Zdroj mi mení fázy

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Aug 2021, 22:58

Absolútne rovnako, PE je prepojené z prívodu, ale z bezpečnostných dôvodov nie je menič prepojený so sieťou, čiže sa vytvára izolovaná sieť s miestnym ochranným pospojovaním cez PE. Výstup z meniča je teda L1, L2 a PE, pričom L1 aj 2 sú izolované od siete.
To platí pre online aj offline ups. Rozdiel medzi nimi je ten, že online UPS má výstup v sieti IT nonstop, offline prepína TN-S a IT.

Veľké UPS budú asi koncipované inak, opäť apelujem na Marcela, aby vniesol trocha svetla do témy. Pracuje s veľkými UPS (rádovo desiatky kW a viac). Keďže tie zálohujú zabudované zásuvky, je dosť možné, že aj pri výpadku ostáva výstup v sieti TN-S.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Aug 2021, 14:29

jasne, v pripade ak nou napajam zariadenia, ktore su uzemnovane aj samostatne.
ale vezmime si pripad: opravujem ups na stole, na vystupe je ziarovka (cize IT). teda kym je v sieti, je aj vystupne PE prepojene cez vstup. ale ked vytiahnem privodny kabel, tak PE uz nikam nevedie a teda nemam voci akej zemi merat fazu.
v pripade, ze vypnem na vstupe istic, tak privod je stale v zasuvke a teda PE je stale pripojene.
Takze aj takto mozu nastat problemy pri zistovani fazy.
V pripade zariadeni, ktore su prizemnovane aj samostatne tam je to jasne.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Aug 2021, 16:00

Nerozumiem, ako to myslíš. PE nie je funkčnou časťou siete IT. A jediný dôvod, prečo v sieti IT svieti dútnavka je kapacitný zvod. Myslel si práve naň, že je v UPS?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa bibibo » 16 Aug 2021, 17:50

Ja len skusim poopravit, ze aj online UPS ma na vystupe TN-S pokial ide zo siete. No a co sa tyka velkych 3 fazovych beztransformatorovych UPS, tak tie maju vzdy na vystupe TN-S. Samozrejme pokial im neodpojis vstupne N, co sa nesmie.
Samozrejme predpokladam, ze konstrukcie UPS jednotlivych vyrobcov sa mozu lisit, ale standardne je to tak ako pisem.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Aug 2021, 18:59

Môžeš nakresliť blokovú schému?
V režime blackovtu (prečo je to slovo vlastne cenzurované?) potom ostáva jedna strana meniča pripojená na N?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa bibibo » 16 Aug 2021, 19:53

posielam. Len dodam, ze toto plati pre UPS s pohyblivym privodom. Ostatne UPS maju TN-S aj v rezime z baterii.
Prílohy
Snímka obrazovky 2021-08-16 o 19.43.23.png
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa Merak » 16 Aug 2021, 21:22

ja by som v prvom rade skontroloval fázu a nulák už na vstupe UPSky, pokiaľ má UPS odnímateľný prívod, tak by som skontroloval ten, či nie je určený pre FR a podobný trh než ten náš Slovenský trh
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa Merak » 16 Aug 2021, 21:32

bibibo napísal:
16 Aug 2021, 19:53
posielam. Len dodam, ze toto plati pre UPS s pohyblivym privodom. Ostatne UPS maju TN-S aj v rezime z baterii.
všimnite si prosím na Vami priloženom obrázku na vstupe SAFETY RELAY, toto relé sa z bezpečnostných dôvodov vypína pri výpadku el. siete, čiže táto UPS má pri chode z batérií izolovanú IT sieť, a takto sú stavané aj ostatné UPSky. Teda žiadna TN-S sieť v režime z batérií.

P.S.1: a aké sú to tie UPS bez pohyblivého prívodu?
P.S.2: ešte skôr, ako sa začnete so mnou doťahovať o UPSkách, pracujem s nimi (inštalujem, opravujem analyzujem) vyše 16 rokov
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa Merak » 16 Aug 2021, 21:38

bibibo napísal:
16 Aug 2021, 17:50
Ja len skusim poopravit, ze aj online UPS ma na vystupe TN-S pokial ide zo siete. No a co sa tyka velkych 3 fazovych beztransformatorovych UPS, tak tie maju vzdy na vystupe TN-S. Samozrejme pokial im neodpojis vstupne N, co sa nesmie.
Samozrejme predpokladam, ze konstrukcie UPS jednotlivych vyrobcov sa mozu lisit, ale standardne je to tak ako pisem.
no už som zapájal veľké 3f UPSky a v IT aj v TT aj v TN-C aj v TN-C-S sieti, čiže na výstupe majú IT, TT, TN-C alebo TN-S sieť, ale vždy pri výpadku siete sa fázové vodiče na vstupe vypínajú kvôli unikajúcim prúdom
čo sa týka toho odpájania N vodiča na vstupe, treba pozrieť do inštalačného manuálu výrobcu, lebo mnoho výrobcov napríklad odporúča inštalovať na vstupe 4-pólový istiaci prvok, teda v prípade poruchy alebo vybavenia sa odpojí aj N vodič
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Aug 2021, 21:44

Merak napísal:
16 Aug 2021, 21:32
P.S.2: ešte skôr, ako sa začnete so mnou doťahovať o UPSkách, pracujem s nimi (inštalujem, opravujem analyzujem) vyše 16 rokov
Mňa pani učiteľka učila, že 16<30, tak nemachruj. Ešte veľa elektrónov musí potiecť nulákom :D

Ale teraz vážne, položím definitívne otázky, nech v tom mám jasno aj ja.
Už sme sa dozvedeli, že UPS s odnímateľným prívodom majú sieť IT.
Marcel, otázky na Teba:
1. Čo online UPS? Aký majú výstup? TN-S, alebo IT?
2. Čo veľké UPS, ktoré zálohujú objekty? Ako sú riešené oni? Pri výpadku tiež generujú IT sieť?
3. Čo na to legislatíva? Aké sú požiadavky na výstup UPS z hľadiska siete? Aké kritériá musia byť dodržané, aby mohlo byť na výrobok vydané vyhlásenie o zhode?
4. Je vôbec možné z bezpečnostného hľadiska prizemniť jednu stranu generátora UPS a vytvoriť tak sieť TN-S aj počas behu z batérie?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa Merak » 16 Aug 2021, 21:57

1. Čo online UPS? Aký majú výstup? TN-S, alebo IT?

On-Line UPS majú pri chode zo siete na výstupe TN-S sieť (pokiaľ ju má aj na vstupe), pokiaľ dôjde k výpadku siete, tak UPS vypne vstupné relé, ktoré vypína aj L aj N vodič a v tom prípade máš na výstupe izolovanú sieť

2. Čo veľké UPS, ktoré zálohujú objekty? Ako sú riešené oni? Pri výpadku tiež generujú IT sieť?

veľké 3f UPS sú v súčasnosti prevažne konštruované tak, že N vodič je priebežný, neodpája sa vôbec ale odpájajú sa iba fázové vodiče pri chode z batérií, teda v tomto prípade, pokiaľ nedôjde niekde v inštalácii k odpájaniu N vodiča, tak je sieť na výstupe TN-S, teda pokiaľ je táto sieť aj na vstupe

3. Čo na to legislatíva? Aké sú požiadavky na výstup UPS z hľadiska siete? Aké kritériá musia byť dodržané,
aby mohlo byť na výrobok vydané vyhlásenie o zhode?

z hľadiska legislatívy je tam toho viac, sú tam požiadavky na kvalitu dodávanej siete, U, I, F, THD u, THD i, THD f, čas reakcie prepínania módov a tak

4. Je vôbec možné z bezpečnostného hľadiska prizemniť jednu stranu generátora UPS a vytvoriť tak sieť TN-S
aj počas behu z batérie?

na čo myslíš prizemniť jednu stranu generátora UPS?

P.S.: sorry za dlhšiu odmlku, ale bol som týždeň na dovolenke - konečne
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa bibibo » 16 Aug 2021, 22:17

Rad sa o tom pobavim a aj nieco priucim.To co som poslal plati pre male UPS do 3kVA. Toto mi je celkom jasne a o tom tu cely cas pisem, ze pokial ide zo siete, tak je na vystupe TN-S a z baterii je IT. 1 fazove UPS nad tento vykon sa pripajaju na pevny privod a to rele na vstupe nemaju. Samozrejme kazdy vyrobca si to moze riesit po svojom, ale standardne by to malo byt tak ako pisem.

No a co sa tyka 3 fazovych UPS a ich vystupu, tak podla mojho nazoru je vystup TN-S resp. TN-C-S a z toho je mozne spravit IT alebo TT. Beztransformatorove online UPS maju vstup TN-S resp. TN-C-S.

Je to tak ?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa Merak » 16 Aug 2021, 22:33

"1 fazove UPS nad tento vykon sa pripajaju na pevny privod a to rele na vstupe nemaju."

aj 1f UPS s pevným pripojením toto relé na vstupe majú, niektoré odpájajú len L, niektoré odpájajú aj N vodič, ale ten L vodič sa odpína vždy

"No a co sa tyka 3 fazovych UPS a ich vystupu, tak podla mojho nazoru je vystup TN-S resp. TN-C-S a z toho je mozne spravit IT alebo TT. Beztransformatorove online UPS maju vstup TN-S resp. TN-C-S."

3f UPS majú priebežný N vodič, s tými, čo ja pracujem, tak sa v UPS neodpája, teda aká je sieť na vstupe, taká je aj na výstupe pri chode zo siete, pokiaľ dôjde k výpadku siete, tak UPS prepne na chod z batérií a fázové vodiče na vstupe odpojí pomocou stýkačov alebo výkonových relé

v dnešnej dobe sú bežné už iba beztransformátorové UPS, a do akej siete ich zapojíte, tak v takej sieti budú pracovať
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa bibibo » 16 Aug 2021, 23:03

Samozrejme s tym suhlasim. Akurat co sa tyka tych 1 fazovych, tak to odpajanie L nemozem najst. Mozno zavisi od vyrobcu. Obrazok je pre 5 - 6 kVA.
v dnešnej dobe sú bežné už iba beztransformátorové UPS, a do akej siete ich zapojíte, tak v takej sieti budú pracovať
Opytam sa, ako ste toto mysleli ? S tymi UPS co pracujete sa N vodic neodpaja. To znamena, ze vstup UPS nemoze byt pripojeny do hociakej siete.
Prílohy
Snímka obrazovky 2021-08-16 o 22.58.16.png
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa Merak » 16 Aug 2021, 23:22

"Samozrejme s tym suhlasim. Akurat co sa tyka tych 1 fazovych, tak to odpajanie L nemozem najst. Mozno zavisi od vyrobcu. Obrazok je pre 5 - 6 kVA."

pozerám nejaké schémy, a áno, kedysi a možno aj dnes, kde sa nepoužívajú IGBT usmerňovače ale tyristorové usmerňovače, tak tam nie sú relé, ale pri IGBT ich tam prevažne dávajú, ale naozaj to závisí od výrobcu.

"Opytam sa, ako ste toto mysleli ? S tymi UPS co pracujete sa N vodic neodpaja. To znamena, ze vstup UPS nemoze byt pripojeny do hociakej siete."

to som myslel, že ten N vodič je pripojený, teda zapojený stále, teda pri výpadku siete UPS odpojí na vstupe iba fázové vodiče, nie N vodič

EDIT: pozerám schémy a teda ten vstupný stýkač, ktorý vypína fázové vodiče, nie vždy u každého výrobcu sa tento stýkač nachádza, tento stýkač má slúžiť na úplné izolovanie UPSky, aby cez ten usmerňovač (polovodiče) nešiel naspäť do siete unikajúci prúd
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
11mh11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 11 Aug 2021, 09:40

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa 11mh11 » 20 Aug 2021, 07:27

5ko napísal:
15 Aug 2021, 09:12
Celý problém je v plynovom kotli.Prave kvôli snimacej a zapaľovacej elektrode musí byť dodržané štandardné zapojenie LaN, ináč to nefunguje,ale len u niektorých výrobcov.Preto na tej priloženej predlžovačke je zrejme otočená fáza,ale aj tak je to blbosť,lebo by to zase nefungovalo pri normálnom napájaní a obchádzalo by to UPS,takže ,,chujowina Poľska,,😊


5ka uplne suhlasim,chcel by som to vidiet fakt zvnutra.
ˇPša krev ked daco vymysli v kooperacii s China Electronic.
0

billislav
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 15 Sep 2021, 12:46

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa billislav » 15 Sep 2021, 13:34

Dobry den,zaujala ma tato diskusia,problematika je pomerne zlozita,nemam dostatocne elektrotechnicke vzdelanie,ale skusil by som prispiet.Najskor odbocim,ale s temou to suvisi,tema,faza vlavo alebo vpravo? Je to jedno? V mnohych diskusiach citam,aj od ludi ktori sa pasuju za elektrikarov,ze je to jedno.Ze ziadna norma neprikazuje fazu vlavu.Pravdupovediac,tak toto absolutne nechapem,pretoze to urcite jedno nie je.Vlastnim doma dve rozne predlzovacky,bezne na SK predavane,kde vypinac odpaja len jeden privodny vodic.Lenze akosi ten privodny vodic je hnedy,na ktorom je vypinac,a je pripojeny na vidlici vpravo.Takze ked mam predlzovacku vypnutu,na modrom vodici,ktory je v lavej pozicii v zasuvke,nameriam na zasuvkach v predlzovacke pri vypnutom vypinaci v lavych zdierkach fazu! A som presvedceny ze kopa vyrobkov je zapojena takto,a nemaju co na SK hladat,kedysi tusim bola certifikacna a skusobna autorita v Dubnici,kde by toto vyhadzovali von oknom.Diskutujuci zo skupiny "ved je to jedno",ale podla mna pozabudaju,ze ak norma nestanovuje povinnost fazy vlavo,tak urcite spomina za fazovy vodic hnedy,nulovy modry,lenze v pripade takychto vyrobkov je toto pravidlo porusene! Je to tak? No a teraz viac k teme,vlastnim zalozny zdroj k obehovemu cerpadlu,INDEL SAZ200,kde samozrejme som narazil presne na vyssie popisovanu vec,hnedy vodic na vidlici vpravo,a po vypnuti zdroja tlacitkom off mam na vystupe na modrom vodici fazu,cize zasa cele zle,toto sa nemalo na SK vobec predavat! Precital som si tu ako sa taketo zalozne zdroje/menice spravaju pri vypadku napajania,ze sa jedna o akusi IT siet na vystupe,kde sa nerozlisuje faza a nulak,a zaujima ma,akym spotrebicom pripojenym k takejto zalohe moze takyto IT system vadit,okrem niektorych plynovych kotlov.Su spotrebice kde je jednoznacne vyzadovane TN-S zapojenie s jasne definovanou orientaciou fazy? Ako je to ale v pripade IT siete,pri praci menica na bateriu so zemniacim vodicom,ochrannym kolikom,je uplne nefunkcny? Alebo pripadne je to rozdiel,ak taka bezna jednofazova upska s pohyblivym privodom je pripojena fyzicky do zasuvky,alebo ak je privodny kabel zo zasuvky vytiahnuty a dojde k fyzickemu odpojeniu "zeme" a nulaka? Cital som totiz,ze vela malych UPS ma nulak priechodny pri praci menica na bateriu,dokonca sa nesmie ten nulak na vstupe odpajat!!! Co ak je ale nulak na vstupe na na inej pozicii ako bol povodne vyrobcom zamyslany,pri SK zasuvkach,a namiesto nulaka je to vlastne faza,to podla mna musi byt zasadna vec.A dodatocna otazka,ako je to vlastne riesene pri roznych solarnych ostrovnych systemoch,aby bola dosiahnuta TN-S siet na vystupe? Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa Merak » 29 Sep 2021, 17:56

billislav:
normy STN 33 2130 (článok 2.3.3) a STN 33 2180 (článok 6.2.2) priamo definujú ako majú byť osadené zásuvky a ako majú byť zapojené, teda L naľavo, N napravo a PE na kolík pri pohľade z predu a s kolíkom dohora
tá tvoja predlžovačka s vypínačom je v poriadku, ale nie je určené pre náš trh ale pre Francúzsky, bo Francúzi majú naopak zapojenú zásuvku ako ju máme my
a tak isto je to aj s tou tvojou UPSkou, ktorá má zapojenú vidlicu podľa Západnej Európy
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa kapor » 29 Sep 2021, 18:07

multiexp napísal:
11 Mar 2019, 13:13
Zdravím.
Mám taký problém. Mám doma zdroj sinus pro (čistý sinus) a bez problémov funguje už 3 roky na kotly. No skúsil som ho dať aj na iný kotol a tam vyhadzuje chybu napajania.
Meraním som zistil že keď je zdroj v kľude prípadne nabíja baterku tak je na výstupe fáza na ľavej strane. No keď vypne elektriku v dome tak sa fáza prehodí na výstupe na pravo a nulak na ľavo... Má stým niekto skúsenosti?
Na mojom kotly to asi nevadí a beží aj s fázou na pravo ale nieje to normálne asi...
Problém sústavy TN-S a TN-C-S...
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Zdroj mi mení fázy

Príspevok od používateľa bibibo » 29 Sep 2021, 21:56

Halooo, uz som to raz pisal, ze to co sa javi ako prehodenie fazy u UPS nema to nic spolocne so sietami TN-S a TN-S-C.
Dalsia vec, co sa tyka predlzovacky, tak pokial je na nej vypinac, tak ten by mal byt dvojpolovy. Avsak, ak ide o nejaky poistkovy vypinac alebo ako sa to vola, tak nemusi byt dvojpolovy.
Taktiez predlzovacka nemusi mat fazu vlavo.
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok