anomália v atmosfére

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Jún 2017, 19:05

Dnes o 13:25 hod som pri ceste do práce mal zapnuté rádio v aute - Vlna.
Zrazu sa signál stratil, tak som pustil prelaďovanie a nabehla stanica s názvom YLEX. Najprv som myslel že maďarská,lebo som nerozumel reči ich kmeňa. Dal som znovu ladenie a nabehla stanica YLESUOMI. Ostal som pozerať ako puk. Po pár minutách sa signál stratil a nabehli naše vysielače, ktoré sa vtedy nedali vôbec zachytiť. Musel byť v atmosfére riadny šrumec,keď sa dali chytiť vysielače z Fínska.....
Podvečer sa to na SK riadne vybláznilo.

-- Spojený príspevok 16 Jún 2017, 19:17 --

Keđ prídem zo šichty pridám ešte videjko z ladenia ..
Prílohy
IMG_20170616_132812_1497631669296.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 681
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 16 Jún 2017, 20:37

Tento jav sa nazýva sporadika. Pár krát sa mi to stalo tiež. Zachytil som ukrajinské, alebo ruské rádia.

http://www.radiotv.cz/p_radio/r_technik ... vrstva-es/
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Jún 2017, 20:53

Pokial v aute chytíš len cudzí vysielač, tak je to vždy lepšie, ako niečo nákazliv. :D

Asi pred 20rokmi ,ked sa ešte na VKV nedalo vela chytiť,mal som päťprvkovú celovlnnú antenu s predzosilňovačom s BFkom na CCIR, aby som mohol chytať Wiedeň 3 a radio Danubius,kde na tú dobu perfektne hrali.Na moje prekvapenie sa mi časo stalo, že som zachytil aj zopár talianskych a dokonca španielskych aj francúzskych staníc a išli stereo.
Vtedy začínalo vysielať aj rádio T, z Trnavy a ked som sa k nim raz dovolal,tak sa vtedy Vlado Voštinár čudoval, že ako je to možné, že ich zachytím až v Banskej Bystrici. :lol:
Zvyklo to robiť ale iba pri slnečnom počasí.
Aj teraz v BB sa dajú chytiť Maďarské VKV vysielače.
Ale Škandinávia, to je ozaj rarita ,asi polárna žiara.. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Jún 2017, 21:14

s príjmom v aute je to u nás problematické,signál sa stráca,vypadáva... najlepšie idú panboškári - Lumen.. ten ide asi aj v kostolných katakombách :D
Všetko je zasr...até dátovým prenosom. Som zvedavý kedy odstavia FM pásmo nadobro. Autorádiá,tunery a receivre budeme prerábať na internetrádiá. Skončia ako klasiky TVP.
Ale čo už...pokrok nezastavíme.
Niekde som čítal že Nemci už skončili s výrobou VHF/UHF dialkových mikrofonov... že kôli uvolneniu pásma.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa marioo » 16 Jún 2017, 21:14

YAGGINA na FM CCIR :) kde sú tie časy :) 11:00 O3 Hitpanorama :) a v nedelu hitparada :)

V podstate sme robili diaľkový príjem FM častokrát na 200-250 km a to v stereo :) aby sme to mohli na B115 alebo B116 na 19 stke nahrávať :) Mladšie ročníky tušiť nebudú :)

Autom sa mi stáva, že pri Žiari nad Hronom pri "komíne" chytám v úseku asi 1 km české rádiá aj moravské.. ale iba v tom úseku.. zrejme nejaké odrazy
Prílohy
FM.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Jún 2017, 21:24

V nedelu aj Petőfi Rádió - Poptarisznya..B.Toth Laszlo....
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa Pozitron » 16 Jún 2017, 21:47

V dobách keď začínala u nás televízia, bola Bratislava na druhom, Budapešť na prvom Viedeň tiež na prvom (neskôr na šiestom) kanáli. Prvé TV pásmo bolo v okolí 56 až 68 MHz, a v letných mesiacoch dochádzalo k vzniku mimoriadnej E-vrstvy ionosféry. Stávalo sa, že pri sledovaní našich alebo maďarských programov naskočil obraz z býčích zápasov - asi zo Španielska. Zvuk tam nebol, lebo mali iný odstup nosných obrazu a zvuku. Takýto príjem bol nekvalitný a nepravidelný, tak ako sa menil signál odrazený ionosférou.
V dobe, keď naše pásmo VKV bolo cca 66 až 72 MHz, som mal dvojpásmové rádio Tesla Duetto, na ktorom mi išli rakúske rádiá na kus drôtu, pásmo bolo oveľa menej zaplnené. Tam mi v takomto ročnom období celkom dobre išli španielske a portugalské rádiá.
No a dnes som (nesústredene) počúval Rádio FM, ale sa rozlaďovalo, signál unikal, lenže som pre dostatok inej zábavy nedosledoval, čo to tam naskakuje.
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa helios » 17 Jún 2017, 02:06

Mne sa zasa kedysi v Blave stávalo, že som na dipól chytával v FM pásme akúsi vzdialenú juhoslovanskú stanicu, ktorá sa striedavo objavovala a mizla ako to bývalo na SV pásme (fading). Bolo to vcelku vtipné. :D
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa zipaj » 17 Jún 2017, 12:27

Treba kvalitný tuner (hlavne selektivita je dôležitá), mne sa na DX príjem najviac osvedčili autorádiá Blaupunkt, aj lacnejšie modely ktoré som dostal na súčiastky a rádio fungovalo, nemal som problém chytiť vo Vranove nad Topľou Rádio Tatry z Popradu (ktoré nešlo poriadne ani vo Svite), samozrejme 4-prvková yagi a predzosilňovač s KF982.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
mkat
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 873
Dátum registrácie: 27 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Tisovec
Vek: 69

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa mkat » 17 Jún 2017, 15:14

Keď som si prečítal príspevok ,tak som si pripomenul že niečo podobné sa včera (16 . 6. ) okola 12 hod stalo aj mne.Počúval som v aute Slovenský rozhlas a naskočila mi nejaké divné vysielanie.Tak som dal inú predvolbu,ale ani tá stanica nehrala dobre.Asi po pol minúte som dal na Slovenský rozhlas a už to bolo v poriadku.
Ak by som tu o tom nečítal tak na to určite zabudnem.
0
Ved tam nemôže byt velka chyba,včera to ešte perfektne fungovalo.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa breta1 » 17 Jún 2017, 15:29

Jako pamětník též přidám - v začátcích vysílání TV v 50. letech na 1. kanále Ostrava obraz někdy překryl obraz z Moskvy.
A pamatuju si na jednoho šílence, který měl 4xYagi soustavu a na 6. kanále v Ostravě běžně (nepříliš kvalitně) chytal Wídeň (nevím, možná to tehdy byl Jauerling)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Jún 2017, 15:40

Ja som chytil voice of america. Najbližší vysielač je v afrike. Je možná aj takáto anomália?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2641
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa zawin » 17 Jún 2017, 16:33

Ionosféra vie niekedy naozaj prekvapiť. Na VKV môžu takéto javy nastať vznikom sporadickej vrstvy Es - http://www.crk.cz/SIRENIC
Oveľa zaujímavejšie je to však na nižších frekvenciách do 30 MHz. Kolega rádioamatér mi spomínal že raz sa mu stalo že počul vlastné "echo" po odvysielaní signálu. Stalo sa to tak že táto rádiová vlna sa odrážala medzi ionosférou a zemou ako vo vlnovode až obletela celú zemegulu :)
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Jún 2017, 16:55

Takže som odhalil tú polárnu žiaru :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa amater63 » 17 Jún 2017, 18:02

Ano 5Ko, polární záře je krása, "vlny" se šíří odrazem.Tento jev je sporadický. Může za to sluníčko.Co se do FM- příjmu,tak i pro Záhoráky SK,- 105,6 FM -radio BEAT,malí výkon ,ale kvalita..,neprzněné... :? ( ještě bych poprosil o "reporty" ,kam až to "sahá" -Skalice,Kuty ,Malacky, Senica,atd Děkuji .. :D kdo naladil....,a kdo poslouchá dechovku nebo komerční stanice ,to se to netýká.)
Prílohy
Není ještě tady.
Není ještě tady.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa amater63 » 23 Jún 2017, 21:13

Dobrý večer,po včerejší bouřce došlo k poruše datové distribuci.V provozu byl pouze PA-, zajištující RDS ,k přechodnému vypnutí /-pouze šum, je způsoben do odstranění závad. FM -105,6 MHz ( Radio Beat),děkuji za posluchače.

-- Spojený príspevok 23 Jún 2017, 22:07 --

Ještě jednou .Vše jede jak má.Opraveno.. :D :D , Porovnejte s jinou komerční stanicí,ne co hrají,ale-plností./ Natlačeno do malého výkonu....Vše najdete na WW.,nebo aplikace pro "chytré tel,". ,,ale opravdu chytré- apky.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa ferguson » 24 Jún 2017, 11:57

Taketo nieco sa mi tiez stalo na autoradiu, asi pred tyzdnom. Bol som v BnB a odrazu sa zacali stracat Antena rock, Europa 2 aj FUN radio a odrazu bolo pocut nejakych talianov/spanielov. Po chvili sa to vratilo do normalu.
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa helios » 24 Jún 2017, 23:46

Vo štvrtok poobede, okolo 14-tej hodiny som mal v aute naladené pri ceste z BA rádio Aligátor na 97,2MHz, pri Malackách, kde býval signál už trochu zašumený, mi tam striedavo naskakovalo dáke španielske rádio, bohužiaľ nie dosť dlho, aby sa chytilo RDS. V poslednom týždni sa mi to stalo niekoľkokrát. Asi sa v tej atmosfére čosi vplyvom tých horúčav niečo deje... :o
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Máj 2021, 13:48

Do 16. júna ešte kúsok chýba, ale aká podobnosť :applause:
Čas 13:15 - 13:30 Sedel som v dielni, na rádiu naladená Beta - 102 MHz. Zrazu sa rádio ako-keby rozladilo a bolo počuť anglicky hovoriaceho moderátora. Naše stanice sa nedali zachytiť ANI JEDNA. Na celom rozsahu VKV len šum, praskanie a v pozadí ten aglicky hovoriaci... niekde silnejšie, niekde slabšie. Iné ani ťuk.
Tesne pred 13:30 sa ten ang. signál stratil, šum sa zosilnil a už sa dali naladiť znovu naše stanice.
Som zvedavý, či nejaký šrumec do večera príde - v noci bola u nás riadna trieskanica. Hrmelo tak duto..jak zo suda a blýskalo sa ako na módnej prehliadke.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: anomália v atmosfére

Príspevok od používateľa josek » 25 Máj 2021, 17:14

Tieto anomálie nie sú v tomto ročnom období nijako výnimočné, vyskytujú sa každoročne a trvajú rôzne, ale aj niekoľko dní alebo aj týždeň. Nemajú však priamy súvis s búrkovou činnosťou, rádioamatéri s ich predpoveďami šírenia rádiových vĺn by o tom vedeli viac.

V minulosti sme sa nestačili čudovať, že pri sledovaní čs. TV vysielania na 2.TV kanáli I.TV pásma sa odrazu strácal inak dobrý signál a v obraze sa objavoval nejaký pravdepodobne španielsky kanál s vysielaním býčích zápasov. Toto sa opakovalo každoročne prirodzene s rôznymi výsledkami. Zaujímavé na tom bolo tiež to, že sa tento úkaz objavoval skôr v dopoludňajších hodinách ako večer.

Dnes keď na týchto frekvenciách televízia nič nevysiela, sme o túto atrakciu prišli.
0

Napísať odpoveď