Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Feb 2021, 19:36

U kondenzátorov Ťa predovšetkým zaujímajú úplne iné parametre, ako kapacita. A to najmä stratový činiteľ a v druhom rade ESR, prípadne IZI a fázový posuv. No a naposledy DCR (izolačný odpor).

Kondenzátory najviac skapú na D, tento jav sa prejavuje aj miernym zvýšením kapacity, preto meranie kapacity chybu neodhalí.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa OHAJ » 17 Feb 2021, 19:52

Nemám nič proti, ale keby pozorne čítaš, pochopíš, že ma zaujímajú hlavne tie elektorlity, kde medzi dve hliníkové fólie (elektródy) je vložený pijavý materiál (papier) napustený elektrolytom v celku zrolovaný a vložený do valcového hliníkového puzdra s dvomi vývodmi, kde jeden vývod je pripojený priamo na puzdro a pri prehrievaní PC nad 50°C majú tendenciu vysychať po dlhšej prevádzke i keď sú papierovo na 105°C Low ESR, a tým meniť resp. stratiť kapacitu ... Takže tá kapacita je kritická v jednosmernej digitálnej vetve, problém je skôr že tam nadžgajú viac paralelne a to bez odspájkovania ťažko zmerateľné, nafúknutý elyt je už kritický stav :fortuneteller: ...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Feb 2021, 20:19

Vysychanie kondenzátora nemusí mať značný vplyv na jeho kapacitu, to je to, prečo tu stále hovorím o stratovom činiteli D. Všetky elyty meriam na D a nikdy ma to nesklamalo. Čo som vyhodnotil ako dobrý, bolo dobré.
Nafúknutý kondenzátor sa už nemeria, je evidentné, že je na konci svojej životnosti. Výhodou RLC metrov je to, že dokážu merať priamo v obvode s veľmi malou prídavnou chybou. Lenže to už nestojí 10€.

Letovať niečo von z MB je utrpenie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Feb 2021, 21:04

OHAJ napísal:
17 Feb 2021, 16:03
ale aby to zvládlo i nabité kondíky, pre meranie rovno na doske, bo tento by to asi odpálilo
:D ja som o nejakom merači kapacity, ktorý by zvládol napríklad zmerať "primárny" kondenzátor spínaného zdroja nabitého na cca 320V (ale ani oveľa menšieho) ani nechyroval ... 8)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa Mek » 17 Feb 2021, 21:26

Ked mas na doske pripojenych viac kondikov paralelne, tak ani sebelepsi LCR meter ti neodmeria len ten jeden ktory chces. Proste musi von. Ak sa mylim, opravte ma.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Feb 2021, 21:37

Samozrejme, už meriaš batériu kondenzátorov. Ale vieš si to vypočítať.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa OHAJ » 17 Feb 2021, 21:43

to je logické, pre jednoduhšie úvahy sa bavme o paralelnej trojici C 1 000 µF / 6,3 V pripojených na 5V vetve PC zdroja, inak napísané C-merák by mal namerať kapacitu 3 000 µF, ak namerá vyššiu OK, ale ak oveľa nižšiu ... tak potom môžme uvažovať ktorý (ak nie všetky) bude na prd :oops:
PS: pri vysokonapäťových kondenzátoroch nabitých na špičky sieť. napätia iba blázon by ho nevybil, pred tým ako tam strčí paprče. Uvažujme malé napätia, príp. kondenzátor na stálom js napätí napr. záložnej bat., kde asi nebude múdre vybíjať C skratom pred meraním.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Feb 2021, 21:56

Tolerancia kapacity bežných elytov je ±20%.
Ak by sme uvažovali každý jeden uhnutý smerom nadol, tak kapacita jedného kondenzátora by bola 800uF. Pre trojicu by výsledná kapacita znamenala 2400uF, čo by si meraním kapacity vyhodnotil ako totálny fail. Pravda je však taká, že tým kondíkom nič NEMUSÍ byť. A tu sa dostávame k tomu, čo sa snažím už roky vysvetľovať bastlerom, že merať kapacitu je blbosť a merať ESR na neznámom meráku tiež, keďže tie parametre sú frekvenčne závislé a nikto nemá ani len šajnu, akou meracou f ten jeho čínsky zázrak meria.
Merania stratového činiteľa sú definované normou IEC 61620:1998, pre elyty platí meracia f=120Hz. Tieto dáta nie je problém dohľadať v datasheete a potom už len "tupo" porovnať, či sme tam, alebo nie.
Napr. pre uvedený C=1000uF, WV=6,3V, f=120Hz, t=20°C vychádza tgδ=0,28 (séria RD). Toto je u mňa smerodajný parameter. Kapacitu len mrknem očkom, ale neriešim. Tá mi nikdy nič nenapovedala. Ona rapídne uhne, ak je kondenzátor v skrate, kedy sa javí ako vysoká (meraním na RLC), alebo ak je tam veľmi vážny problém. D však dokáže určiť zdravie aj zdanlivo zdravého kondenzátora.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa OHAJ » 17 Feb 2021, 23:22

Tie modré Peak Tech s C do 20 000 µF majú tri frekvencie merania:

Range .. Resolution .. Accuracy .. Testing frequency
____________________________________________________
200 pF.... 0,1 pF
2 nF ......... 1 pF
20 nF .......10 pF .... ± 0,5% rdg. + 10 dgt. ........ 800 Hz
200 nF . 100 pF
2 μF ......... 1 nF
____________________________________________________
20 μF......10 nF.......... ± 0,5% rdg. + 10 dgt. ........ 80 Hz
____________________________________________________
200 μF . 100 nF
2 mF ........ 1μF ..................................................... 8 Hz
20 mF ..... 10μF............ ± 2,0% rdg. + 2dgt.
____________________________________________________

PDF datasheet: https://www.avelmak.sk/media/dsc_items/ ... _d_e_f.pdf
https://www.avelmak.sk/media/dsc_items/30192/30192.pdf
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Feb 2021, 23:38

Divoké frekvencie, väčšinou sa meria pri 2fsieť, alebo 1kHz. 8Hz, 800Hz - to sú také atypické frekvencie, ale budiš. Stále to však nemeria D.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa OHAJ » 17 Feb 2021, 23:56

môžeš vysvetliť, načo mi je to D, keď by to mohol byť i SuperCap a uvažujeme o použití v jednosmernom obvode Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Feb 2021, 00:00

SKús si dohľadať, čo sa tým parametrom vyjadruje, možno Ti bude jasné, prečo je dôležitý.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Feb 2021, 07:03

Ahoj Drakoush.

Okolo merania a vyhodnocovania funkčnosti elektrolytických kondenzátorov tu už bolo popísane množstvo viet, ale k dotiahnutiu do nejakého - jednoducho pochopiteľného konca to zrejme nikdy nedospelo (možno sa mýlim a neviem hľadať) .

Keby som Ťa pekne požiadal a to nie len v mojom mene, ale určite aj ostatných členov - v tejto téme tápajúcich..
nespravil by si nejaký článok prípadne vlákno s postupným dopĺňaním sem na fórum s touto problematikou ?

V meraní kapacity či ESR by ešte nejaký veľký problém nebol, na to má väčšina aspoň nejaký ten čínsky zázrak. Na hodnoty ESR sa dajú nájsť tabulky pre rôzne typy kondenzátorov v závislosti na kapacite a prevádzkovom napätí.
Ale ostatné parametre ako - Vloss, D či Q - pokiaľ nám to meráčik ukáže - akú hodnotu ešte možno považovať za dobrú ?
Jasne že pohľadať datasheet...ale pri bežnom bastlení stráviť niekedy aj pár hodín nad vyhľadávaním parametrov od výrobcov :rolleyes: Na bastlenie nepoužívame vždy len nové súčiastky od renomovaných firiem, ale aj rôzne vyletovance z darcov orgánov...
Aby sme sa vyhli použitiu nejakého vyslovene zlého komponentu, stačilo by niečo také ako spomínaná tabulka na ESR.

Až by sa ti niečo také - v jednoduchej a zrozumiteľnej forme chcelo a podarilo dať dokopy, budem - a určite nie len ja nesmierne povďačný...
:agree:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Feb 2021, 07:12

Ak bude čas, niečo určite spácham. Vyhľadávanie datasheetov nie je vôbec pracné, úplny hint na zjednodušenie je nájsť si kondenzátor na TME a hneď pri tovare je datasheet. Stratový činiteľ sa medzi jednotlivými druhmi kondenzátorov moc nelíši.
Dalo by sa to zovšeobecniť tak, že keramické kondenzátory, polypropylénové kondenzátory majú D=0 a čo najbližšie. U elytov je to zložitejšie, čím väčší kondenzátor čo sa kapacity a napätia týka, tým vyššie D. Napr. spomínaný 1mF/6,3V je 0,28, taký 4m7/63V už môže mať D 0,9 - 1.
Je však nutné poznať meraciu f a ideálna na elyty od 1uF hore je 120Hz, teda 2fsieťová (vychádza z americkej normy, preto 2x60Hz. Prípustná je aj 100Hz.
Pokúsim sa niečo zosmoliť rozsiahlejšie s nejakými ukážkami meraní. Základom je však dobré vybavenie, tie ESR metre sú fakt len orientačné. Paradoxom je, že všetci, čo sa zbavovali hromadne mostíkov ako BM591 a nahrádzali ich merákmi z číny - týmito testermi, urobili veľmi zle :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Feb 2021, 07:28

Od môjho bývalého vedúceho som kedysi dostal darček... má už hádam aj cez 20 rokov :wink:
Funguje stále. Tak že merať je s čím :)
Prílohy
Obrázok z netu
Obrázok z netu
obrázok_2021-02-18_072459.png (53.38 KiB) 3103 zobrazení
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Feb 2021, 20:51

dlhšiu dobu ,keď si kúpim nejakú farbu v spreji, sa nestačím diviť, ako dokážu výrobcovia znemožniť otvorenie vrchnáku na spreji. Volakedy stačilo jednou rukou chytiť sprej, palcom zatlačiť a vrchnáčik odpadol a sprej bol použitelný.
Dnes musím najprv šroubovákom vylúpiť horný kryt ktorý tam držal tak pevne , že pri tom sa mi podarilo odraziť aj samotné tlačítko s tryskou
Na druhom som objavil po horko ťažko odstránenom vrchnáku ešte aj druhú krytku,ktorú je treba zase šroubovákom vylúpiť ,ale opatrne, pretože sa zase môže poškodiť tryska. :mrgreen:
Nakoniec na niektorých sprejoch zistím, že má trysku regulovatelnú pootočením o 90 °, aby sa dal zmeniť tvar kužela, ale celé je to naprd, pretože to strieka ako mladý zať cez svadobnú noc na všetky strany,len nie tam, kde chceme.a zbytočne si nastriekame na výrobok machule,/mne sa odlomilo celé tlačítko tak, že mi ostriekalo prsty/ ktoré potom musíme umyť riedidlom a opakovať nástrek. Nechce sa mi to fotiť, ale iste to všetci poznáte.
A už nehovorím o sprejoch, ktoré sú už dnes všetky na akrylovej báze, takže stoja za hovno a dajú sa zmyť aj vodou, a už sa nedá kúpiť normálny syntetický sprej, čo aj niečo vydrží.
Nedávno som použil jeden strieborný sprej, ktorý ani po týždni neuschol,ale zostal lepkavý a musel som ho umyť acetónom a prestreknúť iným.
Šlak ma ide už s toho trafiť. :finga: :mrgreen: :axe: Bodaj corona skárala toho debila, čo vymyslel toto bezpečnostné nariadenie, ako keby každý deň nejaké decko chytilo do ruky práve sprej a streklo si nešťastnou manipuláciou do očí,ale možno je to skôr pre blbích amíkov,ale v tom prípade mi tam chýba upozornenie, že sa sprej nesmie ohrievať v mikrovlnke. :wink:
Mojim deťom stačilo raz ukázať niečo nebezpečné a povedať- toto nono !!! a nič sa im potom už nestalo, lebo mi verili a neskúšali to . :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Feb 2021, 20:51

Tento príspevok mi nahodilo duplicitne,ale ten druhý príspevok sa nedal zmazať zaškrtnutím - Zmazať príspevok , pretože mi vypísalo že -nemôžem mazať príspevky na tomto fore, ale ani po vymodrení príspevku a stlačením Delete, sa nedal odstrániť.
Odstránil som ho len opakovaným pokusom o - ˇUpravu príspevku a následným vymazaním textu, a potom napísaním obyčajnej bodky,čo už bolo akceptované. :rolleyes:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 986
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa budvar10 » 19 Feb 2021, 07:00

To nielen spreje, už na všetko dávajú takéto debilné vrchnáky. Šľak ma ide trafiť.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa josek » 19 Feb 2021, 08:10

Ja som bol dlhú dobu presvedčený, že to neviem otvárať :confused:
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa Jirka84 » 19 Feb 2021, 12:22

Mariane,
a bude ještě hůř... :wink: ,
dochází mi klasický kontox 10, tak jsem chtěl zavčas nový, ale "podavač" mi doporučil lepší,
"Servisol SUPER 10". Tak jsem se nechal nalákat. Doma jsem otevřel normálně. Problém začal při zmačknutí vršku pro "podání" jedné kapičky přes trubičku do kontaktů isostatu. "O" kroužek byl v zápětí plný a kaluž na stole. Zkusil jsem reklamaci - prý jsem ho nesprávně otevíral, zbytečné dohadování se s "podavačem". Raději jsem vzal nový a nechal odzkoušet oním "odborníkem" u pultu. JEHO ČTVRTÝ kus PO OTEVŘENÍ a kontrolním "šplíchnutí přes trubičku" jsem ohodnotil - opětovnou platbou (takže jeden mě stál 2x cena). Co provedl s těmi vadnými tekoucími všude možně , jsem raději nezjišťoval. Naštěstí se mi ještě ten "nový" "nepokazil". Pak si jednu 50%í doma nedej :twisted:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok