Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa oravan » 14 Máj 2020, 21:37

15 ročné CD či DVD v pohode č lacné aj drahé ide o to ako to človek dere a skladuje ak sa o to starám tak idú . I keď je fakt že niečo letelo do koša teda pod šálku ako tanierik .
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa muziker » 14 Máj 2020, 22:31

Sinuhet napísal:Si robte prdel s disket :-) Mam Atari ST a obcas ked ma dostane nostalgia tak ho zapnem, stale funguje a diskety aj po 30 rokoch zostavaju citelne a to dokonca aj neznackove. Skuste precitat napalovene CD/DVD tak po 10 rokoch na kolko percent budete uspesni...

Hmmm ... si ma tak trocha navrátil do histórie :)
Heh - staré dobré 3,5" diskety (Na ukážku som si nechal aj jednu 5,25"). Mám ich ešte celkom dosť (30 ks) s hudobnými podkladmi pre klávesový hud. nástroj s disketovou mechanikou. Z nostalgie si sem-tam trocha s nimi zablbnem :applause:
Tiež nám odložené staré " 8 bitové počítače" ATARI 800 aj Sinclair ZX Spectrum a nejaké hry k nim na MGF kazetách. To je len sranda, keď na obrazovke vybehnú a poskakujú tie hranaté postavičky ako z vesmíru :finga:
Občas sa pobavím aj pozretím nejakej starej videokazety VHS na videorekordéri. Tých sa mi v prevádzkyschopnom stave uchovalo tiež dosť.
Aj novšie nosiče - CD mi všetky pracujú bez problémov aj keď mnohé majú už nejakých vyše 20 rokov. Zatiaľ som nemusel vyhodiť ani 1 kus pre nefunkčnosť.
0
muziker

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Máj 2020, 19:41

Minuly rok....
(co-vas-dnes-nahnevalo-3-f16-t40408-start1940.html)

Tak tento rok zacina dalsia vlna....lenze uz som mudrejsi oproti minulemu roku a uzs tym pocitam a denne to sledujem.
Mam dva kricky cervenych ribezli velke asi priemer 60cm a vyska asi 1m a uz vcera vecer som odtrhol tri listy a dnes som nasiel dalsich 6listov (dve este po tom ako som to odfotil). Hajzlici...Listy z mojich cervenych rizezli im zachutili. Presne ako minly rok, ciernych sa ani nedotkli. Ak by som ich neobjavil, zase by mi zdemolovali krik. Nechcem to stiekat. Aspon zatial. Su to len dva kricky, budem to denne (obden) sedovat. Mozno listy ani nebudem trhat, len akonahle objavim dierky na liste, ta kto skontroljem a rozpucim ich prstom. Len ked uz bude vela dierkovanych istov na kriku, tak asi ma to bude mylit. Mozno bude lepsie tie listy trhat.
Prílohy
20200516_122522.jpg
20200516_121835.jpg
20200516_121231.jpg
20200516_121219.jpg
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa jenda23 » 16 Máj 2020, 19:52

Buď v klidu :D mě ze salátů a kedluben díky slimáků zůstaly kořeny který o dva dny déle podežrala myš :D:D proti přírodě je člověk slabej :D
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
device
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 01 Máj 2020, 17:56
Bydlisko: nitra

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa device » 16 Máj 2020, 21:19

romiadam napísal:Minuly rok....
(co-vas-dnes-nahnevalo-3-f16-t40408-start1940.html)

Tak tento rok zacina dalsia vlna....lenze uz som mudrejsi oproti minulemu roku a uzs tym pocitam a denne to sledujem.
Mam dva kricky cervenych ribezli velke asi priemer 60cm a vyska asi 1m a uz vcera vecer som odtrhol tri listy a dnes som nasiel dalsich 6listov (dve este po tom ako som to odfotil). Hajzlici...Listy z mojich cervenych rizezli im zachutili. Presne ako minly rok, ciernych sa ani nedotkli. Ak by som ich neobjavil, zase by mi zdemolovali krik. Nechcem to stiekat. Aspon zatial. Su to len dva kricky, budem to denne (obden) sedovat. Mozno listy ani nebudem trhat, len akonahle objavim dierky na liste, ta kto skontroljem a rozpucim ich prstom. Len ked uz bude vela dierkovanych istov na kriku, tak asi ma to bude mylit. Mozno bude lepsie tie listy trhat.
-- Spojený príspevok 16 Máj 2020, 21:20 --
romiadam napísal:Minuly rok....
(co-vas-dnes-nahnevalo-3-f16-t40408-start1940.html)

Tak tento rok zacina dalsia vlna....lenze uz som mudrejsi oproti minulemu roku a uzs tym pocitam a denne to sledujem.
Mam dva kricky cervenych ribezli velke asi priemer 60cm a vyska asi 1m a uz vcera vecer som odtrhol tri listy a dnes som nasiel dalsich 6listov (dve este po tom ako som to odfotil). Hajzlici...Listy z mojich cervenych rizezli im zachutili. Presne ako minly rok, ciernych sa ani nedotkli. Ak by som ich neobjavil, zase by mi zdemolovali krik. Nechcem to stiekat. Aspon zatial. Su to len dva kricky, budem to denne (obden) sedovat. Mozno listy ani nebudem trhat, len akonahle objavim dierky na liste, ta kto skontroljem a rozpucim ich prstom. Len ked uz bude vela dierkovanych istov na kriku, tak asi ma to bude mylit. Mozno bude lepsie tie listy trhat.

Modru skalicu si neskusal podla mna to by ich odradilo a tebe to neuskodi tu staci len umyt pod tecucou vodou ta je dobra podla mna na vsetko
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa hpeter » 16 Máj 2020, 22:37

romiadam napísal: Nechcem to stiekat.
kto nestrieka, nezere...
slimak brutal infestacia - zazehnana granulami posyp na okraji pozemnku..desimo duo
zastaveny rast, trapenie izbovych rastlin..puklice, vosky, mikro roztoce, podne zmrdy(nematody?)....mospilan20, ale je systemovy...
nesystemove (decis..) treba viac striekat, a ucinnost nie je dobra. ale na zravy hmyz by mohlo byt ok.
eko varianta na puklice je pravidelny a dokladny mydlovy postrek. na roztoce nefunguje. :ignore: pripadne praskova sira. pavukovcom to smrdi. sira, bordeaux zmes,... najstarsie postreky
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 16 Máj 2020, 22:44

Z rastliny tie poskodene listy netrhaj, stale ziju. Zozen si nejake hnojivo vo forme soli a obsyp ju do kruhu, co najblizsieho-najmensieho. Dobre su soli na zalievku. Kym nezaprsi slimaky daju pokoj.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Máj 2020, 23:47

Ja viem ze tie listy ziju, len tie vajicka na spodku listov su "neviditelne". Musim pockat kym sa husenice vyliahnu, zacnu zrat listy a potom uz dierkovane listy zbadam na 100%. Ak to neodtrhem, tak ma to potom bude mylit ze na ktorom liste som ich uz zlikvidoval a na ktorom nie. Potom to mozem prehliadnut (ze tam su hsenice) a rozlezu sa mi po kriku a potom to bude horsie ich o jednom hladat. Leda ze by som kazdy taky list okruzkoval ako holuby :D .
Vsak to je len zopar listov, zatial 9 na dvoch krikoch. Minuly rok som to zbadal neskor a zozrali mi asi tretinu krikov. Nastastie to kriky prezil bez ujmovna raste. Je na nom plno zatial zelenych ribezli pred tyzdnom-dvomi do dokvitlo.

Sakra ale mam na listoch (zatial len zopar) aj tie svinske zelene vosky ribezlove a mam ich aj na jahodach a tam je to brutal. Jahodove listy sa lepia ako keby som ich nastriekal cukrovou vodou. Musim niekde zohnat neaky postrek. Obvolam zahradkarstva ci su otvoreny alebo nie. Tie uz budem musiet striekat. To nezlikvidujem prstami, hlavne na jahodach. Tam ich je milion.
Prílohy
20200516_222333.jpg
20200516_222157.jpg
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 16 Máj 2020, 23:57

Pokial ti rastlina spokojne plodi, nechaj vsetko tak. Priroda je velmi pokrocila, kopu krat sa zistilo ze rastlina zije so svojim, povodne "parazitom", v symbioze. Je mozne ze ta rastlina z tych zygot si generuje fosforecne hnojivo a listy ma preto predimenzovane. Kto vie.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Máj 2020, 00:33

kopu krat sa zistilo ze rastlina zije so svojim, povodne "parazitom", v symbioze
Pokial by tam bolo zopar vosiek, tak by som to urcite neriesil, ale teraz to vyera na invaziu....

Minuly rok som to nechal tak. Jahody ako rastliny prezili, im to neublizilo, preto som to tento rok ani tak nesledoval. Problem bol v tom ze listy a stonky listov boli take "spinave" ostali tam prilepene tie zdochnute vosky a trosku z toho bolo aj na jahodach. Bolo to pre oko trosku nechutne. Nemohol som si jahodu otrhnut a zjest ale som musel umyt a potom ta chut jahody uz nie je ono. Uz tam je voda.

Dostal som tu radu v SS ze mam vyskusat zihlavovy vyluh.

https://zahrada.prakticky.sk/2013/06/28 ... m-vyluhom/

Zajtra zarobim a pozajtra nasriekam. Vyskusam a dam vediet.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 17 Máj 2020, 00:46

Bohuzial ano, rastlina ma ine zaujmy (producent plodov) ako clovek (pozierac plodov). Zvieratam ako siricom jej semien tiez neprekazaju aditivne proteiny zo zygot, ale my ludia sme stamgasti-kajsmentke-kozmekeri :)

Ja by som ti odporucal bezchloridove soli, ako fosforecnany, dusicnany, sirany, s kationom ktory hnoji tiez, ako horecnaty/draselny/vapenaty/amonny. Tym soliam sa slimaky vyhnu oblukom, aj po dazdi ak das bohatsiu kopku do okola a nesprchne smrst.

-- Spojený príspevok 17 Máj 2020, 00:52 --

Pesticidom od BASF-Bayer-Monsanto sa vyhni, radsej daj na zihlavovy vyluh. Tvojim rastlinam sa velmi dari ked ich napadaju slimaky- inak, je to znak bujnejucej rastliny, slimakmy sa aj takto testuju, ci su v strese alebo napopak bujneju, staci vediet ci sa slimak nataca k nej alebo od nej (protilatky). Aj Soja generuje fytoestrogenny ked je sucho a zle podmienky pre semena.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 17 Máj 2020, 08:48

Na háved ti neporadím, tak zo záujmom som sa začal venovať záhrade iba pred rokom. Sadil som si čili papričky, naštastie som mal iba slimákov a tých som riešil tak že keď som večer polial počkal som pol hodinku kým vylezú a potom som ich napichoval na paličku a tak každý večer až nakoniec neboli alebo sa objavil 1-2 za týžden. Viem že na slimákov zaberá sol , ale soliť si zem je asi pič**ina. Našiel som ešte také pletivá alebo prekážky ale neskúšal som to čo si o tom myslíte?
Ja osobne som proti postrekom. Viem že keď použijete postrek nepôjdu tak choroby škodcovia máte menej roboty a viac úrody, ale myslím si že v dnešnej dobe konzumujeme dosť chemikálii aj bez toho aby sme si ich ešte pridávali.
Požiadam aj ja o radu. Minulý rok nás trápili myši alebo hraboši alebo čo to je presne za druh. Mrkvu a všetko ostatné podzemné sme skoro vôbec nemali. Máte nato nejakú radu ako sa ich zbaviť?
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 17 Máj 2020, 09:12

na slimaky ak sa nemylim funguje pivo. vyssia nadoba, nalejes pivo a das ako keby mostik. oni tam vylezu a spadnu do piva.
alebo urobis elektricky ohradnik, staci tam 9V baterka (plus na rurku, minus klinec do zeme a odradi ich to vliest do zahonu
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa hpeter » 17 Máj 2020, 09:15

mna babske rady "bavia". mozes behat 2x denne napichavat a solit, ale tahas za kratsi koniec. treba si uvedomit ze kolko vajec dokaze naklast jeden jedinec.
a potom babske postreky, sice moze fungovat modra skalica ci soda, ale je nutne poriadne zmacat rastlinu a casto. inak to nefungue. logicky to stecie do pody, a vznika novy problem(y) zmena ph, hromadenie lahkorozpustnych prvkov v pode-spalenie korenov ci celej rastliny.
mednate fungicidy funguju, priemyselne varianty su urobene tak ze hlavna zlozka je tazko rozpustna vo vode. a klesa riziko zasierania pody medou. ked je nejaky prvok v pode vo vyssej miere, blokuje vstrebavanie inych zivin.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Máj 2020, 11:59

:oops:

Vcera som nasiel dalsich 12 listov s cerstvo vyliahnutymi husenicami. Na jednom liste ich bolo okolo 30-50 husenic. Keby som tento bioligicky utok na moje ribezle vcas nezbadal, za dva tri dni by mi zliklidovaly cely krik....

Neaky hmyz sedel na jednom liste. Vyzeralo to ako zmes vcely (brusko), muchy (hlava) a osy (kridla). Malo to brusko chlpate a farba chlkov bola do zlta. Mam podozrenie ze to tento druh tam kladie tie vajicka. Pre istotu som to chytil a pavucik v sope si pochutnal. :D .

Uz sa pripravuje zihlavovy nalev. Uvidime co to urobi. Vcera po namoceni posekanej zihlavy voda bola zelenkava, o par hodin uz chytila hnedu farbu. Dnes rano to uz bolo znacne hmede ako silny caj.

Pri zbere som si poprhlavil tri prsty na ruke a cely den mi brnely prsty (mravce....Ihlicky...). Este dnes rano som mal v jednom prste "dozvuky" toho brnenia. To bude inak silna zihlava. Alebo len preto lebo je jarna?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa pablox » 23 Máj 2020, 21:52

Po týždni som vyriešil záhadu zlého merania čidla DS18B20 - mám tri bezdrôtové jednotky v spojení Arduino + RF modul + DS18B20. Príjímacia sanica má navyše LCD. Nepresnosti merania v rozsahu 0.5-2°C som odstránil vyhodením Čínskych fake čidiel originálnymi. Hlavná jednotka ale stále ukazovala teplotu po zapnutí v poriadku, za pár minút ale stúpla o cca 3°C. Nechápal som prečo, pri čidle nebol žiadny zdroj tepla a čidlá boli na jednom mieste...riešenie? stačilo dať čidlo na 10cm drôtu a zrazu je meranie presné. Nejde mi to ale do hlavy, pretože na bezdrôtových jednotkách mám čidlá zapojené rovnako, priamo na dosku a meranie je presné.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

martin-f
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 16 Aug 2013, 16:53
Bydlisko: SK
Vek: 32

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa martin-f » 24 Máj 2020, 19:31

Zohnal som si na aukre cca za 100 € pekného Condora. Podľa fotiek skutočne krásny stav a tak som bol ochotný tých 100 ečiek za to dať. Schválne som si zakaždým všímal zadnú stranu. Tie "ojetejšie" Condory mali zadný kryt kompletne žltý, ako boli niekde u okna kde na ne pražilo slnko. Ten môj mal krásny biely. No fakt uloženka.

Condor prišiel domov, ja ho vybalím z krabice....a ku**a, kryt hnusný žltý. Obrátim ho, spredu na mriežkach cákance od bielej farby. Condor celý podivne zaprášený. Očividne slúžil niekde v dielni. Prvé čo ma napadlo, žeby som si fakt na fotkách nevšimol ten stav? Kukám v archíve aukra. Samozrejme krásne fotky. Nakoniec si všimnem detail - na zadnom kryte, u baterkových dvierok je taký prepínač. Na fotkách červený, u mňa čierny. Takže očividne došiel domov iný Condor.

Paradoxne chlapík má celkom dobré hodnotenie. Za 8 rokov má 1300 pozitívnych hodnotení a len jedno negatívne. Zatiaľ som mu napísal mail, vysvetlil mu situáciu, som zvedavý ako sa k tomu postaví.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa Amaterr » 24 Máj 2020, 19:42

Musim zene povedat ´ aby ho dala do cierneho sakla a odlozila do skrine ´ na dedine sa stale prenasa a mna slak triafa ako sa snim naraza do zarubni :)
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa misocko » 24 Máj 2020, 19:43

pablox, necitas teplotu zo snimacov priliz casto? niekde som cital ze sa tym trochu zohrievaju
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo vás dnes nahnevalo? IV.

Príspevok od používateľa deepspace » 04 Jún 2020, 11:01

Na mojom trojrocnom HP Spectre Notebooku sa mi zacali odliepat gumove podlozky na spodnom kryte. Nehal som si poslat cenovu ponuku na ich objednanie cez jedno zname servisne stredisko (Slovensky zastupca HP) a necakal som ze to poriesim za 20E.

Ale ta cena ma vazne dostala :biggrin:

Su to take tri gumove pasiky, viz. obrazok.., ten stredny nieje v cene ..

odpoved servisu ..

Preprava Kuriér na náklady klienta 1 Ks 6.00 €
RUBBER FEET FRONT DKA
Celková suma 1 ks 62.40 €
RUBBER FEET REAR DKA
Celková suma 1 ks € 62.40 €

Celková suma spolu 130.80 €

:finga:
Prílohy
20200603_203533.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok