malej škále aby to vôbec niekto riešil...

Som skôr sklamaný z výsledku. Očakával som že po rokoch vývoja to neskape po pár dňoch... nech už to stálo čokolvek. Prezentujú členov tímu ako slovenskú elitu - čo im samozrejme neberiem. Ale tu nastáva otázka, prečo tím poskladaný zo slovenskej špičky v elektronike zlyhal?

Prečo boli navrhnuté obvody ktoré mali práve zabrániť zlyhaniu systémov, ktoré aj napriek tomu zlyhali na plnej čiare?

Ešte na margo toho tímu... prečo softvér družice (čo je teda naozaj kritická oblasť) programoval iba jeden človek??
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa juraj77 » 25 Júl 2017, 17:32

Mimochodom, ak si myslíte že financie boli vynaložené nehospodárne, tak prečo tam nepošlete kontrolu .... :pain:
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

vpershing
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 27 Jan 2012, 14:06
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 64

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa vpershing » 25 Júl 2017, 21:00

Hmm, pred chvíľou som postupne v poradí zachytil Robusta-1B, čisto a jasne VZLUSAT1, nasledujúca SKCube ani ťuk, nakoniec rozpoznateľne SUCHAI. Na frekvencii SKCube tam bola jedna či dve krátke "šmuhy" ale to bolo všetko...
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2643
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa zawin » 25 Júl 2017, 21:04

Kolegovia testujú rádioamatérsky digipeater, ktorý bude spustený 27.07 - viac info http://hamradio.sk/
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa _petko_ » 25 Júl 2017, 21:31

Neviem co je presne zahrnute v tom madarskom rozpocte, ale ak je aj s vypustenim, tak to je bullshit. Stanica na sukromnej zahradke sice nie je koser, ale ako Dano sapista ide rozoberat nejake ceny :D tak to je for roka (sapaci su snad najdrahsi IT), lebo ako by to bolo, keby vedci nerobili zadarmo. Ako pre objasnenie stat je prelezeny cely sapom. A nareky typu mohlo to ist na kriedy a zdravotnictvo su dristy pre jednoduchych ludi, pretoze tak system nefunguje. (a nejdem si opravovat diakritiku ach toto forum vzdy na to zabudnem)
0

Andys
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 04 Mar 2013, 23:56
Bydlisko: Bochum

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa Andys » 25 Júl 2017, 21:40

Ja som nikde nepísal, že niekto niečo ukradol ! Len celý projekt je divný, SOSA nedokáže odpovedať na množstvo otázok, resp. sa k ním ani nevyjadruje. Stále majú potrebu opakovať, aký je ich projekt dôležitý a jedinečný, ak sa vyskytne nejaky problém nevedia sa k nemu fundovane vyjadriť, radšej to zakrývajú alibizmom typu, to sa stane aj v NASA. Používajú neoverené a polopravdivé informácie, ako napríklad že ten ich satelit je úspech už len preto, že 70% satelitov sa po vypustení ani nezapne a podobne alibistické hlúposti. Veľmi im nepomohla ani konfrontácia z AsU SAV, kde Aleš Kučera v oficialnej správe vysvetlil presne v čom spočíva ich zavádzanie. Ďalej sa mi nepáči, že potrebovali vkladať kocku do rúk politikom a prezidentovi s jedinym cieľom aby celý ich projekt pôsobil dôveryhodnejšie. Ich vyhlásenia typu "Družica vychovala veľa vesmírnych inžinierov" su občas až komické, ak sa človek pozrie na ich webovú stránku, kde je okrem gramatických chýb aj viacero technických nepresností, ktoré postupne opravujú. Keby mali človeka na PR, mohlo byť veľa vecí odkomunikovaných profesionalnejšie, ak by mu samozrejme vedeli dodať relevantné informácie. Napríklad viac ako 2 týždne neboli žiadne (ani COM) data na stránke data.skcube.sk aktualizované. Ďalej ma zarazilo, ako som už písal, že nedokázali zabezpečiť ani dostupný software na dekódovanie dát, samozrejme že link "Ako prijímať signály z skCUBE" som videl, ale najprv som si myslel, že je to iba žart. Pred viac ako rokom a pol zawin uverejnil článok, kde uviedol "Primárna pozemná stanica sa buduje pri Šamoríne, kde ju bude zastupovať rádioamatérske združenie SOSA - OM3KAA, vedúci operátor OM1LD." pár príspevkov dozadu zasa napísal "Áno skutočne mala byť naskôr hlavná pozemná stanica na Žilinskej univerzite, ale pravda je taká že to tam ešte stále nieje dokončené a spojazdnené. Kvôli tomu SOSA musela hľadať vlastnú alternatívu na vybudovanie pozemnej stanice pre príjem skCUBE." To bol problém na univerzite za rok a pol dokončiť prijímaciu stanicu a pri Šamoríne to problem nebol ? Toto bola aj jedna z vecí ktoré kritizovala SSPA vo svojej správe tu http://www.vesmirnapolitika.sk/2017/06/23/report02/
v resp. tu je cela správa http://www.vesmirnapolitika.sk/wp-conte ... rt-02i.pdf


Maďarský projekt MASAT-1 stál podľa ich tvorcov cca 160000 €, toto sú odhadované celkové náklady vrátane prijímacej stanice a poplatku za vypustenie do vesmíru. Samozrejme táto družica bola konštruovaná v inom čase a vtedy bol väčší problém zohnať komponenty. Aj napriek technickým problémom zo stabilizáciou, ktoré vznikli pri vypustení, bol tento satelit schopný urobiť snímky zeme v rozlíšení podobnom ako skCube.

Ešte jedna drobnosť, pozrel som si konečne to stupídne video od akože "novinára" Daňa a po pozemku člena SOSA nebehal.
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2643
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa zawin » 26 Júl 2017, 08:50

Andys, pokúsim sa odpovedať na viacero z tvojich tvrdení.
Používajú neoverené a polopravdivé informácie, ako napríklad že ten ich satelit je úspech už len preto, že 70% satelitov sa po vypustení ani nezapne a podobne alibistické hlúposti.
Pán Aleš Kučera sa v tomto článku https://tech.sme.sk/c/20605525/astronom ... okora.html
odvoláva na graf, z ktorého vyčítal že to nieje 70% ale iba cca 32%, čo nieje podla neho väčšina. Bohužiaľ pán Kučera nevie čítať grafy, alebo to zámerne si nevšimol značnú časť koláča, ktorá je definovaná pod tajomnou skratkou DOA. Znamená to Dead-on-Arrival a je to definované ako "This satellite was never heard from in space". Takto sa vedec snaží vyvracať klamstvá. Gratulujem mu!
že potrebovali vkladať kocku do rúk politikom a prezidentovi s jedinym cieľom aby celý ich projekt pôsobil dôveryhodnejšie
Zvýšenie dôveryhodnosti nebol dôvod prezentácie skCUBE s verejnými predstaviteľmi. Hlavným cielom skCUBE je popularizácia. S tým súviselo aj to, že sme museli politikov predvedčiť, že vstup do ESA má zmysel. Práve projekt skCUBE presvedčila p. Pellegriniho, aby sme do toho išli. Kto neverí nech si pozrie video: https://www.youtube.com/watch?v=trHxkCuQAkE
To bol problém na univerzite za rok a pol dokončiť prijímaciu stanicu a pri Šamoríne to problem nebol ?
Áno to bol! Pozemná stanica je súčastou novovybudovaného vedeckého parku, ktorý v tom tom čase ešte ani nestál. S tými vedeckými parkami je to problém na celom slovensku. Postavilo sa to narýchlo z eurofondov, a doteraz sa nevie ako vlastne majú fungovať a aký majú mať vzťah k univerzitám.
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 26 Júl 2017, 10:03

zawin vďaka za tvoj čas a peknu reakciu a informácie :thumbup:
0
nie som tu

Andys
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 04 Mar 2013, 23:56
Bydlisko: Bochum

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa Andys » 26 Júl 2017, 20:10

Priznám sa, že o uvedenom článku som nevedel a bohužiaľ link uvedený v článku mi funguje len čiastočne. Predpokladám, že toto je štatistika za dlhšie obdobie existenie cubesat-ov. Ak to vezmem čisto prakticky, raketový nosič PSLV-XL vyniesol spolu 31 družíc triedy cubesat a určite z nich nebolo 70% neúspešných. Ďakujem aj za upozornenie na chybu ktorú urobil pan Kučera. Inak súhlasím s tým, čo bolo napísane nižšie, reálny pohľad a trocha pokory by nezaškodilo, ako sa hovorí dobré sa chváli samo :)

Ja som videl v mediách viacero fotografií aj vídeí, kde družicu prezentoval prezident Kiska, netuším či vôbec vie čo je ESA a keď sa už bavíme o ESA, naozaj si myslíte že práve vy ste boli dôvodom na to, aby predstavitelia vlády podporili vstup Slovenska do ESA. Prvá rámcová dohoda bola podpísaná v roku 2010, druhá o ktorej zásluhy sa uchádzate v roku 2015, tretia je plánovaná na rok 2020, vídeo je síce fajn, ale každý nech si urobí názor sám. Možno sa čoskoro dozvieme, pre koho bola táto zmluva výhodná a komu reálne pomôže táto spolupráca.

O tom že bol takýto problém v Žiline som nevedel, ale videl som, že pred časom (rok 2012-2013) ste testovali práve v Žiline anténny systém. Budem sa opakovať, ale v každom prípade si myslím, že vhodnejšie ako na súkromný pozemok, by bolo umiestniť prijímaciu stanicu na budovu FEI-ky v BA, ak sa teda bavíme o popularizácii vedy a tiež sa mi zdá, že 3 prijímacie stanice su zbytočné v respektíve som nevidel nikde inde podobné riešenie, aby mali 3 prijímacie stanice v jednej krajine, ak by boli rozmiestnené po svete, tak to by už malo význam.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa Jerry19 » 26 Júl 2017, 21:19

Ak sa niekomu viac ako 300 000 za takyto projekt nezda vela a ze podobny madarsky projekt stal necelych 100 000 € mu pride tiez OK tak ja uz neviem. A ktomu vyvoju. Ak nahodou niekto nevie tak takyto malicky satelit je standardizovana vec a da sa to kupit hotove za par tisic aj na ebay. To ze su tam porobene nejake upravy a software atd. OK. To beriem. Ale to nie je nieco nove kompletne vyvynute z nicoho. Ani zdaleka a ani nie je ten projekt nicim unikatny. Ak by tam bol rozpocet 100 000 a nie 400 cca tak by ma to vobec netrepilo a neriesil by som to, aj ked aj tak by bol ten projekt zbytocny = zbytocne vyhodene peniaze na nieco co nema zmysel ...

Tu je nejaky pokec k tomu co taka sranda moze stat a je to z roku 2009 a vyratali to na:

This, then, brings the total cost of placing an educational CubeSat in orbit at:

5,000 + 30,000 + 16,000 + 1,000 = US$52,000

http://www.satmagazine.com/story.php?number=602922274

Ak tam pridame este nejake dalsie necakane naklady atd. tak tych cca 100 000 za madarsky projekt je dajme tomu OK. U nas klasika, cena je trojnasobna. Tak to u nas funguje a ten kreten Kiska to este ide propagovat...
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa martin knocik » 26 Júl 2017, 22:00

Ako chces postaviť družicu za 100 000€ ked len vynesenie na orbitu stalo 107 000€ ? Možno sa len od vypustenia madarskeho Masatu stalo vypuštanie cubesatov tvrdý biznisom.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa maxmiz » 26 Júl 2017, 23:48

Andys napísal: O tom že bol takýto problém v Žiline som nevedel, ale videl som, že pred časom (rok 2012-2013) ste testovali práve v Žiline anténny systém. Budem sa opakovať, ale v každom prípade si myslím, že vhodnejšie ako na súkromný pozemok, by bolo umiestniť prijímaciu stanicu na budovu FEI-ky v BA, ak sa teda bavíme o popularizácii vedy a tiež sa mi zdá, že 3 prijímacie stanice su zbytočné v respektíve som nevidel nikde inde podobné riešenie, aby mali 3 prijímacie stanice v jednej krajine, ak by boli rozmiestnené po svete, tak to by už malo význam.
Univerzitny komplex je postavany v meste a produkuje to velke rusenie, ktore moze sa prejavit aj presne tam, kde chceme prijimat signal z druzice. Z tohto hladiska je lepsie mat antenovy system mimo mesta. 3 prijimacie stanice nie su zbytocne, nakolko moze sa stat ze nejaka vypadne, a dalsie budu moct s druzicou pracovat.
0

vpershing
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 27 Jan 2012, 14:06
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 64

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa vpershing » 27 Júl 2017, 07:03

RIADIACI POČÍTAČ SLOVENSKEJ DRUŽICE TYPU CUBESAT:

http://www.fei.stuba.sk/docs/2015/autor ... utoref.pdf

a takto pisali pred rokom 17.07.2016: http://www.topky.sk/cl/10/1561691/Velke ... omplikoval - vyberám z článku: Slovenský tím inžinierov a vedcov sa momentálne venuje dokončovaniu siete pozemných staníc i softvérovému vývoju, najmä aplikácie pre rádioamatérov.

A pridávam ešte link na zoznam nanosatelitov:
http://www.nanosats.eu/
a link na výrobcu kitov kde nájdete aj cenníky:
http://www.cubesatkit.com/
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2643
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa zawin » 27 Júl 2017, 08:34

@Jerry19
MASAT-1 bol vypustený za 0 €. vypustila to ESA bezplatne pri prvom teste rakety VEGA. Maďarsko bol vtedy v programe ESA PECS, Slovensko nie. Odvtedy to ESA nechce robiť zadarmo.
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Andys
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 04 Mar 2013, 23:56
Bydlisko: Bochum

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa Andys » 27 Júl 2017, 09:27

Vynášanie nákladu do vesmíru je trvdým biznisom už dlhé desaťročia. Cena samozrejme záleží aj na tom, ktorá spoločnosť (štát) náklad vynesie a tiež to závisí aj od obežnej dráhy.

Argument, že v meste je silné rušenie sú v dnešnej dobe úplne neopodstatnené. Rušenie je v každej zastavanej a obývanej zóne. Rušenie v spektre desiatok kHz až stoviek MHz dnes produkujú hlavne bežné zariadenia v domácnosti (počítače, sieťové prvky, metalické a bezdôtové počítačove siete, rozvody káblovej TV, TV prijímače, settop boxy, nabíjačky, frekvenčné meniče...) V podstate potenciálnym zdrojom rušenia, sú všetky zariadenia ktoré obsahujú spínaný zdroj a CPU.
Pre príjem satelitov však ani tieto rušenia niesu žiadnym problémom, preto lebo na satelitný príjem resp. komunikáciu sa využívajú vysoko smerové anténne systémy, ktoré toto rušenie eliminujú (anténa je nasmerovaná na oblohu - vyžarovací diagram je smerom od zeme).

Treba si uvedomiť, že frekvencie ktoré sa využívajú na príjem (komunikáciu) zo satelitom sú v radioamatérskom pásme a radioamatérov, ktorí sa venuju satelitnej prevádzke je po celom svete mnoho, nakoniec aj na problém, ktorý má skCube ich upozornil nemecký radioamatér DK3WN, takže radioamatéri veľmi radi pomôžu, príklad môžte nájsť aj tu
http://cubesat.bme.hu/en/radioamatorokn ... atisztika/

Maďari majú hlavnú prijímaciu stanicu na budove univerzity a záložnú má jeden z tvorcov satelitu na záhrade (súkromne ako radioamatér). Po zásahu bleskom bola hlavná prijímacia stanica mimo prevádzky a následne bola prerobená tak, aby bola odolná aj voči priamemu zásahu bleskom (na el. sieti nezávislé napájanie, oddelenie signalov optickým vláknom). Majú to vyriešené naozaj profesionálne. Preto si myslím, že dve pozemné stanice (Jedna v Žiline a v Bratislave) by úplne postačovali, samozrejme za úplne iné peniaze ako boli nato vynaložené.

Anténny systém pôvodnej pozemnej stanice
http://galeria.index.hu/tudomany/2012/0 ... szitese/10

Tá istá pozemná stanica pri rekonštrukcii
http://gnd.bme.hu/gallery.php?dir=20140 ... rbantartas

V čase keď bol vypustený MASAT-1 neboli ešte bežne dostupné lacné SDR prijímače, preto mali vyvinutý jednoúčelovy prijímač určený na tento účel, nepamätám si presne na cenu, ale bolo to okolo 30-40€, takto nejako si predstavujem popularizáciu vedy a satelitnej technológie.

Staršia verzia prijímača pre MASAT-1
http://cubesat.bme.hu/en/2013/04/08/usb ... vevo-v1-0/

Finálna veria ktorej súčasťou je aj jednoduchá YAGI anténa
http://cubesat.bme.hu/radioamatoroknek/masat-kezi-vevo/

Už si presne napämatám, ale odhadovaná cena celého projektu bolo okolo 160000 € a to vrátane odhadovaného poplatku za vypustenie 40-60000 €, pôvodne mali im mali vyniesť MASAT-1 do vesmíru satelit Rusi.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 27 Júl 2017, 10:58

Pozerám, že húfne používajú materiál z bežného zvinovacieho metra. Možno to sa odrazilo na cene :)
0
nie som tu

qwertz12
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Feb 2017, 15:44
Bydlisko: Nitriansky kraj

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa qwertz12 » 27 Júl 2017, 11:22

Jerry19 napísal:Ak sa niekomu viac ako 300 000 za takyto projekt nezda vela a ze podobny madarsky projekt stal necelych 100 000 € mu pride tiez OK tak ja uz neviem. A ktomu vyvoju. Ak nahodou niekto nevie tak takyto malicky satelit je standardizovana vec a da sa to kupit hotove za par tisic aj na ebay. To ze su tam porobene nejake upravy a software atd. OK. To beriem. Ale to nie je nieco nove kompletne vyvynute z nicoho. Ani zdaleka a ani nie je ten projekt nicim unikatny. Ak by tam bol rozpocet 100 000 a nie 400 cca tak by ma to vobec netrepilo a neriesil by som to, aj ked aj tak by bol ten projekt zbytocny = zbytocne vyhodene peniaze na nieco co nema zmysel ...

Tu je nejaky pokec k tomu co taka sranda moze stat a je to z roku 2009 a vyratali to na:

This, then, brings the total cost of placing an educational CubeSat in orbit at:

5,000 + 30,000 + 16,000 + 1,000 = US$52,000

http://www.satmagazine.com/story.php?number=602922274

Ak tam pridame este nejake dalsie necakane naklady atd. tak tych cca 100 000 za madarsky projekt je dajme tomu OK. U nas klasika, cena je trojnasobna. Tak to u nas funguje a ten kreten Kiska to este ide propagovat...

Ale ty si úplne mimo...
Cieľom tohto projektu je vývoj vlastnej družice, nie kúpiť od číňana. Čo by bolo na tom také zaujímavé?
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 27 Júl 2017, 11:33

qwertz12 :thumbup: presne. Toto nieje projekt stredoškolákov ale vlastný vývoj, že štát investoval do vlastných ľudí a slovenského projektu. Je len škoda, že to tak dopadlo ako to dopadlo. Nemyslím problém na družici, ale pozemné stanice, podpora, informovanosť a konečný efekt.

Uvedomme si a buďme na to hrdý, že Slováci napriek celkovej mienke sme národ šikovný a múdry. Vyrobilo sa to u nás, našimi prostriedkami. Buďme na to hrdý. Kto nechápe nech si kupuje kocky cez ebay. Ak sa naserieme budeme tie kocky vynášať na vlastnéj rakete !
0
nie som tu

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa _petko_ » 27 Júl 2017, 12:16

Ako sme sa dostali od budgetu 97000 k cene 160000 €? To znamená, že to zle odhadli? A vyvoj prijímača "after several weeks of development and testing" stál 30-40€, tak je jasné, že to je možno tak cena súčiastok..a pritom im stačil tuner a zvuková karta, čistý tunel :D. Porovnavajme porovnateľné http://praha.idnes.cz/studenti-cvut-pos ... zpravy_rsr

Zawin: už viackrát sa mi stalo, že na sosa.sk ak kliknem na skcube, otvorí sa mi nejaká reklama (vždy tá istá). Púšťal som aj antivír, ale nič nenašiel. Nikde inde mi toto nerobí. Nemáte tam vy nejakú háveď?
0

qwertz12
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Feb 2017, 15:44
Bydlisko: Nitriansky kraj

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa qwertz12 » 27 Júl 2017, 13:25

Ja sa čudujem, že koľko ľudí sa hnevá kvoli svojim 5 centom (slovom: päť centov) čo dali do toho.
0

Napísať odpoveď