Pomoc priklad

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

pali1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 09 Feb 2009, 00:00

Pomoc priklad

Príspevok od používateľa pali1 » 19 Feb 2009, 17:16

Zdravim,
v prilohe mam konstrukcny navrh spoluprace dvoch transformatorov. Chcem ich realne zostrojit. Prosim ak mozte pozrite si ten navrh a vyjadrite sa ci je spravny, alebo tam je niekde chyba. Nech nevyrabam nieco co nemoze fungovat. Chcem vas upozornit, ze zapojenie traf musi byt PRESNE TAKE , AKO JE NA OBRAZKU. Som si vedomi, ze sa to da spravit aj podstatne jednoduchsie, ale musi to byt presne tak ako je. Berte tento fakt ako axiomu, a nehladajte v tom hlbsi vyznam. Proste potrebujem vediet iba parametre traf. Respektive ich navrhnut tak, ze ked je na trefe c.2 vzduchova medzera 7 mm. Galvanickou sluckou sekundarov nesmie prud tiect. Za vasu pomoc Dakujem. Palo
Prílohy
Text.doc
(103 KiB) 137 stiahnutí
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 19 Feb 2009, 19:34

nejak mi unikol zmysel tohoto zapojenia..mozes ho vysvetlit?

pali1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 09 Feb 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pali1 » 19 Feb 2009, 19:41

Split napísal:nejak mi unikol zmysel tohoto zapojenia..mozes ho vysvetlit?
Zhruba sa nato pozeraj tak, ze zapojenie svojim ucinkom brani zvacsovaniu vzduchovej medzery. Rozumies sa do magnetickych obvodov? Vies mi s tym pomoct. Mam ten vypocet spravny?
0

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Príspevok od používateľa Andrej » 19 Feb 2009, 19:49

Ja som to akosi nepochopil.Uvadzas ze tou sluckou nesmi tiec prud to bude len v pripade, ked budu rozdiely potencialov nulove.. Potom tam poteebujes aby sa sekundare ohrievali - teda musi tam tiect prud, ktory bude tiect vzdy ked delta fi bude nenulove. Tym vacsi prud cim bude rozdiel vacsi. Teda aj vacsie teplo...ja by som doporucil viac zavitov na sekundaroch, aby rozdiel v tej vzduchovej medzere viac ovplyvnil rozdiel potencialov...Ale tak tie vzorce som komplet nepozeral, ale tak verim, ze ten kto to pisal si ich pozrel spravne - to uz je na nom,...
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 19 Feb 2009, 20:19

pali1 napísal:
Split napísal:nejak mi unikol zmysel tohoto zapojenia..mozes ho vysvetlit?
Zhruba sa nato pozeraj tak, ze zapojenie svojim ucinkom brani zvacsovaniu vzduchovej medzery. Rozumies sa do magnetickych obvodov? Vies mi s tym pomoct. Mam ten vypocet spravny?
JA magnetickym obvodom rozumiem len akurat nechapem zmysel zapojenia...na co by to malo sluzit...a inak ako moze zapojenie branit zvacsovaniu vzduchovej medzery? Vzduchova medzera je fyzicky dana tvarom magnetickeho obvodu trafa...jedine ak by som videl napr. zvaracku s vysuvnym jadrom pre regulaciu vyst. vykonu pohananu nejakym motorom riadenym pwm z nejakeho obvodu ktory snima aktualne zatazenie trafa a riadi posuvanie jadra tak nic nepoviem..ale toto zapojenie je dake divne...

pali1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 09 Feb 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pali1 » 19 Feb 2009, 20:33

Andrej napísal:Ja som to akosi nepochopil.Uvadzas ze tou sluckou nesmi tiec prud to bude len v pripade, ked budu rozdiely potencialov nulove.. Potom tam poteebujes aby sa sekundare ohrievali - teda musi tam tiect prud, ktory bude tiect vzdy ked delta fi bude nenulove. Tym vacsi prud cim bude rozdiel vacsi. Teda aj vacsie teplo...ja by som doporucil viac zavitov na sekundaroch, aby rozdiel v tej vzduchovej medzere viac ovplyvnil rozdiel potencialov...Ale tak tie vzorce som komplet nepozeral, ale tak verim, ze ten kto to pisal si ich pozrel spravne - to uz je na nom,...
Vypocty som robil ja. Som autor toho textu.

Delta fi v case. Je vztah pre indukovane napatie. Napatie ako element pracu konat nevie. Pracu vie konat iba prud, ako realizacia napatia. Ale v tomto zapojeni, pre vzduchovu medzeru 7 mm, sa napatie realizovat v prud nemoze. Lebo na tej istej galvanickej slucke je dalsie napatie. (rovnako velke, ale opacneho zmyslu)

Pokusim sa zrozumitelnejsie vysvetlit:
Ak je vzduchova medzera rovna 7 mm, tak sa na sekundaroch oboch traf indukuju rovnako velke NAPATIA, ale opacneho smeru. Teda galvanickou sluckou sekundarov prud netecie. (surovo povedane indukovane napatia sa odcitaju, a vysledne napatie na slucke je rovne 0, teda prud netecie)

A teraz, zvacsim vzduchovu medzeru. Indukovane napatie od trafa so vzduchovou medzerou sa zmensi. Vysledne indukovane napatie na slucke sekundarov nie je 0. Sluckou tecie prud, zahrieva sa.

Moj problem:
Ako navrhnut parametre traf tak, aby pre medzeru 7 mm. Boli indukovane napatia rovnake. Proste jednoduchy priklad na magneticke obvody.

Viete niekto pomoct? Dik
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 19 Feb 2009, 20:46

musis zistit o kolko ti klesne to napatie vplyvom odporu vzduchovej medzery....da sa to zistit ak poznas permeabilitu vzduchu a rozmery vzduchovej medzery...urcite na to je vzorec ale mne sa to v zosite hladat nechce

pali1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 09 Feb 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pali1 » 19 Feb 2009, 20:51

Split napísal:
pali1 napísal:
Split napísal:nejak mi unikol zmysel tohoto zapojenia..mozes ho vysvetlit?
Zhruba sa nato pozeraj tak, ze zapojenie svojim ucinkom brani zvacsovaniu vzduchovej medzery. Rozumies sa do magnetickych obvodov? Vies mi s tym pomoct. Mam ten vypocet spravny?
JA magnetickym obvodom rozumiem len akurat nechapem zmysel zapojenia...na co by to malo sluzit...a inak ako moze zapojenie branit zvacsovaniu vzduchovej medzery? Vzduchova medzera je fyzicky dana tvarom magnetickeho obvodu trafa...jedine ak by som videl napr. zvaracku s vysuvnym jadrom pre regulaciu vyst. vykonu pohananu nejakym motorom riadenym pwm z nejakeho obvodu ktory snima aktualne zatazenie trafa a riadi posuvanie jadra tak nic nepoviem..ale toto zapojenie je dake divne...

Ano, ano, je to divne zapojenie. Ono je to iba cast isteho stroja. Pisem tu iba o tejto elektrickej casti stroja. Zapojenie o ktorom pisem je tiez velmi zjednodusene. Jadro trafa s medzerou je zlozity kovovy system, do ktoreho principu vas nechcem zatahovat. Jednak je to komplikovane na vysvetlovanie. A tiez, myslim si, to nie je dolezite. Proste jadro trafa so vzduchovou medzerou ma moznost svoju medzeru menit. Ma svoju dynamiku.

Rozumies sa do magnet obvodoch???? Pomoz mi prosim ta.

Este jedna poznamka. Jadro trafa so vzduchovou medzerou je z stavebnej ocele. (Pre jeho konstrukcnu zlozitost.) Preto mam prikon 2kW, pricom mi staci 100 W. Zvysok odchladim....

Pomoz prosim ta.
0

pali1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 09 Feb 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pali1 » 19 Feb 2009, 20:55

Split napísal:musis zistit o kolko ti klesne to napatie vplyvom odporu vzduchovej medzery....da sa to zistit ak poznas permeabilitu vzduchu a rozmery vzduchovej medzery...urcite na to je vzorec ale mne sa to v zosite hladat nechce
No jasne ze je. Ved ho v mojich vypoctoch aj pouzivam. A potom podla omovho zakona pre magneticke obvody zvysujem magnetomotoricku silu, aby som jadrom tlacil taky magneticky tok, ako v trafe bez medzeri.
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 19 Feb 2009, 21:24

pali1 napísal:
Split napísal:
pali1 napísal: Zhruba sa nato pozeraj tak, ze zapojenie svojim ucinkom brani zvacsovaniu vzduchovej medzery. Rozumies sa do magnetickych obvodov? Vies mi s tym pomoct. Mam ten vypocet spravny?
JA magnetickym obvodom rozumiem len akurat nechapem zmysel zapojenia...na co by to malo sluzit...a inak ako moze zapojenie branit zvacsovaniu vzduchovej medzery? Vzduchova medzera je fyzicky dana tvarom magnetickeho obvodu trafa...jedine ak by som videl napr. zvaracku s vysuvnym jadrom pre regulaciu vyst. vykonu pohananu nejakym motorom riadenym pwm z nejakeho obvodu ktory snima aktualne zatazenie trafa a riadi posuvanie jadra tak nic nepoviem..ale toto zapojenie je dake divne...

Ano, ano, je to divne zapojenie. Ono je to iba cast isteho stroja. Pisem tu iba o tejto elektrickej casti stroja. Zapojenie o ktorom pisem je tiez velmi zjednodusene. Jadro trafa s medzerou je zlozity kovovy system, do ktoreho principu vas nechcem zatahovat. Jednak je to komplikovane na vysvetlovanie. A tiez, myslim si, to nie je dolezite. Proste jadro trafa so vzduchovou medzerou ma moznost svoju medzeru menit. Ma svoju dynamiku.

Rozumies sa do magnet obvodoch???? Pomoz mi prosim ta.

Este jedna poznamka. Jadro trafa so vzduchovou medzerou je z stavebnej ocele. (Pre jeho konstrukcnu zlozitost.) Preto mam prikon 2kW, pricom mi staci 100 W. Zvysok odchladim....

Pomoz prosim ta.
god damn it...ako sorry za vyraz ale doslova si seres do huby...je sranda ze vies o nejakej dynamike trafa a nejake bla bla bla okolo toho co je vraj velmi zlozite na vysvetlovanie a pritom nevies vypocitat magneticky obvod so vzduchovou medzerou...tak bud sa v tom nevyznas alebo vyznas..vyber si...

pali1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 09 Feb 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pali1 » 19 Feb 2009, 22:29

Split,
bud mi chces pomoct vypocitat parametre trafa alebo nie. Ja som to vypocital tak ako viem. Napisal som to do prehladneho textu, a dal to ako prilohu do tohoto fora. Potrebujem, aby sa na tie vypocty pozreli ini elektrikari, a bud potvrdili pravdivost mojho vypoctu, alebo ho vyvratili. Nic viac nechcem. Bud mi pomozes alebo nie.
0

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Príspevok od používateľa Andrej » 20 Feb 2009, 08:57

Teoreticky by som sa mal v tom vyznat aj ja.. Elektormagnetizmus sme brali dost podrobne - aj take priklady sme riesili. Ale vacsinou sa jedna o aplikaciu maxwellovych vztahov a to v diferencionalnom tvare. Vsetky jednoduche vztahy su od nich odvodene tym, ze sa zjednoduchsia parcialne casti - cize ono po spravnosti by tam mali byt integraly na vsetkych vztahoch - kedze to chces takto podrobne - z toho vyplyva ze zmena vzduchovej medzery ovplyvnuje vektor magnetickej intenzity a indukcie - kedze vektor - uz sa nemoze jednat o skalary ako mas ty. Ono dobre obsiahnut taky priklad je podstatne komplikovanejsie - a vyzaduje si to asi dakeho skuseneho fyzika. Tu ti elektrikari moc nepomozu - jedine daky doc. alebo prof. by to mohol teoreticky dako vypocitat - ale aj to je dost otazne - pokial to nikdy nevidel (vsetci vieme ze su strasne teoreticky zdatny - ale na veciach ktore ucia niekolko rokov) - osobna skusenost moja bola ze ked som sa informoval u dotycneho xy na celkom trivialnu vec z jeho odboru - vysledok bol pokrcenie ramenom... Takze asi tak...Nikto ti nezaruci ze to bdues mat teoreticky spravne..Kazda teoriea sa overuje praxou. Kedze nie sme zasveteni do celkovej aplikacie riesenia - mozem len povedat ze skus a uvidis - aj ked verim (podla toho co si pisal) ze by bola pripadna zmena toho celeho asi narocna....
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok