Prietokove cerpadlo alebo darling?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa zen » 15 Okt 2020, 14:58

Byvam na kopci, mam slaby tlak vody. Vodar doporucuje darling, nepochopil som, ake ma vyhody oproti prietokovemu cerpadlu.

Riesil to uz neikto? Ake mate zkusenosti?
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 15 Okt 2020, 15:30

prietokove cerpadlo ti neurobi tlak, ono len precerpava vodu. Darling ma tlakovu nadobu a preto ti ho vie zvysit.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Okt 2020, 17:03

A darling nemá prietokové čerpadlo? Kvapalina tečie mimo čerpadla?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa zen » 15 Okt 2020, 20:25

@Drakoush

Take ma prekvapilo, co pisal pocitujlasku. Vysvetlujem si to tak (a mam obavu), ze darling (voda) funguje ako kondensator (elektrika).
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Okt 2020, 20:32

Ešte raz, ujasnime si, čo je to prietokové čerpadlo. Pretože ja taký pojem nepoznám, nakoľko každé čerpadlo je prietokové, čerpaná kvapalina preteká cez čerpadlo.

Darlingom sa rozumie sústava čerpadla, tlakovej nádoby (rezervoára) a automatiky spínania. Z popisu teda už jasne vyplýva, že darling je vhodné použiť tam, kde je prítok nedostatočný, pretože akumuluje vodu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Okt 2020, 21:41

Pre info:
Darlingto sa pouziva hlavne tam kde je studna alebo velka nadrz s vodou a je potrebny tlak 4-6bar a prietok (polievanie zahrady)

Slaby tlak v syteme, toto je typicky problem v IRL. Voda je tu zadarmo a preto aj vodarenske sluzby su take ake su, teda aj tlak je slaby a nebyvam na kopci. Do domu mi ide PVC hadica s vnutornym priemerom 10-15mm (neviem presne) a tlak mam taky ze ho zastavim s prstom. Neda sa stym polievat zahrada, keby mi horel dom, tak mi pred ocami zhori, lebo voda z hadice len "cika".
Nakolko v IRL nemrzne (v zime max -1°C aj to v noci) tak sa sa to riesi tak ze na povalu sa dava nadrz o objeme 50-200 litrov (podla potreby) na sytem ako stare zachodove nadrze na stene s plavakom a voda tecie do domu samospadom. Ak ten samospadovy mini tlak nestaci (napr. pre 9kW prietokovy sprchovy ohrievac, ten potrebuje okolo 1 bar https://www.screwfix.ie/p/triton-t90sr- ... lsrc=aw.ds)
tak sa na povalu dava tento booster na zvysenie tlaku pre cely dom. Volaju to water booster pump. Niekto to dave len pre konkretny kohutik alebo pre sprchu.
https://www.screwfix.ie/p/salamander-pu ... lsrc=aw.ds
Jedna strana je na horucu vodu a druha na studenu. Su aj len s jednym cerpadlom. Ma to v sebe tlakovy spinac. Ked sa otvori kohutik spusti sa to samo. Ked sa zastavi voda, stupne tlak a zastavi sa to. Ma to nevyhodu ze to ma 1-2 sekundove oneskorenie, takze ak nie ste na to zvyknuty, tak si otvorite kohutik, voda tecie slabo (booster este nezapol), tak otvorite kohutik viac a ked booster zapne tak voda ide z kohutika naplno. Druha neyhoda ze to trosku "bzuci" (podla typu a vyrobcu) takze niekomu to v noci moze vadit ak to v okamihu ked zaspava a niekt pusti vodu.

Ty ked mas slaby tlak od vodarov, tak nemozes pouzit darlington (ani booster) priamo na hadicu, lebo keby sa zapol darlington prave vtedy ked aj sused sa umyva, tak chudakovi prestane tiect voda (dokonca mu moze zacat nsavat vzduch) a tebe ten darlingtom natiahne od suseda aj vzduch. To by sa mu asi nepacilo a stazoval by sa na teba vodarom a mohol by si z toho mat problemy - riziko kontaminacie vody nakolko by sa od tvojho suseda voda vracala spat do verejneho potrubia.

Mozes to urobit tak, ze si das niekam kde v zime nemrnze nadrz napr. 100-200l kam ti slabym tlakom potecie ta voda od vodarov. Plavak ti vodu odstavi ak bude nadrz plna a potom z tejto nadrze mozes cerpat vodu. Musis tam zaroven dat plavakovy spinac na dno nadrze, aby ti vypol cerpadlo ked sa nadrz vyprazdni nakolko pri slabom tlaku ti nebude voda stacit dotekat dostatocne rychlo.
Potom mas dve moznosti:

1. Das tam hlucny a drahy darligton aj s nadrzou 50-150L a mozes polievat aj zahradu ale len kym nevycerpas tu tvoju nadrz

2. Das tam booster. Ak u nas nedostanes booster (na SK mame 6bar, aspon my tam to netreba, tam som dokonca musel dokupovat regulator tlaku a znizit na 3 bary) kupis cez internet z UK alebo IRL (tam je to popularne) Booster je onmoho tichsi (trosku bzuci, podla typu, mozno terajsie nove su tiche ako kurenarske prietokove cerpadla, neviem). Da sa kupit podla pozadovaneho vystupneho tlaku od 1,5 bar az po 4 bar a mozno aj viac. A ak by sa ti to chovalo ako som pisal ze sa zapina oneskorene, tak by si dal za boster malicku nadrz cca 3-5 l (len ako kondenzator pre tlak). Tym by si odstranil aj ten problem s oneskorenym zapinanim boostera co som popisoval, lebo by si mal v systeme 3-5 litrov vzduchu a tlak vody pri otvoreni kohutka by neklesol ihned na nulu ale pomalicky, teda booster by stihol vcas zapnut (vlastne fungovalo by to tak ako darlingtom, len mensi system a tichsi).
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 15 Okt 2020, 21:51, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Okt 2020, 21:49

Pri každej prípojke by mal byť spätný ventil, od suseda teda nenacucneš. Čerpadlo môžeš priškrtiť tak, aby si nemal problémy, tak sa to robí aj vo veľkých obecných studniach, kde sa zamedzuje nasávaniu pieskov.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Okt 2020, 22:35

My nemame spatny ventil na rure co ide z mestske pripojky a otec je vodoinstalter (teraz uz na dochodku) :D . Na darlingtone (nasavanie zo studne) mame, tam musi byt.

No to chapem co pises, ale ked raz mas slaby tlak teda aj slaby prietok (priklad 3 l/min.) a ty spustis cerpadlo a ten ti tlaci max 10l/min., tak odkial sa zoberie tych 7l/ minutu? To cerpadlo bude "dusene" pri nasavani, nebude mat dostatocny prietok pri nasavni, teda mu velmi nestupne tlak. Vytlac maimalne 4-5/l min. Neako mi to logicky nesedi. Preto som pisal ze od suseda natiahne vzduch.

Z nadrze si cerpadlo natiahne kolko mu geometria cerpadla a a dlza nasavacej rury dovoli a tiez na vystupe vytlaci taky prietok kolko mu tlak v nadrzi alebo odber zo systemu dovoli (ak sa jedna o darling system).
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 15 Okt 2020, 22:36, upravené celkom 2 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa misocko » 15 Okt 2020, 22:35

darling
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Okt 2020, 22:47

Tu sa to tiez riesi
https://forum.tzb-info.cz/140405-zvysen ... v-pripojce
...řeším stavbu RD a s ní spojenou přípojku vodovodu. Na řadu je v tuto chvíli ale malý tlak...
Riesenie 1 v inom odkaze (https://forum.tzb-info.cz/107151-tlak-v ... i-pripojky):
- Osadit automatickou tlakovou stanici pro přímé čerpání vody z veřejného vodovodu (bez otevřené akumulační nádrže). Stanice je vybavena čerpadlem s elektronicky řízenými otáčkami malou tlakovou nádobou a tlakovým spínačem. Stanice využívá tlak z vnějšího vodovodu a pouze jej zvyšuje na požadovanou hodnotu. Čerpadlo s řízenými otáčkami kopíruje okamžitou spotřebu vody v objektu. Nedochází k nežádoucím tlakovým rázům ve vnitřním ani vnějším vodovodu. Pokud tlak na sání čerpadla poklesne pod nastavenou hodnotu je čerpadlo odstaveno z provozu a nemůže vytvářet podtlak ve veřejném vodovodu.

- Toto řešení je doporučeno ČSN EN 806-2 Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě - Část 2: Navrhování.
Řešení musí být odsouhlaseno provozovatelem vnějšího vodovodu. Pokud má provozovatel dobře nadimenzované vnější rozvody, lze souhlas očekávat.
Mne sa to zda byt drahe riesenie, regulacia otacok a sledovanie odberu vody....

Riesenie 2
Podle vyhlášky 428/2001 Sb. byste měl mít v místě napojení přípojky nejméně 0,15 MPa. Při zástavbě nad dvě nadzemní podlaží nejméně 0,25 MPa. To však platí pro vodovody schválené po roce 2002 - to je povinností provozovatele vodovodu.

Pokud neuspějete u provozovatele, nezbyde vám nic jiného, než si dostatečný tlak zajistit sám. A jak bylo výše zmíněno, buď přímé napojení (sání vody) z řadu. A nebo, tak jak to obvykle vodárny chtějí, abyste jim "nestrhl" tlak, nepřímé připojení (přes přerušovací nádrž). Kterou variantu zvolit vám povolí/určí provozovatel.
Riesenie 3
Řeší se to domácí vodárnou. Problém je v tom, že musíte mít souhlas správce vodovodu pro přímé napojení pomocí zpěrné klapky. Jinak musíte použít vyrovnávací nádrž (princip WC spalchovače) + vodárna.
Takze ja by som najprv skontroloval tlak a ak je maly riesil s vodarenkskou spolocnostou.
Ak je dostatocny (ale pre teba nie), tak bud ten automaticky system so suhlasom vodarenskej spolocnosti alebo potom ta nadrz s plavakom).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Okt 2020, 23:04

Zen píše, že má malý tlak. Potrebuje ho zvýšiť. Tlak zvýši iba tak, že bude vodu niekam tlačiť - akumulovať. Samozrejme, ak mu nestačí prietok, toto nijak nevyrieši. Bavíme sa len o tlaku.
Kontrola prietoku a tlaku a ja neviem čoho všetkého ešte (čech by predal aj rotačné čerpadlo s meniteľnou geometriou lopatiek) je síce elegantná, ale pomerne dosť drahá. Pokiaľ mu prietok pokulháva, teda nemá dosť dobrý zdroj, tak musí do tlakovo vyrovnanej nádoby akumulovať objem vody, ktorý následne bude čerpať do tlakovej nádoby a má vystarané. Inými slovami, jemu do otvoreného bazéna pritečie voda, ktorá má slabý tlak, z bazéna ju bude čerpať (tlačiť) do zásobníka a na výstupe bude voda pod zodpovedajúcim tlakom.
Prvý bazén je možné eliminovať, ak má zodpovedajúci prietok. Čerpadlo si to potiahne z verejnej siete. Tu by som odporučil kontaktovať distribútora vody a zistiť, čím je spôsobený nedostatočný tlak.

A nemaj strach, druhý krát Ti vravím, že každá prípojka je opatrená spätným ventilom, jednak kvôli spätnému toku, kedy by vodomer točil v Tvoj prospech, jednak kvôli kontaminácii zdroja pitnej vody odberateľom, takže susedovi vzduch nevycucneš.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Okt 2020, 23:39

uz sme sa "zosynchronizovali". Uz hovorime rovnaku verziu.

Len este doplnim, moj otec vodoinstalater robil pripojku v r 1985. Neviem preco nedal spatnu klapku (schvalne sa ho to najblizsie ked snim budem , opytam). Ci v tedy to nebolo potrebne, alebo v tom case ju nebolo dostat, alebo len chcel usetrit alebo neviem preco. Ak takto su spravene aj ine pripojky, tak nema kazda pripojka spatnnu klapku. Minule nam vodari menili hlavny ventil na pripojke pred meracom a nic nevraeli ze tam nie je spatna klapka. Takze nechcem sa tu dohadovat, ale vravim, ze nie kazdy ma spatnu klapku (bez ohladu na to ci tam ma byt alebo nie). Poznamlka: Ani tu v IRL nemam spatnu klapku, ale toto je IRL, to nechcem sem miesat s SVK.
Preto som spominal ze moze natiahnut vzdch (ak nema spatnu klapku). Ak ma tak nenatiahne vzduch. Vtedy mas ty pravdu. Otazka je kolki maju tu spatnu klapku. Zalozime hlasovanie? :biggrin: (srandujem)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Okt 2020, 06:34

Drakoush napísal:A darling nemá prietokové čerpadlo? Kvapalina tečie mimo čerpadla?
S tebou je skoda reci diskutivat.
Bavime sa o bud samotnom cerpadle, alebo darlingub(cerpadlo+tlakova nadoba).
Ako tu uz pisali viaceri darling sa pouziva aj na vodu zo studne, kedy potrebujes na vystupe urobit tlak.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Okt 2020, 08:13

Drakoush napísal:druhý krát Ti vravím, že každá prípojka je opatrená spätným ventilom
Novú normu na vodovodnú prípojku som zatiaľ nemal možnosť preskúmať ale pravda je taká, že žiadna zo starších vodovodných prípojek nemala spätný ventil (teda pokiaľ na ňom nebazíroval majiteľ stavby. Spätná klapka bola a stále je nutnosťou a súčasťou na bojleri, aby sa ti ohrev nepustil "do prázdna" . Inde byť nemusela.
Čo sa týka odpočítavania na merači - keď sa koliečka krútia opačným smerom - vodári to majú "dobre" spočítané.... koľko vzduchu nasaje systém pri odstavení a vypustení vody, toľko sa ho zase musí dostať aj von z potrubí po natlakovaní... smolu má akurát ten, u koho sa to najviac bude "odvzdušňovať" , ale celkový súčet vodárom bude sedieť (odmyslíme straty, ktoré im niekde pri poruche vytečú - ale aj to postupne zaplatíme :evil: )

U susedov pred pár týždňami robili novú prípojku (dve novostavby na jednom prívode, dve merania). Tam už spätný ventil dali na vstupe od hl. potrubia. ALE u nikoho iného som to doposiaľ nevidel - ani ja nemám (20 rokov od kolaudácie).
Dnes asi pôjdem pozrieť vodárov - prišla faktúra za vodu, tak sa na to opýtam - dám vedieľ...

Prepáčte za OT
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Okt 2020, 09:19

Neviem, od ktorého roku to platí a či sú vôbec aj regionálne rozdiely (treba si uvedomiť, že kým Nitra má vodu zo skupinového vodovodu dodávanú ZsVS, mnoho dedín v okolí má obecnú vodu, ktorú dodáva obec a už tu môžu byť zmeny). ZsVS to má v kladačskom pláne ako prílohu k pripojovacím podmienkam, týmto spôsobom realizujú prípojky už dlho, je možné, že pred určitým rokom to v podmienkach proste nebolo.
Ak sa nemýlim, Handlová (ako aj PD) je tiež napojená na skupinový vodovod z Gabčíkova/Jelky a vodu vám dodáva ZsVS, ak ich ideš zdrbať za to zvyšovanie, tak sa spýtaj aj na toto :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa ondistef » 16 Okt 2020, 09:37

Dnes sú všetky vodovodné prípojky riešene cez spätnú klapku a filter
https://www.stvps.sk/wp-content/uploads ... rilohy.pdf
https://mavos.sk/vodomerna-zostava-vykres-pdf/#

Tebe treba automatickú tlakovú stanicu (v podstate ten "darling" - čerpadlo s tlakovou nádobou, tlakovým spínačom, s filtrom a spätnou klapkou a ochranou), najlepšie nejaký kompakt ( aj keď sú drahšie ) nastavíš si požadovaný tlak a viac sa nestaráš
http://www.aquapumps.sk/index.php?main_ ... ts_id=6324
https://eshop.belumi.sk/vypredaj/easy-b ... -11kw-230v
Alebo, len treba doplniť tlakovú nádobu
http://www.aquapumps.sk/index.php?main_ ... ts_id=6506
https://eshop.belumi.sk/kompaktne-autom ... 085kw-230v
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Prietokove cerpadlo alebo darling?

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Okt 2020, 10:14

Drakoush - Nás spravuje Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. a vodu pre PD - časť okresu zabezpečuje vodná nádrž Turček a konkrétne Handlovú - Turček a časť s malým zdrojom prameň Biela skala (kameň). Ja bývam tak na rozhraní dodávky týchto dvoch zdrojov a je sakra rozdiel v kvalite vody podľa toho, odkiaľ je.. tá z prameňa má úplne inú - lepšiu chuť. Tá z Turčeka je cítiť stuchlinou - hlavne keď dlho neprší a pretlačí mi vodu " od mesta". Teraz po tých výdatných dažďoch je to super :P
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok