Prepäťová ochrana

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa Merak » 20 Jún 2021, 17:45

a čo tak použiť poprípade toto?
https://www.elmit.sk/svorkovnica-rozboc ... -8m-004888
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 350
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa loksiklubos » 20 Jún 2021, 19:43

tak svorkovnicu by teda mal len este by potreboval poradit s prepetovou a RCD ake zvolit nevyznam sa presne v pouzity podla popisoch
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa ondistef » 21 Jún 2021, 09:31

Tak prepäťová ochrana by sa mala vyberať podľa viacerých kritérií.
Záleží od umiestnenia stavby, typu NN prípojky (zem, vzduch), hladiny ochrany LPL I až IV (RD sa zvyknú dávať do III).
Keďže máš do domu natiahnutý prívod 5x16 teda v TN-S, musíš použiť prepäťovú ochranu v prevedení 4+0 alebo 3+1.
Keď chceš Schneider, tak napr. A9L16634 prípadne A9L16482 je to kombi B+C, 3x12,5kA (L-N) + 50kA (N-PE), to je úplne minimum pri zvodičoch prepätia pre LPL III a IV. Samozrejme ju treba správne umiestniť v rozvádzači a uzemniť.
A RCD záleží na počte okruhov, jeden je síce fajn z pohľadu ceny, ale keď ho náhodou zhodí porucha, prípadne náhodne súčet unikajúcich prúdov tak si po "tme".
Ideálnejšie rozdeliť na 2 alebo viac okruhov, buď cez 4p alebo aj 2p chrániče a volil by som typ A.
Napr. Schneider A9Z21440 alebo A9Z01440
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa Atlan » 21 Jún 2021, 12:48

Obavam sa ze ked tahal s RE 5zilovy kabel tak asi nema v dome vhodne uzemnenie, pac mohol natiahnut 4zilovy a usetrit, hlavne ked dal medeny.
Tak som zvedavy ci tu prepetovku bude mat kde pripojit.

Beztak sa na prepetovky v zasuvkach kazdy vybodne. A blesk aj tak pride po lan sieti alebo kabelovke :D
0

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 350
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa loksiklubos » 21 Jún 2021, 13:00

Práveže ideme dávať aj hromozvod tak preto sa informujem mame starší dom a bude nám to robiť jeden elektrikar aby som si vedel urobiť predprivu v rozvodnicu. Ešte jedna otázka nemali by mat zvodiče prepetia vstupné aj výstupné kontakty pre fazy l1, l2, l3
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa ondistef » 21 Jún 2021, 16:53

Atlan napísal:
21 Jún 2021, 12:48
....
Beztak sa na prepetovky v zasuvkach kazdy vybodne. A blesk aj tak pride po lan sieti alebo kabelovke :D
Veď toto :D , ľudia si väčšinou neuvedomujú, že blesk, resp. prepätie môže prísť aj po iných vedeniach ako je silnoprúd.
loksiklubos napísal:Práveže ideme dávať aj hromozvod tak preto sa informujem mame starší dom a bude nám to robiť jeden elektrikar aby som si vedel urobiť predprivu v rozvodnicu. Ešte jedna otázka nemali by mat zvodiče prepetia vstupné aj výstupné kontakty pre fazy l1, l2, l3
Prepäťova ochrana sa nezapája ako istič, nemá žiadne vstupy a výstupy. U väčšiny väčších zvodičov zvyknú byť zdvojene svorky pre takzvané V zapojenie, ale u týchto jednomodulových zvodičov je len jedná svorka.
Najlepšie je použiť licnu (lano aspoň CYA 10mm2) a použiť dvojíte dutinky kde spravíš to V zapojenie a na uzemnenie použiť min. lano CYA 16mm2 zž.

Mal by si mať projekt na bleskozvod aj samotnú prerábku rozvádzača a neriešil by si aký chránič, akú prepäťovku. Elektrikár by ti to mal následne vyhotoviť podľa projektu.
Potom sa ti nestane, že síce bleskozvod máš, ale nechráni celu stavbu, prípadne, že sám elektrikár musí riešiť to čo by mal vyriešiť projektant.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa technikus110 » 21 Jún 2021, 19:05

Aj keď máme v hymne, že: "hromy , blesky bijú...", tak hrom je akustická časť a blesk je optická časť energetického výboja povahy elektrickej. Čiže neviem, čím okrem mikrofónu sa dá hrom zachytiť.

Ale teraz vážne.
1. STN/EN 62 305 hovorí jasne, že ak má byť ochrana účinný, tak všetky vstupné linky musia byť chránené proti prepätiu a musia byť uzemnené (spojené) do jedného bodu. Čiže HUS.
2. Ak si robíš prerábku sám pre seba bez kolaudácie, asi robíš bez projektu a následnej revízie. A ak to bude robiť hocikto, tak berie za to plnú zodpovednosť. Takže prvé by si mal vedieť to, čo asi bude robiť on.
3. Aby to bolo ako tak funkčné, tak tu je dookola omielaná téma a uverejňované obrázky, kde a ako má byť prepäťovka namontovaná. Takže to si ustriehni v prvom rade.

Keď už robíš nanovo, tak dodrž aj požiadavku noriem o 15-20% voľného miesta v rozvádzači. Lebo zase Slovensko, do 16 prvkového rozvádzaču narvem 18 prvkov a tri mostíky. Potom to aj tak vyzerá....
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa OHAJ » 21 Jún 2021, 22:07

ondistef napísal:
21 Jún 2021, 16:53
Prepäťova ochrana sa nezapája ako istič, nemá žiadne vstupy a výstupy. U väčšiny väčších zvodičov zvyknú byť zdvojene svorky pre takzvané V zapojenie, ale u týchto jednomodulových zvodičov je len jedná svorka.
Najlepšie je použiť licnu (lano aspoň CYA 10mm2) a použiť dvojíte dutinky kde spravíš to V zapojenie a na uzemnenie použiť min. lano CYA 16mm2 zž.
o tom by sa dalo polemizovať, v robote bol buď istič alebo poistkový odpínač pred prepäťovkou - v návode je podľa istenia min. 6mm2 vstupné fázy + N, v projekte výstup PE - 16mm2, ak každý modul mal samostatnú zem, tak 63A hrebeňom sa to spájalo a zelenožltá 16-ka na PE (slučky by sa do niektorých modulov buďto ledva vpratali, alebo by dvojdutina vytláčala moduli od seba, kdežto hrebeň ich drží v kope, lepšie kúpiť štvormodul ako 4 samostatné) max. dĺžky 1/2 metra (niekedy nemožné, keď projekt je odveci; ) ideálne končiace okom na medenej zberni s M8 závitmi, príp. mosadznou skrutkovacou zberňou v zelenom plastovom púzdre (na spôsob dlhého mostíka).
0

Lukas64
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Máj 2016, 17:14
Vek: 36

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa Lukas64 » 20 Sep 2022, 21:23

Ahojte chcel by som sa opýtať skúsenejších, aky mate nazor na SPD do bytu, kde na vstupe do bytového domu v hlavnom rozvadzači SPD není, je to siet TN-C-S. V HR je pravdepodobne HUS. Do bytu ide cyky 3x4mm. V byte som natiahol žltozelene vodiče na pospájanie k vani k stupačke a ku kotlu. Vana bude ocelová.

Chcem sa opýtať či by ste do bytu dali SPD kedže mi absentuje prepoj medzi HUS a SPD a mám obavu či by pri zasahu bleskom do L/N vodiča nezviedlo časť aj do vane.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa Merak » 21 Sep 2022, 06:53

ako je napájaný bytový dom? káblami v zemi alebo na stĺpoch? či NN alebo aj VN
to ťaháte tie kábel bez PE? keď píšete o zásahu blesku len do L a N vodičov?
v stúpačke, kde sú potrubia nemáte natiahnutý uzemňovací kábel na pospájanie armatúr?
aký je hlavný istič pre elektromerom, keď je natiahnutý 3x4 vodič a v byte je aj kotol?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Lukas64
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Máj 2016, 17:14
Vek: 36

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa Lukas64 » 21 Sep 2022, 09:42

Do bytového domu ide NN myslím že už v zemi to ešte prezistím.

Do bytu vedie 3x4mm takže L N a PE.

V stupačke som hľadal márne uzemnovací drôt, žiadny tam nieje.

Hlavný istič pred elektromerom je 1 fázová 25ka.

Kotol som myslel plynový kotol.

Vďaka za odpoved.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa ondistef » 21 Sep 2022, 15:07

V takomto prípade by som tam dal prepäťovú ochranu typ II (C),
napr. KIWA PO II 1+1 280V/40kA (082.017). Priamy úder do vedenia nehrozí (na vstupe predpokladám VN/ NN trafo s obmedzovačom prepätia a vedenie vedené v zemi) a pri prípadnom údere blesku v blízkosti objektu si vystačíš s typom II a netreba tam ťahať 16mm2 vodič na uzemnenie.
Odhliadnuc od toho, že 3x4 je divný prierez (neodpovedá norme o min., priereze ochranného vodiča PEN 10mm2, resp. pri PE v TN-S stačí aj 6mm2, čo je ale stále viac ako 4).
A pokiaľ je na bytovom dome funkčný bleskozvod aj s uzemnením a uzemnenie je funkčne spojené s PEN prívodným stúpačkovým vodičom, tak pri prípadnom údere blesku by sa to aj tak rozložilo po jednotlivých bytoch a k tebe by sa dostal už len čiastkový impulz čo by mal dať aj ten typ II.
0

Lukas64
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Máj 2016, 17:14
Vek: 36

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa Lukas64 » 21 Sep 2022, 17:54

no ono to není celkom vedenie v zemi, vedenie vzduchom končí na začiatku bytoveho domu a potom ide do zeme. Je to stara tehlová bytovka 3 poschodová. Tiež iba vymenili stary hliníkový prívod za tu 3x4 , čo na tie štyri zasuvky v celom byte vtedy bohate stačilo.

Samozrejme prívod do domu a do bytov sa menilo v 2014 , prečo tam dali taketo prierezy neviem :pain:

či je bleskozvod funkcný to neviem snád ano.

ja PE vstup do prepäťovky nedokažem napojiť (<= 50cm ako uvádzaju) vodičom na HUS, prípadne v stupačke na zemniaci vodič, iba na prívodny PE vodič prierezu 4mm čo by nesplnalo požiadavky na inštaláciu...

jedine ešte vymenit prívodny kabel....



Obrázok
Prílohy
IMG_8030.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok