karbobrúska ložisko

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Máj 2020, 23:20

Môže sa aj klepať, ak dodržíš pár zásad - klepať po vnútornom krúžku a cez materiál mäkší, ako materiál ložiska (často sa využíva mosadz). Ja som ložiská nikdy nenahrieval.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2512
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa enigma » 28 Máj 2020, 23:23

ja som ih v KSB ( kým som bol ich zamestnancom vždy nahrieval . až by som naklepával ložisko alebo spojku , tak by som si mohol zbaliť veci ..... jednoducho sme to mali zakázané .
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Máj 2020, 11:28

To je uhol pristupu a pohladu. Sikovny a znaly majster to spravi rovnako kvalitne aj s nahrievanim aj s naklepanim. Ten zakaz klepania by som nazval ze to bolo zo strany veduceho take Poka-Yoke. (blbuvzdornost proti debilom). Aby majstri co sa pretvaruju ze vedia ako na to tie loziska neznicili.

Hlavne zavisi aky je tam presah. Jedno je teoria aky tam ma byt a druhe realita aky tam je. Ak sa klepe jemne-normalne a lozisko sa nenasuva tak tam by som uz dalej neklepal ale nahrieval a rotor schladil. Ak sa normalnym klepanim (nie trieskanim) lozisko pekne posuva po oske tak tam je to zbytocne z casovych dovodov nahrievat, je to rychlejsie naklepat. Ale nahriat (nie prehriat) je to idealne ako sa to da spravit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa mac26 » 29 Máj 2020, 11:40

Damos napísal:Celkom by ma zaujímalo či mi vieš povedať kde majú výrobu, keď teda vieš že ju majú.
Mal som paprce v masinach v tej ich fabrike, takze ja si dovolim tvrdit ze tu vyrobu maju :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2512
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa enigma » 29 Máj 2020, 12:27

skús naklepať ložisko na hriadeľ priemera od 80 do 120 a viacej . a spojku by si ako nasadil na hriadeľ , už či motora alebo čerpadla , bez nahrievania . a čo sa týka nahrievania , je to za pár minút , ( závisí od priemeru ) . robili sme to indukčnou nahrievačkou , špecialne určenou na takéto veci ....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Máj 2020, 15:06

Ja sa tu nechcem hadat, ze co je lepsie.
Pointa bola ze meni malicke loziska na rotore karbobrusky co sa da sikovne aj naklepat na osku kladivkom (ak ma taku rurku).

Ja neviem to ste tu vsetci mlady ze si nepamatate ze ZVL (Zavody na Vyrobu Lozisk) bol koncernovy podnik v ČSSR v Povazskej Bystrici? Teraz uz je to urcite kupene neakou zahranicnou firmou a pokracuju vo vyrobe.... ak pokracuju... neviem. Bola to ČSSR kvalita a teraz to je "SK" kvalita pod taktom asi zahranicnej firmy.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa lacog » 29 Máj 2020, 16:04

Pripomeniem ešte aj ZVL Prešov - tohto času ZVL Auto

ZVL - Závody Valivých Ložísk
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Máj 2020, 20:24

Ano valivych.... sekol som sa.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5673
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa mr.dred » 30 Máj 2020, 06:53

A v CZ to bol ZKL... "kuličkových"
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Damos
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 17 Jún 2012, 02:23
Vek: 45

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Damos » 31 Máj 2020, 18:21

mac26 napísal:
Damos napísal:Celkom by ma zaujímalo či mi vieš povedať kde majú výrobu, keď teda vieš že ju majú.
Mal som paprce v masinach v tej ich fabrike, takze ja si dovolim tvrdit ze tu vyrobu maju :wink:
Áno, ako som písal, celkom by ma to zaujímalo. Bol som v Žiline pred cca 6 rokmi. Hala plná báb za meracími strojmi, laserové popisovačky. Nič sa nesmelo fotiť. Vonku kontajnery z číny alebo skade medzi novými Kiami určenými na rozobratie. Keď prídem na PSL PB, či už malé rozmery alebo veľké rozmery tak hlavne vidím a cítim hmlu z mašín a emulzie. Majú tam celkom peknú kaliareň, mašiny na guličkovanie, brúsenie guličiek a valčekov atď. Tak mi teda potvrď, keď si mal v ich mašinách paprče, či tam majú takéto stroje. INA kysuce detto. Ale tam som chodil málo a len na expedíciu, ale mám odtiaľ kamoša kôli simatikom keď som sa ich začínal učiť a dodali mi celé systémy aj s kartami a panelmi. Možno má ZVL ešte niekde nejakú výrobnú halu a nevláči všetko z číny, tak ma to fakt zaujíma, pretože sa pred časom deklarovali ako obchodná spoločnosť a na ich webe boli len fotky zo skladov a merania a podobne. Nemali tam ani jednu fotku výrobnej mašiny.

Keďže mám dva sústruhy tak som si vyrobil prípravky a všetko robil pod ručným lisom. Začínal som tiež všeliako. Napríklad posunúť celý rotor na oske a iné hovadiny keď som bol lenivý a zjednodušoval si to viac ako bolo zdravé. Postupne som sa naučil a veľa toho napovedia dokumenty k ložiskám. Po ložisku aj ja viem občas tresnúť. Ale to je len prípad keď ide von a do kontajnera. Prax je taká že akonáhle to rveš cez guličky, prípadne dáš takú šupu že sa ti guličky otlačia do drážky, ložisko je odsúdené k zániku lebo sa to postupne vybije a dráha ti vypadá. Po poslednom debilovi z autoslužieb v Dubnici nad Váhom ktorý mi menil ložisko v Toyote vyšla oprava cez 1500 eur. Doslova bolo vidno na náboji aké šupy mu dával keď ho na prednú nápravu narážal. Musela sa deliť celá prevodovka, zničil aj tisíchran na výstupnom súkolí z prevodovky... Tiež tam dal asi svoju "odbornosť".

Edit: mrkol som na ZVL stránky, tak majú aj popis ložísk, značenia atď.
https://www.zvlslovakia.sk/technicke-ud ... loziskach/
Mr. Martin sa môže rochniť. Ale to sú len základy a suchá tchnická reč. Mám nejakú literatúru od svojich ložiskárov ale to je všetko papierová forma ale myslím ako sám napísal, google mu napovie, musí byť toho dosť aj na nete ohľadne ložísk, mazania - potažmo technické listy k mazivám k rozsahom použitia ložísk, teplôt, čo znamená doživotná náplň pre ložisko, prípadné domazávania atď.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 04 Jún 2020, 14:24

No nechcelo sa mi dávať 4€ za poštovne za ložisko čo stojí 2€, tak som sa spoľahol na lokálnych predajcov a získal som za 2€ ložisko čo stojí na internete 0,5€ a ešte k tomu nemali 2RS tak mám 2ZR, ale aj tak ďakujem za rady :biggrin:
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Napísať odpoveď