Prepäťová ochrana

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

nexon
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 23 Dec 2016, 13:46

Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa nexon » 11 Jan 2020, 12:38

Zdravím,

Na nete som našiel množstvo prrpätovych ochrán.

Chcem sa spýtať :

1. Môžem kúpiť prepäťovú ochranu teda len zásuvku (jednu) do ktorej by som zapojil predlžovak so zapojený počítačom a monitorom?

2. Co je to kapacita rázovej energie alebo absorbcia tepelného rázu? Niečo také aká kvalitná ochrana je? Čím viac tým lepšie?
Napr. Videl som ze niektoré majú okolo 200J ale aj cez 900J. Tým pádom ta 900J vydrží viac a neporazí ju? Pričom ta 200J by už bolo dávno po nej?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Jan 2020, 13:09

1. Môžeš ! Prepätová ochrana je to isté, ochranný obvod a za ním zásuvková lišta.

2. Možno si ešte nezaregistroval, že J sú Ws. No a po tomto pripomenutí to už môže byť trochu jasnejšie. :wink:

Podľa mňa, prepäťová ochrana má chrániť najmä pripojené zariadenia. No ak to nezvládne, tak zhorí aj ona, aj (pravdepodobne) chránené zariadenie. No sú situácie, napríklad úder blesku do vzdušného vedenia poblíž vašej domovej prípojky, kedy nepomôže nič a v dome všetko odíde.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

nexon
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 23 Dec 2016, 13:46

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa nexon » 11 Jan 2020, 13:23

No dobre lebo výrobcovia neodporúčajú takýto scenár že radšej predlžovak s viac zásuvkami s ochranou ako jednu takúto zásuvku a do tejto zapojený predlžovak.

Ale ak to môže byť tak uvažujem nad týmto APC SurgeArrest Essential PM1W-FR

V predlžovaku mam zapojený herný PC so 650w zdrojom a herným monitorom občasne aj hifi veža.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa Merak » 11 Jan 2020, 13:41

Ešte jedna otázka odo mňa. V bytovom rozvádzači máš nejakú prepäťovú ochranu?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

nexon
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 23 Dec 2016, 13:46

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa nexon » 11 Jan 2020, 13:54

Jedine co mam mam v druhej izbe prepäťovou ochranu teda aj predlžovak v jednom solight 918j. A tam mam napojenu televíziu aj set top box, viac nič.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa pablox » 11 Jan 2020, 14:05

V tom prípade ti tá predlžovačka podľa môjho názoru moc nepomôže, pretože ti v tom reťazci chýbajú ďalšie stupne, prečítaj si toto http://www.legrand.sk/electrend/elektro ... isice-eur/

Veľa ľudí si myslí, že zapojením predlžovačky s prepäťovou ochranou sa vyhnú zložitej inštalácii prepäťoviek do hlavného rozvádzača. Bohužiaľ nie, to si myslí iba výrobca, keď toto ponúka a zákazník, ktorý mu verí.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

nexon
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 23 Dec 2016, 13:46

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa nexon » 11 Jan 2020, 14:13

Tak neviem no prečo sa to predáva potom? Čo tam mam dať?
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa milansprlak » 11 Jan 2020, 15:02

No kvalitna elektroinstalacia je zaklad. Ak ju nemas moznost prerobit tak by som dal nejake kvalitne ups. No ale tiez to vie chranit len fo urcitej urovne. Tie prepatovky v predlzovackach chrania len velmi malo, je to o marketingu skor.
0

nexon
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 23 Dec 2016, 13:46

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa nexon » 11 Jan 2020, 15:12

Číže ani nemam kupovať tie prepäťovky v predlžovákoch? PC mam dokonca teraz napojeny bez prepäťovky len klasicky predlžovak so spínačom.
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa bibibo » 11 Jan 2020, 15:52

Samozrejme som nestudoval co uvadza kazdy vyrobca tychto predlzovaciek, ale si myslim, ze nejde vobec o ziadny marketing a vyrobcovia velmi dobre vedia co ponukaju. Tieto predlzovacky a aj UPS maju posledny stupen ochrany proti prepatiu = prepatovka triedy D. Tato prepatovka taktiez ochrani pred urcitym prepatim. Ak chces ochranit pred vacsim prepatim alebo pred atmosferickymi vplyvmi, tak potrebujes dalsie prapatovky v rozvadzaci a to treidy C a B.
Dovolim si tvrdit, ze vyrobcovia skor vyuzivaju neznalost problematiky alebo mozno predajcovia by mali vediet poradit. Ked si kupis tu predlzovacku, tak niektory vyrobcovia davaju dokonca zaruku na pripojene zariadenia. Mozu si to totiz dovolit, pretoze prepatova ochrana obsahuje varistory co je dost spolahlivy prvok. Ak ti zhori nejake zariadenie pripojene na tuto predlzovacku, tak to vacsinou zamena, ze prapatie bolo vacsie ako dokaze spracovat prepatovka triedy D a teda urcite nemas pred predlzovackou kaskadu prepatovych ochran alebo problem v elektroinstalacii.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa technikus110 » 11 Jan 2020, 15:52

Tak neviem no prečo sa to predáva potom? Čo tam mam dať?

Je to odrb na laikov. Ako laikovi ti poviem:

Prepäťové ochrany majú viac stupňov. A/B/C/D.
A - distribúcia
B- bleskový prúd aj napätie
C- bleskové napätie, el. mag. impulz
D- prepätie zbytkové.

1. Pokiaľ nemáš B+C, alebo aspoň C na vstupe do bytu, tak to D je iba marketing. Všetky nové prístroje sú povinne konštruované tak, aby zvládali parametre D prepäťovky. Takže je to iba ochrana na ochranu.
2. Okrem toho nielen norma, ale aj výrobcovia hovoria to, že všetky prepäťovky chránia rozvody a zariadenia k nim pripojené do vzdialenosti 10 metrov.

bibibo:....Ked si kupis tu predlzovacku, tak niektory vyrobcovia davaju dokonca zaruku na pripojene zariadenia.....
Daj príklad, toto som ešte teda nevidel v živote.

Predavač v elektre ti vie poradiť do výšky jeho provízie z predaja, čiže je to fajn, kúpte si to. Predavač odborne veci znalý je jeden z milióna!
1
Obrázok 1

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa bibibo » 11 Jan 2020, 16:09

tu

https://www.alza.sk/eaton-protection-st ... 72.htm?o=2

Triedu A som samozrejme nespomenul, pretoze o tu sa starat nemusis.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa pablox » 11 Jan 2020, 16:31

Našiel som to aj v ich zahraničných prospektoch. Určite to ale majú ošetrené, takže ak v prípade poškodenia pripojených zariadení u teba nenájdu prepäťovky B+C, revíznu správu od elektroinštalácie a podobne, bude ti taká záruka nanič. Opäť len zavádzanie spotrebiteľa, ktorý si myslí, že mu to preplatia len tak.
1
Obrázok 1
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Jan 2020, 19:43

prepatovky, ako uz z nazvu vyplyva chrania pred zvysenym napatim, laicky povedane filtruju napatove spicky, ktore mozu vzniknut napr zapnutim/vypnutim silnejsieho indukcnejo spotrebica. napr. cirkular.
proti blesku ta neuchrani nic. mne tresol pred rokom pri dome blesk. odisla telka, domace kino, satelit, wifi routre... prezili spotrebice ako sporak, mikrovlnka...
a to mam nedavno skolaudovany dom s bleskozvodom, bleskoistky na vstupe domu, a prepatovky.
dokonca mi vyrazilo poistky na stlpe, vsetky 3 fazy. ked prisli z elektrarni, tak len skonstatovali, ze vyrazene vsetky 3 fazy davno nevideli a teda to musela byt riadna rana.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Jan 2020, 21:08

Ber to tak, že obyčajne nejaký kúsok predlžovačky s viacerými zásuvkami aj tak potrebuješ. Moc to nestojí, možno je to krajšie a kvalitnejšie spravené, ako napr. predlžovačky od Poliakov, (EMOS) a pripojenému zariadeniu to učte neuškodí, tak čo ?

Pokým nežiješ niekde v podhorí, kde bývajú poriadne búrky, tak štatisticky sa ničoho nemusíš obávať. V meste, kde je všetko v zemi a trafačky sú zabudované, tak takmer na 100% nemáš šancu v živote prísť o nejaké zariadenie kvôli prepätiu.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa marioo » 11 Jan 2020, 21:58

Prepäťovka v predlžováku je zvyčajne trisil alebo transil. Chráni proti zvýšenému napätiu zvyčajne "skratom"
osobne som videl ako taká predlžovačka ochránila pár drahších citlivých zariadení, keď na dome zhorel PEN a cez bojler sa vracalo do zásuvky 400V

Vtedy tá ochrana zafungovala.

Ale samozrejme prepätie treba riešiť komplexne už od "stĺpu".
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa technikus110 » 13 Jan 2020, 04:48

bibibo:
Toto je Alza informácia v štýle: "Nikto vám nemôže dať viac, ako my vám vieme sľúbiť." Už len to, že v texte je napísané, že predlžovačka "filtruje vyššie napätie..." je zavádzajúce.


Predlžovačka má sama o sebe 1m káblu, čo je dostatočne dlhá anténa na to, aby sa na nej naindukoval atmosferický výboj a zničil ju. Preto výrobcovia prístrojov ako aj spotrebičov pristúpili na odnímacie prívody, alebo pevné prívody skrátili pod 75cm. To nešetria, to je = lebo norma.
0

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 350
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa loksiklubos » 20 Jún 2021, 11:03

Nebudem zakladat novu temu len sa chcem opytat aku prepetovu ochranu by ste mi odprucili idealne od vyrobcu schneider kedze uz mam vsetko od neho + RCD.(výmena)

L1-zásuvky 230V
L1-kúpelňa/vonkakšie zásuvky s IP65/bazén (stači jeden RCD 30mA alebo to istit kazde extra)
L2-trúba,platňa,bojler
L3-osvetlenie


Dalej by este potreboval poradit kedze uz moja povodna rozvodnica 36M nema dostatok miesta potreboval by som osadit hlavny privod do druhej rozvodnice a odtial 4x rozbocit privod ,ake rozbocovacie svorkovnice pouzit idealne srobovacie nasiel som tieto len neviem si vybrat:
https://www.modesto.sk/radove-svorky-na ... cie-svorky


Momentalne sme prerobili pripojku kde zo stlpa do plotu vedie hlinik 4x16 mm2 a potom do domu uz ide 5x16mm2
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa technikus110 » 20 Jún 2021, 13:04

...
Prílohy
???
???
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Prepäťová ochrana

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 20 Jún 2021, 13:18

Mne to otvára.
Prílohy
Snímka obrazovky 2021-06-20 o 13.18.17.png
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok