Haluze, blbosti, kuriozity VI.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Haluze, blbosti, kuriozity VI.

Príspevok od používateľa budvar10 » 21 Mar 2024, 17:51

A teraz si predstav, že takto sa vyrábajú potraviny. :mrgreen:
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Haluze, blbosti, kuriozity VI.

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Mar 2024, 18:09

Výroba potravín pre východ EU má svoje pravidlá... Hadam nebudú žrať hnoj,keď ho môžu výhodne posunúť nám...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Haluze, blbosti, kuriozity VI.

Príspevok od používateľa cool-zool » 21 Mar 2024, 18:53

Alebo na skládkach elektro odpadu už ani elektro nebude , lebo na všetkom sa šetrí , ale hlavná vec že vyrobiť skrinku a na ňu všelijaké čačky/bačky aby to vyzeralo , im stojí za to !!!

To mi pripadá ako z toho vtipu keď sa vyšetroval pád toho nedokončeného mostu na východe .... vraj prvé podozrenie padlo na betón , že bol použitý slabý cement ..No a na obhajobu pán cement vyrukoval s vetou : ,,ja za nič nemôžem , ja som tam ani nebol,, .... :) :D

Minule som na Youtube pozrel celkom zaujímavé videjko : https://www.youtube.com/watch?v=LqvDxT1ZRco
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Haluze, blbosti, kuriozity VI.

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Mar 2024, 19:08

cool-zool napísal:
21 Mar 2024, 18:53
na skládkach elektro odpadu už ani elektro nebude
..to máš pravdu - meď tam nenájdu, zlato, či iné drahé kovy v komponentoch takmer žiadne - len zbytky plastov, možno nejakej keramiky, pár milgramov neželezných kovov a z roztavených "pivných štupľlov" olúpanú skrinku...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Haluze, blbosti, kuriozity VI.

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 21 Mar 2024, 20:27

mr.dred napísal:
21 Mar 2024, 16:30
..a problém je v čom? V bezpečnosti, alebo funkčosti zariadenia...
Aj staré rádiá na podobnom princípe pracovali... Tiež "kopali" bez pripojeného uzemnenia či antény..
Síce bol tam kondenzátor iného "obrovského" prevedenia, ale mal rovnakú funkciu... Technológia odvtedy neskutočne postúpila...
V čom je vôbec problém?
Samozrejme v bezbečnosti. Si predstav napr. že niekto vopchá slúchadlá do AUX. Usmernenú fázu ma až na ušiach. A daj príklad starého rádia kde bola fáza natvrdo vyvedená von z rádia.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Haluze, blbosti, kuriozity VI.

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Mar 2024, 21:10

zdeno6505 napísal:
21 Mar 2024, 20:27
Usmernenú fázu ma až na ušiach. A daj príklad starého rádia kde bola fáza natvrdo vyvedená von z rádia.
usmernenú fázu na ušiach možno má, ale nie na tvrdo - vždy je to cez nejaký komponent..Pokiaľ sa niekde dokonale neprizemníš s poškodeným káblom, alebo si nepcháš samotný slúchadlový meníč bez obalu do ucha - čo už majú právne ošetrené aj blbí aníci, tak nie je problém.. Ale ani tie slúchadlá nie sú celokovové . Staré bakelitové prjímače napr. rady Talisman mali tiež "svietiace šasi" bez určenia polohy L , N v zásuvke ( skúšané dutnavkovou skúšačkou) ... a nikto pri nich nezomrel na úraz el. prúdom.. Ale už vtedy slúchadlá mali bakelitevé telo - dnes plastové = izolant...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Haluze, blbosti, kuriozity VI.

Príspevok od používateľa miroja » 22 Mar 2024, 09:07

mr.dred napísal:
21 Mar 2024, 21:10
Staré bakelitové prjímače napr. rady Talisman mali tiež "svietiace šasi" bez určenia polohy L , N v zásuvke ( skúšané dutnavkovou skúšačkou) ... a nikto pri nich nezomrel na úraz el. prúdom.. Ale už vtedy slúchadlá mali bakelitevé telo - dnes plastové = izolant...
Nielen Talismany, ale vsetky Ceskoslovenske Tesla radia bez galvanickeho oddelenia siete ci uz mali skrinku z plastu alebo dreva prave z dovodu bezpecnosti NEMALI vystup na externy reproduduktor, takze ak si to niekto sam doma nedorobil, nebezpecenstvo zasahu prudom priamo do hlavy cez sluchatka urcite nehrozilo. Taktiez nemali zdierky na gramovstup, tiez z toho isteho dovodu.
Jedine zdierky boli antena a zem, oddelene na tu dobu najkvalitnejsimi kondikmi co vtedy Tesla vyrabala. Zdierky na antenu a zem boli zozadu radia, a ak by aj kondik prerazilo, stale mala obsluha v ruke izolovany bananik , ktory sa zasuval do zdierky v radii. Takze za normalnych okolnosti ani tam memohlo dojst ku kontaktu ruky s kostrou radia.
Dokonca mysleli aj na take detaily, ze otvory v skrutkach, ktorymi sa upevnovali gombiky na osky zalievali voskom aby nahodou pri pouzivani gombikov nedoslo ku kontaktu ruky cez skrutku s kostrou radia, navyse skrutky boli aj tak dost zapustene, takze sucha ruka nemala ziadnu sancu kotaktu so skrutkou a tym pripadny kopanec elektrickym prudom nech uz aj malo radio na kostre fazu. Asi to bola ochrana pred mokrymi paprcami... Je vsak tiez pravda, ze maloktory opravar (ci profik, alebo domamajster) ten vosk do dierok gombikov vratil spat.
Takze ak niekto doma svojvolne do radia nevrtal, bolo isto bezpecnejsie ako toto o ktorom sa prave bavime. A to sa bavime o 50-tych rokoch,kedy hooodne bezpecnostnych predpisov este ani neexistovalo...
Podobne to bolo aj v ere CRT televizorov. Takmer vsetky ciernobiele (okrem prvych z radu 4001 a poslednych Saturn, Uran) nemali galvanicke oddelenie. Tiez mali antenne zdierky cez kondiky, ziadny vystup na externy reprak a ak mali vystup na nahravanie/externy zosilnovac, tak bol cez BEZPECNOSTNY trafak a skrutky na gombikoch zaliate voskom. Dokonca aj prve farebnne TV (Univerzal, a cela rada C110) nemali galvanicky oddelenu siet, na kostre bolo vzdy sietove napatie cez gretz. Dalsie generacie (C416 a novsie) uz mali impulzak a potom si mohli dovolit aj pripojit externy reprak, SCART...

Podla mna, by radio s "kondikovm trafom" URCITE nemalo mat nic kovove,spojene galvanicky spojene s kostrou volne pristupne mimo skrinky. Osobne sa cudujem, ze to pustili na trh.
No je to len moj nazor, ale nikumu by som to radiu nedoporucoval kupit...
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Haluze, blbosti, kuriozity VI.

Príspevok od používateľa kapor » 22 Mar 2024, 09:27

Mne sa to celé nejako nezdá. Nie je niekde pod plošákom napr. spínaný zdroj? Kondíkom viem zabezpečiť napájanie pre rovnomernú a trvalú záťaž (napr. LED a pod) nie pre rádio. A už to, že na USB konektore je vždy pripojená zem ..... nechce sa mi veriť, že toto vôbec niekto vymyslel....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Haluze, blbosti, kuriozity VI.

Príspevok od používateľa miroja » 22 Mar 2024, 21:18

Neviem kam to zaradit, tak to dam sem.
Predpokladam, ze ste zachytili ze nedaleko cetra LM behal v nedelu medved. Mal som stastie, priblizne v tom case som siel o jednu ulicu dalej ako utekal maco..
Co ma prekvapilo, tak ze dnes som na jednej z ulic kadial bezal v nedelu maco videl prechadzat sa dvoch policajtov v plnej zbroji. Jeden mal brokovnicu, jeden vojensky samopal VZ58. Asi netreba rozmyslat, ci mali aj ostre...
Nie celkom rozumiem tymto mocipanom ... to si myslia, ze dalsi medvod pojde presne po jeho stope????
Ak ho neodstranili v nedelu, teraz mozu machrovat pustickami kolko len chcu. Medved zjavne zaliezol do lesa Nizkych Tatier.

Suhlasim s ochranarmi, ze to, ako dopadli par dni pred tym ti dvaja bielorusi ani medved nemoze. Ozaj na tom mieste a v tom case tam nemali co hladat, baba mala jednoducho smolu, ze nezvaldla utek a zletela zo skaly.

No som presvedceny, ze celkovo je medvedov vela a mali by sa hodne zregulovat. Snad sa kompetentni konecne zobudia a prestanu sa len vyhovarat na otvorene odpadove nadoby, polnohospodarske plodiny bizko lesa. Jednoducho Tatry nie su rozlohou ako Alpy a take mnozstvo medvedov si tu nenajde dostatocny revir a mladsie medvede potom stari vyzenu dole. Da s apredpokladat, ze aj tento "mikulasan" bol takyto pripad.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Haluze, blbosti, kuriozity VI.

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 23 Mar 2024, 07:47

kapor napísal:
22 Mar 2024, 09:27
Mne sa to celé nejako nezdá. Nie je niekde pod plošákom napr. spínaný zdroj? Kondíkom viem zabezpečiť napájanie pre rovnomernú a trvalú záťaž (napr. LED a pod) nie pre rádio.
Dobrý postreh. Je tam ešte Pb Accu 4V 0,9Ah. Foto z netu.
Prílohy
Pb 4V.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Napísať odpoveď