Pomalá odozva set-top-boxov

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Pomalá odozva set-top-boxov

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Dec 2019, 00:42

Ahojte, za posledných asi 8-10 rokov kedy sa zaoberám elektronikou som sa stretol s rôznymi druhmi set-top-boxov či už DVB-T, DVB-C, DVB-S alebo IPTV. Avšak vyslovene všetky mali jeden a ten istý problém. Nepríjemne pomalú, v niektorých prípadoch až tragickú odozvu. Asi najlepšie sú na tom zatiaľ IPTV boxy ANTIK Juice ale tie sú už tak trochu počítače pretože bežia pod upraveným Linuxom. Najhoršiu skúsenosť mám s UPC Horizon boxom, tam boli odozvy minimálne od 1 sekundy a viac.
Pre porovnanie prečo to riešim, máme doma aj 4 televízory značky Technika (Tesco) a tie majú zabudované DVB-T, DVB-C a klasický analóg. V minulom byte kde som mal káblovku som mal na takej telke naladených asi 150 staníc (na všetkých tuneroch dokopy) a telka s tým nemala absolútne žiadny problém čo sa týka odozvy prepínania alebo zoznamu programov, EPG a podobne.
Čo ma najviac zarazilo, tak starí rodičia pred nedávnom prešli na Skylink a majú box Samsung Evo-S Twin Tuner. A teraz hádajte čo? Stále to nemá takú odozvu ako originál tuner v telke. Netvrdím že je to nepoužiteľné ale vzhľadom k tej cene by som čakal že tá odozva nebude ani viditeľná. Vie niekto prečo to takto je?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Pomalá odozva set-top-boxov

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Dec 2019, 05:16

Zamysli sa nad tým, ako sa neustále (práve tých 8-10 rokov) vývojom technológií predlžuje "reťazec" spracovania obrazu a zvuku TV signálu od vysielača po "oko" diváka. Z analógu, ktorý nemal veľké nároky na kvalitu signálu (vždy sa prejavoval len zhoršením obrazu/zvuku) sa prešlo na digitálne vysielanie... To síce by už v obraze a zvuku "defekty" nemalo mať (pokiaľ je kvalita signálu dobrá), ale každá aj drobná nehomogenita signálu spôsobuje predľženie času na zasynchronizovanie toku neustále sa zvyšujúcich prenášaných dát. Rýchlosť procesorov DVB sa neustále zvyšuje, ale aj tak sú ich výrobcovia stále pozadu oproti tým, čo vymýšľajú nové systémy prenosu a hlavne výstupnej kvality obrazu či zvuku.
Rozdiel medzi rýchlosťou prepínania programov v TV a STB bude v tom, že TV má presne predurčené HW prostriedky a ich "obsluha" je pre procesor navrhnutý pre konkrétny typ zariadenia jednoduchšia oproti STB. Ten musí byť kompatibilný s rôznymi typmi TV a spôsobom vzájomného spojenia . Aj keď sa HDMI prepojenie stáva štandardom, stále mávajú aj analógový výstup. HDMI zas ponúka rôzne doplnkové funkcie, pri ktorých musí procesor neustále "ošahávať" ich využitie... To sa v TV , ktorý síce vtedy preberá len funkciu monitora nemusí diať ani počas prevádzky zo svojho tunera.
Ďaľšia vec, ktorá predlžuje "reakčný" čas prepínania je aj príjem kódovaných programov - odozva dekódovaciaho modulu...
V neposlednom rade aj rôzne fičúriny vylepšenia obrazu, ako dopľňanie chýbajúcich dát , prepočítavanie na vyššie rozlíšenie atď... a potom samotný výrobcovia STB , ako majú zvládnutú technológiu.
Linuxové STB sú na zvládnutie týchto vecí rýchlejšie - lebo Linux :wink:
Viac už nestíham končí nočník :finga:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Pomalá odozva set-top-boxov

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Dec 2019, 15:50

Ďakujem, presne toto som potreboval vedieť. Ináč ani ten Linuxový box nie je bez chyby, zapína sa asi 3 minúty, po každom prepnutí programu trvá kým to načíta do buffera ale celkovo tá odozva je lepšia aspoň v zozname programov a nastaveniach. To už sa asi viac oplatí nejaký starý PC s televíznou kartou, lebo nedokážem pochopiť prečo počítač sa mi zapne za 20 sekúnd a smiešny TV box rádovo v minútach :D
0
Naposledy upravil/-a Edgar v 25 Dec 2019, 16:39, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomalá odozva set-top-boxov

Príspevok od používateľa medved » 25 Dec 2019, 16:22

Edgar.. to mi hovor.. ja telku nepozeram a netusim, ako to je so zapinanim tych digikramov. Minule tak zapnem telku.. cakam a cakam a furt nic. A tak mi vravia nasi, ze to je normalne, ze este mam cakat kym sa to zapne :lol: .. tak celkom komedia s tym, ked som nato pozeral jak puk, co s tym je :D
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Pomalá odozva set-top-boxov

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 25 Dec 2019, 16:48

Náš napríklad keď vypneme ovládačom, ostáva nabootovaný. HTTP(openwebif),SSH, záznam na ssd,... ostáva dostupné. Takže zapnutie je rýchle.
Samozrejme po reboote, výpadku a pod., mu chvíľu trvá kým nabootuje - ale stále to nie je o nervy.
Iný nelinuxový tam to zapnutie mi pripadá skutočne o nervy.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Pomalá odozva set-top-boxov

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Dec 2019, 16:50

medved napísal:A tak mi vravia nasi, ze to je normalne, ze este mam cakat kym sa to zapne
:lol: :lol: skúste si pre zaujímavosť RESET (alebo zapnutie) krájacieho stroja na chleba v Lidli - toho s okružnou pilou, čo reže po jednom krajci..... to je iný level :lol: :lol: s okolo stojacimi čakajúcimi sme prebrali snáď všetky predvianočné problémy SK :lol: :lol: :lol:
maskrtnik01 napísal:Náš napríklad keď vypneme ovládačom, ostáva nabootovaný.
Voliteľné v menu - Fake / Real Off. Tiež to mám tak.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Pomalá odozva set-top-boxov

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 25 Dec 2019, 18:03

Ja som toto ešte na enigme neobjavil. V menu schované je ale aj úplné vypnutie os.
Ale ani sa to veľmi nepoužíva, na ňom sa cez openwebif dajú ovládať funkcie, nastaviť nahrávanie. A potom to zvláda aj nahrávanie na NAS. Čiže shutdown by odstavil všetky tieto funkcie.

Ten krájací stroj...tipujem, že by som vysvetľoval dôvod SBS, možno aj policajtom.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pomalá odozva set-top-boxov

Príspevok od používateľa romiadam » 26 Dec 2019, 02:56

medved napísal:Edgar.. to mi hovor.. ja telku nepozeram a netusim, ako to je so zapinanim tych digikramov. Minule tak zapnem telku.. cakam a cakam a furt nic. A tak mi vravia nasi, ze to je normalne, ze este mam cakat kym sa to zapne :lol: .. tak celkom komedia s tym, ked som nato pozeral jak puk, co s tym je :D
Asi tam vyrobca dal elektronky, ktore sa musia zohriat a az potom sa to spusti.... :biggrin:

Len pre info: (aj ked to nie je STB)
Ja mam cinsky android box (na IPTV) TANIX, a tam nie je ziaden problem s dlhym botovanin. Z uplneho vyputia to nabootuje za 40 sek a zo stanby (tlacitko POWER na DO) sa to zobudi za 6 sek. Velmi zriedka to niekdy zamrzne, ale po restarte je zase vseto OK. TO je za tu cenu (45€). 4 sekundy trva prepnutie medzi kanalmi.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Pomalá odozva set-top-boxov

Príspevok od používateľa Edgar » 27 Dec 2019, 01:07

No presne, jeden Android box čo som tu predával tiež s týmto nemal problém a to stál ako nový okolo 30€. Tak ja už to nechápem že niečo za pár € dokážu urobiť tak aby to normálne fungovalo s prakticky plnohodnotným mobilným operačným systémom a nejaké "hlúpe" tunery za X-násobok ceny to nedokážu. Asi Unixové systémy majú predsa len niečo do seba, pretože tie boxy sú tiež len "zlepence" častokrát "no-name" komponentov používaných asi v 1% zariadení a funguje to...
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Pomalá odozva set-top-boxov

Príspevok od používateľa Edgar » 20 Dec 2022, 19:52

Tak po 3 rokoch sa znova vyjadrím k tejto téme a konečne už s uspokojivým výsledkom. To čo som tu riešil bola zaručene HW chyba boxov, proste sú pomalé. Akurát dnes som si bol po nový box od Antiku a tie odozvy sú niečo neskutočne rýchle, to je až neuveriteľné že je to internetová TV... Plus Bluetooth diaľkové, čím sa tiež zmenšila odozva oproti IR, aj keď to sú už fakt detaily. No každopádne už to konečne prešpekulovali na nerozoznanie od TV rozhrania. A to dokonca len cez 45 Mbps 2.4 GHz WiFi. Stavím sa že cez kábel by to bolo ešte rýchlejšie (box má v sebe aj gigabitový switch).
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Pomalá odozva set-top-boxov

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 20 Dec 2022, 23:20

aky mas antik box? ja som mal tie prve s3, ktore boli 4K par rokov isiel bez najmensich problemov, je to combo satelit/iptv. reakcie slusne, obraz dajme tomu ok - mam telku za par eur, takze necakam zazraky. nedavno mi ten box odisiel, tak mi dali novu s3. a zrazu obraz podstatne krajsi, reakcia na dialkove takmer hned, prepinanie programov - taka sekunda az dve kym nabehne obraz, ale kedze pozeram vacsinou par stanic, tak mi to nevadi. hdmi-cec funguje super, telka sa zapne/vypne s boxom, ich ovladac ma samostatne tlacidla na hlasitost telky takze ti v pohode staci len ten ich.
idem cez kabel, ale pripoj mam wifi od nich.
jedina vec, ktora mi chyba je youtube
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomalá odozva set-top-boxov

Príspevok od používateľa Amaterr » 21 Dec 2022, 05:31

Ja mam Antik v troch tv ´ cize tri Apple tv ´ .. aj tie maju podla mna pomalu odozvu ´ neviem to vsak s inymi porovnat ´ ale nejaku tu sekundu to trva .. nedavno som jeden resetoval , spravil si aktualizacie a odrazu islo vsetko "okamzite" , ale po nejakom case opet to bolo v starych kolajach ´ dva su 32 a jeden 64 a vsetky su na kabli . Rafinovane :) ponatahovane kable , teda nic nie je vidiet :), keby som vedel o nejakom Tv co ma v ponuke Antik asi by som ho skusil ´ otazne ci by mal aj YouTube a Netflix , aby som to upresnil .. prepinanie ide okamzite ale navrat do menu pre Tv programy resp . Archiv tam to tu sekundu - dve trva a to vypinanie s tv je tiez v menu Apple Tv .
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Pomalá odozva set-top-boxov

Príspevok od používateľa Edgar » 21 Dec 2022, 06:55

pocitujlasku
 
Mám Nano 4 a áno to prepínanie trvá takú necelú sekundu ako píšeš, pričom mám aj Antik TV aplikáciu v počítači cez Android emulátor a tam je to prepínanie bleskové, to je také rýchle ako keby som len prepínal karty v prehliadači. Ale samozrejme PC má trochu iný výkon, tak asi to bude tým. Tie prídavné tlačidlá na ovládači s funkciou klonovania originálneho TV ovládača sú tiež super, ale tie už mali aj predošlé ovládače, dokonca keď si dobre pamätám tak aj HDMI-CEC mal už Mini 2 a Mini 3 lebo tie som mal predtým. Akurát kvôli switchu tam nemám TOSLINK, čo je trochu škoda lebo mali to všetky predošlé boxy. A nefunguje obraz v obraze, to som zatiaľ nezistil že prečo, ale ma to nejak ani netrápi. Ten YouTube by už mohli poriešiť, to je pravda, neviem aký je tam s tým problém ale nefunguje im to už pár rokov.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Pomalá odozva set-top-boxov

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 21 Dec 2022, 09:35

ja som praveze s tou starsou s3 mal problem s hdmi-cec. telka sa zapla, aj zahlasila, ze je tam aktivne cec, ale nevypla sa. resp. sama za 2 minuty. S novym boxom sa vypne sucasne s boxom.
Obraz v obraze nefunguje ani mne, mozno to vie len urcite kombinacie - napr. satelit a iptv, alebo to zatial nemaju spustene. ak by to vedelo pip s tym, ze ten maly moze byt hocijaky stream, tak je to super vec pre videopestunky, alebo ked potrebujes popri telke este nieco kontrolovat :)
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď